Skolas ēdnīcā

Veģetārieši ir likumīgi: tiesa nostājusies Ikšķiles skolas pusē

66
Ikšķiles Brīvā skola izcīnījusi uzvaru tiesā pret Pārtikas un veterināro dienestu, kas sodījis mācību iestādes administrāciju par veģetāro ēdienkarti.

RĪGA, 3. novembris — Sputnik. Administratīvā rajona tiesa atbalstījusi Ikšķiles Brīvo skolu strīdā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) veģetārās ēdienkartes dēļ, vēsta portāls LSM.lv.

Tiesa pieņēmusi lēmumu, ka prasība iekļaut skolēnu uzturā 200 g gaļas vai zivju nedēļā ir nepamatota un neatbilst mērķim nodrošināt veselīgu uzturu.

Iepriekš tika vēstīts, ka vienā no Ikšķiles skolām bērni saņem veģetāros ēdienus, jo mācību iestādes vadība uzskata: skolēniem ir jāpierod ēst dārzeņi.

Taču Pārtikas un veterinārais dienests šādu nostādni neatbalstīja un sodīja mācību ieskaiti, lai arī veģetārā ēdienkarte bija saskaņota ar skolēnu vecākiem.

"Kopumā tiesa atzīst gaļas saturā esošo uzturvielu nepieciešamību bērna pilnvērtīgai attīstībai. Vienlaikus bērna vecākiem ir tiesības uzņemties atbildību par pilnvērtīga uztura nodrošināšanu," – paskaidroja Administratīvās rajona tiesas pārstāvji.

Šajā sakarā tiesa neatrada pamatojumu tam, ka ar bērnu vecākiem saskaņotās skolas darbības – atteikšanās no gaļas vai zivīm skolas ēdienkartē (tā vietā piedāvājot sabalansētu veģetāro uzturu) varētu fiziski vai garīgi kaitēt bērna tālākajai attīstībai.

Tiesa norādīja, ka skolai līdz ar vecāku viedokli nāktos ņemt vērā arī pašu skolēnu viedokli jautājumā par viņiem patīkamiem pārtikas produktiem.

Pārtikas un veterinārais dienests vēl nav saņēmis sprieduma tekstu. PVS pārstāve Svetlana Alminoviča-Miljanoviča paskaidroja, ka jautājums par lēmuma iespējamo pārsūdzēšanu tiks pieņemts, kad iestāde saņems spriedumu. Viņa atzīmēja, ka tiesas lēmums ir radījis "precedentu".

PVD plāno konsultēties ar Veselības ministriju un Zemkopības ministriju.

66
Pēc temata
Tbilisi nacionālisti mēģināja sabarot vegānus ar šašlikiem un cīsiņiem
Brīvības piemineklis

Zatlera iecere savāca vairāk nekā 40 000 eiro: Rīga ieraudzīs jaunu Mildas izgaismojumu

2
(atjaunots 08:25 24.10.2020)
Jauno Mildas izgaismojumu Rīgā varēs ieraudzīt 11. novembrī, Lāčplēša dienā: Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds gaida Latvijas iedzīvotāju atsauksmes.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Brīvības pieminekļa Rīgā jaunā izgaismojuma izveidošanas ideja pieder bijušajam Latvijas prezidentam Valdim Zatleram. Viņš nolēma, ka valsts galvenais monuments pazūd tumsā, reklāmu un ielu lukturu fonā, un organizēja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Tiesa, eksperti atzīmēja, ka Zatlera iecerētais projekts ar nosaukumu "Gaisma mūsu brīvībai" tehniski īstenot ir diezgan sarežģīti. Un tādēļ aptuvenā summa, kura būtu nepieciešama tā īstenošanai dzīvē, ir 500 tūkstoši eiro.

Pašlaik ir izdevies savākt vairāk nekā 41 tūkstoti eiro. Taču ieraudzīt pirmos rezultātus varēs jau 11. novembrī, Lāčplēša dienā, vēsta Rus.lsm.lv.

Arhitekts Austris Mailītis, kurš strādā pie projekta, pastāstīja, ka šobrīd tiek apzinātas detaļas, izstrādāta koncepcija un iesniegts tā saucamais minimālais projekts Būvvaldei.

Tas, ko cilvēki ieraudzīs 11. novembrī, nebūs beidzamais izgaismojuma variants. Būs iespēja atstāt fondam atsauksmes ar savu viedokli par projektu. Koncepciju grasās pilnveidot.

Atgādināsim, ka visu šo iecerējušais Zatlers atzīmēja, ka monuments, kurš Rīgas centrā atrodas jau vairāk nekā 80 gadus, nedrīkst naktīs kļūt neredzams, jo "naktī brīvība nepazūd".

2
Tagi:
Brīvības piemineklis
Pēc temata
KF vēstnieks Latvijā: oficiālā Rīga aizmirsa, kurš nosargāja Mildu
Latvijas eksprezidents vāc līdzekļus Brīvības piemineklim
Brīvība ar mirdzošām zvaigznēm Rīgā: startē Mildas izgaismošanas publiskā apspriešana
Daugavpils Reģionālā slimnīca, foto no arhīva

Situācija ir nomācoša: Latvijas ārstiem nemaksā par darbu ar Covid-19

2
(atjaunots 07:58 24.10.2020)
Nepietiekamā finansējuma dēļ Latvijas mediķiem nav pietiekamas motivācijas strādāt valsts slimnīcās.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Mediķu noslodze Covid-19 dēļ ir palielinājusies un ir acīmredzama, taču valsts neparūpējās par pienācīgu atalgojumu par papildu slodzi, paziņoja LTV raidījuma "Rīta Panorāma" intervijā Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Ceturtdien veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka Latvijas slimnīcās atrodas lielākais Covid-19 pacientu skaits kopš pavasara. Taču ārstu ienākumos tas nekādā veidā nav atspoguļojies.

"Ja runājam par piemaksām pirmā Covid-19 viļņa periodā, tad, salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, mēs esam bēdīgā situācijā. Lietuvā bija un arī tagad ir gandrīz dubults atalgojums ārstiem, kuri nodarbojas ar Covid pacientu ārstēšanu. Igaunijā tās ir vienreizējas izmaksas 1500 eiro apmērā," sacīja Kalējs.

Kalējs atzīmēja, ka nepietiekamā finansējuma dēļ, mediķiem nepietiek motivācijas strādāt slimnīcās. Pie tam, no Eiropas valstīm – visbiežāk no Itālijas un Spānija – regulāri tiek saņemti pieprasījumi pēc medicīnas nozares darbiniekiem, un viņiem piedāvā atalgojumu krietni augstāku, nekā Latvijā.

Viņš norādīja, ka šobrīd slimnīcas izmanto pusi savas jaudas Covid-19 ārstēšanas jautājumos, taču, piemēram, Daugavpilī resurss ir praktiski izsmelts.

Komentējot Covid-19 testēšanas kārtības izmaiņas – kad prioritāti tiks atdota cilvēkiem ar ārsta nosūtījumu, Kalējs pateica, ka šīs pārmaiņas palielinās plūsmu pie speciālistiem, kas paaugstinās pašu ārstu inficēšanās risku.

2
Tagi:
ārsti, koronavīruss
Pēc temata
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Latvijas iedzīvotāji baidās iet pie ģimenes ārstiem Covid-19 uzliesmojuma dēļ