Elizabetes ielā

Pilsēta var gulēt mierīgi: novēro Rīgu

99
(atjaunots 07:50 13.02.2017)
Videonovērošana Rīgā notiek diennakts režīmā.

RĪGA, 13. februāris — Sputnik. Rīgas pašvaldības policijas Videonovērošanas centrs atrodas Vecrīgā — Rīgas Krievu teātra pēdējā stāvā. Tā logi nekad nenodziest —dežūras rīt diennaktī, ziņo LTV.

Rīgas pašvaldības policijai ir 109 novērošanas kameras. Tās strādā automātiskā režīmā — uzņem pašas. Ja cilvēks, vieta vai lieta izskatās aizdomīgi, centra darbinieki pārslēdzās uz manuālo režīmu un sāk vērošanu.

"Princips ir ļoti vienkāršs. Tās (kameras) ir vietās, kur visvairāk cilvēki koncentrējas — gan pilsētnieki, gan pilsētas viesi, un vietās, kur ir nelabvēlīga kriminogēnā situācija. Vai arī atsevišķas vietas, kas būtu pastāvīgi jāuzrauga, bet nav lietderīga tieši patruļpolicistu klātbūtne, tās ir dažādas piemiņas vietas. Pēc statistikas pārkāpumu skaits pieaug, sākot no ceturtdienas vakara un uz brīvdienām, tad ir vairāk. Protams, tas ir jautājums arī par laika apstākļiem, vasaras sezonā to ir vairāk. Bet arī ziemā ir pietiekoši darba," — pastāstīja RPP Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Jevgēnijs Platais.

"Cilvēks ir aplaupīts vai piekauts. Un te pēkšņi uzrodas policija, ātrie, un es pieļauju iespēju, ka cilvēki nesaprot — no kurienes. Ne jau visi zina, ka Rīgā notiek videonovērošana. Ir iebraucēji, studenti no laukiem, viņi varbūt nenofiksē tās izkārtnes, ka veic videonovērošanu," — piebilda policijas darbiniece Inese Dimza.

Vecrīgā videonovērošanas kameras ļauj reaģēt uz pārkāpumiem dažu sekunžu laikā.

"Vecrīgā, kur ir vislielākā kameru koncentrācija, var izsekot kādu konkrētu notikumu un izsekot, kur dodas pārkāpējs vai automašīna. Tur reaģēšanas laiks ir līdz 30 sekundēm, atkarībā no tā, cik tuvu atrodas patruļa,"- saka Platais.

Centrs uzsāka darbu 2005. gadā, un rezultāts sevi lika manīt tūlīt pat. Gada laikā ar piecām kamerām tika konstatēti 1120 pārkāpumu.

Rekords tika uzstādīts 2008. gadā, kad tika atklāti gandrīz 3 tūkstoši likumpārkāpumu.

Pērn to bija vairāk nekā 1,7 tūkstoši. Ierakstus glabā mēnesi, bet, saskaņā ar jaunajām likumdošanas normām, tagad video netiks dzēsti triju mēnešu laikā.

"Ar laiku tā intuīcija vēl vairāk izstrādājas. Nu, tu nevari tā noteikt cilvēku, vai viņš laupītājs vai kas. Tu jūti ar trešo aci, ka kaut kas nebūs labi, ka tas cilvēks ir jāpavēro un jāpaseko viņam. Ir novērsti daudzi gadījumi, ir izglābtas daudzas dzīvības un daudzi maki,"- skaidro Dimza.

Pēdējā laikā kameras parādījušās arī Rīgas dārzos un parkos. Lai gan sākumā likās, ka ierakstos būs tikai māmiņas ar bērniem un suņu īpašnieki, izrādījās, ka tieši šīs teritorijas interesē Valsts policiju — lai izmeklētu laupīšanas un izvarošanas.

Arvien biežāk Valsts policija un citas institūcijas lūdz videoierakstus, kas kalpo par pierādījumiem krimināllietu izmeklēšanā.

"Pagājušajā gadā mēs izsniedzām gandrīz 350 videoierakstus, ko lūdza Valsts policijas struktūras kriminālprocesa izmeklēšanā un arī ceļu satiksmes negadījumu izmeklēšanā. Tas ir viennozīmīgs pierādījums. Pārkāpējs var jebko teikt, bet, kad tiek parādīta aina, tas būtiski atvieglo arī iztiesāšanas procesu," — skaidro Platais.

Kaut gan pilsētā ir brīdinājumi, ka notiek videonovērošana, daudzi tiem netic vai nepievērš uzmanību.

Videonovērošanas centra darbinieki ir tādi paši policisti, tāpat kā visi pārējie, nevis īpaši novērotāji.

Tūristus — spānieti un vācu tautības sievieti, kuri pavisam nesen nodarbojās ar seksu pie Brīvības pieminekļa, ieraudzīja Inese Dimza, tā bija viņas maiņa.

"Izģērbti…Tie bija jaunieši…Mums laikam tādas lietas nesaprast. Tas bija ļoti ātri. Šoks bija," — teica viņa.

Abi tūristi, kurus apturēja policijas ekipāža, notikuma vietā samaksāja sodu — pa 250 eiro.

Jāpiebilst, ka gadījumos, kad videonovērošanas kameras fiksē kailus cilvēkus, Rīgā nemaz nav tik maz.

99
Pēc temata
Publicēti foto un video no uzbrukuma vietas netālu no Luvras
Par spiegošanu aizdomās turētais Latvijas iedzīvotājs paturēts apcietinājumā
2016. gadā par radaru konstatētiem pārkāpumiem tika savākti gandrīz 4 miljoni eiro
Dīvans, foto no arhīva

Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija

2
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, bīstoties no jauniem Covid-19 uzliesmojumiem, atjaunojis valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Pašizolācija Latvijā ir jāievēro, atgriežoties no valstīm, kurās koronavīrusa infekcijas līmenis pārsniedz 16 gadījumus uz 10 000 iedzīvotāju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļāvis atjaunotajā sarakstā 17 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstis. Starp tām ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija un Kipra.

Tāpat divas nedēļas nāksies pasēdēt mājās pēc Monako, Andoras, Sanmarīno, Austrālijas, Marokas un Kanādas, kā arī Krievijas un Baltkrievijas apmeklējuma vai tranzīta caur šīm valstīm.

Vakar Latvijā veikti 2137 koronavīrusa testi, fiksēti seši jauni infekcijas gadījumi.

SKPC informēja, ka trīs inficētie kontaktējušies ar citiem slimniekiem, viens atgriezies no Polijas, vēl viens gadījums saistīts ar Covid-19 uzliesmojumu Murjāņu sporta ģimnāzijā, par sesto inficēto informācija vēl tiek precizēta.


2
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

6
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

6
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu