Mapes ar dokumentiem

Likums par krievu vārdu aizliegumu iestrēdzis Tieslietu ministrijā

160
(atjaunots 11:17 09.11.2016)
Jau pavasarī Tieslietu ministrija ierosināja likumprojektu par personas vārda ieraksta maiņu, uztraucoties, ka vecāki izraudzīsies bērnam vārdu, kas neatbilst latviešu valodas normām.

RĪGA, 9. novembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Likumprojekts par personas vārda ieraksta maiņu vēl joprojām tiek papildināts Latvijas Tieslietu ministrijā, portālam Sputnik pastāstīja informēts ministrijas pārstāvis. Tagad dokuments nonāks valdībā ne agrāk kā novembra beigās.

Normas robežās

Likumprojekts, pie kā darbs aizsākās jau pavasarī, nosaka kritērijus, ko nāksies ņemt vērā vecākiem, izvēloties vārdu bērnam. Ja likums tiks pieņemts, vecākiem būs liegta iespēja dot bērnam vārdu, kas neatbilst latviešu valodas likumiem vai apgrūtinās bērna iekļaušanos sabiedrībā.

Tieslietu ministrija informē, ka iepriekš vārda un uzvārda izvēles kritēriji nav bijuši noteikti.

"Saglabājās iespēja, ka cilvēks varētu izvēlēties vārdu, kas neatbilst latviešu vārda došanas tradīcijām – iesauku, pseidonīmu vai vienkārši skaņu kopu. Šāds neoloģisma lietojums var tieši apdraudēt latviešu valodas funkcionēšanu vienotas sistēmas kontekstā," – uzskata ministrijā.

Jaunais dokuments paredz, ka personas vārdam ir stingri jāatbilst latviešu valodas normām.

"Likumprojektā paredzēta iespēja atteikties mainīt personas vārdu, ja izraudzītais personas vārds neatbilst latviešu valodas pareizrakstības normām, piemēram, ja persona izvēlas vārdu X, Miron, Kirill un tā tālāk," – pastāstīja Tieslietu ministrijā.

Bez vārda un tēvvārda

Gaidāmās pārmaiņas vārda izvēles noteikumos radījušas spraigas diskusijas. Mediji un sociālo tīklu lietotāji aktīvi apsprieda, ko nozīmē jaunās normas.

No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka dokuments tikai fiksē pieņemto praksi. Kopš 1991. gada Latvijā vecākiem nav bijis iespējas saukt bērnus dažos vārdos, piemēram, dot vārdu Kirill. Saskaņā ar latviešu valodas normām vārds mainās un kļūst par "Kirils". Zēns vārdā Miron kļūst par Mirons vai Mironis, Mark iegūst formu "Marks".

Gadījumi, kad cilvēkiem izdevies ar tiesas palīdzību atgūt pie dzimšanas doto vārdu, ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Piemēram, 2010. gadā ANO Cilvēktiesību komiteja pieprasīja Latvijai atdot īsto vārdu un uzvārdu, un cilvēks atkal atguva vārdu Leonid Raihman.

Pašā Tieslietu ministrijā nepiekrīt formulējumam, ka krievu, pareizāk sakot, nelatviešu vārdi un uzvārdi tagad būs pilnīgi aizliegti. Viss paliks kā agrāk, taču likumā noteiktie kritēriji ļaus valodas inspektoriem stingrāk kontrolēt situāciju.

Pagaidām vēl pastāv iespēja ierakstīt pasē tēvvārdu. Latviešiem tēvvārdu nav, un pasē nav iespējams norādīt "Владимир Владимирович Иванов" (atbilstoši latviešu valodas gramatikai – Vladimirs Vladimirovičs Ivanovs). Taču gadās cilvēki, kuri tēvvārdu ieraksta kā otro vārdu. Spriežot pēc visa, jaunais likums to aizliegs, jo latviešu valodā taču nav vārda Vladimirovičs. Tāpat kā nav vārda Gavrila, Karen, Muhammed un daudzu citu – "svešu" vārdu. Nav saprotams, kas notiks ar viņiem.

Burti un termiņi

Plaši pazīstamajam likumprojektam bija līdz 1. septembrim jānokļūst Ministru kabinetā, bet pēc tam Saeimā – apspriešanai un apstiprināšanai. Bija plānots, ka tas varētu pat stāties spēkā 2017. gada 1. janvārī. Taču process ir ieildzis un, iespējams, arī sabiedrības reakcijas dēļ.

Informācijas avots Tieslietu ministrijā pastāstīja Sputnik, ka darbs ar dokumentu joprojām turpinās, Ministru kabinetā projekts nonāks tikai novembra beigās, bet deputāti to ieraudzīs tikai decembrī. Papildināto likumprojektu neviens vēl nav redzējis – ministrija saglabā noslēpumu. Tāpēc arī Saeima nesniedz komentārus līdz brīdim, kad ieraudzīs dokumentu un anotāciju.

Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs uzskata, ka likumprojekta anotācijas iepriekšējā redakcijā paustais mērķis – dāvāt personai iespēju mainīt savu vārdu vai uzvārdu, līdzsvarot personas tiesības un privāto dzīvi un sabiedrības intereses – ir tikai skaisti vārdi.

"Šaubos, vai jaunais likumprojekts pret nelatviešu vārdiem un uzvārdiem attieksies liberālāk," – norāda Pankratovs.

Pats deputāts jau vairāk nekā 10 gadus cīnās par savu īsto vārdu un uzvārdu – Ruslan Pankratov.

"Reiz lūdzu pasu galdā: ja nevēlaties novākt galotnes "-s", tad es vienkārši gribu nomainīt veco vārdu "Ruslans" pret "Ruslan". Atteica. Domāju, ka likumprojekta jaunajā versijā, kad mēs to beidzot ieraudzīsim, nekas nebūs mainīts," — konstatēja politiķis.

160
Pēc temata
Jau rudenī Latvijā tiks aizliegti krievu vārdi
Cīņa par burtiem: uzvara Lietuvā un klusums - Latvijā

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā ir neizbēgama: ES pagaidām nevar panākt vienotu redzējumu

8
(atjaunots 11:08 08.03.2021)
Kamēr Eiropas Savienībā nebūs vienota redzējuma par pulksteņa grozīšanu, Latvija arī turpmāk notiks pulksteņa laika maiņa, atzina Ekonomikas ministrijā.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviju atkal gaida pulksteņa grozīšana. Laika maiņa notiks 28. martā pulksten 3 naktī. Pulksteņa radītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu, ziņo Rus.tvnet.lv.

Latvijas Ekonomikas ministrijā paskaidroja, ka stundu grozīšanas atcelšana pagaidām nav gaidāma, jo Eiropas Savienībā nevar nonākt pie vienprātības par šo jautājumu. Tātad 2021. gadā Latvijas iedzīvotāji dzīvos vasaras laikā līdz 31. oktobrim.

2020. gadā Latvijā notika pulksteņa laika maiņa 25. oktobrī.

Atgādinām, 2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājumam, bija plānots, ka pēdējo reizi pulksteņu rādītāji tiks pagriezti 2021. gadā, taču izmaiņas tā arī netika saskaņotas kaimiņvalstu starpā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

8
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība, Eiropa
Facebook

Publikāciju Latvijas premjera atbalstam Facebook novērtēja, ka "kara kurināšanu"

7
(atjaunots 11:03 08.03.2021)
Kuriozs gadījums notika sociālajā tīklā Facebook mākslīgā intelekta tulkošanas algoritma dēļ.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviešu dzejniece Māra Zālīte 6. marta vakarā savā Facebook lapā publicēja ierakstu, kurā izklāstīja savas domas par Latvijas premjerministru Krišjāni Kariņu. Pēc pāris stundām publikācija no portāla pazudusi. Šobrīd tā atrodama tikai ekrānšāviņos, vienu no kuriem publicējis Kariņa partijas biedrs, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

​Dzēstajā publikācijā Zālīte slavē Kariņa darbu, uzskatot, ka tas ir "pirmais premjers, kura godīgumu, valstsvīra morāli un 100% lojalitāti valstij grūti apstrīdēt". Dzejniece uzsver, ka viņš ir laipns un uzticas cilvēkiem, kas arī esot viņa posts. Ierakstā ir arī aicinājums atbalstīt Kariņu, lai to "atbalstu jūtot, viņš ir pašpārliecināts". Tieši šī aicinājuma dēļ publikāciju dzēsa.

Noskaidrojās, ka interneta algoritms, tulkojot "Kariņš" no latviešu valodas angļu valodā, iztulkoja viņa uzvārdu kā "War" ("karš"). Twitter lietotāji paskaidroja, ka interneta algoritmi slikti saprot mazās valodas, tāpēc varētu rasties šāda situācija.

Vēlāk Zālīte publicēja vēl vienu ierakstu, kurā smējās par situāciju.

"Tā ir anekdote! Ieliku nupat savā storijā Google translate ekrānšāviņu. Tulkojums! Esmu noturēta par "kara kurinātāju". Kariņš! Apskatieties un pasmejieties kopā ar mani!" viņa uzrakstīja savā Facebook.

Lai gan ieraksts ar publisku atzīšanos mīlestībā pret Kariņu jau pazudis no Facebook, to sociālajā tīklā turpina izplatīt citi lietotāji ekrānšavīņu veidā.

7
Tagi:
Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem
Tas ir mūsu kodolierocis: kāpēc Baltijas valstis draud ES
Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas

"Grims kamuflāža" un ziedi veterānēm: Krievijā apsveic sievietes 8. martā

0
(atjaunots 11:40 08.03.2021)
Krievijas iedzīvotājas saņem apsveikumus no vīriešiem Starptautiskajā sieviešu dienā. Skatieties, kas notiek raķešu vienībās, un kā apsveica veterānes.

Skaistules ar Kalašņikova automātiem rokās no raķešu vienībām un daiļa dzimuma pārstāves Lielā Tēvijas kara veterānu vidū.

Skatieties, kā viņas saņēma apsveikumus 8. martā.

0