Sieviete parkā. Foto no arhīva

Valsts izstrādā "aktīvās novecošanas stratēģiju"

50
(atjaunots 08:39 12.05.2016)
Bezdarba līmenis valstī mazinās, toties pamazām pieaug valsts iedzīvotāju skaits, kas pārkāpuši 50 gadu slieksni, un viņu vidū bezdarbs ir lielākais.

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. Pēdējā mēneša laikā bezdarbnieku skaits valstī ir samazinājies par 3146 cilvēkiem, vēstīja aģentūra LETA, atsaucoties uz Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegto informāciju.

Zemākais reģistrēto bezdarbnieku skaits joprojām atrodams Rīgas reģionā — 5,6%, augstākais – Lattgalē (18,8%). Kurzemē bezdarbs sastādīja 10,8%, Vidzemē — 9,5%, Zemgalē — 8,8%.
Starp Latvijas pulsētām bezdarba līmenis Rīgā sastādīja 5,3%, Valmierā — 6,1%, Jūrmalā — 6,8%, Jelgavā — 7,2%, Ventspilī — 7,4%, Jēkabpilī — 10,8%, Daugavpilī — 11,9%, Liepājā — 12,1%, Rēzeknē — 16,8%. Šie dati ir mazāki nekā pirms mēneša.

Taču ir kāda pilsoņu kategorija, kuru vidū bezdarbs tikai pieaug – tie ir cilvēki vecumā no 50 gadiem. Katrs trešais bezdarbnieks Latvijā pieder pie šīs vecuma grupas, un no 2009. gada bezdarbnieku skaits vecumā no 50 gadiem ir palielinājies par 9,1%. Lielākais bezdarbnieku skaits šajā grupā atrodams Latgalē, un 42% šīs grupas bezdarbnieku ir zems izglītības līmenis. Rīgas domes rīcībā esošie dati liecina, ka sociālā pabalsta vidējais saņēmējs ir 50 gadus veca sieviete.

Darbs starptautiskajā lidostā Rīga
© Sputnik / Игорь Зарембо

Kopš 1990. gada Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis vairāk kā par 20%, un 40% Latvijas iedzīvotāju vecums pārsniedz 50 gadus, tātad gandrīz puse valsts iedzīvotāju pieder pie riska grupas un jau rīt var zaudēt darbu. Šo faktoru citu starpā ietekmē arī sabiedrībā plaši izplatītie mīti un stereotipi. Valda uzskats, ka gados vecāki cilvēki nevēlas strādāt, nespēj samierināties ar pārmaiņām un atņem darba vietas jauniešiem.

NVA ir iecerējusi cīnīties ar šo vecuma diskrimināciju, tāpēc sadarbībā ar Austrijas, Polijas un Igaunijas sociālo lietu ministrijām izstrādā aktīvās novecošanas stratēģiju. Tās galvenie novirzieni – nodarbinātība, izglītība un sociālā drošība. Programmas ietvaros aģentūra plāno apkopot informāciju par vecākās paaudzes cilvēku spējām, iemaņām un veselības stāvokli, lai nepieciešamības gadījumā izstrādātu individuālus atbalsta plānus uzņēmumu līmenī.

50
Pēc temata
Bezdarbnieki un bēgļi: Vācija meklē integrācijas iespējas
Bezdarbs liks pavērt durvis migrantiem
Mēneša laikā bezdarbnieku skaits pieaudzis gandrīz par 3700 cilvēkiem
Daugavpils mēru uztrauc bezdarbs, nevis "zaļie cilvēciņi"
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

1
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

1
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam

1
(atjaunots 12:05 21.10.2020)
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība lūdz valstij piešķirt skolotājiem ikmēneša kompensāciju par attālināto darbu 60 eiro apmērā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Kompensāciju arodbiedrība pieprasa Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likuma grozījumu ietvaros, saskaņā ar kuriem darba devējam ir jākompensē darbiniekam izdevumi attālinātajam darbam, raksta Grani.lv.

Pieprasītā summa ietver sevī darba aprīkojuma amortizāciju – 30 eiro datoram, programmnodrošinājumam, darba galdam, 10 eiro kancelejas piederumiem, 6 eiro komunālajiem izdevumiem un 14 eiro telefona un Interneta rēķina apmaksai.

Kompensācija var tikt izmaksāta no kopēja izglītības nozares finansējuma, uzskata arodbiedrība. Lai skolotājs varētu pasniegt attālināti, skolotājam ir jābūt portatīvajam datoram ar nepieciešamo programmnodrošinājumu, tīmekļa kameru, mikrofonu un austiņām. Turklāt darbs no mājām nozīmē, ka pedagogs vairāk patērē elektrību, kā arī ir nepieciešams kvalitatīvs Internets ar augstu un stabilu ātrumu – tas arī ir jākompensē. Neskaitot pārējo, arodbiedrība uzskata, ka skolotājiem ir nepieciešami digitālo iemaņu un attālinātas pasniegšanas iemaņu pilnveidošanas pasākumi.

Kā jau ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā skolām vairākus mācību modeļus pandēmijas laikā, tai skaitā daļēji vai pilnībā attālinātā režīmā. Turklāt no 26. līdz 30. oktobrim 7.-12. klašu skolēni vienu nedēļu mācīsies attālināti, lai samazinātu Covid-19 izplatību.

1
Tagi:
kompensācija, attālinātās mācības, Latvija, pedagogi
Pēc temata
Viņa saprot tikai spēka un agresijas valodu: LIZDA vadītāja par Šuplinsku
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Skolotāji vazājas pa klasēm: Vladova aicina Šuplinsku demisionēt
Bērnu aizsardzība no "tālmācībām" un dators uz valsts rēķina: sākta parakstu vākšana