Mapes ar dokumentiem

Likums par krievu vārdu aizliegumu iestrēdzis Tieslietu ministrijā

159
(atjaunots 11:17 09.11.2016)
Jau pavasarī Tieslietu ministrija ierosināja likumprojektu par personas vārda ieraksta maiņu, uztraucoties, ka vecāki izraudzīsies bērnam vārdu, kas neatbilst latviešu valodas normām.

RĪGA, 9. novembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Likumprojekts par personas vārda ieraksta maiņu vēl joprojām tiek papildināts Latvijas Tieslietu ministrijā, portālam Sputnik pastāstīja informēts ministrijas pārstāvis. Tagad dokuments nonāks valdībā ne agrāk kā novembra beigās.

Normas robežās

Likumprojekts, pie kā darbs aizsākās jau pavasarī, nosaka kritērijus, ko nāksies ņemt vērā vecākiem, izvēloties vārdu bērnam. Ja likums tiks pieņemts, vecākiem būs liegta iespēja dot bērnam vārdu, kas neatbilst latviešu valodas likumiem vai apgrūtinās bērna iekļaušanos sabiedrībā.

Tieslietu ministrija informē, ka iepriekš vārda un uzvārda izvēles kritēriji nav bijuši noteikti.

"Saglabājās iespēja, ka cilvēks varētu izvēlēties vārdu, kas neatbilst latviešu vārda došanas tradīcijām – iesauku, pseidonīmu vai vienkārši skaņu kopu. Šāds neoloģisma lietojums var tieši apdraudēt latviešu valodas funkcionēšanu vienotas sistēmas kontekstā," – uzskata ministrijā.

Jaunais dokuments paredz, ka personas vārdam ir stingri jāatbilst latviešu valodas normām.

"Likumprojektā paredzēta iespēja atteikties mainīt personas vārdu, ja izraudzītais personas vārds neatbilst latviešu valodas pareizrakstības normām, piemēram, ja persona izvēlas vārdu X, Miron, Kirill un tā tālāk," – pastāstīja Tieslietu ministrijā.

Bez vārda un tēvvārda

Gaidāmās pārmaiņas vārda izvēles noteikumos radījušas spraigas diskusijas. Mediji un sociālo tīklu lietotāji aktīvi apsprieda, ko nozīmē jaunās normas.

No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka dokuments tikai fiksē pieņemto praksi. Kopš 1991. gada Latvijā vecākiem nav bijis iespējas saukt bērnus dažos vārdos, piemēram, dot vārdu Kirill. Saskaņā ar latviešu valodas normām vārds mainās un kļūst par "Kirils". Zēns vārdā Miron kļūst par Mirons vai Mironis, Mark iegūst formu "Marks".

Gadījumi, kad cilvēkiem izdevies ar tiesas palīdzību atgūt pie dzimšanas doto vārdu, ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Piemēram, 2010. gadā ANO Cilvēktiesību komiteja pieprasīja Latvijai atdot īsto vārdu un uzvārdu, un cilvēks atkal atguva vārdu Leonid Raihman.

Pašā Tieslietu ministrijā nepiekrīt formulējumam, ka krievu, pareizāk sakot, nelatviešu vārdi un uzvārdi tagad būs pilnīgi aizliegti. Viss paliks kā agrāk, taču likumā noteiktie kritēriji ļaus valodas inspektoriem stingrāk kontrolēt situāciju.

Pagaidām vēl pastāv iespēja ierakstīt pasē tēvvārdu. Latviešiem tēvvārdu nav, un pasē nav iespējams norādīt "Владимир Владимирович Иванов" (atbilstoši latviešu valodas gramatikai – Vladimirs Vladimirovičs Ivanovs). Taču gadās cilvēki, kuri tēvvārdu ieraksta kā otro vārdu. Spriežot pēc visa, jaunais likums to aizliegs, jo latviešu valodā taču nav vārda Vladimirovičs. Tāpat kā nav vārda Gavrila, Karen, Muhammed un daudzu citu – "svešu" vārdu. Nav saprotams, kas notiks ar viņiem.

Burti un termiņi

Plaši pazīstamajam likumprojektam bija līdz 1. septembrim jānokļūst Ministru kabinetā, bet pēc tam Saeimā – apspriešanai un apstiprināšanai. Bija plānots, ka tas varētu pat stāties spēkā 2017. gada 1. janvārī. Taču process ir ieildzis un, iespējams, arī sabiedrības reakcijas dēļ.

Informācijas avots Tieslietu ministrijā pastāstīja Sputnik, ka darbs ar dokumentu joprojām turpinās, Ministru kabinetā projekts nonāks tikai novembra beigās, bet deputāti to ieraudzīs tikai decembrī. Papildināto likumprojektu neviens vēl nav redzējis – ministrija saglabā noslēpumu. Tāpēc arī Saeima nesniedz komentārus līdz brīdim, kad ieraudzīs dokumentu un anotāciju.

Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs uzskata, ka likumprojekta anotācijas iepriekšējā redakcijā paustais mērķis – dāvāt personai iespēju mainīt savu vārdu vai uzvārdu, līdzsvarot personas tiesības un privāto dzīvi un sabiedrības intereses – ir tikai skaisti vārdi.

"Šaubos, vai jaunais likumprojekts pret nelatviešu vārdiem un uzvārdiem attieksies liberālāk," – norāda Pankratovs.

Pats deputāts jau vairāk nekā 10 gadus cīnās par savu īsto vārdu un uzvārdu – Ruslan Pankratov.

"Reiz lūdzu pasu galdā: ja nevēlaties novākt galotnes "-s", tad es vienkārši gribu nomainīt veco vārdu "Ruslans" pret "Ruslan". Atteica. Domāju, ka likumprojekta jaunajā versijā, kad mēs to beidzot ieraudzīsim, nekas nebūs mainīts," — konstatēja politiķis.

159
Pēc temata
Jau rudenī Latvijā tiks aizliegti krievu vārdi
Cīņa par burtiem: uzvara Lietuvā un klusums - Latvijā

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

7
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

7
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

14
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

14
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam