Arbūzi

Arbūzi brūkleņu vietā: ko Latvijai nesīs globālā sasilšana

65
(atjaunots 11:49 10.10.2016)
Pēc simt gadiem Latvijā Ziemassvētkos sniega nebūs, pa ielām plūdīs upes, mežos augs kļavas un ligzdos pūces, bet zemnieki sāks audzēt arbūzus un persikus.

RĪGA, 10. oktobris – Sputnik. Klimatologi pastāstīja, kāds laiks gaidāms Latvijā līdz gadsimta beigām, raksta portāls Skaties.lv. Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) šogad pirmo reizi valsts vēsturē paveicis unikālu Latvijas klimata izmaiņu pētījumu. Tajā apkopoti dati par trim rādītājiem: gaisa temperatūru, nokrišņu daudzumu un vēja stiprumu. Ņemot vērā veikto mērījumu rezultātus, klimatologi izstrādāja prognozi līdz pat šī gadsimta beigām.

Pusgadu laiks ir briesmīgs
Dzērvene. Foto no arhīva
© Sputnik / Андрей Александров

Klimatologi uzskata, ka tuvākajā laikā gada vidējā temperatūra valstī pieaugs par 6-7 grādiem, sniegs Ziemassvētkos snigs aizvien retāk, un galu galā ilgu un lietainu rudeni pamazām nomainīs ilgs pavasaris. Vasarā temperatūra būs daudz augstāka, kondicionētāji strādās aktīvāk, un valstī tiks parētēts lielāks daudzums elektroenerģijas.

Vasarā līs spēcīgs lietus, un par ierastu parādību kļūs plūdi, līdzīgi tiem, ar ko šovasar sastapās Rīga. Tāpēc nenāks par ļaunu jau iepriekš lūgt padomu kolēģiem no kaimiņvalstīm, piemēram, no Dānijas, kuras galvaspilsētā Kopenhāgenā pēdējos gados plūdi kļuvuši arvien biežāki. Kopenhāgenā speciālisti iesaka izveidot pilsētā vairāk zaļo zonu, kas spētu uzsūkt valgmi un pārplānot dažas ielas, kas nepieciešamības gadījumā pārvērstos par upēm.

Klimata izmaiņas ietekmēs arī celtniecības nozari – mūsdienu mājas nav pietiekami pasargātas no tāda mitruma. Papildu risku rada arī Baltijas jūra – ūdens līmenis tajā ceļas ar katru gadu. Tuvāko desmit gadu laikā riska zonā nokļūs dzīvojamās mājas Liepājā, Jūrkalnē, Rojā, Engurē, Saulkrastos, Zvejniekciemā, Ainažos un citviet. Savukārt simt gadu laikā ūdens pārpludinās simtiem māju un citu ēku, kā arī daudzus kilometrus ceļu.

Arbūzu lauks mājas priekšā

Klimata izmaiņas ietekmēs arī valsts floru un faunu. Latvijas mežos, iespējams, pazudīs brūklenes un mellenes, toties parādīsies kļavas un dižskābarži. Arī putni aizlidos – ornitologi uzskata, ka dzērves un mušķērāji pārcelsies uz citām vietām un ierastās lakstīgalas vietā stāsies Eiropas lakstīgala, ko savulaik apdziedāja Šekspīrs. Toties valstī varētu apmesties uz dzīvi pūces.

Krasas pārmaiņas gaida arī lauksaimniecību: globālā sasilšana ļaus audzēt kukurūzu, arbūzus un pat persikus. Tiesa, par vīnogulājiem nav ko sapņot – nekādas klimata izmaiņas nepārvērtīs Latviju par Francijas dienvidiem.

65
Pēc temata
Latvijas lauksaimnieki atraduši Krievijas sankciju priekšrocības
Austrijas ministrs aicina ES atteikties no sankcijām un TTIP līguma
Lucavsalas pludmale, foto no arhīva

Peldēšana par brīvu: līdz 2. augustam Rīgas pludmālēs mācīs peldēt bērnus un jauniešus

2
(atjaunots 09:49 09.07.2020)
Saskaņā ar statistiku ik gadus Latvijā noslīkt ne mazāk par 100 cilvēkiem, par galvenajiem traģēdiju iemesliem sauc peldēšanos tam neparedzētās vietās, kā arī neapdomātu uzvedību uz ūdens.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik, Simona Aleksejeva. Anomālais karstums, kurš jūnijā pārņēma Latviju, veicināja antirekorda uzstādīšanu. Viena mēneša laikā Latvijas ūdenstilpēs noslīka 26 cilvēki, tai skaitā bērni un jaunieši. Tā kā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests reģistrē tikai tos gadījumus, par kuriem tika saņemti izsaukumi, var pieņemt, ka reālie skaitļi var būt vēl traģiskāki.

Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs, komentējot šos datus, atzīmēja, ka šī tendence izraisa uztraukumu, jo parasti vislielākais noslīkušo skaits Latvijā tiek reģistrēts jūlijā. Tāpat viņš pauda cerību, ka medijos atspoguļotie traģiskie gadījumi un statistika veicinās izmaiņas sabiedrības ieradumos, sevišķi attiecībā uz atpūtu pie ūdens.

Statistika liecina, ka ik gadus Latvijā noslīkst vairāk nekā 100 cilvēku. Pēc noslīkušo skaita, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Latvija saglabā vienu no bēdīgajiem rekordiem Eiropas valstu vidū. Parasti vairums traģēdiju notiek nelabiekārtotās peldvietās vai neapdomātas uzvedības rezultātā – piemēram, nirstot ūdenī ar galvu uz priekšu. Saskaņā ar federācijas aprēķiniem, vidējais noslīkušo vecums ir nedaudz virs 17 gadiem. Kā lai izskaidro šo pārgalvības kāri nepietiekami izpētītās ūdenstilpēs? Jaunieši uzskata, ka pludmalēs ar glābējiem viņiem neļaus kārtīgi izklaidēties.

Bēdīgās statistikas fonā peldēšanas klubs "Madwave Rīga" kopā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu paziņoja par bezmaksas atvērtām mācībām bērniem vecumā virs 10 gadiem un jauniešiem četrās Rīgas publiskajās vietās: Ķīpsalas, Lucavsalas, Rumbulas un Ķīšezera pludmalēs.

Peldēšanas nodarbības startēja 8. jūlijā un notiks trīs reizes nedēļā – trešdienās, sestdienās un svētdienās līdz 2. augustam. Pieteikties tām var katrs rīdzinieks kluba mājaslapā. Mācības rīko sertificēti treneri, izņemot praktisko daļu būs arī teorētiskā daļa – tostarp pasniedzēji kliedēs galvenos mītus par uzvedību uz ūdens un iemācīs pareizi rīkoties riskantās situācijā, lai nepieļautu jaunas traģēdijas.

2
Tagi:
pludmale, Rīga
Pēc temata
Noslīkt var 20 sekunžu laikā: glābēji lūdz nepeldēties reibuma stāvoklī
Latvija ieņem pirmo vietu noslīkušo cilvēku skaita ziņā
Glābējiem Latvijā atkal nācies vilkt ārā noslīkušo līķus no ūdenstilpēm
Latvijā jau noslīkuši 39 cilvēki. Laikapstākļi liek aizmirst drošību
RT telekanāla birojs Maskavā, foto no arhīva

Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju

6
(atjaunots 09:55 09.07.2020)
Latvija pagājušajā nedēļā aizliedza RT televīzijas programmu retranslāciju, aicinot citas Eiropas valstis sekot tās piemēram.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieviesa aizliegumu brīvai televīzijas programmu RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD un RT Documentary retranslācijai un izplatīšanai Internetā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas slēdziena saņemšanas – iestāde, kura ir pilnvarota īstenot sankcijas – LRTK pieņēma lēmumu apturēt brīvu augstākminēto televīzijas programmu uztveršanu Lietuvā," teikts regulatora paziņojumā.

Komisija apturējusi brīvu šo programmu uztveršanu, "jo RT kontrolē Dmitrijs Kiseļovs", paskaidroja LRTK vadītājs Mantass Martišs.

Kiseļovs, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas, ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors. "Rossija segodņa" un RT ir divas atšķirīgas juridiskās personas, šī informācija ir brīvi pieejama.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome paziņoja par septiņu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu Latvijā sakarā ar to, ka grupa it kā atrodas Dmitrija Kiseļova "faktiskā kontrolē", pret kuru Eiropas Savienībā ir ieviestas sankcijas. Rīga aicināja citas Eiropas valstis sekot tās piemēram. Par nolūku veikt analoģiskus pasākumus pirmdien, 6. jūlijā, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Baltijas valstu varasiestādes regulāri liek šķēršļus Krievijas un krievvalodīgo mediju darbam. KF ĀM jau atzīmēja, ka Krievijas mediju apspiešanas gadījumi Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē nozīmē demagoģiskie paziņojumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem.

6
Tagi:
RT, Lietuva
Pēc temata
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT