Raimonds Rublovskis

Rublovskis: ASV karavīri Latvijā lēnās darbības mīna Trampam

227
(atjaunots 15:53 14.01.2017)
Pulkvedis Rublovskis uzskata, ka ASV karavīru dislokācija Latvijā nespēs mainīt spēku līdzsvaru, taču var apgrūtināt Trampa darbu.

RĪGA, 14. janvāris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Raimonds Rublovskis vairākus gadus pats ir strādājis Ziemeļatlantijas bloka struktūrās, dienējis alianses Apvienoto spēku ģenerālštābā Monsā. Taču tagad viņš atzīst, ka pat tur nav bijis iespējams prognozēt tik krasu Rietumu un Krievijas attiecību saasināšanos, ASV karaspēka izvietošanu pie tās austrumu robežām un politiskās elites nomaiņu Savienotajās Valstīs.

Palēninātas darbības mīnas Trampam

"Ja kāds uzskata, ka ASV karaspēka izvietošana Baltijas valstīs un Polijā ir izaicinājums Krievijai, tā ir kļūda. Krievijai ir netieša loma. Galvenā ir Obamas vēlēšanās pēc iespējas vairāk apgrūtināt darbu Trampam pirmajos mēnešos ASV prezidenta postenī," – Rublovskis pastāstīja Sputnik.

Pēc viņa domām, neviens ASV nebija gaidījis Klintones sakāvi un Trampa ievēlēšanu, jo šajā gadījumā notiktu politiskās elites maiņa. Ja prezidenta posteni ieņemtu Klintone, Pentagonā paliktu tās pašas bijušās amatpersonas, un visi jautājumi risinātos tāpat kā Buša un Obamas laikā. Taču Tramps apsteidza Klintoni, un tagad aizejošā administrācija izmisīgi cenšas padarīt Trampa dzīvi pēc iespējas neērtāku vai – iespēju robežās – revanšēties.

"Viņi sprieda tā: Tramps ir gatavs uzlabot attiecības ar Krieviju? Tad mēs nosūtīsim amerikāņu kontingentu tuvāk Krievijas robežam. Vienkāršāk ir ātri pārsviest militāro tehniku un ASV karavīrus pie Krievijas robežām, izsvest viņus būs daudz sarežģītāk.

Gan Trampam, gan jaunajam Pentagona šefam to izdarīt nebūs viegli, lai nesaskartos ar amerikāņu demokrātu kritiku: jaunais ASV prezidents piekāpjas Krievijas priekšā! Tā ir viena no palēninātās darbības mīnām, ko Obamas administrācija uzstādījusi Trampa administrācijai. Tiek darīts viss, lai Trampam būtu pēc iespējas grūtāk uzlabot attiecības ar Krieviju, piemēram, kopīgai cīņai ar ISIS," – paskaidroja sarunbiedrs.

Pēc Rublovska domām, Krievija izturas pareizi, nereaģējot uz "Obamas dāvanām" un gaidot 20. janvāri. Tomēr Trampa uzvaras apstākļos ir zaudējuši (faktiski pazuduši kā politiķi) visi ASV un Eiropas (it īpaši Baltijas) valstu elites pārstāvji, kuri paspēja viņu apliet ar samazgām. Tagad pēdējie mēģinās pierādīt, ka Tramps nav letiģīms (atsauksim atmiņā skandālus ar "Krievijas hakeru uzbrukumiem") prezidents un nespēj pildīt prezidenta pienākumus.

"Pēc 20. janvāra Trampam nāksies lemt, kāda ir NATO loma jaunajā pasaulē. Viņš jau pavēstīja, ka ASV būtu jāpieliek punkts visas NATO donora lomai un naudas tērēšanai tā saucamajai Krievijas kaimiņvalstu drošībai. Sak, lai šīs valstis pašas parūpējas par savu drošību, bet ASV ir jārisina citi jautājumi, piemēram, par to, kā ASV labāk draudzēties ar Krieviju, lai attālinātu to no Ķīnas – valsts ar vienu no spēcīgākajām armijām pasaulē, kas turklāt attīstās pārliecināti un strauji," – uzsvēra eksperts.

Krievijas niknākie preventīvie oponenti: Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, Saeimas Ārlietu komisijas priekšēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš, Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess, Zviedrijas ekspremjers un bijušais ārlietu ministrs Karls Bildts, Polijas bijušais ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis, Rumānijas eksprezidents Trajans Besesku un citi nosūtīja Trampam vēstuli, kurā teikts, ka ASV un Krievijas attiecību uzlabošanās nenesīs Eiropai mieru, bet gan tuvinās kara risku.

Paņēmiens ir saprotams, taču, pēc Rublovska domām, absolūti neloģisks. Pirmkārt, visi vēstules autori vairs neieņem nekādu vietu ne Eiropas politiskajā arēnā, ne savās valstīs. Otrkārt, tieši viņi kritizēja Trampu un atklāti atbalstīja Klintoni. Pats par sevi saprotams, Trampam par to atgādinās.

Neapšaubāmi, Rublovskis norāda, četras ASV bataljona grupas Baltijas valstīs un Polijā nerada nekādus lielus militāros draudus Krievijai, ja salīdzināsim, cik karavīrus un tehnikas vienības šurp nosūtījušas ASV un cik to atrodas viņpus robežas. ASV kareivji nespēs mainīs spēku līdzsvaru. Taču, nedod Dievs, ja uz robežas kaut kas notiks ar amerikāni (nav svarīgi, kas notiks, svarīga ir vieta), tam noteikti būs plaša atbalss pasaulē.

Pagaidām interesi rada ziņa par amerikāņu karavīru imunitāti pret kriminālvajāšanu Latvijā.

"ASV karavīru neaizskaramība šeit bija viens no kareivju dislokācijas noteikumiem valstī. Pareizi, Latvijas jurisdikcija uz viņiem neattiecas. Taču, ja sāksies kautiņi ar NATO karavīriem (kuriem no dienesta brīvajā laikā, piemēram, sagribēsies "kulturāli atpūsties" pie dzēriena glāzes), dabūs tie, kuri viņus šurp aicināja," – paskaidroja Rublovskis.

Neitrālā attieksme pret alianses karavīru dislokāciju var kļūt ārkārtīgi negatīva, turklāt ne tikai pret brašajiem NATO kareivjiem, bet arī pret politiķiem, kuri viņus ataicinājuši, – ministriem Rinkēviču un Bergmani. Vai to saprot cilvēki no "Vienotības" un citām valdošajām partijām? Šis taču ir vēlēšanu gads," – atgādināja Raimonds Rublovskis.

227
Pēc temata
No valsts aizbēdzis NATO kareivis, kas piekāvis Rīgā jaunieti
NATO ģenerālsekretārs aicina nebaidīties no Trampa un Krievijas
Eksperts no Šveices: NATO ir uzbrukuma nevis aizsardzības alianse
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

4
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

4
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Veselības ministre Ilze Viņķele, foto no arhīva

Viņķele: par otro vilni vēl ir pāragri runāt

3
(atjaunots 15:10 10.07.2020)
Līdz šim Slimību profilakses un kontroles centram ir izdevies noskaidrot Covid-19 inficēšanās avotus Latvijā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Runāt par otro Covid-19 vilni pēc trīs dienu rādītājiem būtu priekšlaicīgi, taču tuvākās dienas būs izšķirošas, pastāstīja TV3 raidījuma "900 sekundes" intervijā veselības ministre Ilze Viņķele.

Pēdējo dienu laikā Latvijā ir atklāts vairāk nekā 30 jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu, lai gan pirms tam jaunu inficēto skaits saglabājās zemā līmenī.

Ministre uzsvēra, ka šī ir situācija, kurā noteikti ir jāizvairās no emocionāliem vērtējumiem un jāskatās uz faktiem. Viņa paskaidroja, ka Latvijā Covid-19 gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju joprojām nepārsniedz 15, taču nevajag gaidīt, kamēr saslimstība aizies tik tālu.

Tai pat laikā, viņasprāt, uz trīs dienu pamata būtu pāragri runāt par otro Covid-19 vilni un secināt, ka inficēšanās izaugsmes tendence ir stabila. Viņa paskaidroja, ka novērtējums tiek veikts katru nedēļu.

"Acīmredzot šodienas un vēl īpaši brīvdienu rādītāji būs tie izšķirīgie, vai otrdien uz Ministru kabineta sēdi man diemžēl būs jādodas ar striktākiem ierobežojumiem," uzsvēra ministre.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saista pēdējo dienu uzliesmojumu ar Rīgas restorāniem "Aqua Luna" un "Riviera", kuros paviesojās cilvēku kompānija, tai skaitā divi tūristi.

SPKC atzīmēja, ka, ja speciālisti līdz nedēļas beigām nenoskaidros visus jaunos koronavīrusa inficēšanās avotus, nākamnedēļ valsts var atgriezties pie striktākiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību.

Ministre uzsvēra, ka, risinot jautājumu par iespējamajām izmaiņām ierobežojumiem, tiks novērtēts inficēšanās raksturs un kur tā notiek. Šobrīd, pēc viņas sacītā, ir redzams, ka inficēšanās notiek cilvēkiem, kuri atbraukuši no ārzemēm un rīkojuši ballītes vai pasākumus.

"Tātad uzsvars ir ārzemes un iekštelpas - acīmredzot šis būtu tas virziens, kurā mums būtu jāseko notikumu rašanās cēloņiem un arī uz tiem jāiedarbojas," sacīja ministre.

Iepriekš Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis pauda pieņēmumu par to, ka "otrais vilnis", ja tas notiks, būs saistīts ar robežu atvēršanu un ārzemju braucieniem.

3
Tagi:
Latvija, koronavīruss, Ilze Viņķele
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi