Bezpilota lidaparāts

Lai palido: Latvijā apšņāpti spārni bezpilota lidaparātiem

501
(atjaunots 11:30 03.12.2016)
Valstī stājušies spēkā jauni bezpilota lidaparātu lietošanas noteikumi.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. No nākamnedēļas visiem bezpilota lidaparātiem Latvijā jābūt marķētiem, to pilotiem – speciāli ģērbtiem. Dažiem lidojumiem, iespējams, būs vajadzīga speciāla atļauja, ziņo LTV7 raidījums "Personīga lieta".

Īpašu popularitāti droni iekarojuši videooperatoru aprindās. Vienā mirklī tie var pacelties debesīs un uzņemt fantastisku panorāmu. No vienas puses, tiem ir daudz priekšrocību. No otras puses – tie var būt bīstami.

"Bija kāds gadijums, kad pievades radiobāka izslēdzās, ņemot vērā mijiedarbību ar frekvencēm, kurās tika vadīts drons vai veikta datu pārraide no tā. Pārkāpējs tika noķerts un sodīts," – stāstīja Civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs.

Statistikas par dronu skaitu Latvijā nav. Tos var nopirkt pat bērnu veikalā vai samontēt pašiem. Drooni ir ļoti populāri.

Līdz šim dronu īpašniekiem rokas nebija saistītas – droni varēja lidot, kur un kā gribas. Tagad varas iestādes ir izstrādājušas noteikumus.

Tie paredz visu dronu marķēšanu: īpašnieka vārds uzvārds vai uzņēmuma nosaukums, adrese un tālruņa numurs.

Pašam drona operatoram jābūt redzamam no attāluma.

"Apzīmējums bav reglamentēts: dzeltena veste vai uzraksts "pilots" uz muguras – to atstājām pašu pilotu ziņā," – paskaidroja Gorodcovs.

Maksimālais lidojuma augstums nekontrolējamā gaisa telpā – 120 metri. Salīdzinājumam jāpiebilst, ka Saules akmens (Swedbank ēka Ķīpsalā) ir 123 metrus augsta. Augstāk pacelties aizliegts. Aiz pilsētas, tālu no nolaišanās un pacelšanās joslas var lidot līdz pusotru kilogramu smagi bezpilota lidaparāti. Pārējiem ik reizi nāksies lūgt Civilas aviācijas aģentūras vai Gaisa satiksmes atļauju.

Drona pacelšanos gaisā piecu kilometru rādiusā no lidostas ne tikai jāsaskaņo, bet arī pirms katras pacelšanās un nosēšanās jāpiezvana Gaisa satiksmei. Maksimālais lidojuma augstums – 50 metri.

Aizliegts lidot virs ieslodzījuma vietām, militārajiem objektiem, Latvijas Bankas, Valsts policijas, Ārlietu ministrijas, Saeimas, valdības ēkām un citām būvēm. To pilns saraksts publicēts vietnē likumi.lv. lidojumi aizliegti arī diennakts tumšajās stundās.

Jauno noteikumu izpildi galvenokārt kontrolēs tiesībsargājošās iestādes. Piemēram, par gaisa telpas lietošanas prasību parkāpumu paredzēts naudas sods līdz trīssimt eiro apmērā fiziskām personām un līdz tūkstoš eiro apmērā – juridiskām personām.

501
Pēc temata
Izraēlas armija apšauda Sīrijas bezpilota lidaparātu
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

3
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

3
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu
Latvijas republikas robeža, foto no arhīva

Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni

5
(atjaunots 16:44 21.10.2020)
Turpmāk cilvēki ar koronavīrusa infekciju varēs pamest noteikto uzturēšanās vietu Latvijā un aizbraukt uz dzimteni ar privāto vai speciālo transportu.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvija kopš šodienas atļauj ārzemniekiem ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi izbraukt no valsts. To paredz spēkā stājušies grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem koronavīrusa infekcijas izplatības ierobežošanai, vēsta LSM.

Turpmāk cilvēki ar koronavīrusa infekciju varēs pamest noteikto uzturēšanās vietu Latvijā, lai ar privātu automašīnu vai specializētu transportlīdzekli atgrieztos savā valstī.

Veselības ministrija paskaidroja, ka tas attiecas, piemēram, uz sporta komandas dalībnieku, kuram diagnosticēts Covid-19 – viņš drīkst nekavējoties atgriezties savā valstī.

Pēc Veselības ministrijas domām, šāda kārtība nepakļauj inficēšanās riskam citas personas.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka oktobra sākumā Latvijas Ministru kabinets apstiprināja normatīvo aktu grozījumus, kuri regulē informācijas uzskaites sistēmas darbību par Latvijā iebraucošajiem cilvēkiem ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību.

Kopš 12. oktobra visiem, kas ieceļo Latvijā, ir jāapstiprina, ka, uzturoties valstī, viņi apņemas ievērot noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Anketa ir jāaizpilda portālā covidpass.lv ne ātrāk kā divas dienas pirms ierašanās Latvijā. Persona, kuras ir aizpildījusi anketu, saņem speciālu QR kodu. Anketā ir jānorāda personas dati, kontakttālrunis, ierašanās Latvijā datums un laiks, jānorāda vizītes mērķis (darbs, tranzīts), valstis, kurās cilvēks ir bijis pēdējo divu nedēļu laikā.

Šī pati elektroniskā sistēma tiks izmantota personu pārvietošanās izsekošanai, kuriem ir noteikta mājas karantīna vai pašizolācija. Policija ieguvusi tiesības apturēt privātos transportlīdzekļus ar mērķi pārbaudīt, vai tajos neatrodas cilvēks, kurš nav sniedzis informāciju par sevi elektroniskajā sistēmā, lai gan viņam bija pienākums to izdarīt.

5
Tagi:
ārzemnieki, koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem