Eiro. Foto no arhīva

Latvijas iedzīvotāji nosaukuši budžetā deficīta iemeslus

141
(atjaunots 11:15 31.10.2016)
Septembra "Latvijas barometra" aptaujā bija nosaukti divi galvenie valsts budžeta deficīta faktori.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Līdzekļu izsaimniekošana un ēnu ekonomika ir valsts budžeta deficīta galvenie iemesli, pauda Latvijas iedzīvotāji "Baltic International Bank Latvijas barometra" aptaujā.

Kā ziņo LETA, pētījuma dalībniekiem tika piedāvāts noteikt divus galvenos Latvijas budžeta deficīta faktorus. Pēc 43% respondentu domām, budžeta deficīts veidojas tāpēc, ka budžeta nauda tiek izsaimniekota. Vēl 42% aptaujāto paziņojuši, ka tas notiek ēnu ekonomikas un nodokļu nemaksāšanas dēļ.

Par to, ka valsts institūcijas neievēro budžeta disciplīnu un tērē vairāk, nekā plānots, ir pārliecināti 22% aptaujas dalībnieku. Turklāt piektā daļa aptaujāto uzskata, ka samazinās nodokļu maksātāju skaits — cilvēku un uzņēmumu.

Pēc 17% respondentu domām, deficīts veidojas tāpēc, ka valstij ir pārāk daudz funkciju, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem.

Pieņēmumu par sliktu plānošanu izteikuši 14% aptaujāto, bet 13% aptaujas dalībnieku uzskata, ka trūkst ilgtermiņa plānošanas.

Tikai 5% respondentu norādījuši, ka valsts budžeta deficīts veidojas inflācijas dēļ. Pētījums tika veikts septembrī, tajā piedalījās 1002 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā valstī.

Kas ir budžeta portfelī

Šodien Saeima ārkārtas sēdē izskatīs budžeta projektu nākamajam gadam. Budžeta projektā 2017. gadam ieplānoti ieņēmumi 8,066 miljardu eiro apmērā, izdevumi — 8,367 miljardi eiro.

Salīdzinot ar 2016. gadu, budžeta ieņēmumi nākamgad palielināsies par 664 miljoniem eiro, izdevumi — par 681 miljonu eiro. Paredzēts, ka nodokļu ieņēmumi nākamgad sastādīs 6,344 miljardus eiro, nenodokļu — 513,9 miljonus eiro, prognozēta ārvalstu finanšu palīdzība — 1,114 miljardi, pārējie ieņēmumi — 94,2 miljoni eiro. Daļu no šiem ienākumiem 16 miljonu eiro apmērā paredzēts iegūt no ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem.

Vispārējās vadības pieļaujamais budžeta deficīts 2017. gadam sastādīs 1,1% no IKP. Paredzams, ka jau 2018. gadā tas samazināsies līdz 1% no IKP, bet 2019. gadā — līdz 0,7% no IKP. Galīgajā lasījumā budžeta likumprojekts un pakete no 57 pavadošiem likumprojektiem jāapstiprina 23. novembrī.

141
Pēc temata
Mācies, kamēr vari: Latvijas augstskolās, iespējams, tiks samazinātas budžeta vietas
Drošības policija uzlielījusi likumu par nelojālajiem pedagogiem
Ieslodzīto trūkuma dēļ Vecumniekos slēdz cietumu
Preses piegāde var novest Latvijas pastu pie bankrota
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

6
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

6
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

5
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

5
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

0
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

0
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru