Sēru pasākumi Holokausta mazgadīgo upuru piemiņai Rīgas geto muzejā

Atgūtie vārdi: Rīgas geto muzejā atausa atmiņā 16 tūkstoši nogalināto bērnu

112
(atjaunots 16:24 21.10.2016)
Otrā pasaules kara gados Latvijā tika nogalināti aptuveni 90 tūkstoši ebreju, viņu starpā – arī 16 tūkstoši bērnu. Rīga atceras fašistiskā režīma nevainīgo upuru vārdus.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik, Jeļena Kirillova. Rīgas geto muzejā notika sēru pasākumi Holokausta mazgadīgo upuru piemiņai.

Otrā pasaules kara gados Latvijā tika nogalināti vairāk nekā 70 tūkstoši ebreju no Latvijas un apmēram 20 tūkstoši — no Rietumeiropas valstīm. Rīgas atbrīvošanas dienā, 1944. gada 13. oktobrī pilsētā bija palikuši tikai 185 ebreji.

Holokausts Latvijā prasīja 16 tūkstošu bērnu dzīvības. 6 tūkstoši no viņiem bija Rīgas geto gūstekņi. Tie ir baismīgi skaitļi — aiz katra no tiem ir mazā cilvēciņa dzīvība, kam atņemta iespēja augt, mācīties, izveidot ģimeni, kļūt par labu cilvēku, kļūt par vienu no mums.

Tāpēc, ka kāds nolēmis: vieniem cilvēkiem ir tiesības dzīvot, citiem — ne, un izdevis pavēli, kāds cits, ne par ko nedomādams, nolēmis šo pavēli izpildīt, bet trešais nolēmis neko nedarīt, lai tā nenotiktu.

Piemiņas pasākumi Rīgas geto muzejā ikvienam atgādina izvēli, ko izdarām ik dienas, un lēmumu saglabāt sevī cilvēcisko, neskatoties ne uz ko. Visi interesenti varēja iepazīties ar nacistu nogalināto bērnu vārdiem.

Траурные мероприятия в память о малолетних жертвах холокоста в музее Рижского гетто
Sputnik , Oksana Dzadan
Sēru pasākumi Holokausta mazgadīgo upuru piemiņai Rīgas geto muzejā

"No rīta šeit bija bērni no Šveices, viņi piedalījās pasākumā un lasīja bojā gājušo bērnu vārdus. Dienā ekskursijā uz muzeju atnāks vēl pāris klases," — Sputnik pastāstīja muzeja speciāliste Olga Rinkusa.

Viņa paskaidroja, ka piemiņas pasākums nav rīkots par godu noteiktam datumam, taču parasti tas notiek rudenī: "Tā sagadījies, ka rudens ir traģiskākais laiks Latvijas ebreju liktenī. Traģiskākie notikumi ir notikuši rudenī — 30. novembrī un 8. decembrī, kad Rumbulā tika apšauti Rīgas geto gūstekņi."

Депутат Рижской думы Ирина Винник
Sputnik , Oksana Dzadan
Rīgas domes deputāte Irina Viņņika

"Šī akcija nenozīmē, ka Holokausta laikā nogalinātos bērnus mēs atceramies tikai šajā dienā. Mēs paturam viņus atmiņā vienmēr! Taču, skaļi lasot viņu vārdus, mēs šķietami atgriežamies tālaika pasaulē. Neļaujam viņiem pazust un izgaist," — stāstīja Rinkusa.

Lai šie vārdi skan

Pusdienlaikā Rīgas geto muzejā sapulcējās vēstniecību un diplomātisko misiju pārstāvji. Nogalināto bērnu vārdus lasīja Vācijas, Spānijas, Polijas un Krievijas vēstniecību darbinieki. Pirmā vārdu ņēma Rīgas domes deputāte Irina Viņņika.

Klusas mūzikas pavadījumā viņa atgādināja klātesošajiem, ka šodien kopā ar mums klusi, taču nenovēršami stāv pagātne, tagadne un nākotne.

"Pagātnē ir Holokausta zvērības, ko nav iespējams saprast normāla cilvēka prātā. Tas ir izaicinājums dzīvībai. Latvijas zeme raud, klājot Holokausta upurus. Tagadne — tie esam mēs, cilvēki, kuri to nevēlas un nespēj aizmirst. Bet nākotnē ir iespēja pieļaut vai nepieļaut kaut ko tamlīdzīgu. Atceroties pagātni, iespējams nepieļaut tādu briesmu atkārtošanos mūsu zemē, un, skaļi nosaucot bojāgājušo bērnu vārdus, mēs nepieļaujam viņu aizmirstību. Lai viņu pīšļi klauvē mūsu sirdīs," — pēc šiem vārdiem Irina Viņņika sāka lasīt bojāgājušo vārdus un jau pie trešās rindiņas nespēja valdīt asaras.

Pasākums notika iespaidīgās skulptūras "Cerību koks" pakājē. To pašlaik ieskauj kokā grebti ebreju alfabēta burti. Pagaidām visi vēl nav uzstādīti, taču burtu skaits aug.

Траурные мероприятия в память о малолетних жертвах холокоста в музее Рижского гетто
Sputnik , Oksana Dzadan
Sēru pasākumi Holokausta mazgadīgo upuru piemiņai Rīgas geto muzejā

"Ebreju tradīcija pauž, ka noteikti augšāmcelsies tas, kuru atcerēsies, kurš tiks nolasīts. Kāpēc mēdz teikt, ka ebreji ir grāmatas tauta? Tāpēc, ka tā ir tauta, kas visu laiku kaut ko pieraksta. Visas savas domas un pārdomas. Mēs saprotam, ka visus vārdus neizdosies saglabāt ne uz Raudu sienas, ne mūsu arhīvos. Tāpēc šie ivrita alfabēta burti no koka domāti, lai mēs no tiem saliktu jebkuru vārdu. Lai arī tie nebūs uz papīra un rindā, taču tie būs pierakstīti tādā veidā," — paskaidroja kompozīcijas ieceri muzeja speciāliste Olga Rinkusa.

112
Pēc temata
Ebreju nošaušanas vietā Latvijā iekārtoja Zemessardzes šautuvi
Armens Gasparjans: grūti pretoties totālai vēstures falsifikācijai
Bez PSRS uzvaras Tēvijas karā Latvijas neatkarība nebūtu iespējama
Rumbula: mazā rajona lielā traģēdija
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

12
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

12
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Rīgas dome nesaskaņoja mītiņu Navaļnija atbalstam: protestējošos izgaiņāja policija

28
Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notika nesankcionēta akcija Krievijas blogera Alekseja Navaļnija atbalstam.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vairāki desmiti cilvēku, neskatoties uz Rīgas domes aizliegumu, ieradās pie Krievijas vēstniecības Latvijā ar prasību atbrīvot blogeri Alekseju Navaļniju.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Iepriekš Rīgas dome noraidīja pieteikumu protesta akcijai pie Krievijas vēstniecības. Tomēr vairāki desmiti cilvēku ieradās ar plakātiem "Brīvību Aleksejam Navaļnijam!"

Полицейские поспешили попросить удалиться протестующих у посольства России в Латвии.
Sergey Melkonov
Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu.

Pie tam cilvēki turējās drošā attālumā un ievēroja pandēmijas apstākļos noteikto distanci.

Tiesa, policisti pasākumu pārtrauca. Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu. Akcijas dalībnieki neiebilda un steigšus izklīda.

 

28
Tagi:
Rīga, Krievijas vēstniecība, Navaļnijs, Latvija
Pēc temata
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Kāpēc Navaļnijs steidz atgriezties Krievijā
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko