Tramvajs. Foto no arhīva

Netraucēt senču mieru: rīdzinieki vāc parakstus pret "Kapu tramvaju"

62
(atjaunots 15:32 30.10.2016)
Iniciatīvas autori pieprasa valdības garantijas, ka tramvaja līnija neskars nevienu apbedījumu.

RĪGA, 30. oktobris — Sputnik. Sabiedrības iniciatīvu portālā petīciju pret jaunu tramvaja līniju, kas ir ieplānota Rīgas Lielo kapu tuvumā, parakstījuši aptuveni 1500 cilvēku. Ierosinājuma autori pieprasa juridisko garantiju, ka tā neskars nevienu apbedījumu, raksta LSM.

Līdz brīdim, kamēr atbilstošie dokumenti nav sagatavoti, ir jāaptur projekta īstenošana, teikts pieteikuma tekstā.

Tramvajs iet uz depo

Petīcijas autori atklājuši pretrunas starp Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova, Satiksmes departamenta pārstāvju un Saeimas deputātu paskaidrojumiem. Tika atzīmētas atšķirības gan apgalvojumos, ka netiks skarts neviens apbedījums, gan apgalvojumos par kapsētas teritorijas apbūvi kopumā.

"Rīgas Domes 11. oktobra sēdē izplatītā tramvaja projekta ieceres shēma apliecina, ka tramvaja līnijai nepieciešamais braucamās daļas paplašinājums neapšaubāmi atradīsies kapos," — teikts petīcijas tekstā.

Turklāt iniciatīvas autori pieprasa Rīgas domei izskatīt arī citas Rīgas pilsētas un Skanstes rajona transporta attīstības shēmas. Petīcijas autori aicina valsts varas iestādes piešķirt Lielajiem Kapiem nacionālo interešu objekta statusu un veidot atbilstošu aizsargzonu.

Skanstes tramvaja līnijas projekts pazīstams, arī kā "Kapu tramvajs", tika apstiprināts Rīgas domes ārkārtas sēdē 11. oktobrī.

Tikai viena kapliča

Galvenās pretrunas un diskusijas sabiedrībā izraisīja līnijas posms Senču ielā, kas šķērso divus piemiņas kompleksus — pareizticīgo Pokrova kapsētu un 1969. gadā slēgtos luterāņu Lielos kapus.

Iepriekš Rīgas satiksmes pārstāvis Viktors Zaķis intervijā Latvijas Radio stāstīja par to, ka jaunā tramvaja līnija, kas ies pāri kapiem, skars tikai vienu kapliču, bet pat tādi nosacījumi neapmierina petīcijas autorus.

Turklāt Zaķis norādīja, ka degradēto teritoriju attīstības plānā ir iekļauta arī Skanstes iela, un tieši tāpēc nauda no Eiropas izlīdzināšanas fonda tiks ieguldīta tramvaja līnijas būvniecībā. Šeit plānots uzbūvēt daudz biroju un banku, kā arī starptautisko izstāžu centru.

62
Pēc temata
Sākta parakstu vākšana skolas Innova atbalstam
Saeima pieņems lēmumu par zemes pārdošanu nepilsoņiem un ārvalstniekiem
Modeles no Taizemes protestē pret bedrēm uz ceļiem
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

7
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

7
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu
Mušmires, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji ēd sarkanās mušmires

19
(atjaunots 13:58 28.09.2020)
Toksikologi katru gadu arvien mazāk sastopas ar saindēšanās gadījumiem ar meža sēnēm, izņemot sarkanās mušmires.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas toksikologi noraizējušies par bīstamo tendenci – cilvēki arvien biežāk ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos, vēsta raidījums "TV3 ziņas".

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem saindēšanās ar sēnēm tika konstatēta 60 cilvēkiem sezonā, tad pēdējos gados mediķu palīdzība ir nepieciešama vidēji pieciem – cilvēki sākuši labāk orientēties sēnēs. Tomēr toksikologus uztrauc tas, ka atsevišķi cilvēki arvien biežāk ēd atpazīstamas indīgās sēnes – sarkanās mušmires – nevis kļūdas pēc, bet gan speciāli.

Sarkanā mušmire (Amanita muscaria) satur ļoti stiprus halucinogēnus un spēj izraisīt ļoti spēcīgas halucinācijas. Daudzās valstīs tās ir atļauts tirgot, un šo iespēju izmanto, piemēram, Lietuvas mušmiru lasītāji – viņu preci iegādājas gan ārstnieciskos, gan izklaides un pat reliģiskos nolūkos.

"Tā ir zināma tendence pēdējos piecus gadus, un šo pacientu skaits noteikti ir ar tendenci pieaugt. Sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli, jo darbojas uz tiem pašiem receptoriem," skaidro toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis.

Dažkārt cilvēki ēd mušmires uzreiz mežā, taču sēņu halucinogēnā ietekme ir tik spēcīga, ka tās pagaršojušie sēņotāji pēc tam nespēj iziet no meža.

"Nokrīt nevarīgs, bezspēcīgs bezsamaņā, mežā ir slapjš un auksts, viņš tur var arī nosalt un iet bojā. Gandrīz katru gadu mums regulāri tiek atvesti pacienti no meža. Šie saindēšanās gadījumi līdz šim nav beigušies ar pacientu invaliditāti un nāvi, tā ka tas ir pozitīvi," stāsta Stašinskis.

Saindēšanās ar mušmirēm sezona nebeidzas pat ziemā – kaltēšana saglabā sēņu toksiskās īpašības.

19
Pēc temata
Meža vietā – uzarts lauks: sēņotāju uzvedība Latvijā pārkāpj likumus
Latviju jau ir pārņēmis sēņu drudzis
"Liekas, ka karš notika": Latvijas sēņotāju barbarisms šokē
Darba nav: Latvijas lauku iedzīvotājus glābj sēnes un ogas