Piemineklis Rīgas atbrīvotājiem Rīgā

Uzvaras piemineklis Rīgā paliks savā vietā

117
(atjaunots 15:06 30.06.2016)
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidījusi ierosinājumu nojaukt pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem Uzvaras parkā.

RĪGA, 30. jūnijs – Sputnik. Latvijas Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nav pieņēmusi izskatīšanai sabiedrisko iniciatīvu par Uzvaras laukuma pirmskara projekta atjaunošanu Rīgā, kura ietvaros tika ierosināta Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa nojaukšana.

Iniciatīva tika noraidīta, ņemot vērā Latvijas Ārlietu ministrijas un Rīgas domes viedokli, ziņoja komisijas pārstāvji.

Petīcija par Uzvaras parka likteni tika sagatavota 2012. gada aprīlī un četru gadu laikā savāca 10 tūkstošus balsu, kas nepieciešami tās iesniegšanai Saeimā. Iniciatīvas autori – Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks ierosināja atjaunot Uzvaras laukumu saskaņā ar projektu, kas bija izstrādāts Pirmās republikas laikā. Viņi ieteica sākt ar Uzvaras pieminekli.

Jūnija sākumā Latvijas Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskatīja petīciju un nolēma pieprasīt Ārlietu ministrijas un Rīgas domes slēdzienu.

Latvijas Ārlietu ministrija informēja, ka Latvija un Krievija ir noslēgusi līgumu par pieminekļu saglabāšanu. Savukārt Rīgas dome norādīja, ka teritorija, kurā, pēc projekta iniciatoru ieceres, tika plānots izveidot Uzvaras laukumu, jau ir apbūvēta, turklāt šajā zonā uzcelta Nacionālā bibliotēka, jeb "Gaismas pils".

Projekta ietvaros nāksies nojaukt  Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku, Swedbank debesskrāpi, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju, divas viesnīcas un vairāk nekā desmit daudzstāvu dzīvojamās ēkas parka apkaimē.

Līdzekļus pieminekļa nojaukšanai un vērienīgajiem būvdarbiem bija paredzēts saņemt no valsts budžeta vai izmantot kādu daļu no 185 miljardiem eiro, ko, pēc Okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas domām, Krievijai nāktos samaksāt Latvijai, lai kompensētu PSRS nodarītos zaudējumus.

Plakāti un pārvākšanās

Publicists Māris Ruks, viens no iniciatīvas autoriem, jau pirms lēmuma par pieminekļa likteni ierosināja laukuma perimetrā izvietot plakātus, kas stāstīs par valsts vēsturi.

Pēc viņa domām, tādā gadījumā Rīgas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem būšot kauns pulcēties pieminekļa pakājē 9. maijā, un pēc tam to jau varēšot droši nojaukt. Tiesa, publicists gan nepaskaidroja, kas pie tam notiks ar līgumu par pieminekļiem, memoriāliem un apbedījumu vietām un kur paliks ēkas, kas neļauj atjaunot Uzvaras laukumu visā tā pirmskara krāšņumā.

Pieminekļa liktenis nelika mierā arī nacionālistisko organizāciju "Daugavas vanagi". Pēc viņu domām, Uzvaras pieminekli vajadzētu pārnest no Uzvaras parka un uzstādīt Zilupē, apdzīvotajā vietā trīs kilometru attālumā no Krievijas robežas – pēc viņu domām, piemineklis atgādinot gigantisku robežstabu.

117
Pēc temata
Līdz ar Uzvaras pieminekli Rīgai nāksies nojaukt arī bibliotēku
Latvija vēlas saņemt 185 miljardus eiro par "padomju okupāciju"
Saeimas komisija apspriedīs petīciju par Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa nojaukšanu
Saeimas deputāts pieprasa nojaukt Uzvaras pieminekli

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam