Latvijas Saeimas ēka. Foto no arhīva

Divi likumi "stukačiem"

80
(atjaunots 00:23 16.10.2016)
Parastākās sabiedriskās organizācijas un pedagogi, kas godīgi dara savu darbu, var ciest divu jauno likumu dēļ, kas iesniegti īsi pirms Saeimā budžeta pieņemšanas.

RĪGA, 15. oktobris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Divi dokumenti — Biedrību un nodibinājumu likuma un Izglītības likuma grozījumi, kuros minēta "nelojālo pedagogu" atlaišana — patiesībā ir vienas ķēdes posmi. Un šī ķēde ir piekalta pie represīvajiem Krimināllikuma grozījumiem, ko pavasarī ar lielu troksni centās pieņemt valdošās partijas, tomēr galu galā gandrīz visi punkti tika minimizēti. Latvijas Cilvēktiesību komitejas līdzspriekšsēdētājs, bijušais Saeimas deputāts Miroslavs Mitrofanovs uzskata, ka tagad valdošās partijas pūlas revanšēties.

Kā uzlabot "tautas stukaču" dzīvi

"Jaunais Biedrību un nodibinājumu likumprojekts nav tik vērienīgs salīdzinājumā ar skandalozajiem Krimināllikuma grozījumiem, taču arī tas var sabojāt dzīvi dažādiem cilvēkiem. Pašā likumprojektā draudi gan nav saskatāmi, ja vien nepalasīsiet anotāciju," — norāda Mitrofanovs.

Toties anotācijā nepārprotami teikts, ka Latvijas drošība cieš strauji augošā Krievijas finansējuma dēļ. No likuma teksta neizriet, ka iespējams slēgt sabiedrisko organizāciju, ja tās darbība ir noziedzīga. Taču, pēc Mitrofanova domām, likumprojekts līdz ar tā anotāciju ir pilnveidots sen pārbaudītais "stukačošanas" mehānisms.

Piemēram, lasītāja nacionāli noskaņotajā Latvijas Avīzē žēlojas, ka ieraudzījusi krievu tautas kolektīva uzstāšanos vai izdzirdējusi kāda sabiedriskā darbinieka uzstāšanos konferencē, kur izskanējuši labi vārdi par Krieviju. Lasītāja nodomājusi, ka "Latvijas iekšējie ienaidnieki" atbalsta "Krievijas hibrīdkaru". Kā parasti, žurnālisti pēc "signāla" vēršas Drošības policijā (DP), un tā sāk pārbaudi saskaņā ar iesniegumu.

Organizācijas vadītāju, kas sarīkojis koncertu vai paudis simpātijas pret Krieviju, izsauc uz nepatīkamām sarunām. Iespējams, organizāciju neslēgs, taču tās vadītājiem būs lielas galvassāpes, bet DP būs brīvas rokas, jo likuma anotācijā pieminēta Krievijas finansējuma ietekme uz vietējām organizācijām, un iespēja sākt finanšu dokumentu bezgalīgas pārbaudes.

"Lai arī DP lieliski zina, ka pieticīgus grantus no Krievijas saņem atsevišķas krievu organizācijas, un kopumā tās ir nabadzīgas kā baznīcas žurkas. Galu galā pārbaudes tā nogurdinās sabiedriskos darbiniekus, ka vienkāršāk būs likvidēt juridisko personu, nekā turpināt darbu," — piezīmēja Mitrofanovs.

Kāpēc par to nepadomāja Saeimas opozīcija — partija "Saskaņa", kura balsoja par likumu līdztekus "Vienotībai" un Nacionālajai apvienībai? To skaidro Saskaņas deputāts Jānis Ādamsons:

"Mēs izskatījām tikai likumprojektu (atgādināšu, ka tas ir pilnīgi normāls), un to nepieciešamības gadījumā varam mainīt. Taču mēs nekādi nevaram panākt Tieslietu ministrijas sagatavotās anotācijas grozījumus."

Nelojālo meklējumi skolā

Mitrofanovs uzskata, ka daudz bīstamāki ir Izglītības likuma grozījumi, ko lobē izglītīas un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Tajos ierosināts, pretēji spēkā esošajam Darba likumam, administratīvā kārtībā atlaist no darba pasniedzējus, kuri tiek turēti aizdomās par nelojālu attieksmi pret valsti. Pie tam nekur nav juridiski norādīts, kas ir "lojalitāte".

Beness Aijo. Foto no arhīva
© Foto : из личного архива

"Likumprojekts Saeimā vēl nav izskatīts, lai arī tas no Ministru kabineta nodots tā saucamajā budžeta paketē," — skaidro Mitrofanovs. — Tādā "paketē" parasti ir iekļauti likumi, kas tieši ietekmē Latvijas jauno budžetu. Tos pieņem gada beigās, turklāt ātri — nevis trīs lasījumos, bet gan divos. Taču acīmredzams, ka minētie Izglītības likuma grozījumi nav ne mazākajā mērā saistīti ar budžetu — tie iekļauti "paketē", lai tos apstiprinātu pēc iespējas ātrāk."

Mitrofanovs ir pārliecināts, ka tā ir Šadurska atriebība Krievu skolu aizsardzības štāba dalībniekiem. 2004. gadā ši organizācija ar savām plašajām akcijām neļāva ieviest apmācību latviešu valodā visās Latvijas skolās. Arī tolaik izglītības ministra krēslā sēdēja Šadurskis.

Pirmais trieciens jau ir izdarīts: Izglītības un zinātnes ministrija atteikusies pagarināt akreditāciju privātskolai Innova, kuras dibinātājs Boriss Zelcermans darbojās Štābā. Boriss Zelcermans stāsta:
"5. decembrī notiks tiesa: mēs iesūdzējām tiesā ministriju par netaisnīgo attieksmi pret mums, kas ar nesaprotamu ieganstu par to, ka mēs esot nelojāli valstij, atteicās pagarināt licenci. Kāds ir nelojalitātes pamats? Iespējams, tas, ka es reiz strādāju Krievu skolu aizsardzības štābā, vai kāds no mūsu dibinātājiem un vecākiem piedalījās "Nemirstīgā pulka" gājiena organizēšanā Rīgā 9. maijā?"

Tie, kuri ir nobijušies, jau ir zaudējuši

Par nākamo itin vienkārši var kļūt privātskola "Evrika", kuras vadītājs Jakovs Pliners arī strādāja Štābā, turklāt ir partijas "Latvijas Krievu savienība" loceklis. Pēc viņa domām, situācija ir sekojoša:

"Patiesībā viss sākās jau pirms gada: Izglītības likumā iekļāva rindiņu par to, ka skolotāja amatā var strādāt "pret Latvijas valsti lojāla" persona. Savukārt jaunais likumprojekts ir tikai nākamais pants vecajā dziesmā. Tagad vienkārši izstrādās shēmu, kas ļauj vienkāršak atlaist skolu direktorus un skolotājus pretēji jebkādiem likumiem."

"Man ir ļoti žēl skolu Innova. Ļoti labi saprotu, ka arī es varu iekļūt "nelojālo" sarakstos. Manai privātskolai "Evrika" nākamgad apritēs jau 25 gadi, un 2017. gadā tai gaidāma akreditācija. Vai man būtu no kaut kā jābaidās? Es jau esmu vecs vilks, no suņiem nebaidos. 70. gados strādāju izglītības sistēmā gan par mācību daļas vadītāju, gan direktoru, desmit gadus strādāju Izglītības ministrijā, esmu bijis arī Saeimas deputāts. Spēles noteikumus pārzinu. Un darbā stingri ievēroju likumu! Un es zinu galveno: tas, kurš ir nobijies, jau ir zaudējis. To nu par mums nevar apgalvot," — paziņoja Jakovs Pliners.

80
Pēc temata
Sākta parakstu vākšana skolas Innova atbalstam
Ušakovs: ar tādu ministru var izdzenāt visus skolēnus
Ogļu pārkraušana Rīgas ostā, foto no arhīva

"Latvijas Dzelzceļa" vadītājs pastāstīja, kāda ir KF kravu pazaudēšanas cena

9
(atjaunots 13:00 19.09.2020)
Galvenais kravu apgrozījuma krituma iemesls Latvijā ir tajā, ka arvien vairāk ogļu tiek pārkrauts Ustjlugas ostas terminālos, paziņoja LDz vadītājs Māris Kleinbergs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. "Latvijas Dzelzceļš" tuvāko gadu laikā plāno nedaudz palielināt kravu pārvadājumu apjomu, taču iepriekšējo gadu rādītājus tas nesasniegs, paziņoja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs, vēsta Baltic Course.

Pēc viņa sacītā, šogad "Latvijas Dzelzceļam" nākas rēķināties ar kravu pārvadājumu apjoma kritumu, tāpēc kompānija izdarījusi uzsvaru uz izdevumu samazināšanu, jaunu tirgu meklēšanu un klientu piesaisti.

"Šogad plānojam pārvadāt aptuveni 25 miljonus tonnu kravu, kas ir aptuveni uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš. Nākamajos gados mēs plānojam nelielu pieaugumu. Taču tas tiešām ir neliels, jo aizstāt tos kravu pārvadājumu apjomus no Krievijas, kurus mēs esam pazaudējuši, es neredzu iespējas," sacīja Kleinbergs.

Viņš piebilda, ka galvenais kravu plūsmas krituma iemesls ir Krievijas kravu novirzīšana uz pašmāju ostām. Iepriekšējos gados šīs kravas sastādīja līdz 70% kravu, kas tika pārvestas pa Latvijas dzelzceļu. Kritums noticis, samazinoties naftas, naftas produktu un akmeņogļu pārvadājumiem.

"Ogļu kravu kritumam ir vairāki iemesli, bet galvenais ir tas, ka arvien lielāki ogļu apjomi tiek pārkrauti Krievijas jaunizveidotajos terminālos Ustjlugas ostā," teic Kleinbergs. Viņš atzīmēja, ka jāņem vērā, ka pagājusī ziema bijusi visnotaļ silta, kas samazināja ogļu pieprasījumu Eiropā, turklāt daudzas ES valstis samazināja elektroenerģijas un siltumenerģijas ģenerāciju ogļu TEC un TES, aizstājot ogles ar citiem, ekoloģiskākiem degvielas veidiem, tostarp ar gāzi.

Kravu pārvadājumu samazināšanos pa Latvijas dzelzceļiem ietekmēja arī Covid-19 pandēmija.

Kravu pārvadājumu krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādāja jaunu biznesa modeli, kurai jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. Jaunais LDz biznesa modelis paredz pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un autotransporta ekspeditoru pakalpojumus, kā arī terminālu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieki, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

9
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš, Kravu pārvadājumi, kravas, tranzīts
Pēc temata
Tagad vagoni: "LDz Cargo" izsludina izsoli
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kravas nevairosies, taču var piespiest pie sienas ekspeditorus: LDz jaunais biznesa plāns
Pat ja tarifs būs nulle, kravu nekļūs vairāk: Latvijai nāksies dotēt LDz
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

6
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

6
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Baltijā atklāti diskriminē Sputnik korespondentus

0
(atjaunots 16:46 19.09.2020)
Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī, paziņoja KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Krievija uzskata par nepieņemamu Sputnik un RT diskriminēšanu Eiropā, paziņojumi, ka šie mediji ir propagandas instruments, ir absurdi, paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Pēc viņa sacītā, Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī.

"Mēs uzskatām par nepieņemamu, ka gan Sputnik, gan RT, to korespondenti tiek atklāti diskriminēti – gan Francijā, gan tajā, kas skar Sputnik Baltijas valstīs, tas arī ir labi zināms fakts," pateica Lavrovs.

Viņš atzīmēja, ka uzskata par nožēlas cienīgu faktu, ka kopš 2017. gada RT un Sputnik nav akreditācijas Elizejas pilī.

"Taču vēl pārsteidzošāks ir tas, ka līdz ar savu uzticību brīvībai, vienlīdzībai un brālībai, mēs redzam arī māsu būšanu. Mūsu franču kolēģi paziņo, ka viņi neatcels savu lēmumu, akreditācija netiks piešķirta, jo RT un Sputnik, es citēju, "tie nav plašsaziņu līdzekļu, bet propagandas instruments". Es domāju, ka nevajag komentēt šāda veida paziņojumu absurdumu un nejēdzību, jo RT un Sputnik gūst milzīgu popularitāti arvien lielākā skaitā valstu, auditorija pieaug," uzsvēra Lavrovs.

Ministrs atzīmēja, ka Krievija uzstāda jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO, UNESCO un Eiropas Padomē. Kārtējo reizi šo tematu Maskava rosinās EDSO ministru samitā decembrī.

"Gaidāms kārtējais EDSO ministru samits šī gada decembrī. Šie jautājumi nekur nepazudīs no darba dienas kārtības. Mūsu rietumu kolēģiem nāksies sniegt daudz atbilžu," sacīja Lavrovs.

Eiropas Parlaments 2016. gadā pieņēma rezolūciju par pretošanos Krievijas medijiem, kuri it kā veic "naidīgu propagandu". Par galvenajiem draudiem tajā nosaukti Sputnik un RT, savukārt atsevišķos dokumenta punktos, būtībā, tika piedāvāts ieviest cenzūru.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot EP rezolūciju, apsveica RT un Sputnik žurnālistus ar rezultatīvu darbu. Dokumentu viņš nosauca par demokrātijas degradācijas apliecinājumu rietumu sabiedrībā.

Krievija daudzkārt uzsvērusi, ka bezprecedenta spiediens uz Krievijas žurnālistiem rietumvalstīs ir informācijas telpas tīrīšanas centieni. Tas ir pilnīgi pretrunā ar starptautisko tiesību normām par vienādas piekļuves informācijai visiem un viedokļu paušanas brīvības nodrošināšanu.

0
Tagi:
vārda brīvība, diskriminācija, RT, Rietumi, Sputnik, Lavrovs
Pēc temata
"Twitter pārstājis būt brīvs": Sputnik profili pazuduši no meklēšanas rezultātiem
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik