Padomju un Latvijas roka mūziķis, Rīgas Roka kluba prezidents Andrejs Jahimovičs

Andrejs Jahimovičs: "Mēs sevi pārvērtējām astoņdesmitajos gados"

157
(atjaunots 11:25 24.08.2016)
1980. gados pāri PSRS vēlās milzīgs roka vilnis. Grupas "Kino", "Alisa", "Nautilus Pompilius", "Akvarium", "DDT","AukcIon","Brigada S" klausījās miljoniem cilvēku. Galvenie muzikālās dzīves centri valstī bija Ļeņingrada, Maskava, Sverdlovska un Rīga.

Rīgas roka klubs, ko vadīja Andrejs Jahimovičs, aicināja dziedātājus no Ļeņingradas roka kluba, Maskavas roka laboratorijas un aktīvi piedalījās vienotajā protestu kustībā. Jevgēņijs Ļeškovskis tikās ar Andreju Jahimoviču, lai noskaidrotu: vai mūziķi bija gatavi tam, kas sāksies pēc PSRS sabrukšanas.

Lai tās pārmaiņas deg elles ugunīs!

— Kāda tagad 1980. gadu dumpiniekiem ir attieksme pret tiem laikiem?

— Daudzi paziņas atceras tos laikus un skumst pēc normālas dzīves stabilā vidē. Tas ir galvenais: bija stabilitāte. Arī miers. Jā, 80. gados bija Afganistāna. Bet tā bija vienīgā. Tagad visa pasaule ir liesmās, turklāt šeit mums blakus šo uguni var sajust ar ādu. Tomēr mēs šo stabilitāti nevērtējām, tāpat kā mierīgu dzīvi bez kara.

— "Assa" filmas autors Sergejs Solovjovs pirms vairākiem gadiem teica: 1980. gados Cojs dziedāja par pārmaiņām, kurus "pieprasa mūsu sirdis"; pārmaiņas īstenojās; Lai tās pārmaiņas deg elles ugunīs! Ja to būtu teicis cits cilvēks, šie vārdi neskanētu tik skarbi. Taču šie vārdi pieder filmas-himnas veidotājam, kurā skanēja tā laika roka līderu — Coja un Grebenščikova — dziesmas.

— Mēs Latvijā arī dziedājām viņiem līdzi. Tagad jau leģendārajā Rīgas roka klubā, ko es vadīju.

Латвийский рок-музыкант Андрей Яхимович (Яхим) на улице Аудею
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latvijas roka mūziķis Andrejs Jahimovičs

Mazliet novērsīšos no temata. Tolaik mums pirmajiem paveicās ataicināt Viktoru Coju (jau pirms "Assas"). Rīgā viņam bija pirmais koncerts ārpus Maskavas un Pēterburgas. Pirmais koncerts ārpus Sverdlovskas šeit bija grupai "Čai-F". Rīgā pirmo reizi uzstājās "Raznije ļudi" (te arī radās grupas nosaukums!) un "Strannije Igri".

Rīga tolaik varēja lepoties ar savām grupām: "Pojezd ušol", "Specbrigada", "Hot Dog", "Atonaļnij Sindrom", "Dubļ 5", "Piligrim". Mēs bijām uz viena viļņa ar draugiem no Ļeņingradas un Maskavas. Tomēr…

Varbūt mani kāds nosauks par retrogradu, taču teikšu tā: tolaik gandrīz visi mēs pārvērtējām savus spēkus, domādami, ka varēsim sekmīgi dzīvot jaunajā pasaulē un pelnīt ar mūziku, kā sapņojām.

Jā, mēs "uzvarējam" PSRS — un tad? Kurš no tiem Latvijas rokeriem (īpaši — krievvalodīgajiem), kuri aktīvi piedalījās milzīgajā protestu kustībā, tagad pelna ar mūziku? Ne tikai kaut kur uzstājas un viņus pazīst uz ielām, bet ieraksta komerciāli veiksmīgus albumus dārgās studijās, labi pelna ar koncertiem, nenodarbojoties ar kaut ko citu. Nosauciet kādu grupu.

"Mēs visi bijām tik gudri, un izrādījāmies muļķi"

— Kad Savienība sabruka, mēs izgājām pasaulē, kur valda pavisam citi likumi, un rīdzinieki nespēja pārveidoties tik ātri, kā Maskavas un Pēterburgas kolēģi, — turpina Andrejs Jahimovičs. — 1980. gados mēs sevi pārvērtējām, un pilnīgi neapjēdzām, kas mūs gaida. Vai muļķi bijām? Ko tu! Lai tik kāds būtu pamēģinājis mums kaut ko tādu tolaik teikt! Būt gudram bija moderni, ti īpaši mūsu neformālajā vidē: laba literatūra, laba mūzika, sarunas par augstām tēmām. Modē bija pacelties pari "sovkam".

Mēs, tolaik tik gudri bijām, uzskatījām, ka sabruks "sovoks", un televīzijā rādīs tikai Tarkovski, radio skanēs DeepPurple, visi ģērbsimies kā Lāgerfelds un Koko Šanele un, protams, nekur nebūs nekādu mietpilsoņu apkārt.

Bet patiesībā… Salīdzinot ar to, ko rāda mūsdienu televīzija, "sovoks" bija mākslas un pieklājības etalons, radio ēterā skan dziesmas, kas vienkārši pazemo cilvēka prātu, lielākā daļa cilvēku diemžēl nemaz neprot ģērbties. Un, protams, cilvēkus mērķi ir ļoti ātri mainījušies.

Aptauja

Vai PSRS laikos dzīve Latvijā bija labāka?
 • Nepareizi būtu salīdzināt – laiki ir citi
  12.3% (8)
 • Jā, ES nav labākā alternatīva
  24.6% (16)
 • Nē, nekas nevar būt labāks par brīvību
  38.5% (25)
 • Visur ir sava gaišā un tumšā puse
  24.6% (16)
Nobalsojuši: 5

— Man, piemēram, grūti iedomāties, ka padomju laikā mani vienaudži skolā, atbildot uz jautājumu: "par ko tu gribi kļūt?", teiktu "par deputātu". Tagad Latvijā skolēnu aptaujās tādas atbildes skan arvien biežāk.

— Mēs taču "gaidījām pārmaiņas", lai mazāk būtu tāda absurda, kā džinsi uz nomaksu (tas bija tālajā 1980.gadā, tas pastāv arī tagad veikalos, kuri "nav domāti visiem"). Nepārprotiet mani, es neesmu "par PSRS" — nekad nevajadzētu atgriezties pie vecā. Bet nevajag izmest to visu, kas bija labs, un nevajag atstāt sliktu.

"Nācās rakstīt denunciāciju. Par LPSR kultūras pārvaldi"

— Ļeņingradā un Maskavā tavi kolēģi juta spiedienu no valdības puses. Bet kā bija šeit?

— Te viss bija mierīgi. Roka grupu dziesmu tekstus skatīja cauri komjaunatnes pilsētas komiteja un "apstiprināja" bez īpašām problēmām. Tolaik pilsētas komitejā sēdēja Vaļera Kargins (nākamais "Parex bankas" vadītājs), un pret daudzām lietām izturējās ar humoru. Piemēram, mums pirms koncerta vajadzēja parādīt repertuāru, un mūsu grupa "Hot Dog" ziņoja, ka koncertā izpildīs autoru Bī Bī Kinga, Džona Lī Hukera dziesmas… Kargins šī ziņojuma apakšā rakstīja: "Pretenziju nav ". Nu, nebija biedram Karginam nekādu pretenziju pret Bī Bī Kinga kungu! Skaidrs, ka mūs tas patiesi iepriecināja.

Tomēr reiz man nācās rakstīt denunciāciju. Piedevām vēl par LPSR Izglītības un kultūras pārvaldi. Reiz kādu koncertu mums tomēr aizliedza nesaprotamu iemeslu dēļ (manuprāt, tie nebija politiski). Es nolēmu rīkoties.

Man likās, ka uzrakstīju pareizi, kā jābūt birokrātiskā sistēmā: "Latvijas padomju jaunatnei traucē dziedāt dziesmas…"

Kaut kur augstos kabinetos to izlasīja un, manuprāt, saķēra galvas: mums te vēl trūkst kādu latviešu nacionālistu, kuri neslēpjoties pa ielām staigā. Disidenti jau dažādas paštaisītas grāmatas izplata, tad vēl rokmūziķi sāks dumpoties! Rezultātā parādījās vārdos neizpausta vienošanās: jūs mūs neaiztiekat, un mēs jūs arī ne.

"Cik forši, ka jūs dziedat krievu valodā, angliski katrs var…"

— Nopietni runājot, mēs pārāk līdzināmies Rietumiem, — atzīst sarunbiedrs. — Atceros šīs Džoanas Stingrejas fotogrāfijas ar pavadoņiem, kuri viņu dievināja. Patiesi dižie mūziķi (gandrīz visi no Ļeņingradas un Maskavas tusiņiem) uz viņu skatījās, kā uz aizrobežas brīnumu, kas varētu izjaukt "murgaino PSRS". Šeit Latvijā arī skatījās pāri okeānam: kā tur dzied un nebaidās! Krievijā tāds stāvoklis beidzās ātri, bet šeit ne, lai gan mēs it kā bijām PSRS Rietumi.

Latvijas (Rīgas, Bolderājas) roks tomēr stipri atšķiras no krievu roka — pēc noskaņas, tekstiem, izpildījuma manieres. Tomēr 1980. gados grupu dziesmu teksti bija dziļāki. Toties instrumentus spēlēja švaki. Tagad jaunie mūziķi spēlē super, bet tekstos bieži vispār jēgas nav, bet citu daiļrade ir ļoti vērsta uz sevi, uz savu iekšējo pasauli ar saviem "garīgajiem dēmoniem" — drūmi. Ne velti 60. gadu grupa Doors Latvijas mūziķu vidū ir populārāka nekā jebkad.

Un vēl, ja mēs 80. gados spēlējām "kā Rietumos' (nu varbūt ļoti gribējām tam ticēt), tad gandrīz visu dziedājām krieviski. Šobrīd Latvijā un Baltijā tagad ļoti maz grupu, kuras dzied krievu valodā. Mēs vienā koncertā Tallinā uzstājāmies, tad kāds igaunis pienācis un teica:" puiši, cik forši, ka jūs dziedat krieviski, angliski tagad jebkurš var…"

157
Temats:
Ceturtdaļgadsimts bez PSRS (11)
Pēc temata
Summertime: "Maskavas virtuozi" un Latvijas bomonds
Covid-19 tests, foto no arhīva

Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

6
(atjaunots 18:58 10.07.2020)
SPKC jau zina, ka viens no inficētajiem atvedis koronavīrusu no ārzemēm, savukārt vēl pieci kontaktējuši ar inficēto. Speciālisti noskaidro, kā tika inficēti vēl pieci cilvēki.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika veikts 1841 Covid-19 tests un atklāti 11 jauni inficēšanās gadījumi.

SPKC paskaidroja, ka, saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem datiem, viens inficētais atvedis koronavīrusu no ārzemēm. Vēl pieci cilvēki kontaktēja ar saslimušo. Saistībā ar atlikušajiem pieciem jauniem gadījumiem speciālisti veic izmeklēšanu.

Toties aizritējušajā diennaktī neviens ar Covid-19 diagnozi nav nonācis slimnīcā. Pašlaik stacionāros ārstējas trīs ar koronavīrusu inficētie. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā pandēmijas laikā no slimnīcām ir izrakstīti 183 pacienti.

Ir veikti 165 610 testi. Kopējais inficēto skaits ir 1165. 30 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši.

SPKC izmeklē visus jaunos inficēšanās gadījumus. Tas draudēja pastiprināt ierobežojumus, ja neizdosies atrast koronavīrusa izplatības avotu Latvijā.

Tikmēr Valsts policijā atzīmēja, ka gadījumā ar braucieniem Eiropas Savienības robežās, inficētos atsekot nav iespējams. Robežas ir atvērtas un cilvēki brīvi pārvietojas.

Turklāt ne visi atceras, ka ierodoties Latvijā no valstīm, kur saslimstība ar koronavīrusu pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedza 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jādodas divu nedēļu pašizolācijā.

6
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

7
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

7
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Hipotekārā kreditēšana, foto no arhīva

Saeima atļāvusi Latvijas bankām dzēst daļu hipotekāro parādu

0
(atjaunots 19:06 10.07.2020)
Neatgūstamo parādu dzēšana par kopējo summu līdz 600 miljoniem eiro skars aptuveni 13 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Latvijas bankas ir guvušas iespēju vienpusējā kārtā dzēst klienta parādus par hipotekāro kredītu, ja tiek ievērota virkne nosacījumu.

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma Kredītiestāžu likuma un Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likuma grozījumus, kuri piešķir kredītiestādēm tiesības dzēst privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kas tika piešķirti pirms 2008. gada krīzes.

Runa ir par gadījumiem, kad kredīts tika nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, un parādnieks vai ieķīlātājs līdz 2018. gada 31. decembrim ir zaudējis nekustamā īpašuma īpašumtiesības hipotekārā kredīta parādsaistību dēļ. Atbalstītie grozījumi liecina, ka dzēstais parāds netiks aplikts ar ienākumu nodokli.

Ar piedāvājumu dzēst ilggadējos hipotekāros parādus, kuri faktiski ir neatgūstami, marta sākumā uzstājās Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. Saskaņā ar ekspertu aprēķiniem, valstī ir aptuveni 13 tūkstoši parādnieku aizdevumos, kas tiks izsniegti līdz 2008. gadam nekustamā īpašuma būvniecībai vai iegādei, savukārt kopējas parāds sastāda aptuveni 600 miljonus eiro.

Latvijas Bankas un Finanšu nozares asociācijas speciālisti paziņoja, ka aizritējušajos 10 gados vienošanās ar bankām parakstīšanas rezultātā, kā arī maksātnespējas procesu gaitā tika dzēsta "ievērojami zemāka parādu summa". Kopumā Latvijā, saskaņā ar dažādiem aprēķiniem, ir līdz 1,2 miljoniem nedzēstu un kavētu parādsaistību par kopējo summu, kura pārsniedz 1,2 miljardus eiro.

0
Tagi:
bankas, parādi, nekustamais īpašums
Pēc temata
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz
Covid-19: vai Latvijas bankām nebūtu īstais laiks solidarizēties ar iedzīvotājiem
Latvijas Bankas vadītājs piedāvā piedod Latvijas iedzīvotājiem vecos parādus
Cik gadus nāksies krāt dzīvoklim Rīgā