Saeimas sēde. Foto no arhīva

Saeima noraidījusi ierosināto Šadurska demisijas pieprasījumu

22
(atjaunots 09:12 28.10.2016)
Latvijas izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska demisiju pieprasīja partijas "Saskaņa" pārstāvji, ņemot vērā nesekmīgo pedagogu atalgojuma reformu.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Šodien Saeima ar balsu vairākumu noraidīja opozīcijas ierosināto izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska demisijas pieprasījumu, vēsta aģentūra LETA.

Demisijas pieprasījumu atbalstīja opozīcijas pārstāvji, savukārt koalīcijas deputāti to noraidīja.

Pieprasījumu par neuzticības balsojumu 20. oktobrī iesniedza "Saskaņas" deputāti. Iepriekš Andrejs Elksniņš pauda, ka tas saistīts ar "algu reformas izgāšanos, lojalitātes grozījumiem skolotāju atlaišanai u.c. reformām".

Arī Rīgas pilsētas mērs Nils Ušakovs sociālajā tīklā Facebook aicināja paust neuzticību Šadurskim.

Taču koalīcijas partijas pauda uzskatu, ka Šadurska demisijas pieprasījums ir priekšvēlēšanu aktivitāte un centieni izcīnīt uzmanību. Iepriekš koalīcijas partneri un premjers Māris Kučinskis apliecināja atbalstu Šadurskim šajā amatā.

"Saskaņas" pārstāvji pauda kritiku Šadurskim saistībā ar pedagogu atalgojuma reformu.

Šadurskis šodien, uzrunājot Saeimu, paziņoja, ka šis demisijas pieprasījums nav saistīts nedz ar reformu, nedz viņa vai Izglītības un zinātnes ministrijas darba kvalitāti. Viņš pauda viedokli, ka "Saskaņai" "nerūp izglītība, bet šefa Nila Ušakova mundiera gods".

Ministrs, runājot par tā dēvētajiem lojalitātes grozījumiem, pieminēja arī "Saskaņas" sadarbības līgumu ar Krievijas valdošo partiju "Vienotā Krievija".

Deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) šodien Saeimas debatēs atgādināja, ka Šadurskis esot iepriekš paudis, ka nevienam skolotājam algai pēc reformas nevajadzētu samazināties, lai gan atsevišķās skolās atsevišķiem pedagogiem atalgojums ir samazinājies. Politiķe norādīja, ka jebkurš no pedagogiem, kuriem atalgojums ir samazinājies, par to var vērsties tiesā. Atsaucoties uz piedāvātajiem pedagogu lojalitātes grozījumiem, Bite sacīja, ka Šadurskis nav lojāls pret Latvijas pedagogiem un ministra pieeja nav pareiza, tāpēc arī Saeimai ir tiesības viņu atlaist.

Mācību gada sākums. Foto no arhīva
© Sputnik / Нина Зотина

Savukārt "Vienotības" Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa uzsvēra, ka politiķi, ierosinot reformas, parasti riskē ar savu politisko karjeru, un spēja veikt reformas ir ļoti pozitīvs apliecinājums politiķim.

Politiķe vaicāja, kāpēc pret reformām iestājoties partija "Saskaņa", kura savulaik atbalstīja referendumu par krievu valodu kā otro valsts valodu un nav nosodījusi Krievijas agresiju Krimā.

"Saskaņas" frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins pauda, ka diemžēl neuzticības izteikšana ministram ir vienīgā iespēja sarīkot atklātu un plašāku diskusiju par izglītības jautājumiem.

"Šāda diskusija bija jārīko bez kavēšanās, jo ministrijas darba kārtībā ir vairākas ekstravagantas reformas reformu pēc," uzsvēra politiķis.

"Neviena pedagoga algai pēc skolotāju atalgojuma jaunā modeļa (stāšanās spēkā — red.) nevajadzēja samazināties. Bet rezultātā ir daudzi cietušie visā Latvijā. Tāpēc aicinu Saeimu uzdot valdībai sakārtot skolotāju algu jautājumu," sacīja Agešins.

Politiķis asi kritizēja arī tā sauktos pedagogu lojalitātes grozījumus — viņš vaicāja vai atgriežamies laikos, kad nevarēja teikt, ko domā, un bija jāstāsta nevis patiesība, bet uzspiestais viedoklis.

Iepriekš vēstīts, ka Izglītības reforma ir novedusi pie krasas skolotāju algu krišanās Rīgā. Pēc pedagogu darba apmaksas jaunā modeļa ieviešanas skolotāju algas Rīgā vidēji kritušās gandrīz par trešdaļu.

Latvijas iedzīvotāji ir neapmierināti arī ar Ministru kabineta apstiprinātajiem Izglītības likuma grozījumiem, kas paredz pedagoga vai mācību iestādes direktora tūlītēju atlaišanu, ja tie ir nelojāli valstij un Satversmei. Tolaik Šadurskis šo lēmumu komentēja, teikdams, ka pat viens valstij nelojāls pedagogs var sabojāt dzīvi desmitiem bērnu. Iepriekš viņš paziņoja, ka nelojālo skolotāju mērķis ir valsts graušana.

Šī gada jūnijā Rīgas privātskolai Innova tika anulēta akreditācija, jo Valsts izglītības satura dienests nolēma, ka mācību iestāde neveicina sabiedrības saliedētību. Iespējams, šī lēmuma pamatā ir tas, ka pirmskolas klašu pedagoģe Margarita Dragile ir viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā.

22
Pēc temata
Latvijas izglītības ministrs aicina taupīgāk izglītot bērnus no Krievijas
Divi likumi "stukačiem"
Ušakovs: ar tādu ministru var izdzenāt visus skolēnus
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

7
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

7
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

30
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

30
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%