Bijušais superslepenais PSRS radioteleskops RT–32 Zvaigznīte

Ventspils mežā klausās kosmosu

117
(atjaunots 11:45 10.01.2020)
Agrākais absolūti slepenais PSRS objekts, kas darbojās "zvaigžņu karu" programmas radioizlūkošanas sistēmā, tagad "klausās" Visumu miermīlīgu un globālu programmu ietvaros.

RĪGA, 9. jūlijs — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Pirmais Latvijas mākslīgais pavadonis Venta-1, ko pirms dažiem gadiem uzbūvēja Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) studenti un pasniedzēji sadarbībā ar Ventspils augstskolu un Brēmenes universitāti nesen tika palaists kosmosā. To kosmosā nogādāja Indijas nesējraķete PSLV-C34. Tiesa, vēl pavisam nesen tika plānots, ka orbītā no Baikonura to nogādās Krievijas raķete…

Taču šo jaunumu aizēnoja cits, Latvijai tikpat ievērojams. VSRC drīz pabeigs lielākā radioteleskopa Ziemeļeiropā, RT-32 regulēšanas darbus – pērn tika pilnībā atjaunots tā "šķīvis" un antena.

Jau pašlaik VSRC sadarbojas gan ar NASA, gan vadošajiem zinātniekiem Krievijā – uztver un atpazīst signālus no kosmosa. Pirms RT-32 mūsu zinātniekiem nebija iespējas strādāt pilnā sparā (viņi klausījās ar vienu ausi), toties tagad viņi gatavojas "izklausīt" visu mūsu Galaktiku un uztvert signālus no tālākajiem Visuma nostūriem.

Agrāk no meža izspiegoja NATO

Tā gan ir, ka viss jaunais ir labi atjaunots vecais. VSRC atrodas agrākā padomju superslepenā objekta "Zvaigznīte" vietā. Vairāk nekā 30 gadus, līdz pašai PSRS iziršanai superjutīgais RT-32 uztvēra informāciju no pavadoņiem un kuģiem Zemes orbītā, bez problēmām varēja slāpēt kosmisko objektu signālus no "dzelzs aizkara" viņas puses, viegli noklausījās pārrunas starp visiem NATO militārajiem centriem ziemeļos un zemūdeņu bāzi Zviedrijā (tai sekoja īpaši vērīgi).

"Zvaigznītes" teritorijā atradās pats RT-32 un teleskopi RT-16 un RT-8, strādāja lielākais Kosmiskās informācijas apstrādes centrs reģionā un milzīga kara pilsētiņa, ko ieskāva vairāki nožogojumi.

"Zvaigznīte" bija gandrīz tikpat liela kā Ventspils, taču par tās pastāvēšanu Latvijā zināja tikai nedaudzi cilvēki – galvenokārt, zinātnieki, kuri solīja neizpaust noslēpumu visu mūžu. Uz "Zvaigznīti" sūtīja vislabāk pārbaudītos cilvēkus no citām republikām…

Бывший совсекретный объект СССР радиотелескоп RT–32 Звездочка
© Foto : Valdis Avotins
Bijušais superslepenais PSRS radioteleskops RT–32 "Zvaigznīte"

Kopš 50. gadu sākuma viss Irbenes rajons Kurzemē kļuva par vienu vienīgu slepenu zonu.

Viegli iedomāties latviešu politiķu, virsnieku un zinātnieku pārsteigtās sejas, kad 1993. gadā viņi ieradās nesen atstātajā armijas daļā un saprata, ka šeit gadu desmitiem ir strādājis labākais teleskops Ziemeļeiropā.

Viņiem pēkšņi pavērās sirreālistiska aina: mežs, "perimetri" ar dzeloņstieplēm, milzīgi teleskopi un visapkārt, gandrīz līdz pašai Ventspilij – tikai tukšas mājas. Šajā apkaimē cilvēkiem lika pārcelties uz citām vietām, jau "Zvaigznītes" būvdarbu sākuma posmā.

Kā Jeļcins aizstāvēja teleskopus

Reiz, 1994. gadā es ar kanoe laidos pa Irbes upi. Trīs dienu laikā nesatiku nevienu cilvēku. Arī par teleskopiem neko nezināju, biju dzirdējis tikai par "kaut kādu tur kara bāzi".
Piestāju pie krasta. Līdz pat ūdenim veda salauzts betona žogs ar armatūras gabaliem. Kad priekšā ieraudzīju milzīgos teleskopu šķīvjus, ģīmis izstiepās, droši vien, tāpat kā tālaika premjeram Valdim Birkavam, kurš ieradās līdz ar pirmo "apskates grupu"…

Teleskopus nodeva Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) rīcībā, kas nesaprata, ko ar visiem tiem labumiem iesākt. Vadību uzticēja Jurim Žagaram, Ventspils augstskolas asociētajam profesoram, LZA korespondējošajam loceklim un Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (padomju laikā – "Ventspils-8") direktoram. 80. gados viņš piedalījās "zvaigžņu karu" programmā: pētīja Zemes gravitācijas lauka smalko struktūru ar mērķi precīzi notēmēt raķeti pret mērķi kosmosā…

Atceros, kā pirmās tikšanās laikā ("Zvaigznīti" sāku apciemot apmēram reizi gadā), viņš stāstīja, ka RT-32 spēj uztvert viļņus no kosmosa miljardiem gaismas gadu attālumā, atpazīt ārpuszemes civilizāciju pārstāvju signālus un atbildēt tiem.

Reiz viņš man pastāstīja, piemiedzis acis: "Arī pašlaik mēs uztveram kaut kādus signālus no citām pasaulēm, tikai "izlasīt" nevaram."

90. gadu sākumā, kad sāka izirt Padomju Savienība, militāristi gatavojās pamest "Zvaigznīti" un plānoja visu tajā esošo uzspridzināt. Taču zinātniekiem no Maskavas, kas sarakstījās ar kolēģiem Latvijā, ar Krievijas Zinātņu akadēmijas starpniecību izdevās nokļūt pie prezidenta Jeļcina un paskaidrot: radioteleskopus iznīcināt nedrīkst!

Pats Boriss Nikolajevičs – gandrīz vai pēdējā brīdī! – pavēlēja saglabāt visas "Zvaigznītes" ēkas. Taču karavīri tik un tā sabojāja teleskopus RT-32 un RT-16, bet RT-8 šķīvi aizveda līdz ar visu dokumentāciju. Teleskopu iekšienē bija pārgriezti vadi, un vadības sistēmas elektrodzinējos salieta sālskābe…

Kā noskaņoties uz "Visuma balsi"

Zinātniekiem pašiem nācās minēt "Zvaigznītes" noslēpumus un gandrīz vai par savu naudu un no darba brīvajā laikā atjaunot objektus. Lielu palīdzību sniedza entuziasti no LZA Fizikas un enerģētikas institūta.

Naudu viņi pelnīja, kā mācēja. Reiz atbraucu uz "Zvaigznīti" un ieraudzīju, kā RT-32 ēkā kaut kāda avangarda rokgrupa ieraksta "oriģinālus signālus" no kosmosa savam jaunajam albumam. Toreiz muzikanti atvēlēja teleskopu atjaunošanai kaut kādas kapeikas. Tā viņi vāca līdzekļus no visām malām…

Tikai XXI gs. sākumā gan Latvija, gan ES struktūrfondi sāka piešķirt naudu objektu nopietnai atjaunošanai. Finansiāli palīdzēja arī Ventspils mērs Aivars Lembergs. Zinātnieki sagatavoja unikālus kursus, kuros tika gatavoti speciālisti Latvijas darbam starptautiskajās satelītu informācijas apstrādes programmās, kurās strādāja arī Krievija, Francija un Vācija. Kopīgiem spēkiem tika atklāts Ventspils Augsto tehnoloģiju parks.

Бывший совсекретный объект СССР радиотелескоп RT–32 Звездочка
© Foto : Valdis Avotins
Bijušais superslepenais PSRS radioteleskops RT–32 "Zvaigznīte"

Ar VSRC sāka draudzēties pat NASA. Mūsu zinātnieki veica GPS signālu precīzos mērījumus, bet NASA izmantoja datus koordināžu sistēmas aprēķiniem, palaižot orbītā kosmiskos aparātus – lai ekonomētu degvielu. Nu, bet pirms dažiem gadiem VSRC un Ventspils augstskola sāka konstruēt pavadoni Venta-1…
Pirms trim gadiem VSRC speciālisti piedalījās starptautiskā projektā kopā ar kolēģiem no NASA un Krievijas Zinātņu akadēmijas: ar RT-32 viņi sūtīja signālus uz asteroīdu 2012-DA14, kas lidoja 27 000 kilometru attālumā no Zemes un uztvēra atpakaļraidītos signalus. Pēc tam mērījumu dati tika izmantoti asteroīda precīzas orbītas aprēķinam.
Taču līdz šim teleskopi nedarbojās pilnā sparā. RT-32 antena un "šķīvis" bija nodoti pilnam remontam, un 2015. gadā tie atkal atgriezās savā vietā. Rekonstrukcijas projekts kopumā izmaksāja aptuveni 8 miljonus eiro – saskaņā ar amerikāņu tehnoloģiju tika notīrītas 32 metrus lielās antenas 944 alumīnija plāksnes un uzklāts īpašs segums.

Kosmosa tumšās matērijas noslēpumi

Jau vairākus gadus VSRC vada un par teleskopu darbību atbildību uzņēmies profesors Valdis Avotiņš.

"Jau vairākus gadus sadarbojamies ar Krievijas Zinātņu akadēmijas Ļebedeva vārdā nosaukto Maskavas Fizikas institūtu, kā arī KZA Pulkovas astronomisko observatoriju Sanktpēterburgā. Decembrī pievienojāmies lielai starptautiskajai programmai, kurā strādā arī Krievija. Tās mērķis ir tumšās matērijas mērījumi, kas neraida elekromagnētisko starojumu un neatrodas mijiedarbībā ar to. Pieņēmumi par tās pastāvēšanu reiz tika izdarīti, ņemot vērā plašas, savstarpēji saskanīgas, taču vienīgi netiešas astrofizisko objektu darbības pazīmes un to veidotos gravitācijas efektus. Ļoti sarežģīts darbs! Šajā programmā strādā arī citu valstu radioteleskopi," – pastāstīja profesors.

Viņš piebilda, ka tiek pabeigta RT-32 noregulēšana, un gatava ir arī stacija ar nelielu, taču mūsdienīgu teleskopu, kas seko Venta-1 darbam orbītā.

Tā raidītie signāli tiek saņemti un apstrādāti gan Irbenē, "Zvaigznītē", gan arī Ventspilī – augstskolas paspārnē. Tātad varam gaidīt fantastiskus rezultātus, tagad, kad RT-32 darbojas pilnā sparā!

117
Pēc temata
Krievija vēlas būvēt kosmosa kuģi ar atomdzinēju
Jurijs Gagarins – pirmais cilvēks kosmosā. Kadri no arhīva
NASA: ASV kravas kuģis saņemts kosmosā
Pentagons uzskata, ka Krievija gatavo uzbrukumu ASV kosmosā
Cilvēki aizsargmaskās Romas pieturā, foto no arhīva

No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām

7
(atjaunots 14:27 29.10.2020)
"Rīgas satiksme" aicina Rīgas sabiedriskā transporta pasažierus lietot sejas aizsargmaskas un ievērot distanci.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. "Rīgas satiksmes" preses sekretārs Viktors Zaķis pastāstīja radio Baltkom ēterā, kā uzņēmums tiek galā ar jaunajām prasībām.

No 24. oktobra spēkā stājušās prasības attiecībā uz sejas masku lietošanu visās sabiedriskās vietās, tai skaitā tur, kur cilvēki atrodas fiksētās vietās - publisko pakalpojumu sniegšanas vietās (valsts un pašvaldību, medicīnas un sociālo pakalpojumu sniegšanas iestādēs) un privātā sektora pakalpojumu sniegšanas vietās.

Pēc Zaķa sacītā, katru dienu "Rīgas satiksmes" kontrolieri izsēdina no transporta aptuveni 50 pasažierus, kuri neievēro sejas aizsargmasku lietošanas prasību sabiedriskajā transportā.

"Pašlaik sabiedriskajā transportā ir jālieto maksas. Šobrīd mūsu kontrolieri uzrauga ne tikai biļešu iegādi, bet arī to. Kā viņi apgalvo, katru dienu ir 40-50 gadījumi, kad viņi izsēdina no transporta pasažierus bez maskām. Taču pie mūsu apjomiem procentos tas nav tik daudz, jo dienā mēs pārvadājam aptuveni 200 tūkstošus cilvēku. Tādēļ šis cipars ir neliels. Un mēs varam apgalvot, ka pārsvarā cilvēki tomēr lieto maskas," pastāstīja viņš.

Zaķis uzsvēra, ka kontroles trūkums konkrētos maršrutos nenozīmē, ka pasažieri var nelietot maskas, un aicināja pasažierus atbildīgi izturēties pret valdības ieviestajiem ierobežojošajiem pasākumiem.

Tāpat, pēc viņa sacītā, pasažieriem patstāvīgi ir jāseko līdzi sociālās distances ievērošanai, jo ierobežojošās norādes uz sēdekļiem sabiedriskajā transportā var tikt ieviestas tikai ar Ministru kabineta atļauju.

"Mēs saprotam, ka sociālo distanci ievērot ir grūti, vēl jo vairāk sastrēgumstundās – kad transportā brauc daudz cilvēku, tas vispār nav iespējams. Tādēļ tas paliek pašu pasažieru ziņā. Taču vismaz ir jāmēģina ievērot šo distanci, un šeit, protams, palīgā nāk situācija, kad visi pasažieri valkā maskas," sacīja Zaķis.

7
Tagi:
maska, Rīga, sabiedriskais transports, Latvija
Pēc temata
Latvijā atgriežas obligātais sejas aizsargmasku režīms
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
Latvijas Saeimas deputāts Jānis Dombrava

Dombrava biedē Latvijas iedzīvotājus ar humanitārās katastrofas iespēju Krievijā

12
(atjaunots 13:38 29.10.2020)
Latvijas Saeimas deputāts Jānis Dombrava vai nu nolēma pazoboties, vai arī patiešām izrādīja līdzjūtību, bet varbūt arī patiešām nobijās. Twitter viņš publicēja tvītu, kurš ir veltīts Covid-19 situācijai Krievijā.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Pēc pārmetumiem Latvijas varasiestādēm, kuras pārāk maigi cīnās ar Covid-19 pandēmiju, ieviešot nepietiekamus pasākumus, Saeimas deputāts Jānis Dombrava metas virsū kaimiņu Krievijai. Tiesa, uzbrukt nesāka, bet gan piedāvāja izteikt līdzjūtību.

Cik lielā mērā Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības, kurš ir pazīstams ar savu negatīvo attieksmi pret visu, kas nav latvisks, un kurš piedāvāja nojaukt pieminekli Atbrīvotājiem, padzīt krievu valodu un krievus no Latvijas, spēj just līdzi, spriediet paši.

Taču savu publikāciju Dombrava uzsāka neviennozīmīgi. "Šī ir reize, kad nevajag ņirgāties par Krieviju. Nespēja sniegt pietiekamu medicīnisko palīdzību covid uzliesmojuma laikā var piemeklēt jebkuru valsti.

Tas būtu ļoti briesmīgi, ja mūsu kaimiņvalstī sāktos humānā katastrofa," secina deputāts.

​Nekādu pamatojumu šādiem secinājumiem Dombrava nesniedz. Krievijā patiešām plosās koronavīruss, tāpat kā Latvijā. Taču totālas karantīnas valstī vai galvaspilsētā, Maskavā, nav. Varasiestādes ieviesa virkni ierobežojumu, un to ievērošana jau veicinājusi jaunu inficēto skaita samazināšanos.

Krievijā un Latvijā

Vislielākais diennakts laikā inficēto skaita pieaugums tiek novērots Maskavā. Taču, kā atzīmēja Maskavas mēra vietniece sociālās attīstības jautājumos Anastasija Rakova, Covid-19 pandēmijas laikā Maskavas ārsti ir paspējuši uzkrāt lielu pieredzi pacientu ar šo infekciju ārstēšanā, pastāvīga saslimšanas izpēte ļāvusi izveidot skaidras nepieciešamās zāļu terapijas shēmas pacientiem ar dažādu slimības gaitu.

Visas nepieciešamās zāles infekcijas ārstēšanai Maskavas poliklīnikas izsniedz par brīvu. Savukārt gultasvietu skaits, kas ir ieplānots pacientu uzņemšanai Maskavā, ir palielināts par 30%, lai būtu iespēja atdalīt pacientus ar gripas infekcijām, vīrusu infekcijām, pneimonijas slimniekus, ar koronavīrusa infekciju.

Tāpat nevajag piemirst, ka Krievijā ir izstrādātas jau vairākas vakcīnas pret koronavīrusu. Un preparāta "Sputnik V" izmēģinājumu trešās fāzes ietvaros valstī jau notiek vakcinācija.

Tikmēr Latvijā, kur katru dienu inficēto skaita pieaugums izskatās nomācoši, Veselības ministrija atzina, ka ārkārtas apstākļos (MPVI noslogojums 90% apmērā) vecāka gadagājuma pacientiem (virs 75 gadiem) un hroniski slimiem ārsti var sākt atteikt ārstēšanu uz likumīga pamata.

Latvijas Veselības ministrija norāda, ka mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtu iedalīšanas principiem pandēmijas periodā ir rekomendējošs raksturs un tie ir nosprausti Valsts katastrofu medicīnas plāna pielikumā Nr.24, kurš attiecas tikai un vienīgi uz pandēmijām. Šādu iekārtu skaits Latvijā šobrīd sastāda 596 vienības.

Tāpat ir zināms, ka no 8845 valstī esošajām slimnīcu gultasvietām 19. oktobrī bija pieejamas 2323 (70-75% aizņemtība), turklāt reanimācijas gultasvietas tika aizņemtas mazākā apjomā: par 65-66%. Kopumā tās ir 272 otrā un trešā līmeņa intensīvajā terapijā un 220 pirmā līmeņa intensīvajā terapijā.

Līdz šim smagi slimo pacientu skaits bija mērāms viena cipara skaitļos, un stacionārā ievietoja vien katru desmito inficēto. Taču pie pozitīvo testu skaita pieauguma virs 3% no kopskaita epidēmijai rodas "nekontrolējams raksturs", tādēļ arī vietas slimnīcās var ātri aizpildīties.

12
Tagi:
Krievija, Latvija, Dombrava, koronavīruss
Pēc temata
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
"Nav īstais laiks imigrantiem": Dombrava piedāvā anulēt vīzas un uzturēšanās atļaujas
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi
Policija terorakta pastrādāšanas vietā Nicā, foto no arhīva

Terora vilnis Francijā: valdība sola stingru atbildi

0
Noziedznieks izdzēsis trīs dzīvības Nicas baznīcā. Francijā sācis darbu nacionālais terorisma apkarošanas plāns.

RĪGA, 29. oktobris - Sputnik. Ceturtdien Francijā notika vairāki uzbrukumi - dienā, kad musulmaņi svin pravieša Muhameda piedzimšanu. No rīta pie Nicas baznīcas nezināma persona ar nazi uzbruka cilvēkiem, rezultātā ir trīs bojāgājušie, uzbrucējs aizturēts. Aviņonā nošauts vīrietis, kurš ar nazi meties virsū policistiem. Lionā policija aizturēja ar nazi bruņotu vīrieti, kas gatavojās uzbrukumam. Francijas valdība paziņoja, ka atbilde uz uzbrukumiem būs "spēcīga un tūlītēja".

Uzbrukums Nicā

Kā vēsta RIA Novosti, uzbrukums ar nazi notika Nicā ap plkst. 9.00 netālu no baznīcas. Uzbrukumā bojā gāja trīs cilvēki. Informāciju apstiprināja Nicas mērs Kristiāns Estrozi. Aizdomās turamais bija aizturēts.

Pilsētas mērs novērtēja notikušo kā iespējamo teroraktu. Viņš paziņoja, ka uzbrucējs nepārstāja atkārtot "Allāh akbār". Estrozi paziņoja, ka pēc notikušā visas Nicas baznīcas tiks slēgtas.

"Tiks darīts viss iespējamais, lai pasargātu manu pilsētu... Es palūdzu, lai visas baznīcas, visas kulta vietas būtu slēgtas," paziņoja Nicas mērs televīzijas kanāla BFMTV ēterā.

Sputnik France, atsaucoties uz informācijas avotu policijā, pastāstīja, ka ļaundara pirmais upuris ir vecākā gadagājuma sieviete, kura šorīt ieradusies bazilikā, lai noskaitītu lūgšanu. Viņas mirstīgās atliekas atrada pie svētā ūdens trauka. Tāpat ēkā tika atrasts bojā gājušais kulta kalps - 45 gadus vecs vīrietis. Trešais upuris – vīrietis, kuram, kā ziņots, izdevās pamest dievnamu, taču vēlāk viņš miris no ievainojumiem.

Uzsākta izmeklēšana

Uzbrukuma izmeklēšanai pievienojās prokuratūras pretterorisma nodaļa. Kā vēsta BFMTV, izmeklēšana ir uzsākta saistībā ar slepkavību, saistītu ar teroristisko darbību, slepkavības mēģinājumu un noziedzīgu sazvērestību. Ar to nodarbojas tostarp kriminālizmeklēšanas (DCPJ) un Iekšējas drošības galvenās pārvaldes (DGSJ) darbinieki.

Francijas prezidents Emanuels Makrons devās uz IeM krīzes centru, kad kļuva zināms par uzbrukumu Nicā. Tāpat tur ieradīsies arī valsts premjerministrs Žans Kastekss. Pēc IeM krīzes centra apmeklēšanas valsts vadītājs dosies uz Nicu.

Francijas valdība apsolīja, ka reakcija uz šodienas uzbrukumu sēriju būs nežēlīga. Valdība ievieš terorisma apkarošanas plānu.

"Atbilde... būs spēcīga un tūlītēja. Es jau pieņēmu lēmumu par Vigipirate plāna īstenošanu visā valsts teritorijā," paziņoja Francijas premjerministrs Žans Kastekss.

Vigipirate (vārdu vigilance un pirate savienojums - "modrība" un "pirātu") ir nacionālā trauksmes izziņošanas sistēma par teroristisko draudu līmeni, tā tika izveidota 1978. gadā.

Reakcija uz traģēdiju

Franču islāma ticības padome (CFCM), kas pārstāv musulmaņu intereses valsts institūcijās, nosodīja nezināmās personas uzbrukumu Nicas baznīcā un aicināja Francijas musulmaņus atcelt visas svinības Mavlida ietvaros (pravieša Muhameda dzimšanas dienas svinības – red.).

Krievijā notikumu Nicā nosauca par šausmīgu traģēdiju. Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteica prezidentam Makronam līdzjūtību par teroristu uzbrukumiem republikā.

"Īpašu sašutumu izraisa cinisks un nežēlīgs noziegums, kas pastrādāts dievnamā. Mēs kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka teroristiem ir absolūti svešs cilvēciskās morāles jēdziens. Skaidrs, ka cīņa ar starptautisko teroru prasa reālas visas pasaules sabiedrības apvienotas pūles," cita starpā atzīmēts Putina telegrammā.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka ir satriekta sakarā ar nežēlīgajām slepkavībām Nicā. " Savās domās esmu kopā ar noslepkavoto un ievainoto radiem. Šajās smagajās stundās vācieši ir solidāri ar franču nāciju," teica Merkele.

Latvijas Ārlietu ministrijas vadītājs Edgars Rinkēvičs pauda dziļu līdzjūtību Nicā bojāgājušo radiem un tuviniekiem, kā arī pauda solidaritāti ar Franciju Latvijas Republikas vārdā un aicināja turpināt cīņu ar terorismu.

Patī slepkavība

Traģēdija Nicā notika 13 dienas pēc nežēlīgās slepkavības Parīzes piepilsētā: Konflānā-Sentonorīnā 16. oktobrī uzbrucējs nogrieza galvu vēstures pasniedzējam Samuelam Patī, kurš mācību nodarbībās demonstrēja karikatūras par pravieti Muhamedu. Skolotājam tika izteikti draudi. Uzbrucēju nošāva policijas darbinieki. Francijas antiteroristiskās prokuratūras vadītājs Žans Fransuā Rikars paziņoja, ka čečenu izcelsmes uzbrucējs ir dzimis Maskavā 2002. gadā un ieguva bēgļa statusu Francijā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons nosauca notikušo par teroraktu. Bojāgājušā pasniedzēja izvadīšanas ceremonijas laikā viņš paziņoja, ka Francija turpinās aizstāvēt vārda brīvību un neatteiksies no karikatūrām. Pēc Makrona izteikumiem vairākas musulmaņu valstis aicināja izsludināt boikotu franču produkcijai.

0
Tagi:
terorakts, Francija
Pēc temata
Terorista uzbrukumā Nicā gājuši bojā 84 cilvēki
Sociālie tīkli par teroraktiem Nicā: vardarbība vardarbības labad
Traģēdija Nicā – līdz šim nebijis terorakts
Terorists iepriekš izpētījis savu maršrutu Nicā