Rīgas mērs Nils Ušakovs

Muļķība reizināta ar augstprātību: Ušakovs atbildējis Valsts valodas centram

134
(atjaunots 14:16 27.02.2017)
Rīgas mērs Nils Ušakovs komentējis VVC mēģinājumu kārtējo reizi sodīt viņu par sarunām krievu valodā – šoreiz ar skolēniem "Ēnu dienā" Rīgas domē, kad viņš krieviski atbildējis uz krievu valodā uzdotiem bērnu jautājumiem.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Rīgas mērs Nils Ušakovs savā lapā Facebook tīklā publicējis " Dažus vārdus par Valsts valodas centru", kas nolēmis kārtējo reizi sodīt pilsētas priekšnieku par to, ka "Ēnu dienā" viņš ar skolēniem sarunājies krieviski. 

"Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass atvēris Feisbukā atsevišķu lapu krievu valodā, lai Igaunijas krievvalodīgie iedzīvotāji labāk varētu saprast valsts politiku, — raksta Ušakovs. — Berlīnes pilsētas mājaslapa ir vācu, angļu, franču, itāļu, ķīniešu, poļu, krievu un turku valodās. Parīzei profils Tviterī ir piecās valodās – franču, angļu, vācu, spāņu un ķīniešu. Ņujorkas Feisbuka lapa darbojas minimums četrās valodās – angļu, spāņu, franču un ķīniešu. Hilarija Klintone uztur savu Feisbuka profilu divās valodās – angļu un spāņu."

Viņš atgādināja VVC, ka pat " NATO rada speciālas struktūras, kuras informāciju par bloku un Rietumu valstīm varētu piedāvāt krievu valodā, jo alianse to uzskata par drošības jautājumu." Valsts valodas centra pārstāvis publiski paziņo, ka Rīgas mērs pat savā personīgajā Feisbuka profilā rakstīt drīkst tikai latviešu valodā, brīnās pilsētas mērs. Taču, "ja mērs savā personīgajā profilā raksta par kanalizāciju, tad tā jau ir valstiski nozīmīga informācija. Un pat personīgajā profilā tā drīkstot parādīties tikai latviešu valodā," turpina Ušakovs.

""Jēgpilni" paziņojumi no sērijas, ka mēram Feisbukā pat personiskajā saziņā jāraksta latviski, liek aizdomāties – vai tiešām šī ierēdne ir vietējā? Vai arī viņa pie mums atbraukusi kaut kur no demokrātiskās Āzijas? Vai arī viņa nav pamanījusi, ka padomju cenzūra ir beigusies reizē ar padomju varu pirms 26 gadiem?" — vaicā Rīgas mērs.

Pēc viņa domām, Latvija nekad nebūs drošībā, "kamēr labējās partijas turpinās īstenot pašreizējo politiku attiecībā pret valsts krievvalodīgajiem iedzīvotājiem."

"Politiku, kuru var raksturot ļoti vienkārši. Kosmiska izmēra muļķība, kas pareizināta ar augstprātību. Savukārt, Valsts valodas centrs labējām partijām ir kā sava veida Tautsaimniecības sasniegumu izstāde – visu sasniegumu koncentrāts," — viņš uzsvēra.

Ušakovs norādījis, ka runa nav par 140 eiro sodu par krievu valodu Feisbukā, bet gan par Latvijas nākotni. Kā piemēru viņš minēja savu dēlu, kurš ar mammu runā latviski, ar tēti – krieviski, un zina jau četrus vārdus angliski. Ušakova dēlēnam patīk dejot gan Raimonda Paula dziesmas, gan "Mamutēna dziesmas" pavadījumā, stāsta politiķis.

"Kopš es vadu Rīgas domi, pašvaldības bezmaksas latviešu valodas kursus apmeklēja apmēram 9 000 rīdzinieku. Valdība un Valsts valodas centrs nekādus latviešu valodas kursus neorganizē," — noslēgumā atgādina Ušakovs.

Valsts valodas centrs jau mēģināja sodīt Ušakovu par saziņu sociālajos tīklos krievu valodā, taču politiķis VVC lēmumu apstrīdēja. Viņš paskaidroja, ka valsts valodas likums nenosaka, kādā valodā pašvaldībām jāsazinās ar saviem iedzīvotājiem ārvalstu sociālajos tiklos, tāpēc Valsts valodas centra lēmums tiks apstrīdēts.

Savas publikācijas sociālajā tīklā Facebook Nils Ušakovs raksta latviski un dublē krievu valodā. VVC ir izteicis pretenzijas arī par to, ka Ušakovs bieži izmanto krievu valodu uzrunās un saziņā sociālajos tīklos. Atbildē Rīgas mērs pajokoja – viņš paziņoja, ka iesniegs sūdzību VVC par vienu no Rīgas domē dzīvojošajiem kaķiem, kurš nepārvaldot latviešu valodu.

134
Pēc temata
Rīgas domes komiteja noraidījusi Dreiliņkalna nosaukumu "Ušakova kepkai"
Ušakovam atkal draud sods par saziņu krievu valodā
Pat kaķim jāsmejas: Ušakovs publicējis karikatūru par Rīgas mēra kandidātiem
Raivis Dzintars: Ušakovs ir tikai izkārtne, iekšā – Kremlis un 9. maijs
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

20
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

20
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi