Bedres uz ceļa. Foto no arhīva

Finanšu ministrija noliedz lielo valsts iepirkumu izjukšanas risku

24
Mediji informē, ka ceļu būvniecība var ciest zaudējumus par summu līdz 90 miljoniem eiro ierēdņu paviršības dēļ, jo Publisko iepirkumu likums nav pieņemts savlaicīgi.

RĪGA, 28. aprīlis — Sputnik. Vilcināšanās ar jaunā Publisko iepirkumu likuma pieņemšanu var bremzēt dārgo valsts projektu īstenošanu, ziņo aģentūra LETA, atsaucoties uz laikrakstu Dienas Bizness. Finanšu ministrija apliecināja, ka neviens publiskais iepirkums neizjuks.

Izdevums vēsta, ka Finanšu ministrija ir brīdinājusi valsts un pašvaldības iestādes, lai tās apturētu visus iepirkumus, kuru vērtība pārsniedz noteikto slieksni — 5,225 miljoni eiro.

Iepirkumu apturēšana var nopietni ietekmēt daudzas jomas, visvairāk – ceļu būvi.

Ierēdņu paviršība var nodarīt katastrofālus zaudējumus nozarei, raksta izdevums, jo šīs paviršības cena sasniedz 90 miljonus eiro.

Maijā un jūnijā būtu jāizsludina 8 iepirkumi ceļu būves jomā, un kopējā iepirkumu vērtība pārsniedz 5,225 miljonus eiro.

"Latvijas Avīze" informē, ka Saeimai tiks nosūtīts lūgums steidzamā kārtā izskatīt Publisko iepirkumu likumprojektu, lai netiktu paralizēta Eiropas fondu līdzekļu apgūšana. Atbilstoši ES direktīvām jau 18. aprīlī beidzās termiņš, kad likumdošanai bija jābūt sakārtotai.

Publisko iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīti jau 19. novembrī, taču tālāka normatīvo aktu virzība nenotika, norāda izdevums, jo viedokļi par šiem likumprojektiem atšķiras un tiek lobētas dažādu pušu intereses.

Vēstule ministrijas stilā

FM uzsvēra, ka pārejas periodā nevienam publiskajam iepirkumam nedraud darījuma izjukšana vai aizliegums. Darbs pie ES direktīvas pārņemšana bija uzsākts savlaicīgi, uzsvēra iestāde.

Finanšu ministrija sadarbībā ar Iepirkumu uzraudzības biroju 18. aprīlī publicēja ieteikumus pārejas periodam, kamēr turpinās atsevišķu ES iepirkumu direktīvu normu iekļaušana nacionālajā likumdošanā.

FM norāda, ka vēstule, kas tika nosūtīta valsts un pašvaldību iestādēm ar rekomendācijām atlikt lielus iepirkumus, ir "inkonsekventas komunikācijas" rezultāts.

Resors to paziņoja valsts un pašvaldību iestādēm un atvainojās visiem par kļūdainas informācijas sniegšanu.

Kā apgalvo ministrija, lai nodrošinātu atsevišķu ES direktīvu normu pārņemšanu, izstrādāti grozījumi spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, un paralēli tiek virzīti jauni likumprojekti. Diskusijas likumprojektu izstrādāšanas ietvaros ļāvušas nonākt pie vienprātības daudzos jautājumos iepirkumu jomā. Rezultātā jauno likumprojektu pieņemšana kļūs par svarīgu soli iepirkumu sistēmas pilnveidošanā.

Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu, zemākā cena vairs nebūs galvenais kritērijs pretendentu izvērtēšanai. Turklāt par nelieliem tiks uzskatīti iepirkumi, kuru vērtība nepārsniedz 10 tūkstošus eiro, nevis 4 tūkstošus eiro, kā pašlaik.

Pēc Iepirkumu uzraudzības biroja datiem, pērn Latvijā tika veikti 15 454 iepirkumi par kopējo summu 1,86 miljardu eiro apmērā. No tiem 11 800 iepirkumi piederēja pie mazo iepirkumu kategorijas, bet lielo iepirkumu kopējā summa sasniedza 1,27 miljardus eiro.

Kopējais pasūtītāju skaits sasniedzis 1350, tai skaitā divas trešdaļas bija pašvaldības, bet trešā daļa — valsts pakļautības iestādes.

24
Pēc temata
Nepieejamā eironauda
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

23
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

23
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Saskaņā ar mācību scenāriju pretinieks ne tikai nopostīja ķīmisko ražotni, bet, spriežot pēc karodziņiem, arī pielietoja kodolieročus

Eksperts: Krievija norāda kodolieroču pielietošanas noteikumus, lai "ienaidnieks" dzirdētu

0
(atjaunots 18:51 08.08.2020)
Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba informācija par kodolieroču pielietojuma noteikumiem pilda savaldīšanas uzdevumu un palielina potenciālā pretinieka atbildību, paziņoja Stratēģiskās konjunktūras centra eksperts Oļegs Ponomarenko.

RĪGA, 9. augusts – Sputnik. Krievija izmantos savu kodolpotenciālu raķešu uzbrukuma gadījumā valsts teritorijā, informēja Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

"Jebkura trieciena raķete tiks uzskatīta par raķeti ar kodolgalviņu. Informācija par raķetes startu automātiskā režīmā tiks nosūtīta Krievijas militāri politiskajai vadībai, kas atbilstoši situācijai pieņemts lēmumu par kodolspēku atbildes darbību mērogu," teikts KF BS Ģenerālštāba pārstāvju rakstā, ko publicēja avīze "Krasnaja zvezda".

"Šādi paziņojumi un tamlīdzīgu jautājumu konceptuāla izstrāde ir lēmumu pieņemšanas pamatos. Acīmredzot, labāk, ja iespējamie pretinieki ir brīdināti par to, kā konkrēti darbosies mūsu valsts militārā mašīna kaut kādās ekstraordinārās situācijās. Tādai (informācijas – red.) atklāšanai vai konkretizēšanai ir uzdevums savaldīt. Tas ir, nekavējoties likt saprast, kas var notikt, un tādējādi palielināt pretējās puses atbildību par kaut kādām darbībām," teica Ponomarenko intervijā Sputnik Latvija.

Viņš atzīmēja, ka kodoluzbrukuma pielietošanas publiskotā koncepcija ir tikai bāzes algoritms, kam pieļaujami dažādi izņēmumi. Piemēram, ja pretējā puse paspēs informēt Krievijas militārpersonas par to, ka palaistā raķete nav plānots uzbrukums, iespējama kaut kāda atsevišķa nejaušība. "Konkrētas situācijas var paredzēt izņēmumus," secināja eksperts.

0
Tagi:
kodolieroči, Krievija
Pēc temata
Krievu ieroči: kodoltermiskais "Tjulpan" – spēcīgākais mīnmetējs pasaulē
Krievijas prezidents apstiprinājis valsts politiku kodolsavaldīšanas jomā
Un kodolieročus arī līdzi paķeriet: Krievijas ĀM par ASV spēku iespējamo izvešanu no VFR
ASV nolēmušas izspiest Krieviju no kodoltehnoloģiju tirgus