Piketa dalībnieki pie Stratcom ēkas Rīgā

Ideoloģiskais bezdibenis: NATO piekritēju un pretinieku piketi Rīgā

168
(atjaunots 13:56 11.07.2016)
Cilvēki, kas iebilst pret alianses klātbūtnes paplašināšanos Latvijā, ir pārliecināti, ka tas ir bezjēdzīgi un var kaitēt valstij. Savukārt NATO piekritēji pauž bezgalīgu pateicību aliansei un norāda uz naconālo drošību.

RĪGA, 10. jūlijs — Sputnik, Marina Petrova. Vakar, kad tika pieņemti vēsturiski lēmumi par NATO spēku paplašināšanu Latvijā, pie Stratcom – NATO stratēģisko komunikāciju centra pulcējās nevienadzīgie iedzīvotāji. Akcijā piedalījās aptuveni 25 cilvēki, un tikpat daudz bija arī policistu un žurnālistu.

Tas nav nekāds miernesis

Abas akcijas bija ieplānotas pulksten 13, abas notika Pārdaugavā. Par NATO iestājās Latvijas Transatlantiskās organizācijas pārstāvji, pret – sociāldemokrātiskā kustība "Par neatkarīgu Latviju".

NATO samits Varšavā
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Piketētāju starpā bija divi ceļi un tramvaja sliedes, kā arī ideoloģisks bezdibenis. Abu akciju dalībnieki nesa līdzi plakātus, taču NATO pretinieki bija savlaicīgi parūpējušies par skaļruņiem, bet NATO piekritēji – par gaisa baloniņiem. Piekritēji bija parūpējušies arī par savu ārieni – viņi valkāja vienādus sarkanus T-krekliņus ar alianses simboliku. Pretinieki atteicās no Stratcom pārstāvja piedāvātā saldējuma Ekselence, atsaucoties uz ideoloģiskajām domstarpībām. Nu, bet piekritēji saldējumu pateicīgi pieņēma.

NATO pretinieku skaits bija nedaudz lielāks – viņu pulkā bija apmēram 15 cilvēki. Viņiem līdzi bija plakāti "Nē NATO karaspēkam mūsu zemē", "Pret Latvijas militarizāciju", "NATO, go home".

Pēc protesta kustības aktīvākā pāstāvja un sociāldemokrātiskās kustības "Par neatkarīgu Latviju" ģenerālsekretāra Jāņa Kuzina domām, papildu militārie spēki kaitēs valstij, it īpaši tāpēc, ka pašas alianses kā miera nesēja reputācija ir ļoti apšaubāma.

"Mēs uzskatām to par provokāciju un lielu kļūdu no alianses puses, — viņš stāstīja Sputnik. – NATO tika izveidota pēc kara, jo Eiropai nebija savas armijas. Tagad Eiropai ir sava armija un sava savienība, tāpat kā iespējas veidot kaut kādu kopīgu aizsardzības sistēmu un muitu. To jau sen būtu vajadzējis izdarīt, lai nebūtu tā, kas notiek ar bēgļiem. Tas notiek arī ar NATO atbalstu, jo tieši NATO līdz ar amerikāņiem ir sākuši visus tos karus Sīrijā, Irākā, Lībijā un Afganistānā."

NATO samitā Varšavā
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Jānis Kuzins uzsvēra, ka uzticību nav pelnījuši ne NATO, ne arī alianses piekritēji otrpus ielai: "Tajā pusē ir tie, kas vēlas izvietot Latvijā NATO karaspēkus. Organizācija LATO ne vienu reizi vien jau ir saņēmusi finansējumu – gan NATO grantus, gan Aizsardzības ministrijas atbalstu, tāpēc viņi var atrasties līdzās Stratcom ēkai. Bet mēs esam šeit."

NATO piekritēji turēja rokās plakātus "Mēs esam drošībā, ja esam kopā", "Bez NATO Latvijā būtu vēl viena Ukraina", "NATO – mūsu drošības garants", "Latvija NATO – Latvija drošībā". Protams, šai pusē NATO reputācija bija citāda.

Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes loceklis Juris Ulmanis uzsvēra, ka NATO pusē ir ne tikai desmit cilvēki, kas šeit sapulcējušies, bet arī lielākā daļa valsts iedzīvotāju.

"Šodien mēs demonstrējam to, ka Latvijas drošība mums ir svarīga, — stāstīja sabiedriskais darbinieks. – Mēs esam ļoti pateicīgi NATO dalībvalstīm par to, ka viņi atrodas šeit, Latvijā. Esmu pārliecināts, ka 99% Latvijas iedzīvotāju atbalsta NATO. Diemžēl Latviju apdraud kaimiņvalsts – Krievija, tāpēc NATO ir liela nozīme Latvijas acīs. Mēs skaidri un gaiši redzam, kas notika Ukrainā un Gruzijā – viņi vienkārši uzbrūk. Un mēs varam būt nākamie. Es ceru, ka tas nenotiks, taču tas ir iespējams."

Vai bija draudi?

NATO pretinieki uzskata, ka Krievija nevienu neapdraud, tāpēc nav arī jēgas aizsargāties.

"Viņi atkal mēģina kaut ko sašūpot, — spriež Jānis Kuzins. – Un kāpēc tieši šeit? Kāpēc tieši Baltijas valstis? Tāpēc, ka Baltijas valstis ģeopolitiski atrodas pie Krievijas robežas. Lai taču Latvija pati domā par  savu armiju, lai domā par kontrabandu, par bēgļiem, nevis par kaut kādiem mītiskiem Krievijas tankiem. No Krievijas puses nāk tikai kontrabanda, ko piesedz paši latviešu tiesībsargājošie orgāni, par ko nesen stāstīja Lembergs."

Vēl vairāk, Kuzins norādīja, ka NATO klātbūtne ir ne tikai bezjēdzīga, bet arī var izrādīties kaitīga valstij.

Aptauja

2017. gadā Latvijā ieradīsies jauns NATO bataljons. Vai jūs par to priecājaties?
 • Protams, tas taču ir mūsu interesēs
  29.3% (36)
 • Kāda starpība? Tik un tā nekas nemainīsies
  4.1% (5)
 • Nē, tas nav vajadzīgs
  40.6% (50)
 • Pilnīgi pietiktu arī to karavīru, kas jau ieradušies
  2.4% (3)
 • Pietiks reiz mērīties gailīšiem!
  23.6% (29)
Nobalsojuši: 2

"Tas provocē Krieviju. Krievija no savas puses neslēpj: ja šeit stāvēs NATO raķetes, tad arī otrā pusē stāvēs raķetes. Būs ļoti žēl gan Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju, to, kas vēlas draudzēties ar Krieviju, gan arī pašu latviešu, kuru skaits, kā teica prezidents Putins, pēdējo 20 gadu laikā ir samazinājies par 30%. Notiek Latvijas iedzīvotāju genocīds."

Šajā dienā visus apvienoja tikai izpratne par demokrātisko Latvijas sabiedrību: protestēt var visi un gandrīz pret jebko.

"Mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, un tur stāv grupa, kas pauž savu viedokli, jo viņi to nevar izdarīt Krievijā, kur viņus par to acumirklī arestētu. Mēs dzīvojam Latvijā, kur tas ir iespējams, un viņi ir atnākuši šurp, lai izteiktu savas domas, bet mēs esam iznākuši ar pretēju viedokli," – saka Ulmanis.

"Diemžēl mēs nevaram protestēt Varšavā, jo tur ir aizliegti visi mītiņi un arestēti organizatori. Tāpēc mēs uzstājamies šeit – kā pacifisti un savas valsts patrioti. Es ceru, ka vārda brīvība Latvijā vēl darbojas. Pat Eiropas Komisijā stāsta, ka pie varas nākuši radikāli noskaņoti nacionālisti, kuri jau pārkāpj zināmas demokrātijas robežas," – atgādināja Kuzins.

168
Temats:
NATO samits Varšavā (31)
Pēc temata
Krievijas Ārlietu ministrija sola atbildēt uz NATO agresīvo retoriku
NATO samita laikā Varšavā aktivizējās seksa pakalpojumu tirgus
NATO samits: Lietuva un Polija svin panākumus, bet vācieši ir gatavi dialogam ar Krieviju
Līdzināšanās uz austrumiem: startē NATO samits Varšavā
Rīgas panorāma

Atdeva Latvijai miljonus eiro nodokļos un izputēja: Rīgā tiek slēgta viesnīca Metropole

15
(atjaunots 18:11 24.10.2020)
Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole tiek slēgta uz nenoteiktu laiku: aptuveni 50% darbinieku Semarah Hotels grupā, kurā ietilpst viesnīca, zaudējuši darbu.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole no pirmdienas, 26. oktobra, uz nenoteiktu laiku apturēs darbu, vēsta Rus.tvnet.lv.

1871. gadā darbu uzsākusī viesnīca, kura atrodas Vecrīgā, nespēja pārdzīvot tūrisma nozares krahu Latvijā.

Semarah Hotels grupas, kurā ietilpst Metropole, nodaļas vadītāja Jeļena Girucka pastāstīja, ka vasaras mēnešos viesnīcas numuri bija aizņemti par 26% no maksimālā skaita, savukārt septembrī rādītājs noslīdēja vēl zemāk – līdz 18%. Viesu skaits katastrofāli samazinājās, salīdzinājumā ar to pašu periodu 2019. gadā, – par 83%.

Turklāt, pēc Giruckas sacītā, Semarah Hotels grupā darbu zaudējuši aptuveni 50% darbinieku.

Pēc viesnīcas direktores Alises Ratkevičas sacītā, ir robeža, aiz kuras finanšu izdzīvošana vairs nav iespējama. Un, spriežot pēc visa, Metropole ir sasniegusi šo robežu.

Turklāt 2019. gadā vien viesnīca samaksāja Latvijai vairāk nekā 2,5 miljonus eiro nodokļos. Un kamēr tūrisma nozare, kura cieta Covid-19 dēļ, neatjaunosies, viesnīcu industrija nespēs turēties virs ūdens bez valsts atbalsta.

Izputēšanas vilnis

Iepriekš Igaunijas prāmju kompānijas Tallink Grupp sakaru direktore Katri Linka paziņoja, ka kompānija atkal ir spiesta uz laiku apturēt savas viesnīcas Tallink Hotel Riga darbību jauno braucienu ierobežojumu un mazā viesu skaita dēļ.

Zināms, ka Tallink Hotel Riga jau bija apturējusi savu darbu no 18. marta līdz 1. jūnijam valstī izsludinātā ārkārtējās situācijas režīma dēļ. Šoreiz viesnīca būs slēgta uz ilgāku laiku.

Tikpat lielu troksni izraisīja stāsts ar bijušās Latvijas iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces viesnīcas Hotel Roma slēgšanu.

Mūrniece uzsvēra, ka septiņos sava biznesa pastāvēšanas gados viņa samaksāja valstij 3,5 miljonus eiro nodokļos, savukārt pretī nesaņēma nekādu palīdzību kritiskajā situācijā, kad Latvijas saskārās ar Covid-19 pandēmiju.

Turklāt eksperti pieļauj, ka Rīgas viesnīcas vispār varētu nepārdzīvot gaidāmo ziemu. Daļa tūrisma sektora uzņēmumu un viesnīcu jau ir aizvērušies ciet, savukārt tie, kas ir palikuši, cerēja noturēties vismaz līdz nākamajam pavasarim, kad nozarē parasti sākas kustība. Taču atbildīgās ministrijas ir devušas noprast, ka ir jāpārkvalificējas, jo tieša naudas atbalsta vairs nebūs.

15
Tagi:
darbs, nodokļi
Pēc temata
Nāve pēc moratorija: viesnīcu bizness peld maksātnespējas administratoru rokās
Gaist vēl viens bizness: Ērgļos slēdz ciet viesnīcu un kafejnīcu
Miljonus valstij un nevienas kapeikas biznesam: viesnīcai Hotel Roma ir pienācis gals
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
 Rail Baltica

Rīgā sākas grandiozi Rail Baltica būvdarbi: kas un kur tiks būvēts

31
(atjaunots 13:22 24.10.2020)
Brīvu transporta un gājēju kustību Rīgā, kā arī vēl šo to, nāksies upurēt, lai gadsimta būves vārdā.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Nekāds koronavīruss nevar nodzēst Latvijas varasiestāžu vēlmi apgūt miljardus eiro, ko piešķir Brisele dzelzceļa maģistrāles Rail Baltica būvniecībai. Pēc plānošanas posma valstī ķeras pie būvdarbiem. Tie Rīgā sāksies jau pēc trijām nedēļām.

Vilcieni un autobusi pēc saraksta

Gadsimta būves celšanu nolēma sākts ar Rīgu – ar Centrālās stacijas un pieguļošās infrastruktūras pārbūvi, raksta Bb.lv. Šo darbu posmā celtnieki sola neapturēt nedz dzelzceļa stacijas, nedz autoostas darbu.

Pārbūve sāksies Gogoļa ielā un skvērā pie Satiksmes ministrijas ēkas, gar dzelzceļa sliežu ceļiem teritorijā starp ministriju un Rīgas Centrālo staciju. Pēc nedēļas tiks publicēts transporta un gājēju kustības organizācijas izmaiņu plāns.

Plānots, ka līdz 2022. gadam stacija tika pārbūvēta no Latgales priekšpilsētas puses, savukārt 2024. gadā – tās centrālā daļa. 2025. gadā visiem būvdarbiem ir jābūt pabeigtiem. Paralēli 2022.-2025. gadā jābūt uzbūvētam dzelzceļa tiltam pāri Daugavai.

Tik vērienīgus būvdarbus pilsētas centrs nebūs pieredzējis kopš padomju laikiem.

Protams, ka šāds darbu apjoms nevar iztikt bez sastrēgumiem, un tie, visticamāk, būs iespaidīgi. Stacijas apkaimē krustojas milzīgas automobiļu plūsmas, nerunājot jaut par to, ka tas ir galvenais galvaspilsētas sabiedriskā transporta mezgls.

Aizrakās līdz bunkuram

Līdz gada beigām celtnieki sola pārbūvēt pazemes inženiertīklus, demontēt un uzbūvēt sabiedriskā transporta kontakttīklu, kā arī ielu apgaismojumu.

Uz pašiem dzelzceļa sliežu ceļiem tiks uzstādīti jauni kontakttīkla masti un to aprīkojums, kā arī veikta virkne citu darbu.

Tāpat ir paredzēta jaunas transformatoru apakšstacijas būvniecība un padomju laiku bunkura-bumbu patvēruma nojaukšana Centrālās stacijas apkaimē.

Tur kādreiz atradās Baltijas dzelzceļa komandas centrs. Šobrīd objekts ir "Latvijas Dzelzceļa" uzskaitē. Taču "Latvijas Dzelzceļa" gaišajā nākotnē tas neiekļāvās un tiks tikvidēts.

Uzbērums tiks likvidēts

Pati stacija tiks pārveidota līdz nepazīšanai – uzbūvēs jaunas dzelzceļa platformas ar eskalatoriem un liftiem, virs tām parādīsies jumts ar vairākām sekcijām. Uzgaidāmā zāle būs par vienu stāvu augstāk virs platformām. Zem stacijas būs autostāvvieta.

Kopumā tiks uzbūvēti 2,6 kilometri Eiropas sliežu dzelzceļa no Lāčplēša ielas līdz Jelgavas ielai. Paredzēts uzbūvēt sešus jaunus ceļu pārvadus virs Lāčplēša, Dzirnavu, Prāgas, Maskavas, Mūkusalas un Jelgavas ielām.

Dzelzceļa uzbērums tiks likvidēts, tā vietā parādīsies estakāde, pa kuru arī brauks vilcieni. Parādīsies arī atsevišķi gājēju celiņi. Rīgā parādīsies arī jauna iela – Elizabetes un Timoteja ielas savienošanas rezultātā.

Rīgas stacijas pārbūves un tilta būvniecības konkursā (darbi novērtēti 430 miljonu eiro apmērā) uzvarēja būvapvienība Besix ReRe Group, kuru veido Beļģijas kompānija Besix un Latvijas "ReRe būve".

31
Tagi:
Rail Baltica
Pēc temata
Analītiķis: Baltijas valstu aizsardzība maz uztrauc ES, naudu tās nesaņems
Rail Baltica: kā mirst NATO un Eiropas Savienības iemīļotais projekts
Ekonomists: klājas plāni, ja valdība nolēmusi nosaukt Rail Baltica patieso mērķi
Lietuvas premjers nosaucis Baltijas valstu prioritāro objektu
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

0
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

0
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā