Skola. Foto no arhīva

Lojalitātes pārbaude: skola Innova vērsusies tiesā

86
(atjaunots 15:07 05.11.2016)
Vasarā mācību iestāde neizturēja Latvijas kontroles iestāžu pārbaudi subjektīvu iemeslu dēļ. Domājams, akreditācija anulēta tādēļ, ka skolas darbinieki piedalījušies akcijā "Nemirstīgais pulks".

RĪGA, 5. novembris — Sputnik, Jeļena Kirillova. Privātskola Innova vērsusies tiesā ar prasību atjaunot akreditāciju, kas mācību iestādei atņemta "tās darbinieku nepietiekamas lojalitātes dēļ."

Nesaliedē sabiedrību
Latvijas Saeimas ēka. Foto no arhīva
© CC BY 3.0 / wikipedia / Smig / Здание Сейма Латвии

Atgādināsim, ka ar privātās krievvalodīgās skolas Innova akreditāciju saistītais skandāls sākās jau vasarā. Mācību iestāde nesaņēma pamata un vidējās izglītības programmu akreditāciju, jo Valsts izglītības satura centrs (VISC) secinājis, ka skola neveicina sabiedrības saliedētību.

Viens no iemesliem, kuru dēļ neizdevās saņemt akreditāciju, ir VISC saņemtā Drošības policijas vēstule, kurā vēstīts, ka skolas dibinātāji, absolventi un pedagogi nav lojāli valstij, raidījumā "Punkti uz i" telekanāla LTV7 ēterā pastāstīja skolas juriste Elizabete Krivcova.

Viņa apliecināja, ka pārbaude skolā notikusi šī gada aprīlī un tolaik eksperti pēc mācību materiālu izvērtēšanas atzinuši, ka viss ir kārtībā. Viņi parakstījuši visus dokumentus un nosūtījuši komisijai. Taču tur teikuši: mēs noskatījāmies pārraidi, kurā teikts, ka skolas audzēkņu un pedagogi piedalījušies akcijā "Nemirstīgais pulks".

Dažas kļūdas galotnēs

"Pēc tam viņi aicināja ekspertus izvērtēt slēdzienu. Tāpat notika arī valsts valodas zināšanu pārbaude. Pirms pusotra mēneša atnāca pārbaudītāji un konstatēja, ka pedagogu zināšanas atbilst visām prasībām. Taču vērtējums atkal kādu nav apmierinājis un mums uzsūtīja kārtējo valsts valodas pārbaudi," — pastāstīja Krivcova Sputnik Latvija korespodentam.

Šajā pārbaudē atrasti daži skolotāji, kuri pieļāvuši pāris kļūdas galotnēs, taču šīs kļūdas neietekmē izglītības kvalitāti skolā.

Skolnieces.
© Sputnik / Владимир Астапкович
"Labi, mēs ņēmām vērā piezīmes un nosūtījām pedagogus uz kursiem, lai viņi atsvaidzinātu latviešu valodas zināšanas," — pavēstīja Krivcova.

Viņa piebilda, ka Innova ir viena no vadošajām vidējās izglītības mācību iestādēm Rīgā, un tas, ka skolotāji pieļauj dažas gramatikas kļūdas, izglītības kvalitāti un mācību procesu neietekmē.

Jau ir skaidrs, ka likums ir pārkāpts

Skolas juristi ļoti cer uz pozitīvu tiesas lēmumu. Ir pamats uzskatīt, ka tiesvedības laikā noskaidrosies, ka likums ir mācību iestādes pusē, jo lietas izskatīšanā jau noskaidrojies, ka attiecībā uz skolu Innova pieņemtie lēmumi ir nelikumīgi.

Pirmā tiesas sēde, kurā tiks izskatīta prasība par VISC lēmumu noraidīt akreditāciju, notiks 1. decembrī. "Ja mums neizdosies vienoties ar iestādi par licences apturēšanu, arī šajā jautājumā nāksies vērsties tiesā," — piebilda juriste.

Vienlaikus Latvijas iedzīvotāji vāc parakstus peltīcijai pret privātās krievvalodīgās skolas Innova slēgšanu. Dokumenta teksts publicēts portālā change.org. Petīcijas autori ir pārliecināti, ka mācību iestādes vajāšana par tās darbinieku un skolēnu līdzdalību akcijā "Nemirstīgais pulks" ir nelikumīga.

Raksta sagatavošanas laikā petīciju parakstījuši vairāk nekā 1500 cilvēki. Autori plāno iesniegt to Latvijas prezidentam Raimondam Vējonim, premjerministram Mārim Kučinskim un Rīgas mēram Nilam Ušakovam.

86
Pēc temata
Ušakovs: ar tādu ministru var izdzenāt visus skolēnus
Šadurskis: Kremļa taustekļi centušies saduļķot izglītību Latvijā
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

2
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

2
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Swedbank

Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās

16
(atjaunots 21:59 24.09.2020)
Aizdomīgo darījumu pazīmju saraksts ir tik garš, ka ikvienu var atzīt par neuzticamu klientu. Spriežot pēc kontrolējošo iestāžu izteikumiem, naudas iesaldēšanas politika turpināsies.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Jūs un jūsu darījumu var atzīt par aizdomīgu, ja jūs svīstat un uztraucaties bankā, stāsta Neatkarīgā. Tādām aizdomām pat ir noteikts kods – LNV, kas nozīmē klienta nervozitāti bez acīmredzama iemesla. Ja satraukumā vairākkārt pārteiksieties, darbinieks var piezīmēt kodu JUC: par darījumiem klients sniedz nereālus, juceklīgus vai pretrunīgus skaidrojumus. Pateicoties Finanšu izlūkošanas dienesta un banku uzrauga darbībām, valstī ir sasniegts vēl nebijis aizdomīguma līmenis.

Pagājuši jau pāris gadi, kopš Latvijas finanšu nozari satricināja kapitālais remonts, taču kredītiestādes joprojām tiek sodītas un par lielām summām. Bankas ir ārkārtīgi piesardzīgas attiecībās ar klientiem, tomēr turpina kāpt uz savu uzraugu izliktajiem grābekļiem.

Katrs var pievienot savas pazīmes

Aprīlī AS "Citadele banka" par pārkāpumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā samaksāja sodu 647 tūkstošu eiro apmērā. Banka "Signet Bank AS" jūlijā samaksāja 906 tūkstošus.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājaslapā publicēts saraksts ar darījuma aizdomīguma pazīmēm, un tas ir tik plašs, ka faktiski jebkādu naudas pārvedumu un jebkuru naudas īpašnieku var klasificēt par aizdomīgu, un tādā gadījumā ir nekavējoties jāziņo uzraudzības iestādēm. Pazīmes attiecas gan uz naudu un tās izcelsmi, gan darījuma mērķiem un pat cilvēku izskatu.

Saraksta beigās ir svarīga piezīme: "Darījumu aizdomīguma pazīmju uzskaitījums nav izsmeļošs un to katrs var pilnveidot, veidojot jaunu pazīmi, atkarībā no situācijas".

Tā nu tagad bankas strādā – izgudro arvien jaunus iemeslus un pazīmes, kādēļ klientus atzīt par aizdomīgiem, bet uzraugošās iestādes atrod pamatojumu naudas iesaldēšanai un banku iedalīšanai labajās un sliktajās.

Labās bankas un pārējās

FID vadītāja labo banku sarakstu izziņoja aizvadītajā nedēļā Finanšu nozares asociācijas rīkotajā diskusijā "Atbilstības kultūra ‒ ilgtspējīgas attīstības pamats". Dienesta vadītāja Ilzes Znotiņa atklāja: "FID ir liels prieks strādāt ar "Swedbank", "SEB banku", banku "Citadele", bet nav nekāda prieka strādāt ar vairākām citām bankām, kuras turpina strādāt, nebalstoties uz riskos bāzēto pieeju."

Kapitālais remonts nozarē banku skaitu Latvijā ir samazinājis tiktāl, ka nav nekādu grūtību no Znotiņas izziņotā labo banku uzskaitījuma atvasināt pārējās sliktās bankas, kuras Znotiņai prieku darbā nerada vai rada nepatiku. Runa ir par desmit bankām. Taisnības labad jāpiebilst, ka pati Znotiņa preses konferencē Ģenerālprokuratūrā šādu loģisku secinājumu nodēvēja par viltus ziņu.

Preses konference bija veltīta diviem svarīgiem dokumentiem: Vadlīnijas "Finanšu izlūkošanas dienesta sadarbība ar operatīvās darbības subjektiem, izmeklēšanas iestādēm un prokuratūru" un "Noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas prioritātes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas jomā". Tajos definēts Latvijas riska profils, un sakārtoti sadarbības jautājumi, lai FID var sniegt atbalstu izmeklēšanā. Publiskoti šie dokumenti netiks.

Acīmredzama prioritāte

Pēc dokumentu parakstīšanas ģenerālprokurors Juris Stukāns pavēstīja, ka tagad nevienam vairs nav jāšaubās, ka noziedzīgi līdzekļu legalizācija ir izmeklēšanas prioritāte visām tiesībsargājošajām iestādēm, tai skaitā prokuratūrai:

"Līdz ar to mēs nodrošināsim atbilstošus resursus, lai beidzot šīs lietas tiktu virzītas tālāk un uz tiesu, lai mēs varētu redzēt konkrētus rezultātus, ko no mums gaida attiecīgi ārvalstu eksperti un mūsu sadarbības partneri," paziņoja Stukāns.

Jāatgādina, ka šādu prasību Latvijas valdībai izteica ASV vēstniecība - turklāt divas reizes publisku paziņojumu veidā.

Prokuratūrā tiks izveidota speciāla prokuroru grupa, kas darbosies ar šāda veida noziegumu izmeklēšanu un koordinēšanu, sniedzot kolēģiem metodisku atbalstu.

Stukāns pauda pārliecību, ka citām iestādēm ir vērts mācīties no FID darbības, un kritiski izvērtēja Valsts policiju, kurai šo noziegumu izmeklēšana līdz šim nav bijusi prioritāte. Viņš piezīmēja, ka šobrīd no FID saņemto ziņojumu dēļ policija esot pārslogota, taču valdība piešķīrusi papildu līdzekļus, un policijai tagad būs iespēja stiprināt tās vienības, kas strādā ar FID materiālu izvērtēšanu, ja vien policijas vadība to atzīs par prioritāti. Jāatgādina, ka Valsts policijai kopš februāra nemaz nav priekšnieka – viņs ir atlaists.

Kontus joprojām iesaldēs

Spriežot pēc Znotiņas un Stukāna izteikumiem, līdzšinējā naudas iesaldēšanas politika bankās turpināsies.

"Mēs turpināsim strādāt, lai attīrītu mūsu biznesa vidi un finanšu sektoru no netīras naudas," tā sacīja FID vadītāja Znotiņa.

Naudu, uz ko krīt aizdomas, vispirms FID var iesaldēt uz laiku līdz 45 dienām, bet pēc tam policija caur tiesu arestēt uz laiku līdz diviem gadiem. Noslēgumā var tikt lemts par naudas konfiskāciju. Ja atņemtā nauda izrādās tomēr godīgi iegūta, īpašnieks pats vainīgs, ka divu gadu laikā nav mācējis to pierādīt izmeklētājiem vai tūļājies ar pierādījumu gādāšanu. Un vispār ‒ nav ko svīst bankā!

16
Tagi:
Finanses, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Ir nauda – atskaities: banka iesaldēja līdzekļus par pārdoto automobili
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu