Latviešus ieinteresējuši Krievijas telekanāli. Foto no arhīva

Latviešus ieinteresējuši Krievijas telekanāli

114
(atjaunots 15:05 23.06.2016)
Socioloģisko aptauju rezultāti liecina, ka Latvijas iedzīvotāji – latvieši arvien biežāk skatās Krievijas televīzijas kanālus. Holdinga MTG TV Latvia vadītāja Baiba Zūzena ir pārliecināta, ka interesi izraisa šovi un filmas ar lielu budžetu, taču skatītāji ir spiesti noskatīties arī ziņu pārraides.

RĪGA, 23. jūnijs — Sputnik. Latvieši bieži skatās Latvijas telekanālus, taču nesen viņu vidū audzis Krievijas televīzijas pieprasījums, intervijā avīzei Diena pastāstīja mediju kompānijas MTG TV Latvia vadītāja Baiba Zūzena. Šādus secinājumus ļauj izdarīt neseno socioloģisko aptauju rezultāti.

Televīzijas tornis Rīgā. Foto no arhīva
© Flickr / Kārlis Dambrāns

Tas notiek, neskatoties uz politisko situāciju. Baiba Zūzena uzskata, ka šīs latviešu skatītāju grupas vidū neviens neieslēdz Krievijas kanālus, lai noskatītos ziņas vai analītiskās programmas, taču savu informācijas prociju viņi tomēr saņem.

"Viņi tur skatās krievu seriālus, šovus, kas tiek ražoti ļoti augstā kvalitātē, ieguldot milzīgu naudu. Līdz ar to grūti skatītājiem kaut ko pārmest. Taču starp šiem izklaides raidījumiem ir ziņas, sanāk, ka arī tās noskatās," – stāstīja Baiba Zūzena.

Viņa piebilda, ka vienlaikus krievvalodīgie iedzīvotāji latviešu telekanālus ir sākuši skatīties vēl retāk. Socioloģiskās aptaujas liecina, ka visbēdīgāk šajā ziņā klājas valsts televīzijai – skatītāju vidējais vecums ir tālu pārsniedzis 50 gadus, tātad 42% rīdzinieku to noteikti neskatās.

Nelatviešu vidū minētais rādītājs ir vēl augstāks – 55%, pat neskatoties uz to, ka LTV7 pārraida ziņas un analītiskās programmas krievu valodā.

"Ir grūti iedomāties, ka kāds skatītājs pārslēgsies no citiem kanāliem tieši uz šīm ziņām," – norādīja Baiba Zūzena, kura pārstav tikai komerciālos kanālus — TV3, LNT, 3+, TV6 un Kanāls 2.

Viņa atzina, ka tikai ar Krievijas un Ukrainas seriālu palīdzību izdodas panākt, lai latviešu skatītāji izmantotu MGT produktus.

"Mēs, protams, labāk gribam, lai viņi tos skatās mūsu kanālos. Tāpēc tāda ir realitāte. Mums jāizdzīvo," — atzina Baiba Zūzena.

Holdinga MTG Latvia paspārnē strādā arī radio Star FM, video portāls TVPlay un interneta portals skaties.lv. Agrāk tajā strādāja arī telekanāls TV5, kas bija ļoti populārs krievvalodīgo skatītāju vidū, jo tajā bija redzami ne vien seriāli, bet arī pašu veidotās ziņas un pārraides. Taču šī gada 1. aprīlī telekanāls tika slēgs.

"Slēgt kanālu ir sāpīgs lēmums, tomēr, lai mazinātu LNT zaudējumus, šis lēmums bija jāpieņem," – tolaik pastāstīja Baiba Zūzena. Savukārt Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja Aija Duļevska norādīja, ka TV5 slēgšana ir kļūdains lēmums.

114
Pēc temata
Straujuma neatbalsta Krievijas televīzijas kanāla aizliegumu
Krievi netic nevienam, jeb krievu televīzijas kanāla izzušana
Vējonis par Sputnik un RTR slēgšanu: mēs neesam totalitāra valsts
Tiesa atteikusies atjaunot kanāla "Rossia RTR" retranslāciju

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

5
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

5
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"