Dzelzceļa sliedes. Foto no arhīva

Osinovska advokāts: liela nauda ne vienmēr esot kukulis

57
Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskam draud sods ar brīvības atņemšanu līdz sešiem gadiem lietā par kukuļdošanu 500 tūkstošu eiro apmērā Latvijas dzelzceļa valdes bijušam vadītājam. Taču biznesmeņa advokāts paziņojis, ka liela nauda ne vienmēr ir kukulis.

RĪGA, 9. jūlijs — Sputnik. Lieta par iespējamo kukuli, kura dēļ pērn bijušais Latvijas Dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis zaudējis savu amatu, beidzot ir sākusi virzīties uz priekšu. Latvijas prokuratūra uzaicinājusi ierasties Igaunijas uzņēmēju Oļegu Osinovski, kurš tiek turēts aizdomās par kukuļa došanu Magonim.

Osinovska advokāts Saulvedis Vārpiņš uzskata, ka tādējādi izteikts nodoms uzrādīt oficiālo apsūdzību. Advokāts paskaidroja, ka Osinovskis negrasās slēpties no tiesas, gluži otrādi – viņš ir ieinteresēts pēc iespējas ātrāk atrisināt situāciju, jo neatzīst sevi par vainīgu, bet krimināllieta kaitē lietišķajai reputācijai.

Kas tad tas ir, ja ne kukulis?

Atgādināsim lietas būtību: 2015. gada 6. augustā KNAB aizturēja LDz vadītāju Uģi Magoni ar summu aptuveni 500 tūkstošu eiro apmērā. Gandrīz uzreiz radās aizdomas, ka Magonis saņēmis kukuli no bagātākā Igaunijas iedzīvotāja Oļega Osinovska. Nākamajā dienā Satiksmes ministrija atbrīvoja Magoni no amata un atņēma viņam pielaidi valsts noslēpumam.

Magoņa pirkstu nospiedumu uz naudas nebija, taču Osinovskis uzreiz atzina, ka devis naudu Magonim, taču nevis kā kukuli, bet "nodošanai trešajai juridiskai personai". Šis neskaidrais formulējums jau gadu klejo medijos.

Igauņu miljonāra advokāts skaidroja, ka Osinovskis diez vai stāstīs, kāpēc iedevis Magonim naudu, jo aizstāvība to neuzskatot par nepieciešamu.

"Skaidrs, ka jebkurš specdienests ieinteresēsies par jebkuru lielu skaidras naudas summu un, visticamāk, uzskatīs to par kukuli. Bet tā nav vienmēr taisnība. Vienkārši jāsaprot, ka lielas naudas summas nodošana ne vienmēr ir kriminālnoziegums," — uzsvēra Vārpiņš.

Viņš atgādināja, ka krimināllikums aizliedz nodot lielas summas skaidrā naudā, veicot finanšu operācijas starp uzņēmumiem, bet attiecībā uz darījumiem starp privātām personām viss ir citādi.

"Iespējams, tika pārkāpts nevis Krimināllikums, bet citi administratīvie noteikumi, un tā ir pavisam cita atbildība," — sacīja advokāts.

Kam var iztērēt pusmiljonu eiro

Sputnik lūdza advokātu minēt šāda lūguma vai darījuma piemēru. Tomēr advokāts no komentāriem atturējās, norādot, ka principiāli tādi lūgumi ir iespējami.

Aģentūras redakcija nolēma uzminēt — ko tieši Osinovskis varētu lūgt Magonim. Parastam cilvēkam ar vidējiem ienākumiem šķitīs, ka tādu naudu nemaz nav tik viegli iztērēt. No miljonāra viedokļa šī summa nepavisam nav liela.

Piemēram, par 500 tūkstošiem eiro var nopirkt 20 vienistabas dzīvokļus vairākos Rīgas rajonos, bet šīs summas var pietrūkt daudzu ekskluzīvu dzīvokļu iegādei Jūrmalā vai Vecrīgā – to vērtība dažreiz pat četrkart pārsniedz šo summu.

Par pusmiljonu eiro var iegādāties gandrīz 30 jaunas budžeta automašīnas, vai 250 lietotus auto, tomēr Premium klases Maserati tipa automašīnu par šo summu nopirkt neizdosies.

Visbeidzot, par šo naudu var nopirkt vairāk nekā 8 tūkstošus laulības gredzenus (gandrīz 10 kilogramus), bet dažām rotaslietām vai mākslas priekšmetiem ar to nepietiks. Piemēram, 2012. gadā viena no Leona Baksta gleznām tika pārdota Christie’s izsolē par divreiz lielāku summu.

Informācija liecina, ka Osinovska bagātība  ir mērāma  220 miljonu eiro apjomā. Jautājums, vai šīm cilvēkam varētu būt pusmiljons skaidrā naudā, ko nodot paziņam kaut kā iegādei, neafišējot šo faktu, gandrīz neprasa atbildi.

Runāt par brīvības atņemšanu būtu pāragri

Uz Sputnik lūgumu minēt, ar ko varētu skaidrot tik ilgu lietas izmeklēšanu, zvērinātais advokāts Vārpiņš atteicās izvirzīt versijas, taču uzsvēra, ka krimināllietas vilcināšanās ir slikta prakse.

"Kad tiks izvirzīta oficiāla apsūdzība, būs redzams, kāpēc specdienesti un prokuratūra tik ilgi neuzrādīja apsūdzību: vai tas bija garš grūts izmeklētāja darbs, vai vienkārša procesa vilcināšana," — skaidroja Vārpiņš.

Pieņemot, ka prokuratūra pierādīs kukuļa faktu, Osinovskim var draudēt brīvības atņemšana līdz sešiem gadiem.

"Pats Osinovskis uzskata, ka nav pārkāpis krimināllikumu. Viņa vainas pierādījumu es neesmu redzējis. Pat ja vaina ir pierādīta, brīvības atņemšanas termiņš var būt dažādš. Tiesa ņem vērā visu: apsūdzētā reputāciju, viņa sadarbību ar izmeklēšanu vai atteikšanos no tās, jautājumu, vai tas ir viņa pirmais likuma pārkāpums, vai tā bija tieša, apzināta likuma pārkāpšana," — sacīja advokāts.

Piemēram, kādam citam advokāta Vārpiņa klientam, "Imantas hakerim" Denisam Čalovskim, sākotnēji saskaņā ar visiem apsūdzības punktiem draudēja brīvības atņemšana uz 67 gadiem. Tomēr tiesa Čalovskim piesprieda divus gadus, ko viņš jau bija nosēdējis izmeklēšanas laikā. Tāpēc Saulvedis Vārpiņš uzskata, ka runāt par konkrētu sodu Osinovskim par nepierādīto noziegumu pagaidām ir pāragri.

57
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļš: mazāki tarifi, vairāk kravu
Jaunās sliedēs: "Krievijas Dzelzceļš" vēlas sadarboties ar "Latvijas Dzelzceļu"
Ministru kabinets apstiprināja nolīguma parakstīšanu par dzelzceļu satiksmi ar Krieviju
Latvijas un Baltkrievijas dzelzceļi parakstījuši sadarbības vienošanos
Neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko

Jūlija Stepaņenko gatava organizēt referendumu par ģimeni

5
(atjaunots 13:58 17.01.2021)
Ģimenes – vīrieša un sievietes savienības – aizstāvji ir gatavi līdz pēdējam cīnīties par šī jēdziena iekļaušanu Satversmē.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Ja likumprojekts par Satversmes grozījumiem, kuri nosaka ģimenes – vīrieša un sievietes savienības jēdzienu, netiks pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā, deputāti ir gatavi sākt parakstu vākšanu par referendumu, pastāstīja neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko radio Baltkom ēterā.

Iepriekš Saeima iesniedza izskatīšanai komisijām Nacionālās apvienības sagatavotos Satversmes 110. panta grozījumus, kas paredz nostiprināt jēdzienu par ģimeni kā vīrieša un sievietes savienību.

Daudzi šiem grozījumiem nepiekrīt vai vismaz uzskata, ka patlaban nav tiem piemērots brīdis. Piemēram, premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka patlaban šis jautājums neesot uzmanības centrā. Frakcija "Saskaņa" paziņoja, ka balsojumā nepiedalīsies.

Savukārt Jūlija Stepaņenko ir gatava darīt visu iespējamo, lai panāktu grozījumus Satversmē.

"Ja mums pietrūks 3-4 balsis, mēs jau esam gatavi iet uz tautas referendumu. Grozījumu redakcija mums ir gandrīz gatava, tiek izstrādāta anotācija," viņa pastāstīja.

"Iespējams, to varētu vēlreiz koriģēt, jo mums bijušas vairākas juristu sapulces, kas grozījumu sagatavoja. Tā vēl sīkāk skaidros, uz ko attieksies grozījumi, lai cilvēkiem nerastos jautājumi: "Ai, es esmu vientuļa mamma, mani apvaino, manis te nav." Varbūt tādā aspektā mūsu redakcija nebija tik juridiski perfekta, tā sakot, toties saprotamāka cilvēkiem, kuru viedokli mēs plānojam vaicāt," pastāstīja Stepaņenko.

Par pamatu mēģinājumiem grozīt Satversmi kļuva Satversmes tiesas spriedums, kas paredzēja, ka Satversmē noteiktā ģimeņu aizsardzība paredz valsts pienākumu aizsargāt arī viendzimuma ģimenes.

Vienlaikus Igaunijā jautājums par ģimenes jautājumam veltītu referendumu ir slēgts – trešdien parlaments nobalsoja pret jautājuma "Vai laulībām Igaunijā joprojām jābūt vīrieša un sievietes savienībai?" piedāvāšanu referendumam 2021. gada 18. aprīlī, vēstīja Postimees. Reformu partijas priekšsēdētāja Kaija Kallasa konstatēja, ka referendumam izgāzties likusi opozīcijas taktika: piemēram, pirmdien balsojuma rezultāts būtu citāds.

Atgādināsim, ka trešdien premjerministrs Jiri Ratass atkāpās no amata un paziņoja, ka koalīcija ar partiju EKRE, kas pieprasīja referendumu, ir pārtraukta. Demisija bija saistīta ar korupcijas skandālu, kurā izrādījās iejaukta Centra partija.

Prezidente Kersti Kaljulaida uzticēja valdības veidošanu Kallasai – vienai no skaļākajiem referenduma kritiķiem.

5
Pēc temata
Pirmais vīrs, otrais vīrs: līdz Saeimai nokļuvušas viendzimuma attiecības
Rinkēvičs parakstīja petīciju par viendzimuma partnerattiecībām
Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības
Urbanovičs: ar likumu nevar atrisināt viendzimuma savienību reģistrācijas problēmu

Latvijā atrastas unikālas PSRS laiku vitrāžas

10
(atjaunots 22:54 16.01.2021)
Deviņas no septiņpadsmit vitrāžām, kas rotāja Latvijas PSR paviljonu Tautsaimniecības sasniegumu izstādē Maskavā, tika atrastas Rīgā un Daugavpilī; speciālisti norāda, ka 60 gadu garumā par to atrašanās vietu nebija nekādas informācijas.

RĪGA, 17. janvāris - Sputnik. Latvijā atrastas deviņas vitrāžas, kas 50. gados bija izvietotas uz Latvijas PSR paviljona fasādes Tautsaimniecības sasniegumu izstādē Maskavā, ziņoja izstādes oficiālā vietne. Vitrāžas atradis Tautsaimniecības sasniegumu izstādes pētnieks Dmitrijs Vorobjovs.

Unikālās vitrāžas no paviljona galvenās fasādes 60 gadus tika uzskatītas par pazaudētām. Latvijas PSR paviljona pārprofilēšanas gaitā 60. gados mainījās ekspozīcija un visa noformējuma koncepcija. Vitrāžas demontēja un aizveda uz Latviju. Kopumā bija 17 vitrāžas, tagad, pateicoties Vorobjovam, deviņas no tām izdevās atrast.

Ziņots , ka četras vitrāžas atrodas Rīgā. To nosaukumi ir "Rīga", "Muzejs", "Jūrmala" un "Universitāte", bet 1987. gadā restaurēšanas laikā uzrakstos krievu valodu nomainīja latviešu valoda. Izrādījās, tās rotā Rīgas ģimnāzijas bibliotēkas sienas. Vitrāžā "Rīga" attēlots galvaspilsētas siluets 50. gadu sākumā, panno "Muzejs" demonstrē Valsts latviešu un krievu mākslas muzeju, "Jūrmala" ataino Rīgas piekrastes krāšņumu, bet vitrāža "Universitāte" veltīta Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitātei.

Citas piecas vitrāžas tika atrastas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Vitrāžas ar nosaukumu "Ventspils", "Daugavpils" un "Meliorācija" lieliski saglabājušās, tās novietotas logu ailēs ēkas kāpņu telpā. Vēl viena vitrāža "Kuldīga" rotā kāpņu telpu, kas ved uz bēniņiem. Pēdējā atrastā vitrāža glabājas muzeja bēniņos, tas ir ornamentāls panno ar sarkanu zvaigzni, kas iepriekš rotāja ieeju Latvijas PSR paviljonā Tautsaimniecības sasniegumu izstādē.

Visas atrastās vitrāžas ir teicamā stāvoklī, speciālistiem nebūs grūti atjaunot trūkstošos elementus.

Pārējo astoņu vitrāžu atrašanas vieta šobrīd nav zināma, taču izstādes darbinieki cer, ka turpmāko pētījumu gaitā viņiem izdosies tās atrast.

10
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

0
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

0
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā