Ērģelniece Jeļena Privalova-Epšteina.

Ērģelniece: skatītāji sūdzas VVC, kad koncertā skan vārdi krievu valodā

126
(atjaunots 11:41 10.02.2017)
Ērģelniece Jeļena Privalova-Epšteina pastāstīja, ka pirms priekšnesuma saka ievadvārdus krievu valodā, kas daudziem mūzikas cienītājiem nepatīkot.

RĪGA, 10. februāris — Sputnik. Mūziķu trūkums un auditorijas sūdzības Valsts valodas centrā – ar šādām grūtībām nācies saskarties ērģelniecei Jeļenai Privalovai-Epšteinai, rīkojot koncertus Sv. Pāvila baznīcā Rīgā, informē Latvijas televīzijas portāls.

Latvijā jūtams ērģeļmūzikas koncertu trūkums, uzskata Privalova-Epšteina.

Salīdzinājumā ar Maskavu, "šeit ir daudz vairāk instrumentu, ko spēlēt, taču ērģelnieki to nez kāpēc neizmanto – spēlē tikai Doma baznīcā un paretam pa Latviju… Esošās bagātības paliek neizmantotas. Pat Rīgā koncerti notiek tikai Anglikāņu baznīcā, sv. Jāņa baznīcā un Domā. Mani tas pārsteidza."

Kad ērģelniece sāka rīkot koncertus sv. Pāvila baznīcā Rīgā, viņa cerēja, ka vienai spēlēt nenāksies. Taču noskaidrojās, ka visi ir aizņemti – cits darbs vai pedagoģiskā slodze.

"Spēlē, protams, Doma baznīcā, jo tas ir statuss, nespēlēt Domā ir neiespējami, atteikties spēlēt Domā arī ir neiespējami. Protams, visi spēlē Dubultos vasaras festivālā… (Uzstājas – red.) tikai jaunie ērģelnieki, kuriem pagaidām nav kur strādāt," – viņa paskaidroja.

Grūtības koncertu organizācijā sagādāja arī sūdzības Valsts valodas centrā, atzina mūziķe. Viņa pastāstīja, ka pirms priekšnesuma saka ievadvārdus krievu valodā – stāsta par mūziku, komponistiem, daiļdarbiem.

"Tas bija saskaņots ar mācītāju, saskaņots ar draudzi – tā pie mums ir latviska. Un mēs saskārāmies ar problēmu – par mums sāka sūdzēties Valsts valodas centrā. Mums rakstīja vēstules, izsauca, mācītājs divas reizes gāja uz Valsts valodas centru. Paldies Dievam, viss ir nokārtojies, taču līdz pat šim laikam sūdzības ienāk," – stāstīja Privalova-Epšteina.

Ērģelniece piebilda, ka par tādām sūdzībām labdarības koncertos viņai dažkārt ir ļoti rūgti ap sirdi.

"Domāju pēc visām šīm problēmām likt ievadvārdus pie malas, taču… (skatītāji – red.) sāka nākt gan pirms koncerta, gan pēc, lai pateiktu: "Cik labi, ka jūs mums stāstāt par mūziku, jo mēs taču neko nezinām, nesaprotam, mums vieglāk uztvert skaņdarbus, kas skan"," – viņa pamatoja savu lēmumu neatteikties no ievadvārdiem.

Privalova-Epšteina piebilda, ka patlaban jautājums ir nokārtots: koncertu reklāmas un afišas tiek veidotas divās valodās, un visur rakstīts par ievadvārdiem krievu valodā.

"Es konsultējos ar filharmoniju, konsultējos ar juristiem, lai formāli viss būtu izpildīts. Rīgā taču notiek liels skaits koncertu krieviem, un tur ne vienmēr ir iespēja nodrošināt sinhronu tulkojumu latviešu valodā. Tas ir dārgs pasākums, ko var atļauties tikai teātri ar repertuāru," – paskaidroja ērģelniece.

Pie tam neizdosies iepriekš uzdrukāt uzrunu latviešu valodā – ērģelniece pastāstīja, ka bieži improvizē, ņemot vērā to, kādas auditorijas priekšā uzstājas.

126
Pēc temata
Valsts valodu centrs ekspertu mudinājumu sniegt intervijas arī krievu valodā uzskata par nepārdomātu
Trīs jautājumi par valsts valodu
Eiropas Padome kontrolēs Ušakovam piespriesto VVC sodu
Ēnu dienas dalībnieki Paula Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Ministra tvītu par rindu slimnīcā apspriedīs Saeimas komisijā

13
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Tiklīdz satiksmes ministrs pasūdzējās sociālajos tīklos par garo rindu pie ārsta, uzreiz šo situāciju nolēma apspriest Saeimas komisijā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Rīt, 11. augustā, plkst. 13:00 notiks Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedriskās veselības apakškomisijas sēde, kurā paredzēts apspriest satiksmes ministra Tāļa Linkaita publikāciju Twitter, vēsta Press.lv.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Traumatoloģijas nodaļā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos.

Pēc viņa sacītā, rindā nācies gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ilgi jāstāv kājās. Tomēr medicīniskais personāls, pēc viņa sacītā, strādā ātri, laipni un profesionāli.

Ministra publikācija sociālajos tīklos piesaistīja ne vien parasto Latvijas iedzīvotāju, bet arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekļu uzmanību. Atzīmēsim, ka šīs komisijas vadītājs, ārsts-kardiologs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"), arī strādā Stradiņa slimnīcā, kur ministram nācies gaidīt rindā.

Stradiņa slimnīcas un Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī Linkaits tika uzaicināti, lai pastāstītu komisijai par situāciju.

Komisijas sēde notiks attālināti videokonferences režīmā.

13
Tagi:
Saeima, Latvija, medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Sešas stundas rindā: Latvijas satiksmes ministrs veica eksperimentu slimnīcā
Operāciju zāle P.Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Dakteris Internets: katrs trešais Latvijas iedzīvotājs nodarbojas ar pašārstēšanos

15
(atjaunots 16:19 10.08.2020)
Pašārstēšanās var būt bīstama jūsu veselībai – Internetā atrasto informāciju labāk ir apspriest ar savu ārstu.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Gandrīz trešā daļa Latvijas iedzīvotāju (28%) pēdējā gada laikā ārstējās patstāvīgi, vadoties pēc Internetā atrastās informācijas, liecina aptaujas rezultāti, kuru veica aptieku tīkli "Mana Aptieka" un "Apotheka".

"Mana Aptieka" un "Apotheka" Veselības indekss ir ikgadēja aptauja, kas tiek veikta sadarbībā ar Tirgus un sabiedriskā viedokļa pētījumu centru SKDS. Ik gadu tajā piedalās vairāk nekā tūkstotis cilvēku vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Pētījuma rezultāti liecina, ka 83% respondentu uzticas farmaceitiem kā veselības aprūpes nozares speciālistiem, taču 28% ārstējas patstāvīgi, izmantojot Internetā atrasto informāciju.

Pašārstēšanās ir daudz bīstamāka, nekā varētu likties: cilvēki bieži nepamana visus saslimšanas simptomus, atrod sev nepareizas diagnozes un apdraud savu veselību, izvēloties nepiemērotas zāles, izmantojot nepareizo devu vai dažādu medikamentu kombināciju.

Ierastām slimībām var būt līdzīgi simptomi ar ļoti nopietnām, cilvēka dzīvību apdraudošām slimībām. Tāpat ir svarīgs simptomu ilgums, piemēram, klepus vairāku dienu garumā var nozīmēt saaukstēšanos, savukārt klepus vairāku nedēļu garumā var norādīt uz absolūti ko citu, nopietnāku slimību.

"Apotheka" valdes loceklis Jānis Kūliņš uzsver, ka Internetā atrastajai informācijai nekad nav jākļūst par avotu diagnozes noteikšanai un vēl jo vairāk pirms ārstēšanas uzsākšanas.

"Diemžēl farmaceiti joprojām pārāk bieži saskaras ar situācijām, kad cilvēki vēršas pie farmaceita pēc konsultācijas tikai tad, kad pašu izvēlētā metode nav nesusi vēlamos rezultātus," saka Kūliņš.

"Mana Aptieka" farmaceite Agnese Ritene atzīmē, ka, pat ja cilvēks ir veicis klīnisko izmeklējumu un atlasīja ticamu informāciju Internetā, nav garantiju, ka izvēlētā ārstēšanās metode būs efektīva un droša viņa veselībai. Internetā atrasto informāciju ir vērts apspriest ar ārstu vai farmaceitu.

15
Tagi:
Latvija, zāles, medicīna
Pēc temata
Piemaksājiet 10 eiro par ārsta tērpu: medicīna Latvijā kļuvusi dārgāka
Eurostat: Latvijā ir pārāk maz medicīnas māsu un akušieru
"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā
Bezmaksas medicīnas Latvijā nav: bērnam mēnešiem ilgi jāgaida pat maksas vizīte
Latvijā ražotie piena produkti, foto no arhīva

Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs

0
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Latvijas valdība plāno izmaiņas Dabas resursu nodokļa piemērošanā pārtikas rūpniecībai; ražotāji būs spiesti iekļaut izmaksu kāpumu savas produkcijas cenā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Pārtikas rūpniecības uzņēmumi, kuri noslēguši sadarbības līgums ar kādu no iepakojumu apsaimniekotājiem, turpmāk netiks atbrīvoti no Dabas resursu nodokļa, vēsta TV3. Šāds piedāvājums iekļauts nodokļu politikas galveno nosacījumu projektā uz 2021.-2025. gadu.

Pārtikas produktu ražotājiem tas kļuvis par ārkārtīgi nepatīkamu pārsteigumu, pastāstīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas priekšsēdētāja Ināra Šure.

"Bija šoka reakcija. Pārtikas nozarē tas pašlaik ir viens no sāpīgākajiem punktiem. Ir hroniskas kaites, bet ir arī jaunas kaites. Un tā bija jaunā problēma, kas pēkšņi parādījās, kad VARAM kopā ar Finanšu ministriju iestrādāja valsts nodokļu pamatnostādnēs. Pēkšņi tur 100% atbrīvojums no Dabas resursu nodokļa ir pazudis un parādījies tikai 65% atbrīvojums," pastāstīja Šure.

Saskaņā ar Pārtikas uzņēmumu federācijas aprēķiniem, dažiem uzņēmumiem kopējās izmaksas maksājumiem iepakojumu pārstrādes firmām un Dabas resursu nodoklis var pieaugt no trim līdz četrām reizēm.

"Tas nozīmē, ka par vienu un to pašu lietu mums jāmaksā divas reizes – gan par (iepakojuma) apsaimniekošanu, gan arī valstij, ka atbrīvojuma vairs nav," paskaidroja Šure.

Viņa uzsvēra, ka nodokļu sloga izaugsme neizbēgami novedīs pie cenu kāpuma.

"Nākamais solis ir inflācija, jo skaidrs, ka uzņēmums to nevar pavilkt. Tātad viņš pārcels šo slogu uz pārtikas cenām. Un šīs cenas var augt 3 līdz 5% vismaz," atzīmēja nozares pārstāve.

Pēc viņas sacītā, Dabas resursu nodoklis jau tā katru gadu pieaug, radot slogu Latvijas ražotājiem, taču turpmāk nāksies maksāt arī par atkritumu apsaimniekošanu, un daļu Dabas resursu nodokļa valstij.

0
Pēc temata
Pārtikas produktiem Latvijā tērē vairāk nekā vidēji ES
Noskaidrojies, kādas summas Latvijā atvēl pārtikai un alkoholam
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Latvijā turpina mazināties pārtikas "nacionālpatriotisms"