Telekanāla Rossija ēka. Foto no arhīva

Telekanāls "RTR-Planēta" atgriežas Latvijā: ir pieprasījums

203
Šonedēļ Latvijā beidzas kanāla "RTR-Planeta" retranslācijas pusgada aizliegums

RĪGA, 13. oktobris — Sputnik. Krievijas telekanāla "RTR-Planēta" retranslācijas aizliegums Latvijas teritorijā beidzās 10. oktobrī. Kā tiks veikta atgriešanās Latvijas mediju telpā? Vai ir gaidāmas grūtības un šķēršļi? Ar šiem jautājumiem Sputnik žurnālists Ļevs Rižovs griezās pie RTR starptautisko attiecību direkcijas nodaļas vadītāja Petera Fjodorova.

Tehnikas lieta

- Aizliegums tika ieviests 2016. gada 11. aprīlī. Tomēr 11. oktobrī kanāla apraide Latvijā nebija uzsākta. Kāpēc?

— Pastāv tehniskas problēmas. Manuprāt, lēmums tiks izpildīts. Taču kādā apjomā — tas jau ir cits jautājums. Mūsu kanāls bija populārs, un 2015. gadā mēs Latvijā ieņēmām sesto vietu TV kanālu reitingā. Tātad mēs bijām pieprasīti.

Cik man zināms, izslēgšanas brīdī aprīlī skatītāju reakcija bija diezgan ironiska. Daudzi saka: "Nu, ko? Ja Latvijas kabeļa tīklu operatori ir spiesti izpildīt šo pavēli, mēs pāriesim uz citiem avotiem". Kāds iegādājās satelīta antenu — tā ir vienreizēja investīcija un atteikšanās no kabeļtelevīzijas operatoru pakalpojumiem. Kāds sāka skatīties mūsu kanālu internetā.

Tāpēc runāt par to, ka tas bija totāls aizliegums, visiem mūsu kanāla skatītājiem Latvijā, nevar. Tomēr kā mēs atgriezīsimies, tas ir cits jautājums. Kā uz to reaģēs reklāmdevēji — arī atsevišķs jautājums, jo mūsu kanālā reklāma bija aktīva. Var teikt, ka tika sodīti gan skatītāji Latvijā, gan, manuprāt, līdz zināmai pakāpei Republikas televīzijas un reklāmas bizness.

Selektīvie aizliegumi

- Vai bija no Latvijas puses kādi šķēršļi, kanāla "RTR-Planēta" atgriešanai Latvijas informatīvajā telpā?

— Nē. Aizliegums tika ieviests uz noteiktu laiku. Aizlieguma iemesls — NEPLP slēdziens par 2015. gada 29. novembra programmu "Svētdienas vakars ar Vladimiru Solovjovu" Dažus no paziņojumiem un dalībnieku vārdiem raidījuma tiešajā ēterā, Latvijas monitoringa centrs novērtēja kā dezinformācijas izplatīšanu un aicinājumu karam.

- Bet vai pastāv šādu problēmu atkārtošanās risks nākotnē?

— Risks ir pilnīgi neprognozējams, jo mēs negrasāmies cenzēt mūsu pārraides. Ar vārda brīvību mēs saprotam iespēju cilvēkiem paust savu viedokli atklāti, neskatoties uz tā asuma pakāpi. Tāpēc izpildīt prasību attiecībā uz iepriekšējo mūsu raidījumu cenzūru nav pieņemams.

Iespējams, aizliegumi būs arī turpmāk. Bet es nopietni paziņoju, ka šīs normas selektīvi tiek piemērotas tikai attiecībā uz Krieviju. Citos TV kanālos, kas ir republikas ēterā skan nepieņemama rakstura izteikumi par Krieviju, kuros ir daudz vairāk provokācijas un naidīguma. Taču šiem kanāliem līdzīgi pasākumi netiek piemēroti, jo par Krieviju ļauts runāt jebko.

Mums tas nav nekas jauns. Ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī citu "Atlantiskas solidaritātes" valstu mediju telpā. Tas netraucēs mūsu tieksmi paust Krievijas viedokli, pamatot to un pastiprināt ar konkrētiem argumentiem.

203
Pēc temata
Lietuvā gatavi tiesāties par tiesībām skatīties Krievijas kanālus
Lietuva atteikusies no kanālu NTV un RTR ierobežojumiem
Cilvēki aizsargmaskās, foto no arhīva

Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem

3
(atjaunots 12:16 27.09.2020)
Latvijas Veselības ministrija iesniedza ziņojumu, kuru valdība izskatīs nākamnedēļ, – tajā ir detalizēti aprakstīti visi Covid-19 gadījumi valstī.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu, 18,6% ar Covid-19 inficēto testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu, raksta Press.lv.

No visbiežāk sastopamiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, vājuma sajūta muskuļos, klepus, iesnas, galvassāpes un sāpes kaklā. Izņemot to, daudzi pacienti sūdzējās par garšas sajūtas un ožas zudumu. Visretāk tika novēroti tādi simptomi, kā slikta dūša, caureja un vemšana, taču arī šie simptomi var liecināt par inficēšanos ar koronavīrusu.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Veselības ministrijas ziņojumā, ko nākamnedēļ skatīs valdības sēdē, tiek sniegti arī dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums sastādīja 77 gadus, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtā daļa mirušo bija jaunāki par 60 gadiem.

Visaugstākais kumulatīvās mirstības rādītājs 14 dienu laikā tika reģistrēts 4. maijā – 5,2 gadījumi uz vienu miljonu cilvēku. Salīdzinājumam: augusta beigās un septembra sākumā šis rādītājs bija zem viena gadījuma uz miljonu iedzīvotāju.

Ne visiem mirušajiem koronavīruss kļuva par galveno nāves iemeslu, taču atzīts, ka tas kļuva par hronisko slimību saasināšanās katalizatoru, kuras noveda pie pacienta nāves.

3
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem
Uguns, foto no arhīva

Rīgā ugunsdzēsējiem izdevās izglābt 16 cilvēkus no degošas mājas

1
(atjaunots 12:29 27.09.2020)
Seši ugunsdzēsēji Rīgā no degošas mājas, kuru bija pārpildījuši kodīgi dūmi, izveda 16 cilvēkus: cietušo nav.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāves Agritas Vītolas sacītā, sestdien, 26. septembrī, ap pusnakti, VUGD darbinieki saņēma izsaukumu uz ugunsgrēku Rīgā, vēsta Mixnews.lv.

Dega viens no piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem.

Ugunsgrēks
© Sputnik / Николай Хижняк

Ugunsdzēsēji evakuēja 41 cilvēku no kodīgu dūmu pārņemtas ēkas bez palīglīdzekļiem.

Vēl 16 cilvēkus ugunsdzēsēji izglāba, izvedot sešus pa autokāpnēm. Pārējie desmit cilvēki tika izvesti no telpām glābšanas maskās.

Kā vēsta VUGD, sestdien glābēji saņēma 21 ugunsgrēka izsaukumu, divi no kuriem bija meža ugunsgrēki.

Atgādināsim, ka 7. septembrī Latvijas Valsts meža dienests atcēla ugunsgrēka bīstamības periodu, kurš ilga kopš 24. aprīļa.

Vides dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis ziņoja, ka kopš šī gada sākuma tika fiksēti 518 meža apkaimes ugunsgrēki, kopumā nodega ap 230 hektāru meža. Šis rādītājs ir ievērojami zemāks par pagājušā gada skaitļiem, kad tika reģistrēti 972 meža ugunsgrēki un cieta aptuveni 400 hektāri meža.

1
Tagi:
Rīga, ugunsdzēsēji, VUGD, ugunsgrēks
Pēc temata
Ugunsgrēku periods: Latvijā rūpīgāk sekos līdzi ugunsdrošības noteikumu pārkāpumiem
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Ugunsgrēks un evakuācija Rīgā: dzīvoklī Grostonas ielā aizdegās Adventes vainags
Spēcīgs ugunsgrēks Rīgas centrā: slimnīcā nokļuvis deputāts Artuss Kaimiņš
Cilvēki aizsargmaskās sabiedriskā transporta pieturā Rīgā, foto no arhīva

Virusologs paskaidroja, kāpēc nav jēgas iedalīt pandēmiju viļņos

0
(atjaunots 14:16 27.09.2020)
Vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Dēvēt koronavīrusa saslimstības kāpumu par otro vilni vai pirmā viļņa turpinājumu "nav ļoti principiāla lieta", paziņoja sarunā ar "Govorit Moskva" virusologs, N. Gamaleja vārdā nosauktā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas zinātniski pētnieciskā centra profesors Anatolijs Alšteins, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

Virusologs atzīmēja, ka lielpilsētu iedzīvotāji pārstājuši nopietni uztvert profilakses pasākumu ievērošanu.

"Uztraukums, protams, ir, un saistīts tas ar to, ka iedzīvotāji atslābinājušies, pārstājuši ievērot elementārus pret epidēmiju vērstus pasākumus, tādus kā sejas maskas ļaužu pulcēšanās vietās, distancēšanās, roku mazgāšana, pašizolācija, darbs attālinātā režīmā," pastāstīja viņš. Tas viss, pēc viņa teiktā, kopā ar sezonas maiņu ietekmē saslimšanas kāpumu.

Tāpat viņš atgādināja, ka rudens ir nelabvēlīga sezona augšējo elpceļu infekcijām.

"Rezultātā mums, protams, ir acīmredzams saslimstības kāpums. Tā vairs nav nejauša lieta, pietiekami strauji pacēlās," nobeigumā sacīja viņš.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33 miljoni Covid-19 gadījumu, vairāk nekā 999 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 24,4 miljoni izveseļojās. Visvairāk saslimušo ir atklāts ASV, Indijā un Brazīlijā.

0
Tagi:
koronavīruss, pandēmija
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Zinātnieks izskaidroja, kāpēc otrais koronavīrusa vilnis Krievijā ir maz iespējams