Bezpilota lidaparāts

Lai palido: Latvijā apšņāpti spārni bezpilota lidaparātiem

500
(atjaunots 11:30 03.12.2016)
Valstī stājušies spēkā jauni bezpilota lidaparātu lietošanas noteikumi.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. No nākamnedēļas visiem bezpilota lidaparātiem Latvijā jābūt marķētiem, to pilotiem – speciāli ģērbtiem. Dažiem lidojumiem, iespējams, būs vajadzīga speciāla atļauja, ziņo LTV7 raidījums "Personīga lieta".

Īpašu popularitāti droni iekarojuši videooperatoru aprindās. Vienā mirklī tie var pacelties debesīs un uzņemt fantastisku panorāmu. No vienas puses, tiem ir daudz priekšrocību. No otras puses – tie var būt bīstami.

"Bija kāds gadijums, kad pievades radiobāka izslēdzās, ņemot vērā mijiedarbību ar frekvencēm, kurās tika vadīts drons vai veikta datu pārraide no tā. Pārkāpējs tika noķerts un sodīts," – stāstīja Civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs.

Statistikas par dronu skaitu Latvijā nav. Tos var nopirkt pat bērnu veikalā vai samontēt pašiem. Drooni ir ļoti populāri.

Līdz šim dronu īpašniekiem rokas nebija saistītas – droni varēja lidot, kur un kā gribas. Tagad varas iestādes ir izstrādājušas noteikumus.

Tie paredz visu dronu marķēšanu: īpašnieka vārds uzvārds vai uzņēmuma nosaukums, adrese un tālruņa numurs.

Pašam drona operatoram jābūt redzamam no attāluma.

"Apzīmējums bav reglamentēts: dzeltena veste vai uzraksts "pilots" uz muguras – to atstājām pašu pilotu ziņā," – paskaidroja Gorodcovs.

Maksimālais lidojuma augstums nekontrolējamā gaisa telpā – 120 metri. Salīdzinājumam jāpiebilst, ka Saules akmens (Swedbank ēka Ķīpsalā) ir 123 metrus augsta. Augstāk pacelties aizliegts. Aiz pilsētas, tālu no nolaišanās un pacelšanās joslas var lidot līdz pusotru kilogramu smagi bezpilota lidaparāti. Pārējiem ik reizi nāksies lūgt Civilas aviācijas aģentūras vai Gaisa satiksmes atļauju.

Drona pacelšanos gaisā piecu kilometru rādiusā no lidostas ne tikai jāsaskaņo, bet arī pirms katras pacelšanās un nosēšanās jāpiezvana Gaisa satiksmei. Maksimālais lidojuma augstums – 50 metri.

Aizliegts lidot virs ieslodzījuma vietām, militārajiem objektiem, Latvijas Bankas, Valsts policijas, Ārlietu ministrijas, Saeimas, valdības ēkām un citām būvēm. To pilns saraksts publicēts vietnē likumi.lv. lidojumi aizliegti arī diennakts tumšajās stundās.

Jauno noteikumu izpildi galvenokārt kontrolēs tiesībsargājošās iestādes. Piemēram, par gaisa telpas lietošanas prasību parkāpumu paredzēts naudas sods līdz trīssimt eiro apmērā fiziskām personām un līdz tūkstoš eiro apmērā – juridiskām personām.

500
Pēc temata
Izraēlas armija apšauda Sīrijas bezpilota lidaparātu
DUS

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās degvielas cenas

4
(atjaunots 09:23 12.07.2020)
Aizritējušajā darba nedēļā visās Baltijas valstīs benzīna cenas ir pieaugušas; dārgākais benzīns joprojām ir Tallinā.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Visdārgākais benzīns bijis Tallinā, vislētākais – Viļņā. Visdārgākā dīzeļdegviela bijusi Rīgā, savukārt vislētākā – Tallinā, raksta jauns.lv.

Rīgā, DUS Circle K 95. markas benzīns kļuvis dārgākas par 2,2% un sasniedza 1,139 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 2,4%, sasniedzot 1,049 eiro litrā.

Viļņā 95. markas benzīns sadārdzinājies par 0,9% līdz 1,113 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena palikusi nemainīga – 1,003 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns kļuva dārgāks par 2,5% un maksāja 1,229 eiro litrā, savukārt dīzeļdegviela joprojām maksāja 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cenas šonedēļ bijušas stabilas. Rīgā tā maksāja 0,545 eiro litrā, Viļņā – 0,539 eiro, savukārt Tallinā tā kļuvusi lētāka par 0,03% un maksāja 0,585 eiro litrā.

4
Tagi:
degviela
Pēc temata
Benzīna cenas Baltijas valstīs atkal kāpušās
Kā mainījušās degvielas cenas Latvijā nedēļas laikā

Latvijas futbola klubos reģistrēti četri inficēšanās gadījumi ar Covid-19

3
(atjaunots 08:10 12.07.2020)
Pēc Latvijas Futbola federācijas (LFF) kongresa, pēc kura tika atklāti divi ar Covid-19 inficētie, tagad parādījušās ziņas par četriem koronavīrusa saslimšanas gadījumiem Latvijas klubos.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Covid-19 testēšana pašlaik centralizēti tiek veikta visos virslīgas klubos un pašlaik tās rezultāti ir šādi: futbolistu vidū inficētie pagaidām nav atklāti, savukārt vadošā un apkalpojošā personāla vidū tādi cilvēki ir, vēsta Futbola federācijas mājaslapa.

Trīs gadījumi reģistrēti Jūrmalas "Spartakā", viens – klubā "Valmiera" (viceprezidentam Uldim Pūcītim). Skaidrs, ka divi "Spartaka" darbinieki inficējās no LFF valdes locekļa amata kandidāta Guntara Indriksona, kurš uzreiz pēc kongresa (3. jūlijā) devās ar Jūrmalas komandas vadību uz kalendāro Latvijas čempionāta maču Valmierā. Arī Pūcītim bija tiešs kontakts ar Indriksonu.

Starp citu, piektdien noskaidrojās, ka izņemot Indriksonu pozitīvs Covid-19 tests fiksēts vēl vienam LFF kongresa dalībniekam. Viņa vārds netiek saukts.

3
Tagi:
koronavīruss, sports
Pēc temata
IeM vadītājs LFF prezidenta vēlēšanām nodrošinājis futbola zvaigžņu atbalstu