Mācību gada sākums. Foto no arhīva.

Izglītības ministrija sūtīs bērnus skolā no 6 gadu vecuma

168
(atjaunots 15:39 26.09.2016)
Izglītības ministrija apgalvo, ka apmācības programmas atbilst topošo pirmklasnieku vecumam un iespējām.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija iesniegusi Ministru kabinetam vispārējās izglītības likuma grozījumus, kuri paredz obligātās pamatizglītības sākumu no sešu gadu vecuma.

Aptauja

Vai esat gatavi atdot bērnu skolā no sešu gadu vecuma?
 • Kur nu, viņiem vēl gribas ar lellēm paspēlēties
  70.4% (38)
 • Ja nebūs lielas slodzes, sūtīšu skolā
  18.5% (10)
 • Ar prieku, īstais laiks
  7.4% (4)
 • Es sāku mācīties no sešu gadu vecuma
  3.7% (2)
Nobalsojuši: 54

Vienlaikus likumā saglabāta iespēja sākt bērnu apmācību gadu vēlāk pamatotas nepieciešamības gadījumā. Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā no 2018. gada 1. jūlija.

Izglītības ministrs jau augustā, Latvijas zinātnes un izglītības darbinieku arodbiedrības sēdē informēja par šādu iespēju.

Izglītības ministrija uzsvēra, ka mācību materiāls un metodika atbildīs pašreizējās pirmskolas izglītības obligātajai programmai, kas izstrādāta 6 gadus vecu bērnu apmācībai.

Likuma grozījumi nenosaka, ka sešus gadus veciem bērniem nāksies apgūt septiņgadīgiem bērniem paredzēto mācību materiālu.

Pieauguši skolēni

Daudzās vidējās mācību iestādēs jauniešiem zūd motivācija, un parādās citas prioritātes, vēsta Izglītības ministrija. Jau vidusskolā skolēni sāk meklēt darbu. Tas kaitē izglītībai, jo skolēni kavē nodarbības un nevelta mācībām pienācīgu vērību.

2015./16. mācību gadā apmācības vispārējo skolu 12. klasē sāka 1111 skolēni, kas dzimuši 1996. gadā un vecāki. Skolu viņi pabeigs 20 gadu vecumā.

IZM atzīmēja, ka agrāka mācību uzsākšana varētu būt produktīva, jo skolēni ātrāk apzinātos savas spējas un karjeras iespējas.

Bez rindām bērnudārzos

Ministrija informē, ka šogad valstī ir 22 044 sešus gadus veci bērni, no kuriem 791 jau mācās 1. klasē. 2017./18. mācību gadā valstī varētu būt 19 781 sešus gadus vecs bērns, un mācības 1. klasē varētu sākt aptuveni 750 bērni.

Pēc plānotajām izmaiņām 2018./19. mācību gadā no 18 825 sešgadniekiem 1. klasē sāks mācīties jau 15 321 bērns. Tātad agrāka skolas gaitu uzsākšana mazinās rindas pirmskolas izglītības iestādēs.

Ministrija atgādināja arī par pilota projektu, kura mērķis bija mācību programmas izstrādāšana 6 gadus veciem bērniem. Projekta rezultātus augstu novērtēja izglītības speciālisti. Eksperiments parādīja, ka sešgadnieku integrētās apmācības programmas saturs kopumā atbilst šī vecuma bērnu īpatnībām.

168
Pēc temata
Latvijas skolām jābūt pieejamām visiem bērniem
Šadurskis: daudzas skolas tiks slēgtas
RT telekanāla birojs Maskavā, foto no arhīva

Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju

5
(atjaunots 09:55 09.07.2020)
Latvija pagājušajā nedēļā aizliedza RT televīzijas programmu retranslāciju, aicinot citas Eiropas valstis sekot tās piemēram.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieviesa aizliegumu brīvai televīzijas programmu RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD un RT Documentary retranslācijai un izplatīšanai Internetā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas slēdziena saņemšanas – iestāde, kura ir pilnvarota īstenot sankcijas – LRTK pieņēma lēmumu apturēt brīvu augstākminēto televīzijas programmu uztveršanu Lietuvā," teikts regulatora paziņojumā.

Komisija apturējusi brīvu šo programmu uztveršanu, "jo RT kontrolē Dmitrijs Kiseļovs", paskaidroja LRTK vadītājs Mantass Martišs.

Kiseļovs, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas, ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors. "Rossija segodņa" un RT ir divas atšķirīgas juridiskās personas, šī informācija ir brīvi pieejama.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome paziņoja par septiņu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu Latvijā sakarā ar to, ka grupa it kā atrodas Dmitrija Kiseļova "faktiskā kontrolē", pret kuru Eiropas Savienībā ir ieviestas sankcijas. Rīga aicināja citas Eiropas valstis sekot tās piemēram. Par nolūku veikt analoģiskus pasākumus pirmdien, 6. jūlijā, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Baltijas valstu varasiestādes regulāri liek šķēršļus Krievijas un krievvalodīgo mediju darbam. KF ĀM jau atzīmēja, ka Krievijas mediju apspiešanas gadījumi Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē nozīmē demagoģiskie paziņojumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem.

5
Tagi:
RT, Lietuva
Pēc temata
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Tiek meklēti brīvprātīgie: Latvijā veiks ikgadējo Baltijas jūras piesārņojuma monitoringu

3
(atjaunots 09:04 09.07.2020)
Nevienaldzīgi cilvēki katru gadu Latvijā rīko kampaņu "Mana jūra", kuras mērķis ir pasargāt valsts piekrasti un ūdeni mestajiem atkritumiem un saglabāt Baltijas jūras dabīgo tīrumu.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. No 15. jūlija līdz 14. augustam Latvijā devīto reizi kampaņas "Mana jūra" ietvaros tiks veikts Baltijas jūru piesārņojoši atkritumu monitorings, raksta jauns.lv ar atsauci uz kampaņas pārstāvi Ilzi Mori.

Akcijā aicina piedalīties visus gribētājus. Kampaņas mērķis ir apvienot visas sabiedrības pūles Baltijas jūras piekrastes glābšanā un aizsargāšanā.

Šis pasākums tiek rīkots katru gadu jau deviņus gadus pēc kārtas. Akcijai "Mana jūra" pievienojas ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī pašvaldības, uzņēmēji un biznesmeņi.

Ik gadus pēc kampaņas norises dati par situāciju ar Latvijas piekrastes piesārņojumu tiek publicēti un tos izskata speciālisti. Rīkotāji veic saņemto datu analīzi un izstrādā piedāvājumus turpmākai jūras piesārņojuma mazināšanai.

Lai piedalītos akcijā, jāiesniedz pieteikums. Papildu informāciju iespējams atrast mājaslapā manajura.lv vai arī Facebook lapā Mana jūra.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka četrās Jūrmalas pludmalēs atklāts mikrobioloģisks piesārņojums.

Peldēšanās šajās pludmalēs ir stingri neieteicams līdz brīdim, kamēr ūdens kvalitātes rādītāji neuzlabosies. Proves šajās vietās tika paņemtas 2020. gada 1. jūlijā, kad bija karsts laiks un vairums cilvēku pavadīja laiku pludmalēs.

Tiek atzīmēts, ka runa ir par peldvietām pie Lielupes: šodien nav ieteicams peldēties Slokā, Raiņa ielas rajonā, kā arī Valteros, pretī Vasarnīcu ielai. Nav droši līst ūdenī Buļļuciemā, pretī Tīklu ielai, un Lielupē, Vikingu ielā 12/14.

3
Tagi:
Latvija, Baltijas jūra
Pēc temata
Baltijas jūrā atrasti radioaktīvi izotopi
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Kas notiks ar Latviju? Ūdens līmenis Baltijas jūrā strauji ceļas