Latvijas Nacionālā bibliotēka. Foto no arhīva

Līdz ar Uzvaras pieminekli Rīgai nāksies nojaukt arī bibliotēku

155
(atjaunots 14:43 11.06.2016)
Galvaspilsētas mērs Nils Ušakovs painteresējās par "Uzvaras laukuma vēsturiskā tēla atjaunošanas plāniem." Noskaidrojās, ka petīcijas autori ierosina nojaukt ne vien pieminekli Rīgas atbrīvotājiem, bet arī pusi Āgenskalna un Torņakalna.

RĪGA, 11. jūnijs – Sputnik. Izrādās, ka plāni, kas saistīti ar "Uzvaras laukuma vēsturiskā tēla atjaunošanas" plāniem, nebeidzas ar Uzvaras pieminekļa nojaukšanu vai pārvietošanu vien. To īstenošana liek atbrīvoties arī no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja, vairākām viesnīcām un daudzām dzīvojamajām mājām.

Portālā manasbalss.lv publicētās petīcijas autori, kuri lūdz atjaunot Uzvaras laukuma vēsturisko tēlu, šo projektu apraksta skaisti, taču nekonkrēti. Viņi raksta, ka laukuma rekonstrukcija "ļautu Rīgai iekļauties citu attīstītu Eiropas valstu galvaspilsētu saimē ar ievērojamu kultūras, atpūtas, sporta un Brīvības cīņu vēsturiskās piemiņas kompleksu," taču pašā petīcijā nekas nav teikts par to, kā tiks sasniegts burvīgais rezultāts. Autori norāda tikai to, ka jānojauc piemineklis Rīgas atbrīvotājiem, kas, pēc autoru domām, "bieži rada nevajadzīgu konfrontāciju un kultivē pretvalstiskas aktivitātes."

Nav īsti zināms, vai daudzi Latvijas iedzīvotāji starp tiem desmit tūkstošiem, kuri petīciju ir parakstījuši, nojauš, kā izskatās pirmskara plāns, ko piedāvā īstenot Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks.

Nesen Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nolēma painteresēties par Rīgas domes viedokli šajā jautājumā. Tā nu Rīgas mērs Nils Ušakovs savā lappusē Facebook sīkāk pastāstīja par Uzvaras laukuma projektu. Noskaidrojās, ka Uzvaras piemineklis ir tikai pirmais upuris. Projekta ietvaros nāksies nojaukt  Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku, Swedbank debesskrāpi, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju, divas viesnīcas un vairāk nekā desmit daudzstāvu dzīvojamās ēkas parka apkaimē.

Vai arī šo māju iemītnieki ir parakstījuši petīciju? Ja tā, interesanti būtu uzzināt, vai viņi saprot, ka lūdz Saeimu nojaukt viņu pašu mājokļus?

155
Pēc temata
Nacionālisti pieprasa Uzvaras pieminekļa demontāžu
Saeimas deputāts pieprasa nojaukt Uzvaras pieminekli
Uzvaras dienu Rīgā svin tūkstošiem cilvēku
Tautas svētki pie Uzvaras pieminekļa

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam