Klases telpa skolā. Foto no arhīva

Lojalitātes eksperiments: tiesa atteikusies atjaunot skolas Innova akreditāciju

62
(atjaunots 22:59 26.12.2016)
Rīgas administratīvā tiesa noraidījusi skolas Innova prasību atjaunot tās akreditāciju, taču apsūdzības par skolotāju nelojalitāti tomēr tika atsauktas.

RĪGA, 26. decembris — Sputnik, Jeļena Kirillova. Rīgas administratīvā tiesa pieņēmusi lēmumu privātskolas Innova skandalozajā lietā — skolai tika atņemtas tiesības pagarināt mācību programmas akreditāciju.

Skolas vadība uzskata, ka runa nebūt nav par izglītības kvalitāti, bet gan tikai par tās darbinieku uzskatiem, kas neatbilst oficiālajam "kursam".

Atriebība par 9. maiju

Atgādināsim, ka krievu privātā vidusskola Innova ir pirmā mācību iestāde, kas saskārusies ar ierobežojumiem skolotāju un administrācijas "nelojalitātes" rezultātā. Skolu Innova jau 2006. gadā nodibināja pedagoģiskais centrs "Eksperiments" un tā sekmīgi strādāja Rīgā līdz šī gada vasarai, kad mācību iestādei pēkšņi tika noraidīta pamata un vidējās izglītības programmu akreditācija. Latvijas Izglītības kvalitātes valsts dienestam (IKVD) šķita, ka skolas dibinātāji, absolventi un pedagogi neveicina valstiskuma stiprināšanu un sabiedrības saliedētību. Skolas vadība ir pārliecināta, ka tā ir atriebība par akcijas "Nemirstīgais pulks" organizēšanu 9. maijā.

Izrādījās, ka pati skola ir akreditēta līdz 2020. gadam un var veikt izglītojošo darbu. Taču pamatizglītības programmas akreditācija beidzās 2016. gada aprīlī. Trīs mēnešus pirms termiņa beigām skolas vadība iesniedza lūgumu to pagarināt.

Skolas juriste Elizabete Krivcova norādīja, ka pārbaude notikusi šī gada aprīlī. Tolaik eksperti pārbaudīja mācību materiālus, atzina, ka viss ir kārtībā, un pauda viedokli, ka, domājams, licenci pagarinās vēl uz diviem gadiem. Parakstīja visus dokumentus un nosūtīja komisijai. Bet tur viņiem saka: mēs pa televizoru skatījāmies pārraidi, kurā teikts, ka skolas audzēkņi un pedagogi 9. maijā piedalījušies akcijā "Nemirstīgais pulks". Skola tika apsūdzēta par to, ka tās programmu un metodisko materiālu pamatā ir Krievijas Federācijā izstrādāti avoti, un daļa pieredzējušu pedagogu strādā amatu apvienošanas kārtībā.

Lojalitāte nebija galvenais kritērijs
Latvijas Saeimas ēka. Foto no arhīva
© CC BY 3.0 / wikipedia / Smig / Здание Сейма Латвии

Savukārt Izglītības kvalitātes valsts dienests uzskata, ka tā darbības kritika ir nepamatota. Kanāla LTV programmā IKVD pārstāvji paskaidroja, ka situācija atspoguļota kļūdaini. Tiesa, to, ka iestāde patiešām saņēmusi informāciju no Drošības policijas, viņi nenoliedza, taču apgalvoja, ka tas esot bijis tikai viens no faktoriem, tas neesot bijis ne izšķirošais, ne prioritārais apsvērums.

"Vēlreiz pasvītrošu: lēmumā par izglītības programmu akreditācijas atteikumu ir vairākas lappuses. Ja runājam par informāciju no tiesībsargājošajām iestādēm, tās bija divas rindiņas," — pavēstīja Ivans Jānis Mihailovs, IKVD Licencēšanas un reģistrācijas departamenta direktora vietnieks.

Uz tiesu pēc taisnības

Bezgalīgo pārbaužu un dažādu iestāžu neloģisko atbilžu dēļ skola Innova nolēma vērsties tiesā. Pēc skolas juristes Elizabetes Krivcovas domām, bija liela iespēja izcīnīt uzvaru, jo, pēc advokātu domām, ne Izglītības ministrija, ne IKVD neizvirzīja saprotamas un objektīvas pretenzijas pret privātskolas darbību.

Decembra sākumā notika pirmā un vienīgā tiesas sēde šajā lietā. Uzstājoties tiesā, Elizabete Krivcova atsaucās uz pasaules pieredzi, kā piemēru minēja labāko pasaules augstskolu pasniedzēja, slavena filozofijas doktora Noama Homski dzīvi.

"Viņa politiskie uzskati, ko iespējams uzskatīt par anarhiskiem un pat radikāliem, nekad neradīja nekādus kavēkļus pasniedzēja vai zinātniskajā darbā," — tiesā norādīja Krivcova. Pēc viņas domām, šajā gadījumā liela nozīme bijusi tieši politiskajiem uzskatiem, un tas nav pieļaujams. 

"Mūsu politiskie uzskati var nesakrist, taču to mēs apspriedīsim citviet. Tam nav nekāda sakara ar mācību procesu," — juriste centās pārliecināt tiesu.

Pedagoģiskā centra "Eksperiments" valdes loceklis Broņislavs Zelcermans, skolas Innova dibinātājs, tiesā paziņoja, ka nav saņemta neviena nopietna pedagoģiska piezīme pēc pārbaudes šī gada aprīlī. Taču pēc 9. maija un Zelcermana piedalīšanās akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatoriskajā darbā situācija krasi mainījusies.

Skolnieces.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tieši 9. maijā ekspertu komisijas lēmumā par akreditāciju notikušas pārsteidzošas izmaiņas. Pietika ar piecām rindiņām nodaļā "mācību saturs" un "kadru resursi", lai pozitīvais slēdziens pārvērstos par negatīvu, norādīja Zelcermans. Un viņš vēl joprojām nesaprot, kā dalība 9. maija akcijā sniedz atbildes uz jautājumiem par lojalitāti.

Skolas juriste: esam zaudējuši, tomēr es emu apmierināta

Lai arī tiesas lēmums nav labvēlīgs skolai Innova, juriste Elizabete Krivcova pastāstīja Sputnik, ka ar šādu spriedumu viņa ir apmierināta. 

"Sliktā ziņa ir tā, ka mūsu prasība ir noraidīta, bet labā — atsauktas visas apsūdzības par nelojalitāti," — uzsvēra juriste.

Viņa pavēstīja, ka tiesa noraidījusi visas aizdomas par skolas pasniedzēju nelojalitāti. "Tiesa nav konstatējusi skolas skolotāju nelojalitātes pierādījumus. Nav atrasti arī iemesli apšaubīt labu izglītības kvalitāti. Taču mums vēl ir palicis strīds par dažām formālām niansēm," — norādīja Krivcova. Pēc tiesas domām, skola pagaidām nevar pagarināt akreditāciju, jo četri pedagogi nav pabeiguši nepieciešamos kvalifikācijas celšanas kursus. "Pašlaik skolotāji visus nepieciešamos kursus ir beiguši, tāpēc ceru, ka nākamais tiesas process beigsies mums par labu," — apgalvoja juriste.

Iespējas uzvarēt ir lielas, viņa uzskata. Tiesa, jebkura, no pirmā acu uzmetiena nenozīmīga formalitāte var novest pie nopietnām sekām. "Es tomēr nevaru ignorēt faktu, ka pret skolu izvirzītas pārmērīgas administratīvās prasības, — norādīja Krivcova. — Tur, kur citiem tikai izsaka piezīmi, mums pat pēdiņu trūkums ir nopietna kļūda."

Skola Innova gatavojas pārsūdzēt tiesas lēmumu. "Es nelikšos mierā, līdz skola saņems akreditāciju," — noslēgumā piebilda skolas juriste.

62
Pēc temata
"Saskaņa" iecerējusi Satversmes tiesā apstrīdēt pedagogu "lojalitātes grozījumus"
LIZDA un LIVA Vējonim prasa neizsludināt lojalitātes grozījumus Izglītības likumā
Kas zog Latvijas nākotni: Mārtiņš Bondars aicina pārbaudīt politiķu lojalitāti
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

14
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

14
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

26
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
26
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltkrievija

Baltkrievijas IeM sniedza informāciju par protestiem valstī

0
(atjaunots 11:10 14.08.2020)
Protestu dalībnieki Baltkrievijā paši izprovocējuši vardarbību no kārtības sargu puses, nekāda ņirgāšanās par aizturētajiem nav pieļauta, informēja BR Iekšlietu ministrija.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas vadība nāca klajā ar informāciju par notiekošo valstī: resora vadītājs paskaidroja, kāpēc sākusies vardarbība, izkliedējot protesta akcijas. Viņa vietnieks noliedza, ka aizturētie tiktu piekauti, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Baltkrievijas iekšlietu ministrs Jurijs Karajevs telekanāla "ONT" ēterā atvainojās nejaušiem garāmgājējiem un ziņkārīgajiem, kuri aizturēti masu protesta akciju gaitā.

Viņš norādīja, ka 9. augustā milicija strādājusi bez spēka pielietošanas, "ar vēderiem izgrūda" protestētājus. Pie tam, pēc viņa vārdiem, daži cilvēki izgājuši ielās jau pirms vēlēšanu beigām, jo nolēmuši protestēt jau iepriekš. Nākamajā dienā, 10. augustā vardarbība sākās jau pret milicijas darbiniekiem, apliecināja Karajevs.

"Pie stellas ("Minska – varoņpilsēta" – red.), tā sakot, no valdošās augstienes, notika uzbrukumi speciālo uzdevumu milicijas vienībām," ministrs minēja piemēru.

Nākamajās dienās cilvēki sākuši būvēt barikādes un pielietot nogurdinašanas taktiku. Šī iemesla dēļ kārtības sargi bija spiesti pielietot spēku.

Karajevs atzina, ka dažkārt spēks "iespējams, pielietots kļūdaini", taču atgādināja, kāds haoss valda, izkliedējot protesta akciju.

"Atbildību par vardarbību vēlos uzņemties pats," teica ministrs un atvainojās mierīgajiem iedzīvotājiem, kuri aizturēti nejauši.

Viņš paskaidroja, ka miliči pūlas nodalīt akciju aktīvos dalībniekus no nejaušiem garāmgājējiem.

"Ja nejaušs cilvēks, viņš pēc iespējas ātrāk jāatlaiž, un iepriekšējā naktī gulēt negāja pat tie, kuri bija iesaistīti sabiedriskās kārtības sardzē, bet gan devās uz likumpārkāpumu izolācijas centru Okrestina (ielā – red.) un tur visu nakti centās noskaidrot situāciju. Tagad jau atlaisti vairāki simti cilvēku," konstatēja ministrs.

Savukārt Baltkrievijas iekšlietu ministra vietnieks Aleksandrs Barsukovs norādīja, ka nekāda ņirgāšanās par aizturētajiem Minskā nav pieļauta.

Ceturtdienas rītā protestu akcijās aizturēto cilvēku skaits sasniedza 6,7 tūkstošus. Naktī aizturētos sāka atbrīvot no īslaicīgās aizturēšanas izolatora Okrestina ielā, un pirmais, par ko sāka stāstīt brīvībā iznākušie cilvēki, bija ziņas par piekaušanu un ņirgāšanos. 10. augusta rītā aizturētais Sputnik Baltkrievija korespondents Jevgēņijs Oļeiņiks arī pastāstīja, ka ticis piekauts aizturēšanas laikā un milicijas nodaļā.

Barsukovs naktī apmeklēja Okrestina ielu un vēlāk, taujās par ņirgāšanos pār aizturētajiem, atbildēja: "Nekādas ņirgāšanās nebija."

Daudzi valsts iedzīvotāji vēl joprojām dežurē pie īslaicīgās aizturēšanas izolatora cerībā sameklēt aizturēto sarakstos savus pazudušos tuviniekus vai nodot viņiem ūdeni, produktus un veļu.

Masu protesta akcijas Baltkrievijā sākās 9. augustā pēc prezidenta vēlēšanām, kurās uzvaru izcīnīja pašreizējais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko – CVK informēja, ka viņš saņēmis 80,08% balsu. Līdz 13. augustam nesankcionētās akcijas tika stingri apspiestas, kārtības sargi izmantoja asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Ceturtdien, 13. augustā lielākā daļa akciju valstī aizritēja mierīgi, vardarbīgas metodes to izkliedēšanai netika pielietotas.

0
Tagi:
Iekšlietu ministrija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Naktī Minskā notika protesta akcijas