Vācu ordena pilsdrupas.

''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās

183
(atjaunots 15:23 29.10.2016)
Latvijas piļu un muižu unikālā kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšanai un vietēja tūrisma veicināšanai Latvijas Piļu un muižu asociācija kārtēju reizi organizē "Leģendu nakti".

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Šodien, 29. oktobrī vairāk nekā 30 Latvijas pilīs un muižās norisināsies Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētais pasākums "Leģendu nakts", kurā apmeklētājiem būs iespēja iepazīt vēsturiskās ēkas, informē aģentūra LETA.

Pasākuma dalībniekiem būs iespēja satikt piļu un muižu iemītniekus, tostarp baronus, grāfus, pilskungus, dāmas, muzikantus, stāstniekus, kalpotājus un citus personāžus, iepazīt ēku vēsturi un leģendas. Pils torņos un zālēs skanēs cimboles, flautas, akordeoni, ģitāras, klavesīns, kontrabass un citi mūzikas instrumenti tautas, klasiskās, džeza un populārās mūzikas melodijas, kā arī būs solo, muzikālu apvienību un pat koru sadraudzības koncerti. 

Muižu un piļu telpās ir ieplānoti dzejas lasījumi, ēnu teātra izrādes, muzikāli teatrālie uzvedumi, kā arī kinofilmu demonstrēšana.

Interesenti varēs piedalīties spoku ķērāju, dekupāžas, kaligrāfijas, ķirbju grebšanas, trauku apgleznošanas un citās dažādas tematikas radošajās darbnīcās, kā arī piedalīties galda spēļu turnīrā un šaušanas treniņos. Savukārt loģikas spēļu cienītāji varēs piedalīties piedzīvojumu mīklu, orientēšanās un loģikas spēlēs.

Pasākuma laikā apmeklētāji vēros gleznu un rokdarbu izstādes, piedalīsies radošās nodarbībās, iepazīs putnus, vizināsies ar zirgiem, fotografēsies, klausīsies dzejas lasījumos, šaus ar loku, piedalīsies spēlēs un citās aktivitātēs.

"Leģendu naktī" piedalās Aizputes jaunā pilsmuiža, Apriķu muiža, Arendoles muiža, Bērvircavas muiža, Cesvaines pils, Cēsu Jaunā pils, Dikļu pils, Dundagas pils, Elejas muiža, Jaunauces pils, Jaunpils pils, Jērcēnmuiža, Krāslavas muiža, Kukšu muiža, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Liepas muiža, Mālpils muiža, Naukšēnu muiža, Pelču pils, Puikules muiža, Staļģenes muiža, Šlokenbekas muiža, Ungurmuiža, Vadakstes muiža, Varakļānu muižas pils, Vecauces pils, Veselavas muiža, Ventspils Livonijas pils, Vilces muiža, Vircavas muiža un Zaļāmuiža.

Pasākums norisināsies no plkst.18.00 līdz pat pusnaktij, dažās muižās arī agrāk. Lielākoties dalība pasākumos būs bez maksas, bet atsevišķas aktivitātes, koncerti būs par samaksu.

Informāciju par "Leģendu nakts" norisi un pasākumu programmas var iepazīt Latvijas Piļu un muižas asociācijas mājaslapā un piļu, muižu tīmekļa vietnēs.

183
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

18
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

18
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi