Latvijas Saeimas ēka. Foto no arhīva

Divi likumi "stukačiem"

80
(atjaunots 00:23 16.10.2016)
Parastākās sabiedriskās organizācijas un pedagogi, kas godīgi dara savu darbu, var ciest divu jauno likumu dēļ, kas iesniegti īsi pirms Saeimā budžeta pieņemšanas.

RĪGA, 15. oktobris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Divi dokumenti — Biedrību un nodibinājumu likuma un Izglītības likuma grozījumi, kuros minēta "nelojālo pedagogu" atlaišana — patiesībā ir vienas ķēdes posmi. Un šī ķēde ir piekalta pie represīvajiem Krimināllikuma grozījumiem, ko pavasarī ar lielu troksni centās pieņemt valdošās partijas, tomēr galu galā gandrīz visi punkti tika minimizēti. Latvijas Cilvēktiesību komitejas līdzspriekšsēdētājs, bijušais Saeimas deputāts Miroslavs Mitrofanovs uzskata, ka tagad valdošās partijas pūlas revanšēties.

Kā uzlabot "tautas stukaču" dzīvi

"Jaunais Biedrību un nodibinājumu likumprojekts nav tik vērienīgs salīdzinājumā ar skandalozajiem Krimināllikuma grozījumiem, taču arī tas var sabojāt dzīvi dažādiem cilvēkiem. Pašā likumprojektā draudi gan nav saskatāmi, ja vien nepalasīsiet anotāciju," — norāda Mitrofanovs.

Toties anotācijā nepārprotami teikts, ka Latvijas drošība cieš strauji augošā Krievijas finansējuma dēļ. No likuma teksta neizriet, ka iespējams slēgt sabiedrisko organizāciju, ja tās darbība ir noziedzīga. Taču, pēc Mitrofanova domām, likumprojekts līdz ar tā anotāciju ir pilnveidots sen pārbaudītais "stukačošanas" mehānisms.

Piemēram, lasītāja nacionāli noskaņotajā Latvijas Avīzē žēlojas, ka ieraudzījusi krievu tautas kolektīva uzstāšanos vai izdzirdējusi kāda sabiedriskā darbinieka uzstāšanos konferencē, kur izskanējuši labi vārdi par Krieviju. Lasītāja nodomājusi, ka "Latvijas iekšējie ienaidnieki" atbalsta "Krievijas hibrīdkaru". Kā parasti, žurnālisti pēc "signāla" vēršas Drošības policijā (DP), un tā sāk pārbaudi saskaņā ar iesniegumu.

Organizācijas vadītāju, kas sarīkojis koncertu vai paudis simpātijas pret Krieviju, izsauc uz nepatīkamām sarunām. Iespējams, organizāciju neslēgs, taču tās vadītājiem būs lielas galvassāpes, bet DP būs brīvas rokas, jo likuma anotācijā pieminēta Krievijas finansējuma ietekme uz vietējām organizācijām, un iespēja sākt finanšu dokumentu bezgalīgas pārbaudes.

"Lai arī DP lieliski zina, ka pieticīgus grantus no Krievijas saņem atsevišķas krievu organizācijas, un kopumā tās ir nabadzīgas kā baznīcas žurkas. Galu galā pārbaudes tā nogurdinās sabiedriskos darbiniekus, ka vienkāršāk būs likvidēt juridisko personu, nekā turpināt darbu," — piezīmēja Mitrofanovs.

Kāpēc par to nepadomāja Saeimas opozīcija — partija "Saskaņa", kura balsoja par likumu līdztekus "Vienotībai" un Nacionālajai apvienībai? To skaidro Saskaņas deputāts Jānis Ādamsons:

"Mēs izskatījām tikai likumprojektu (atgādināšu, ka tas ir pilnīgi normāls), un to nepieciešamības gadījumā varam mainīt. Taču mēs nekādi nevaram panākt Tieslietu ministrijas sagatavotās anotācijas grozījumus."

Nelojālo meklējumi skolā

Mitrofanovs uzskata, ka daudz bīstamāki ir Izglītības likuma grozījumi, ko lobē izglītīas un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Tajos ierosināts, pretēji spēkā esošajam Darba likumam, administratīvā kārtībā atlaist no darba pasniedzējus, kuri tiek turēti aizdomās par nelojālu attieksmi pret valsti. Pie tam nekur nav juridiski norādīts, kas ir "lojalitāte".

Beness Aijo. Foto no arhīva
© Foto : из личного архива

"Likumprojekts Saeimā vēl nav izskatīts, lai arī tas no Ministru kabineta nodots tā saucamajā budžeta paketē," — skaidro Mitrofanovs. — Tādā "paketē" parasti ir iekļauti likumi, kas tieši ietekmē Latvijas jauno budžetu. Tos pieņem gada beigās, turklāt ātri — nevis trīs lasījumos, bet gan divos. Taču acīmredzams, ka minētie Izglītības likuma grozījumi nav ne mazākajā mērā saistīti ar budžetu — tie iekļauti "paketē", lai tos apstiprinātu pēc iespējas ātrāk."

Mitrofanovs ir pārliecināts, ka tā ir Šadurska atriebība Krievu skolu aizsardzības štāba dalībniekiem. 2004. gadā ši organizācija ar savām plašajām akcijām neļāva ieviest apmācību latviešu valodā visās Latvijas skolās. Arī tolaik izglītības ministra krēslā sēdēja Šadurskis.

Pirmais trieciens jau ir izdarīts: Izglītības un zinātnes ministrija atteikusies pagarināt akreditāciju privātskolai Innova, kuras dibinātājs Boriss Zelcermans darbojās Štābā. Boriss Zelcermans stāsta:
"5. decembrī notiks tiesa: mēs iesūdzējām tiesā ministriju par netaisnīgo attieksmi pret mums, kas ar nesaprotamu ieganstu par to, ka mēs esot nelojāli valstij, atteicās pagarināt licenci. Kāds ir nelojalitātes pamats? Iespējams, tas, ka es reiz strādāju Krievu skolu aizsardzības štābā, vai kāds no mūsu dibinātājiem un vecākiem piedalījās "Nemirstīgā pulka" gājiena organizēšanā Rīgā 9. maijā?"

Tie, kuri ir nobijušies, jau ir zaudējuši

Par nākamo itin vienkārši var kļūt privātskola "Evrika", kuras vadītājs Jakovs Pliners arī strādāja Štābā, turklāt ir partijas "Latvijas Krievu savienība" loceklis. Pēc viņa domām, situācija ir sekojoša:

"Patiesībā viss sākās jau pirms gada: Izglītības likumā iekļāva rindiņu par to, ka skolotāja amatā var strādāt "pret Latvijas valsti lojāla" persona. Savukārt jaunais likumprojekts ir tikai nākamais pants vecajā dziesmā. Tagad vienkārši izstrādās shēmu, kas ļauj vienkāršak atlaist skolu direktorus un skolotājus pretēji jebkādiem likumiem."

"Man ir ļoti žēl skolu Innova. Ļoti labi saprotu, ka arī es varu iekļūt "nelojālo" sarakstos. Manai privātskolai "Evrika" nākamgad apritēs jau 25 gadi, un 2017. gadā tai gaidāma akreditācija. Vai man būtu no kaut kā jābaidās? Es jau esmu vecs vilks, no suņiem nebaidos. 70. gados strādāju izglītības sistēmā gan par mācību daļas vadītāju, gan direktoru, desmit gadus strādāju Izglītības ministrijā, esmu bijis arī Saeimas deputāts. Spēles noteikumus pārzinu. Un darbā stingri ievēroju likumu! Un es zinu galveno: tas, kurš ir nobijies, jau ir zaudējis. To nu par mums nevar apgalvot," — paziņoja Jakovs Pliners.

80
Pēc temata
Sākta parakstu vākšana skolas Innova atbalstam
Ušakovs: ar tādu ministru var izdzenāt visus skolēnus
Darba vieta Saeimā, foto no arhīva

Latvijā varētu no jauna ieviest ārkārtējās situācijas režīmu

13
(atjaunots 13:45 29.05.2020)
Ja iedzīvotāji neievēros drošības pasākumus pēc ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas 9. jūnijā, valdība atkal ieviesīs minēto režīmu.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Iepriekš Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš informēja, ka sakarā ar Covid-19 pandēmiju ieviesto ārkārtējās situācijas režīmu nav plānots pagarināt pēc 9. jūnija.

Taču tagad noskaidrojies, ka otrdien, 26. maijā, Ministru kabinets pieņēmis Tieslietu ministrijas plānu, kas ļauj elastīgi reaģēt uz stāvokli pēc ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas.

Tieslietu ministrija pieļāva, ka epidemioloģiskā situācija pēc tā atcelšanas var strauji pasliktināties. Tādā gadījumā valdība no jauna izsludinās ārkārtējo situāciju.

Turklāt pat pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas 9. jūnijā nav plānots atteikties no visiem ierobežojumiem. Pretējā gadījumā augs epidēmijas atkārtota uzliesmojuma risks. Situāciju ir grūti prognozēt, brīdināja TM.

Ar mērķi mazināt atkārtotas ārkārtējās situācijas režīma ieviešanas iespējas, iedzīvotājiem ir jāievēro sociālā distance pat pēc 9. jūnija. Nav pieļaujama arī liela skaita cilvēku pulcēšanās vienuviet.

Atgādināsim, ka iepriekš Rīgas dome pieņēma lēmumu atcelt plašos pasākumus, kas veltīti Līgo svētkiem, Latvijas neatkarības atjaunošanas 30 gadu jubilejai, kā arī Mātes dienai un Bērnu aizsardzības dienai. Pagaidām nav zināms, vai notiks pilsētas svētki, kas ieplānoti augusta vidū.

Jāpiebilst, ka TM plānā minēti trīs galvenie principi, ko vēlams ņemt vērā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas. Starp tiem ir minimāla cilvēka tiesību ierobežošana, sabiedrības veselības apdraudējuma minimizācija un svarīgu pakalpojumu pieejamība.

Saskaņā ar plānu, valsts iestādes iespēju robežās turpina sniegt pakalpojumus attālināti. Tiesu sistēma, valsts un pašvaldību iestādes, pakalpojumu saņemšana, kriminālsodu izpilde, sociālo un medicīnas pakalpojumu sniegšana – tas viss darbosies ar īpašiem noteikumiem.

Sods par pašizolācijas pārkāpšanu un ierobežojumu pārkāpumiem publiskās sapulcēs saglabājas.

Šis projekts vēl jāapstiprina Saeimā.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās diennakts laikā Latvijā bija fiksēti četri Covid-19 inficētie. Viens  cilvēks ar koronavīrusa infekciju ir miris.

Mirušais piederēja pie 70-75 gadu vecuma grupas, viņam bija hroniskas slimības.

Patlaban ar koronavīrusu inficēto cilvēku kopējais skaits valstī sastāda 1061 cilvēku, 741 inficētais ir izveseļojies, 24 cilvēki miruši.

Slimnīcās ārstējas 23 pacienti. 20 pacientiem konstatēja vidēji smaga slimības gaita, trīs cilvēki ir smagā stāvoklī. No slimnīcām izrakstīti 149 pacienti.

13
Tagi:
koronavīruss, ārkārtējā situācija, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Ārkārtējas situācijas laikā aug vardarbība ģimenē, taču policija agresorus neaiztur
Rīgas dome pastāstīja, kad atjaunosies atlaides pensionāriem sabiedriskajā transportā
Valsts apvērsuma mēģinājums Latvijā? Neatkarīgie deputāti ceļ trauksmi
Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva

Rīga slīkst atkritumos

18
(atjaunots 14:59 29.05.2020)
Kopš 20. maija Rīgā stājusies spēkā atkritumu izvešanas jaunā kārtība. Pilsēta sadalīta četrās zonās, katrā no tām strādā savs operators. Tomēr modeļa nomaiņa nav noritējusi gludi.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik, Jūlija Granta. Atkritumu reforma, kas palīdzēja vides ministram Jurim Pūcem "gāzt" Rīgas domi un iesēdināt galvaspilsētas vadības krēslos valdības koalīcijas ielikteņus, plīst pa visām šuvēm: galvaspilsēta slīkst atkritumu kalnos.

Nezināma iemesla dēļ "X" stunda rajonu pāreja no viena apkalpojošā operatora pie otra bija ieplānota 20. maijā, lai arī iepriekš noslēgtie līgumi paredzēja mēneša maksu, tātad – arī pakalpojumus. Pie tam, pat noslēdzot jaunus līgumus, operatori nesniedza klientiem informāciju par to, kad un kādā termiņā tiks ieviesti jaunie grafiki. Nekādu pārejas periodu sistēma neparedzēja.

20. maijā pagaidu administrācija izsūtīja mundras ziņas presei: jaunos līgumus par atkritumu izvešanu noslēguši 74% klientu. Pagaidu administrators Edvīns Balševics apgalvoja, ka sadzīves atkritumu apstrādes jaunā kārtība risina un sakārto atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, kas līdz šim bijusi haotiska un nepārskatāma. Viņš apliecināja, ka izmaiņas nodrošināšot tīru un sakoptu vidi galvaspilsētā. Rīgas domes Mājokļu un vides departaments piebilda, ka arī klienti, kuri vēl nav paspējuši noslēgt līgumus, nepaliks bez atkritumu izvešanas – viņi varot vērsties pie savas zonas operatora ar iesniegumu, un uzņēmumu pienākums būs izvest atkritumus, bet klientam vajadzēs apmaksāt pakalpojumu. Iesniegumi par atkritumu izvešanu tiks izpildīti tikai ar priekšapmaksu.

Patiesībā "pārskatāmā sistēma" jau nedēļu pēc starta ir pārvērtusi Rīgu par otru Neapoli atkritumu karu laikā. Rajonus, kas no uzņēmuma "Clean R" nonākuši "Eco Baltia vide" ziņā, pārpilda smirdoši konteineri. Tas ir nepatīkami daudzdzīvokļu mājās, kur atkritumi tiek izvesti reizi divās vai trijās dienās, vēl nepatīkamāk – privātajā sektorā, kur atkritumus izved reizi nedēļā, vai pat divās: ja nav izvesti tagad gaidi, bet, kamēr gaidi, krāmē atkritumus kaut vai kabatās...

Solījums "nodrošināt visus" nedarbojas, operatori netiek galā ar "pēdējā brīdī" noslēdzamo līgumu lavīnu. "Eco Baltia vide" Sputnik Latvija korespondentam paskaidroja, ka līgumu dienests strādā atsevišķi, bet datu bāze un grafiku sastādīšana – atsevišķi, tāpēc viņi nevar pateikt, kad tiks apstrādāts līgums un jaunais klients tiks iekļauts grafikā.

Ja haoss iestājies jau ar ilgtermiņa (7 gadu) līgumiem, kā var cerēt uz "saistībām", kas jāpilda tikai ar priekšapmaksu? Dokumentu ir divreiz vairāk. "Līgums-grafiks" vietā iznāk "pieteikums-priekšapmaksas rēķins-apmaksas apstiprinājums-grafiks".

Piedevām vēl iestājies silts laiks, tāpēc līguma gaidīšana kļūst vēl grūtāka. Iespējams, šeit meklējama slēpta jēga: atbrīvojušies no atkritumu kaudzēm, rīdzinieki aizmirsīs, ka "pārskatāmā reforma" padarījusi viņus mazliet nabadzīgākus – atkritumu izvešanas tarifi ir paaugušies, apkalpošanas biežums palielinājies, piemēram, ja agrāk grafiki tika sastādīti ik mēnesi, tagad – ik nedēļu. Un operatora reisu biežums no aptuveni 48 (4 nedēļas mēnesī) pieaudzis līdz 52 gadā. Līdz ar tarifa pieaugumu tas nodrošinās operatoriem ienākumu pieaugumu par 10% salīdzinājumā ar veco sistēmu.

Rīgas pagaidu administrācija norādīja, ka, noslēdzot līgumu, iedzīvotājiem ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko konteineru. Patiesībā konteineri palikuši tie paši, bet līgumu marta versijās bija paredzēta to nomas maksa! Pēc klientu sašutuma viļņa absurdā prasība tika atcelta līdz ar drakoniskajiem sodiem par konteinera bojāšanu vai zaudēšanu.

Tika apgalvots, ka saskaņā ar jauno līgumu visi operatori bez maksas nodrošinās utilizējamo atkritumu izvešanu (papīrs, metāls, plastmasa, stikls), tomēr standarta līgumā tāda iespēja nav paredzēta. Acīmredzot bezmaksas izvešana attiecas uz 1050 šķiroto atkritumu punktiem, ko divu gadu laikā plānots veidot galvaspilsētā. Tātad apzinīgajiem pilsoņiem nāksies ne tikai šķirot atkritumus, bet arī nogādāt tos tuvākajā punktā.

Par to, ka esat apkrāpti, varēsiet dusmoties pēc diviem gadiem, jo atkritumos slīkstošo iedzīvotāju pašreizējos pārmetumus pagaidu administrācija ir noraidījusi ar argumentu no kategorijas "pats tu esi muļķis" – noslēgtais līgums nenozīmējot, ka jau šodien vai rīt klientam tiks sniegts pakalpojums un viņa atkritumu konteiners nekavējoties tiks iztukšots. Ja jūs atverat kontu bankā, maksājumu karti ar klienta vārdu un uzvārdu jums neizsniedz uzreiz!

Administrācija palūdza iedzīvotājus ar sapratni uztvert izmaiņas un ņemt vērā: vajadzīgs laiks, lai visas puses pielāgotos viena otrai – atkritumu šķirošana pārcieš vēsturiskas pārmaiņas, un īslaicīgās neērtības attaisnosies ilgtermiņa perspektīvā.

Lai arī konteiners ir tas pats, nevērīgā attieksme pret klientu interesēm pieaugs, viņu maciņi kļūs plānāki. Vēsturiskas pārmaiņas ir svarīgākas nekā smirdoņa no atkritumu konteinera.

18
Tagi:
Rīgas dome, Rīga, atkritumi
Pēc temata
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Žurkas iebiedējušas veselu māju Rīgā. Namu pārvalde neko nedara
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, foto no arhīva

Ekonomists: Baltkrievija tuvinājusies KF un atņēmusi Baltijai savus miljardus

0
(atjaunots 15:14 29.05.2020)
Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties. Politiski miermīlīgā Baltkrievija uz šī rēķina pelna miljardus.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Baltijas valstis varētu uzlabot savu ekonomisko stāvokli sadarbībā ar Krieviju, tomēr par spīti pašu labumam turpina konfliktēt ar Maskavu, raksta neatkarīgais ģeopolitiskais analītiķis Pols Antonopuls rakstā portālam Infobrics.

Jebkurš speciālists Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ekonomikas ministrijās ļoti labi saprot, kādu labumu nestu ekonomiskā sadarbība ar Krieviju, tomēr viss atduras pret "Baltijas tīģeru" politisko angažētību, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs.

"Sadarbība lauksaimniecības jomā varētu nest Baltijai lielu naudu. Paskatīsimies uz Baltkrieviju, kura saņem miljardus, pārdodot Krievijai gaļu, dārzeņus, maizi un tā tālāk. Pie tam Baltijas valstis nav Baltkrievijas konkurenti Krievijas tirgū, jo politisku iemeslu dēļ tāds saprātīgs ekonomiskais risinājums nav kļuvis par realitāti," atzīmēja Meževičs.

Analītiķis atgādināja, ka 90. gados, neatkarības rītausmā Baltijas politiķi runāja par atkarību no padomju tirgus 90-96% apmērā.

"Tā bija patiesība, taču šie skaitļi jau sen atkāpušies vēsturē, un šodien tādas vienpusējas atkarības nav. Bija iespējams saglabāt Krieviju kā partneri ne 4.-5. vietā eksporta un importa operāciju ziņā, bet gan 2.-3. vietā, nerunājot jau par pirmo. Neizdodas politiskās angažētības dēļ. Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties," uzsvēra eksperts.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gadā, ņemot vērā situāciju ap Ukrainu un Krimu. Rietumi apsūdzēja Krieviju par iejaukšanos un ieviesa pret to ekonomiskās sankcijas. Maskava atbildēja ar pārtikas embargo.

Baltijas valstis aktīvi atbalsta pret Krieviju vērstās sankcijas, un rezultātā cietušas būtiskus zaudējumus. Eksperti vērtē, ka atsevišķos pārtikas eksporta posteņos Baltijas valstīm joprojām nav izdevies kompensēt kaitējumu pēc Krievijas tirgus zaudējuma. Cita starpā runa ir par zivju, piena un konditorejas produkciju.


0
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Baltija
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļam un ostām klāsies grūti: ministrs liek likmi uz aviāciju
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atlaist darbiniekus
Pārkvalificēties vai aizbraukt: ko iesākt no darba atlaistajiem dzelzceļniekiem
Krievijas dzelzceļš informē par vilcienu satiksmes pārtraukšanu ar Latviju