Rīgas osta. Foto no arhīva.

Latvijas tranzīta traģēdija, jeb Krievija ir neaizstājama

275
(atjaunots 12:30 23.09.2016)
Latvijas ostu un dzelzceļa vadībai šobrīd veicams patiesi sarežģīts uzdevums – ir jāatrod veids, kas ļautu joprojām nezaudēt saikni ar Krieviju vai arī atrast, ar ko to aizstāt. Jau daudzus gadus dzirdam par dažādiem projektiem un šķietami mītiskiem pasūtītājiem, taču šie stāsti arvien vairāk atgādina pasakas.

Rīga, 23. septembris – Sputņik, Vladimirs Dorofejevs. Uzņēmuma "Latvijas dzelzceļš" 155 gadu jubilejas atmosfēru aptumšo kāds būtisks jautājums, proti, turpmākās tā pastāvēšanas problēma. Satraucošais jautājums nav jauns: ar ko lai aizvietojam Krieviju kā svarīgāko klientu? Kamēr uzņēmuma vadība mundri ziņo, ka viss ir kārtībā, ekspertiem gan ir gluži citāds viedoklis. Pēc viņu domām, situācija jau sen vairs nav kontrolējama.

Kāpēc tad vispār vajadzētu Krieviju ar kaut ko aizstāt? Kur radies tik muļķīgs jautājums? Atbilde diemžēl ir ļoti smaga, taču arī nenovēršama, gluži kā vecums. Ja situācijā būtu vainojama politika, vienmēr varētu atrast veidu, kā ar to cīnīties. Problēma diemžēl ir meklējama ekonomikā – politika šeit ir vienīgi fons, kas varētu paātrināt vai palēnināt netīkamos notikumus.

Iemesls patiesībā ir pagalam vienkāršs: Krievija attīsta savas ostas, tāpēc kravas, kas līdz šim tika transportētas cauri Baltijas ostām, tagad tiks sūtītas jau cauri savējām. Tiesa gan, pagaidām Krievija savas ostas vēl tikai ceļ un cenšas sakārtot ar loģistiku saistītos jautājumus. Vienlaikus paātrinās eksporta tempi, tāpēc mūsu ostām, kuru loģistikas modelis ir izveidots jau sen, periodiski pārvadājamo kravu rādītāji pat pieaug.

"Patiesībā situācija nemaz nav tik caurredzama," – Sputnik korespondentam pastāstīja Transporta un sakaru institūta profesors Igors Kabaškins, viens no Latvijas zinīgākajiem speciālistiem transporta un sakaru jautājumos. "Atklāti pieejamie dati sniedz informāciju par pārvadātajām kravām, taču tajos nav minēts, kāds ir to saturs."

Eksperts atzina, ka dažādu valstu avoti, kur pieminēta šī statistika, nav pilnībā uzticami, jo tajos ir daudz pretrunu.

Kabaškins paskaidroja, ka pārvests konteiners pilnīgi noteikti ir dārgāks nekā tonna ogļu, taču viņam šobrīd trūkst izpratnes par to, cik tagad pelna Latvijas ostas un cik var pazaudēt, ja notiks izmaiņas kravu sadalē.

Ziema ir labākais Latvijas sabiedrotais

Attīstības vektors ir acīmredzams: Krievija audzē savu infrastruktūru. Politika ne vien ietekmēs ātrumu, kādā notiks šī attīstība – tā ietekmēs arī sekas. Mūsu ostām, tātad, arī dzelzceļam kā pieejas punktam, ir kāds trekns un neaizstājams pluss – Latvijas ostas neaizsalst.

"Aukstās ziemās mūsu ostu priekšrocība patiešām ir fakts, ka tās neizsalst. Krievijai tādu nav," – tā uzskata Kabaškins, "Pirmkārt, tie ir atvērtie ūdeņi, kam ir principiāla nozīme. Otrkārt, no gaisa temperatūras ir atkarīgas arī naftai piemītošās īpatnības."

Tālākajā sarunā eksperts paskaidroja, ka, aukstumam pārlieku pieņemoties spēkā, nafta sabiezē, tāpēc ostās tās pārliešana kravas kuģos kļūst apgrūtinoša.

Rīgas osta. Foto no arhīva
© Sputnik / Оксана Джадан

"Tieši šī iemesla dēļ Baltkrievija, kurai ir savas pārliešanas ostas, izmanto mūsu Ventspili. Diemžēl nākas atzīt, ka globālā sasilšana nāk par labu Krievijas, taču ne Latvijas ostām. Ja ziemā Krievijas ūdeņos ostas neaizveras un naftas produkti salā nesabiezē, tad mūsu ostas vairs nav viņiem saistošas," – savas domas izsaka Kabaškins.

Un tomēr, nevajadzētu par zemu novērtēt Latvijas ostas. Astoņus gadsimtus kravas no Krievijas pārvadātas no Latvijas ostām. Rīgas osta bija lielākā Livonijā, viena no lielākajām Polijas impērijā un iespaidīgākā osta Zviedrijas un Krievijas impērijā.

"Jā, un arī PSRS Rīga bija pati lielākā osta, bet otrā – Odesa. Šodien Krievijas attiecības ar Ukrainu ir daudz sarežģītākas nekā ar Latviju. Mēs visi redzējām, kā situāciju Turcijā izmainīja viena pati prezidenta atvainošanās vēstule," – eksperts atgādina.

Mums talkā nāks ārzemes

"Problēma ir tā, ka mūsu ostas sevi uzskata par neaizvietojamām," – savu viedokli par situāciju skaidro Kabaškins. "Jāņem vērā, ka Krievijas ostās infrastruktūra un tehniskās iekārtas ir daudz jaunākas, tātad, protams, arī labākas. Mēs esam mazliet priekšā Krievijai apkalpošanas ziņā, taču arī šajā jomā daudz ko var un vajag uzlabot. Piemēram, lietuviešus šis jautājums uztrauc jau sen, tāpēc pie viņiem serviss ir daudz labāks."

Un tomēr… Kravu pārvadāšana caur Krievijas ostām jau ir izlemts jautājums, un tas vairs nav noslēpums. Pirms dažiem gadiem Krievijas Transporta ministrija publicēja Jūru ostu infrastruktūras attīstības plānu līdz 2030. gadam.

Dokumentā melns uz balta rakstīts: 17,1 miljona tonnu vietā, kas 2011. gadā tika pārvadātas caur Baltijas valstīm un Ukrainu, Krievija mums ir ieplānojusi atstāt tikai 4,1 miljonus tonnu visiem, tātad apjomi samazināsies vismaz četras reizes.

Latvijas ostu un dzelzceļa pārvaldītājiem šobrīd veicams patiesi sarežģīts uzdevums – ir jāatrod veids, kas ļautu joprojām nezaudēt saikni ar Krieviju vai arī atrast, ar ko to aizstāt. Jau daudzus gadus dzirdam par dažādiem projektiem un šķietami mītiskiem pasūtītājiem, taču šie stāsti arvien vairāk atgādina pasakas.

Runājot gan par mūsu dzelzceļu, gan ostām, nedrīkstam aizmirst, ka tās būvētas PSRS laikā un PSRS vajadzību apmierināšanai, tātad, tajā galā nav citu alternatīvu sliedēm, kas aizsākas Latvijā. Tur ir Krievijas sliedes, pa kurām teorētiski var laist kravas arī no citām valstīm, kas robežojas ar Krieviju, taču tikai ar nosacījumu, ja Krievija ļaus to darīt.

Latvijā daudz tiek runāts par Ķīnu. Sāk, šī valsts ar savu stipro ekonomiku var aizstāt Krievijas kravas ar savējām.

Paskatīsimies kartē: kur ir Ķīna, kur — Krievija

Krievijai mūsu ostas ilgu laiku bija ļoti izdevīgs, un dažkārt pat vienīgais ceļš, bet Ķīnai mūsu ostas ir pārāk tālu un patiesībā nav pat sasniedzamas bez Krievijas dzelzceļa. Tas nozīmē, ka Latvijai joprojām jāsaglabā labas attiecības ar lielo kaimiņu.

Latvijas tranzīta sistēma kopumā ir atkarīga no attiecībām ar Krieviju.

Kādā no nesenajām intervijām uzņēmuma "Latvijas dzelzceļš" vadītājs Edvīns Bērziņš min, ka Latvijas dzelzceļu vismaz 80% noslogo Krievijas kravas, kas nāk caur mūsu ostām. Padomājiet, vai gan viegli būtu aizstāt šādu klientu?

Par to, ka Krievija mūs noslogos arvien mazāk, šaubu nav. Kāpēc gan maksāt Latvijai, ja šo darbu var veikt pašu kompānijas? Slodze uz Krievijas dzelzceļu tomēr neizpaliks, jo eksporta apmērus Krievija negrasās vis samazināt, bet gan palielināt. Tas nozīmē, ka dzelzceļš pašā Krievijā paliks tikpat noslogots.

Vai gan būs iespējams laist pa Krievijas sliedēm desmitiem tūkstošus tonnu lielas kravas no Ķīnas uz Latviju? Tas ir liels un sarežģīts jautājums. Lai kā arī būtu, Krievijas politiskais spiediens nesamazināsies, drīzāk pilnīgi pretēji.

Viena lieta ir samazināt savus pārvadājumus Latvijas ostās, ar to samazinot savu eksportu, bet pavisam kas cits – samazināt citu valstu eksportu.

Vai Latvijā būs Čainatauna?

Arī ar Ķīnas un Latvijas attiecībām viss nebūt nav tik skaidrs, uzskata profesors Kabaškins.

"Latvijai no Ķīnas ir vajadzīgas tikai preces, ko pārkraut savās ostās Krievijas preču vietā, kamēr Ķīna visupirms ir ieinteresēta investēt Latvijas ekonomikā," – eksperts skaidro.

"Izsakoties pavisam tieši, Ķīnai ir daudz naudas, par ko tā ir gatava būvēt Latvijas teritorijā savas ražotnes, ievest savus speciālistus un ražot Ķīnas produkciju Eiropas teritorijā. Šāda sadarbība starp Ķīnu un Austrumeiropu jau ir. Piemēram, Baltkrievijā, Minskā ķīnieši ceļ veselu ķīnpilsētu, kurā dažādi uzņēmumi ražo visdažādākās preces netālu no tirdzniecības vietām," – situāciju skaidro Kabaškins.

Vai šāda pilsēta ir iespējama arī Latvijā?

No vienas puses, pamestu zemes gabalu pie mums tagad ir daudz un mūsdienīga ražošana valstij ir nepieciešama kā gaiss, bet no otras – ksenofobija mūsu valstī ir ļoti izplatīta parādība, ko nereti atbalsta arī valsts. Ķīnofobija latviešiem piemīt tikpat lielā mērā kā arabofobija un noteikti ir spēcīgāka par rusofobiju. Tieši tāpēc vēl pastāv jautājums, vai ķīnieši maz vēlēsies doties šurp uz mūsu "viesmīlīgo" valsti. Tāpat neatbildēts paliek arī pats galvenais jautājums – kas aizvietos Krievijas eksportu un vai tas vispār ir iespējams?

275
Pēc temata
Krievijas sankciju dēļ ledlauzis Tallinas ostā nes milzu zaudējumus
Lietuvas ostas ir vienīgās Baltijā ar augošu kravu apgrozījumu
Mūsu ostā ieradās brīnišķīgs kaimiņš
Latvija pauž rūpes par Krievijas naftas tranzīta aizstāšanas iespējām
 RT

Kāpēc Latvijai kārtējais izlēciens attiecībās ar Krieviju? Lindermans par ideoloģisko indi

10
(atjaunots 13:27 06.07.2020)
Latvijas valdības rusofobajiem izlēcieniem nav nekāda sakara ar veselīgu politiku – tā vienkārši ir politiskās indes izgāšana. Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins apsprieda aktuālākās tēmas.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēmusi aizliegt RT kanālu grupu, lai arī faktiski tie nav krievvalodīgie kanāli un lielākā daļa tiek translēta ES valodās. Tomēr NEPLP sameklēja citu argumentu – aizliegt tāpēc, ka pret Dmitriju Kiseļovu ieviestas ES sankcijas.

Vēl vairāk, Latvija spēra vēl vienu soli uz priekšu. Valsts aicina citas ES valstis rīkoties tāpat.

Kā izskaidrot tik muļķīgu Latvijas soli un citus dīvainos lēmumus un pasākumus? To mēģinaja noskaidrot publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins iknedēļas notikumu apskatā.

Vienkārši nekaunība

"Iemesli ir tik viegli saskatāmi, ka tos pat nav vērts ilgi apspriest. Skaidrs, ka visu, kas nāk no Krievijas, Latvijas valdība uztver kā ideoloģisku indi. Tomēr vajadzētu tikt skaidrībā: kas tas ir – sankcijas, ko tās paredz? Jā, Kiseļovs ir iekļauts ES sankciju sarakstā, kas paredz tikai divas lietas – cilvēks nevar iebraukt ES valstīs, viņš nevar turēt īpašumā, pārvaldīt un kontrolēt aktīvus šo valstu teritorijā. Tomēr Kiseļovs nevada un nekontrolē RT telekanālus. Viņš ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" direktors. Tātad no NEPLP puses šīs telekanālu paketes bloķēšana ir vienkārši nekaunība, par ko viņi izšķīrušies cerībā, ka izdosies, izspruks cauri," paskaidroja Lindermans.

Publicists piebilda, ka Drošības policija Latvijā tādā pašā manierē ierosina lietas par "okupācijas" noliegšanu, kad Latvijā nav likuma, kas aizliegtu okupācijas noliegšanu.

Tāpēc Lindermans uzskata, ka šajā situācijā lēmums ir jāapstrīd, jāapsūdz. Pie tam tas ir izdarāms Latvijas administratīvajā tiesā, jo tiesneši Latvijā bieži netiek līdzi politiskajai nepieciešamībai un risina lietas daudz objektīvāk nekā ierēdņi.

"RT gadījumā vajadzēs iesniegt pierādījumus. Un Krievija varēs no savas puses pierādīt, ka Kiseļovs nav RT vadītājs. Tātad no NEPLP puses tā ir nekaunība un virzība uz priekšu līdz ar Krievijai naidīgā noskaņojuma vilni. Tomēr man šķiet, ka tam var būt sekas. Es necerētu, ka solīdās Eiropas valstis nesekos Latvijas piemēram. Lieta tāda, ka mazo, taču ļauno Baltijas valstu iniciatīvas tomēr cērt ceļu Eiropā, gan ne uzreiz un ne visas. Pieredze rāda. Tātad ļaut Latvijai vaļu nevar nekādā gadījumā, brīdināja Lindermans.

Te jāatgādina, ka RT un ziņu aģentūras "Rossija segodņa" galvenā redaktore Margarita Simoņana iepriekš ironiski uzslavēja Latvijas izlūkdienestu pēc lēmuma aizliegt RT translāciju Baltijas valstī.

Simoņana uzsvēra, ka Kiseļovs ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" direktors, bet viņa – RT galvenā redaktore, un pie tam nekādas ES sankcijas uz viņu nav attiecinātas. Mediju menedžere atzīmēja, ka kompānijas ir divas dažādas juridiskās personas, un tas jau sen ir publiski zināms.

Kā no dažādām planētām

Vienlaikus Latvija, acīmredzot, netikusi skaidrībā ar Krievijas medijiem, tomēr atļāvusies reveransu krieviem, kas rāda: valsts interesējas par jautājumiem, kas nodarbina 30% iedzīvotaju.

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā organizēja diskusiju internetā par mediju satura patēriņu valsts krievvalodīgo vidū. Diskutēja trīs cilvēki. Patiesībā viņiem vajadzēja apspriest, kādus plašsaziņas līdzekļus izvēlas krievvalodīgie Latvijas iedzīvotāji, kā informācija pie viņiem nokļūst. Pēc būtības, nekādas saturīgas sarunas nebija.

Tā bija vētrainas rīkošanās imitācija, atzīmēja Lindermans. Viņš norāda, ka daži pasākumi tiek organizēti "kārtības labad", taču, protams, tādas diskusijas rada drūmu iespaidu.

"It kā mēs ar šiem cilvēkiem, kuri apsprieda krievvalodīgos cilvēkus, dzīvotu uz dažādām planētām. Nedomāju, ka viņi noskaņoti naidīgi, tomēr radās iespaids, ka viņiem nekas daudz nav zināms," publicists atklāja savas emocijas.

Lindermans uzskata, ka titulētās nācijas pārstāvjiem Latvijā, arī žurnālistiem un politologiem nav ne jausmas, ka vairāk nekā trešā daļa iedzīvotāju valstī ir krievi.

"Viss krieviskais ir slikts"

Vienlaikus Saeimas Ārlietu komisija izskatīja otrajā lasījumā Starptautisko skolu likumu, kas it kā attiecas uz visiem Latvijā dzīvojošo ārvalstnieku bērniem. Tas paredz, ka ārzemnieku bērniem būs jāapgūst Latvijas kultūra un tradīcijas, jāmācās tikai Eiropas Savienības un NATO valstu valodās. Vai tas skar arī krievus?

Publicists paskaidroja, ka jau pirmajā lasījumā paredzēts: skolas ārzemniekiem Latvijā var atvērt tikai ES un NATO valstis. Norādīts, ka Krievija pie tām nepieder.

"Tas nozīmē, ka no Krievijas puses nav juridiskās bāzes tādu skolu atvēršanai, bet nacionālisti grib vēl ieviest papildinājumu, ka tādas skolas nedrīkst strādāt trešo valstu valodās. Tas ir tīri politisks lēmums. tas nav saistīts ar problēmu, ka krievi nemācās latviešu valodu un tā tālāk. Vēl vairāk, tas ir ģeopolitisks lēmums, saskaņā ar to politiskā pretinieka valoda valstī nedrīkst figurēt," paskaidroja publicists.

Viņš piebilda, ka Starptautisko skolu likums faktiski liedz iespēju atvērt krievu skolu KF vēstniecības paspārnē, lai arī pie Latvijas vēstniecības Krievijā latviešu skola strādā.

"Tātad krievu izglītība tiek slēgta visā Latvijā. Lai arī tam nav praktiskas jēgas. Tas ir pārgājis simbolu kategorijā, ka viss, kas nāk no Krievijas ir slikts: krievu valoda – slikti, lentīte – slikti, skolas – slikti. Es vēl gaidu, kad aizliegs Krievijas karogu…" Lindermans piebilda.

Krievus Latvijā glābs tiesas?

Labi vēl, ka neuzdrošinājās aizliegt Krievijas pilsoņiem Latvijā balsot par grozījumiem Krievijas Konstitūcijā. Un lielākā daļa Krievijas pilsoņu atbalstīja grozījumus.

Krievus Latvijā interesē Konstitūcijas 69. pants, kas paredz: Krievija atbalsta ārzemēs dzīvojošos tautiešus.

Lindermans uzskata, ka grozījums ir svarīgs, jo nosaka KF saistības ārvalstīs dzīvojošo krievu un krievvalodīgo priekšā. Līdz šim bija tikai morālas saistības. Šajā aspektā jaunais grozījums ir interesants. Tomēr praksē sāpīgākais jautājums ir par to, kā grozījums tiks īstenots praktiski.

"Es neredzu, ka būtu precīzi nosprausts uzdevums, kurp tas virzās. Kādam politiskajam mērķim. Kad nav uzdevuma, nevar novērtēt darbības efektivitāti. Atliek cerēt, ka "Rossotrudņičestvo" jaunā vadība formulēs jaut kādas precīzas prioritātes – ne vispārīgas, bet katram reģionam atsevišķi," situāciju skaidroja publicists.

Viņš pastāstīja, ka tas nepieciešams, lai tiesās cīnītos par krievu tiesībām Baltijas valstīs, jo pat Krievijai naidīgi noskaņotajās Baltijas valstīs tiesas vēl prot skatīt lietas objektīvi. Tas jāizmanto, uzskata Lindermans.

"Ir jāizmēģina, kā strādā tiesu sistēma šajās valstīs, jāmeklē juristi, kuri var aizsargāt. Mēs nevaram saviem spēkiem piebeigt pretinieku," atzina publicists.

Kāpēc viltvārdis?

Lindermans pauda arī viedokli par ļoti interesantu tēmu – žurnālistu Lato Lapsas un Kristīnes Bormanes grāmatu "Viltvārdis" – Latvijas prezidenta Egila Levita biogrāfiju.

Lindermans atgādināja: viņš jau runājis par to, ka Levits kaut kā dīvaini izvairās atbildēt uz jautājumiem par saviem vecākiem un pilsonību.

Publicists vēlreiz pastāstīja, ka viņam šķita savādi Levita centieni publiski noliegt, ka viņš bijis Vācijas pilsonis, lai arī ilgu laiku tur dzīvojis. Ja cilvēkam ir dubulta pilsonība, viņš nevar būt Latvijas prezidents.

"Man skaidrs ir tikai viens – tas viņš viļ un kaut ko slēpj. Izlasīsim Lapsas grāmatu, iespējams, noskaidrosim," secināja Lindermans.

10
Tagi:
Vladimirs Lindermans, politika, RT, Latvija
Pēc temata
Vai grib kļūt par otro Kārli Ulmani? Kāpēc Levits ierosina mainīt Satversmi
Latvijas prezidents atbildēja uz "Viltvārdi"

putns uz jumta "sveicienu" atstāj, iet ar lāpām! Rīgā sākas cīņa par kaijām

9
(atjaunots 12:59 06.07.2020)
Facebook lasītājs aicinājis rīdziniekus izturēties žēlsirdīgāk pret dabu, nevis linčot kaijas – putni ne pie kā nav vainojami.

RĪGA, 6. jūlijs - Sputnik. Nesen rīdzinieki atsauca atmiņā petīciju portālā Manabalss.lv, kas publicēta jau 2017. gadā. Petīciju, ko sagatavojis Andis Lācis, ierosina rīdziniekiem atbrīvoties no kaijām, kas skaļi kliedz, rakņājas atkritumu tvertnēs un rada dažādus traucēkļus.

Lācis aicināja izmantot kaut kādus tehniskus līdzekļus, kas palīdzēs atbiedēt putnus. Tie varētu būt skaņas signāli vai mehānismi, kas reaģēs uz kaijām ar detektoru palīdzību, atgādināja Mixnews.lv.

Kopš brīža, kad petīcija atkal atausa atmiņā, tā savākusi vēl vairākus simtus balsu – līdz 821, lai arī kopš 2017. gada bija iestrēgusi pie 344 parakstiem.

Vienlaikus cilvēki aicina pielikt punktu kaiju diskriminācijai. Piemēram, grupā "Imanta/Иманта" Facebook kās lietotājs raksta:

"Visi mīl dabu un dzīvniekus, kad skatās mīļus video... Bet tiklīdz kaka nokrīt uz jumta, uzreiz iet ārā (ar lāpām)! Jūs esat divkoši! Tā ir daba, kurā mēs dzīvojam, ne otrādi! Protams, arī barošanai jābūt saprātīgai... tai nav jāpārvēršas par trakumu! Taču tas nav iemesls, lai atbrīvotos no tiem, kuri nespēj sevi aizstāvēt! Vārdu sakot, draugi! Neesiet tik nežēlīgi... Darbu dzīvē pietiek visiem... bet mēs visu uzveļam putniem! Sargiet savus nervus... (Putniņam katrs var nodarīt pāri!)"

Citi lasītāji komentāros atzina, ka paši sagrāvuši ekosistēmu. Kaijām patiesībā ir jādzīvo jūrā, nevis jāmeklē uzturs atkritumu tvertnēs pilsētā un jāvij ligzdas uz daudzstāvu māju jumtiem.

Jāpiebilst, ka jau 2018. gadā Rīgas pašvaldības portālā skaidroja, ka kaijas apmetušās Rīgā, jo dzīve līdzās cilvēkiem nodrošina tām daudz labvēlīgākus apstākļus nekā dabā.

Pašvaldība atzīmēja, ka Rīgas mikrorajonu iedzīvotājus kaitina kaiju kliedzieni, viņi bieži sūdzējas pašvaldībā. Tomēr nekādi līdzekļi cīņā ar trokšņainajiem spārnaiņiem līdz šim nav izdomāts.

PSRS laikā kaiju populācija tika kontrolēta, ligzdas no jumtiem tika aizvāktas. Putnik bija spiesti izvēlēties citas vietas mājoklim.

Tāpat putnu izvākšanos no pilsētām sekmēja arī attīstītā zvejniecība. Kaijas pārtika no zivīm pie jūras, taču tagad ir spiestas meklēt uzturu atkritumu tvernēs vai gaidīt želsirdību no pilsētniekiem.

9
Pēc temata
Lietuvā paziņoja par Kuršu strēles piesārņojumu ar parafīnu
Kaijas ir visneizglītotākās: kā Rīgas lidosta aizsargā lidmašīnas
Ornitologs: plastikāta atkritumi nogalina kaijas Latvijā
Eiro

Eiropā parādīsies banknotes ar jaunu parakstu

0
(atjaunots 17:19 06.07.2020)
Banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu tagad rotās Eiropas Centrālās bankas tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Eiropas Centrālā banka (ECB) savā lapā Twitter informēja, ka tiek laistas klajā jaunas eiro banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu. Uz jauno banknošu partijas parādīsies ECB tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

​Jaunās banknotes plānots laist apgrozījumā visā Eiropā jau šonedēļ. Patlaban eirozonā apgrozījumā ir banknotes ar Lagardas priekšgājēju – Vima Duizenberga, Žana Kloda Trišē un Mario Dragi parakstiem.

Kristīne Lagarda ieņēma ECB vadītāja posteni 2019. gadā. No 2007. līdz 2011. gadam viņa ieņēma Francijas finanšu ministra vietu un izpelnījās plašu starptautisku atzinību par sekmīgu valsts ekonomikas pārvaldi globālās finanšu krīzes laikā. No 2011. gada viņa vadīja Starptautisko valūtas fondu.

Uzsvērt, ka vecās banknotes nezaudēs likumīga maksājumu līdzekļa statusu pēc jauno banknošu laišanas klajā.

0
Tagi:
eiro, Eiropas Savienība
Pēc temata
Jo garākas, jo lielāks nomināls: ECB iepazīstina ar jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm
ES izbeigta 500 eiro banknotes izlaišana
Jaunās 100 un 200 eiro banknotes nonāks apgrozībā 28.maijā
Gada laikā iedzīvotāji saņēmuši vairāk nekā 2 miljonus eiro par latiem – apmaiņa turpinās