Septembra pēdējā svētdienā tika svinīgi atzīmēta Salaspils nometnes ieslodzīto atbrīvošanas 72. gadadiena.

Ļoti neērti svētki Salaspils nometnes ieslodzīto atbrīvošanas diena

119
(atjaunots 11:53 27.09.2016)
Latvijā tika pieminēta Salaspils nometnes ieslodzīto atbrīvošanas diena, taču oficiālās varas iestādes to, kā parasti, nepamanīja.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Septembra pēdējā svētdienā tika svinīgi atzīmēta Salaspils nometnes ieslodzīto atbrīvošanas 72. gadadiena.

Tāpat kā iepriekšējos gados, pie nometnes vietā uzceltā memoriālā kompleksa ieradās Krievijas un Baltkrievijas vēstniecību pārstāvji, Latvijas Salaspils mazgadīgo gūstekņu biedrības un Latvijas Sociālistiskās partijas pārstāvji, dažādu vēsturisku un izmeklēšanas organizāciju vadītāji – vairāk nekā simt cilvēki.

Igors Gusevs saveda kārtībā to, ko vandāļi sapostīja grautiņa laikā kapsētā. Foto no arhīva
© Foto : archive/Igor Gusev

Pēc ziedu nolikšanas pie memoriāla pasākuma dalībnieki, pēc tradīcijas, devās uz vecajiem Garnizona kapiem. Procesijas dalībnieki turp devās pa "nāves ceļu": kara gados nacisti pa to dzina ieslodzītos nošaušanai.

Šīs dienas priekšvakarā vēsturnieks Igors Gusevs sarīkoja kapos tradicionālo rudens sestdienas talku.

Sestdien, 24. septembrī Igoram palīdzēt ieradās vairāk nekā simt aktīvisti: skolēni un studenti no jauniešu organizācijas "9. maijs.lv", organizācijas "Ziemeļu straume" dalībnieki ar Olegu Sisoļatinu priekšgalā, Vjačeslavs Rūķis no vēsturiskā kluba eXplorers un daudzi cilvēki, kam vienkārši rūp kapsētas liktenis.

Kā jau parasti, draugam palīgos ieradās arī novadpētnieks Aleksandrs Ržavins. Viņš nostiprināja jaunu lielu informatīvo stendu, kurā minēja šeit jau kopš pirmsrevolūcijas laikiem apbedītos cilvēkus (protams, tikai tos, ko izdevies atrast dažādos arhīvos).

Agrāk šo vietu sauca par Pētera kapiem. Te apglabāti Krievijas impērijas armijas pareizticīgie karavīri. Un hitlerieši gūstekņu līķus apraka tieši starp vecajiem kapiem.

Igors Gusevs pirms vairākiem gadiem, dokumentālās filmas "Salaspils STALAG" uzņemšanas laikā atrada šos pamestos kapus. Vēsturnieks stāsta, ka pēc Rīgas atbrīvošanas no hitleriešiem koncentrācijas nometnes vietā darbu sāka Valsts ārkārtas komisija nacistisko noziegumu izmeklēšanai. Apbedījumu vietu Garnizona kapos komisija īpaši atzīmēja. Piemēram, noskaidrojās, ka šajā vietā atrastas nacistu nomocīto bērnu mirstīgās atliekas – 630 bērni vecumā no 5 līdz 9 gadiem.

Vienkāršāk ir neievērot

Taču kāpēc oficiālās varas iestādes un vēsturnieki izliekas nemanām ne datumu – 25. septembri, ne arī kapus?

"Oficiālie vēsturnieki apgalvo, ka nometnē (tā esot bijusi tikai "labošanas darbu" nometne) nogalināti nevis 100 tūkstoši cilvēku, bet gan ne vairāk kā 2 tūkstoši, turklāt arī viņi, domājams, esot gājuši bojā "nejaušu iemeslu dēļ". Patiesību par nometni un tai līdzās esošajiem kapiem oficiālās varas iestādes dēvē par padomju falsifikāciju," – pastāstīja Gusevs.

"Tās un galma vēsturnieki nevēlas pievērst uzmanību arī tam, ka nometnes apsardzi un visus netīrākos darbus veica latviešu policaji – brīvprātīgie. Tāpēc vienkāršāk ir Salaspili vispār neievērot… Bet mēs esam nelabi, mēs liekam šķēršļus šai noklusēšanas sazvērestībai," – piebilda vēsturnieks.

119
Pēc temata
Armens Gasparjans: bērnu koncentrācijas nometņu pastāvēšanas faktu joprojām noklusē
Sestdienas talkai pulcējās Salaspils Garnizona kapu aizstāvji
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

6
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

6
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

8
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

8
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"