Jelgavas dzelzceļa stacija

Latvijas dzelzceļš dabūjis pa mici no Valsts valodas centra

137
(atjaunots 09:04 06.01.2017)
Valsts valodas centrs uzlicis sodu "Latvijas dzelzceļam", taču soda apmēru pagaidām tur noslēpumā.

RĪGA, 6. janvāris — Sputnik, Jeļena Kirillova. Latvijas nacionālā dzelzceļu kompānija VAS "Latvijas dzelzceļš" iekritusi par Valodas likuma pārkāpumiem. Uzņēmums gatavojas pārsūdzēt tiesā VVC uzlikto sodu. 

Portāls Jelgavas Vēstnesis informē, ka pārkāpums konstatēts tablo Jelgavas dzelzceļa stacijā. Modrie pārbaudītāji ievēroja uzrakstus ne tikai latviešu, bet arī angļu un krievu valodās (piemēram, Train Nr./ Номер поезда uzrakstīts daudz mazākiem burtiem nekā latviešu valodā). Rezultātā uzņēmums sodīts.

Zināms, ka sods piemērots fiziskām personām — "Latvijas dzelzceļa" darbiniekiem. Administratīvo pārkāpumu kodekss par tādu pārkāpumu paredz sodu no 35 līdz 140 eiro apmērā, tomēr soda apmēru Valsts valodas centrs publiski nav gatavs atklāt, acīmredzot baidoties no liekas ažiotāžas.

Tiesa, sociālajos tīklos situācija jau tiek apspriesta pilnā sparā, ar epitetiem neskopojoties. "Laikam Jelgavā tūristi nav vajadzīgi", "Pilnīgi murgi!", "Idiotisms", "Tā mēs attīstām tūrismu?", "Nu jau vairs nezina, kur vēl naudu ņemt," — ir sašutuši vietējie iedzīvotāji. 

VVC — tūrisma kontrolieris

Jauni elektroniskie tablo tika uzstādīti vilcienu līniju Jelgava-Rīga un Jūrmala-Rīga stacijās 2015. gada nogalē saskaņā ar dzelzceļa infrastruktūras modernizēšanas projektu, atgādina Jelgavas vēstnesis. Jelgavas stacijā uz tablo svešvalodās ir šādi uzraksti: vilciena numurs, virziens un izbraukšanas laiks. Informācija, kas parādās uz displeja, ir latviešu valodā.

Vietējie mediji informē, ka lieta ierosināta, pamatojoties uz vērīga iedzīvotāja sūdzību. Valsts valodas centra Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna paskaidroja, ka šajā gadījumā ir pārkāpts Valsts valodas likuma 21. pants, kas nosaka: valsts uzņēmumam, kāds ir "Latvijas dzelzceļš", sabiedrības informēšanai paredzētā informācija sniedzama tikai valsts valodā.

Speciāliste apliecināja, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka dažus izņēmumus, kuros pieļaujama svešvalodu lietošana, piemēram, tā ir ar starptautisko tūrismu, starptautiskiem pasākumiem un drošības apsvērumiem saistīta informācija.

Taču, pēc Pāvulēnas domām, par starptautisku tūrisma objektu uzskatāmi valsts nozīmes objekti, kuros ienāk un no kuriem iziet ārvalstu tūristi, piemēram, Rīgas staciju, bet uz Jelgavas un citām dzelzceļa stacijām tas nav attiecināms.

"Mēs nevaram visu valsti pārvērst par starptautisku tūrisma objektu, turklāt Jelgavas stacijā svešvalodās sniegtā informācija ir vispārīga un ārvalstu tūristiem nekādā veidā nepalīdz pārvietoties," — norāda Pāvulēna.

Spriežot pēc visa, "Latvijas dzelzceļa" viedoklis šajā ziņā ir atšķirīgs — uzņēmums gatavojas apstrīdēt Valsts valodas centra lēmumu par soda uzlikšanu.

Vairāk tūristu, vairāk pasažieru

Jelgavas reģionālā Tūrisma centra (JRTC) rīcībā esošā informācija liecina, ka ārvalstu ceļotāju skaits ar katru gadu palielinās. Piemēram, 2015. gadā Tūrisma informācijas centrā vērsās 5250 ārvalstu ceļotāji, bet aizvadītajā gadā informācijas pieprasījumu skaits pieaudzis jau par 14%.

Visbiežāk Jelgavu apciemo tūristi no Lietuvas, Krievijas, Igaunijas, Vācijas, ASV un Lielbritānijas. Jelgava ir viena no Latvijas pilsētām, kuru no Rīgas ir iespējams apmeklēt ar vilcienu, un tūristi aktīvi izmanto šo priekšrocību.

Vilcienu labprāt izmanto ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī ārvalstu ceļotāji, īpaši ērti tas ir velotūristiem. Tūristiem ir ļoti nepieciešams saņemt informāciju viņiem saprotamā valodā, ir pārliecināti tūrisma centra darbinieki.

Uzņēmuma "Pasažieru vilciens" apkopotā informācija norāda, ka 2016. gada 11 mēnešos Jelgava kā galastacija bija 739 937 pasažieriem, un šis rādītājs ir par 32 % lielāks salīdzinājumā ar 2015. gada rādītāju tādā pašā periodā.

137
Pēc temata
Nils Ušakovs pārsūdzējis Valsts valodas centra lēmumu
ASV vēstniecība Latvijā sākusi runāt krieviski
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

3
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

3
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu
Latvijas republikas robeža, foto no arhīva

Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni

5
(atjaunots 16:44 21.10.2020)
Turpmāk cilvēki ar koronavīrusa infekciju varēs pamest noteikto uzturēšanās vietu Latvijā un aizbraukt uz dzimteni ar privāto vai speciālo transportu.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvija kopš šodienas atļauj ārzemniekiem ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi izbraukt no valsts. To paredz spēkā stājušies grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem koronavīrusa infekcijas izplatības ierobežošanai, vēsta LSM.

Turpmāk cilvēki ar koronavīrusa infekciju varēs pamest noteikto uzturēšanās vietu Latvijā, lai ar privātu automašīnu vai specializētu transportlīdzekli atgrieztos savā valstī.

Veselības ministrija paskaidroja, ka tas attiecas, piemēram, uz sporta komandas dalībnieku, kuram diagnosticēts Covid-19 – viņš drīkst nekavējoties atgriezties savā valstī.

Pēc Veselības ministrijas domām, šāda kārtība nepakļauj inficēšanās riskam citas personas.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka oktobra sākumā Latvijas Ministru kabinets apstiprināja normatīvo aktu grozījumus, kuri regulē informācijas uzskaites sistēmas darbību par Latvijā iebraucošajiem cilvēkiem ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību.

Kopš 12. oktobra visiem, kas ieceļo Latvijā, ir jāapstiprina, ka, uzturoties valstī, viņi apņemas ievērot noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Anketa ir jāaizpilda portālā covidpass.lv ne ātrāk kā divas dienas pirms ierašanās Latvijā. Persona, kuras ir aizpildījusi anketu, saņem speciālu QR kodu. Anketā ir jānorāda personas dati, kontakttālrunis, ierašanās Latvijā datums un laiks, jānorāda vizītes mērķis (darbs, tranzīts), valstis, kurās cilvēks ir bijis pēdējo divu nedēļu laikā.

Šī pati elektroniskā sistēma tiks izmantota personu pārvietošanās izsekošanai, kuriem ir noteikta mājas karantīna vai pašizolācija. Policija ieguvusi tiesības apturēt privātos transportlīdzekļus ar mērķi pārbaudīt, vai tajos neatrodas cilvēks, kurš nav sniedzis informāciju par sevi elektroniskajā sistēmā, lai gan viņam bija pienākums to izdarīt.

5
Tagi:
ārzemnieki, koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem