Šķērsot Atlantijas okeānu. Foto © boredofborders

Divi latvieši vēlas doties uz Olimpiādi airu laivā

182
Divi ceļotāji no Latvijas plāno šķērsot Atlantijas okeānu airu laivā. Šodien viņi startēja no Namībijas un trīs mēnešu laikā cer noenkuroties Brazīlijā.

Rīga, 4. maijs  — Sputnik. Šodien pl. 10.00 pēc Latvijas laika no Namībijas krastiem airu laivā sēdās divi latvieši – viņi vēlas šķērsot Atlantijas okeānu un nokļūt Riodežaneiro, kur vasarā notiks Olimpiskās un Paraolimpiskās spēles.

Pirms diviem gadiem Kārlis Bardelis velosipēdistu komandas sastāvā par godu XXII Ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos devās labdarības ziemas velobraucienā no Rīgas uz Sočiem, lai savāktu naudu Rīgas Bērnu slimnīcai. 2013. gada rudenī viņš ar krosa slidām šķērsoja Eiropu no Nordkapa raga Norvēģijā līdz Gibraltāram, bet pēc tam, 2014. gada pavasarī uz slēpēm devās gar Polāro loku, no Krievijas robežas līdz Norvēģu jūrai.

Viņa draugs un kolēģis Gints Barkovskis ir alpīnists. Viņa kontā ir virsotnes Kaukāza kalnos, Alpos un Himalajos.

Tagad viņi ir nolēmuši svinēt XXXI Vasaras Olimpiskās spēles Riodežaneiro un Atlantijas okeānu šķērsot airu laivā "Linda" bez buras, motora un pavadošā transporta, paļaujoties tikai uz savu spēku. Šodien drosmīgie ceļotāji startēja no Luderikas ostas Namībijā un cer pēc trim mēnešiem noenkuroties 6000 kilometrus tālajā Riodežaneiro.

Līdzi ceļotāji ņem gandrīz tonnu bagāžas — apģērbu, pārtiku un dzeramo ūdeni. Bardelis un Barkovskis  plāno izmantot arī jūras ūdeni, ko atsāļos ar speciālas iekārtas palīdzību. Ceļā drosminieki izmantos satelīta telefonu un saules baterijas, lai uzlādētu tā akumulatoru.

Informācija par to, kur pašlaik atrodas laiva, un uzzināt, kā klājas  abiem airētājiem, tiks publicēta projekta vietnē "Bored  of Borders" vai Facebook.

 

182
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas