Mārtiņš Kossovičs un Filmons

"Kur siltāks": bēglis no Eritrejas nolēmis pamest Latviju

105
(atjaunots 15:01 09.12.2016)
Stāstam par Filmona, bēgļa no Eritrejas, iekārtošanos darbā sekoja visa RĪga. Galu galā viņš paziņojis, ka nolēmis valsti atstāt. Par iemesliem atliek tikai minēt, taču visus, ar ko puisis paspējis iepazīties, viņa liktenis nav atstājis vienaldzīgu.

RĪGA, 9. decembris – Sputnik, Jeļena Kirillova. Patvēruma meklētājs Filmons, kurš bēdzis no valdošā režīma Eritrejā un kļuvis par pirmo darbā iekārtoto bēgli Latvijā, devies prom.

Laiks atvadīties

Parasti entuziasma pilnais uzņēmējs Mārtiņš Kossovičs, optikas salonu līdzīpašnieks savā lapā Facebook ar nožēlu pastāstījis, ka viņa jaunais darbinieks Filmons nolēmis braukt prom.

Viņš vēsta, ka brīdī, kad Filmonu jau sākuši pazīt, pieraduši pie viņa un vairs nav kautrējušies, viņu ieraugot, bēglis nolēmis pamest Latviju. Brīdī, kad uzņēmējs pārdomājis, kā pārsteigt Filmonu Ziemassvētkos un kopīgi nosvinēt svētkus, sagādājot pārsteigumu arī savai paša ģimenei, nākas atvadīties, viņš piebildis.

Uzņēmējs atzīst, ka Filmona lēmums sagādājis vilšanos, taču vēlāk viņš visu sapratis un atvadījies ar smaidu.

Panākumus gūt nav izdevies

Tā beidzies kārtējais "panākumu skaits" Latvijas stilā. Mārtiņš nepaskaidro, kurp devies viņa bijušais darbinieks. Viņš tikai atjokojas – sak, tur, kur ir siltāk. 

Aizkustinošo stāstu par Filmona iekārtošanos darbā vēroja visa Rīga. Par vēlmi pieņemt darbā patvēruma meklētāju no Eritrejas Mārtiņš Kossovičs ziņoja jau septembra beigās.

Tiesa, biznesmenim, kurš acīmredzot ņēma vērā zināmas reklāmas iespējas, nācās saskarties arī ar noteiktām grūtībām: ne Sarkanais Krusts, ne varas iestādes viņam nepalīdzēja, drīzāk jau otrādi. 

Uzņēmējs vēstīja, ka saņēmis signālus par to, ka birokrāti pacentušies, lai ideju nebūtu viegli īstenot. Nebija iespējams oficiāli iekļaut Filmonu darbinieku štatā, jo viņam nebija bēgļa statusa Latvijā.

Runa bija par to, ka Kossovičs varēja vārda tiešā nozīmē samaksāt par savu atsaucību – samaksāt sodu par to, ka puisim no Eritrejas nebija pietiekamu latviešu valodas zināšanu (ko paredz likums par valsts valodu) darbam veikalā.

Tomēr pirms mēneša Filmons sāka pildīt savus pienākumus, un pirmajā darba dienā Kossovičs svinīgi uzdāvināja viņam vilnas zeķes ar latviešu tradicionālajiem rakstiem. Domājams, tās bēglim vairs nekad nebūs vajadzīgas.

105
Pēc temata
Jūra un siers: ko bēgļi ciena Latvijā visvairāk
Deputāti iestājās par bēgļu nodarbinātību
Nosvērti un laimīgi: kāpēc bēgļi bēg tālāk
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas