Musulmaņu sievietes.Foto no arhīva

New York Times: Latvija vēlas aizliegt nikābus visām trim sievietēm, kuras tos valkā

268
Amerikāņu žurnālisti izskata konfliktu starp Latvijas iestādēm un sīko islāma kopienu.

RĪGA, 23. aprīlis — Sputnik. Bēgļi ne īpaši vēlas nokļūt Latvijā, un no vietējām musulmaņu sievietēm tikai trīs valkā nikābus, bet Tieslietu ministrija tik un tā grib aizliegt musulmaņu galvassegas. New York Times mēģināja noskaidrot iemeslus.

Līga Legzdiņa ir viena no trim sievietēm, kuras valkā nikābu Latvijā, kur dzīvo divi miljoni cilvēku. Tomēr Tieslietu ministrijai tas jau ir par daudz. Pašlaik  tiek izstrādāts likumprojekts, līdzīgs Francijā pieņemtajām tiesiskajām normām, kas liedz nēsāt šādas galvassegas publiskās vietās. Tas palīdzētu aizsargāt Latvijas kultūru un nodrošināt sabiedrisko kārtību. Hidžābus, kas neaizsedz seju, tas neaizliedz. Latvijas tieslietu ministrs, Nacionālās apvienības loceklis Dzintars Rasnačs, kas uzstājas pret imigrantiem, ir pārliecināts, ka likumprojekts gūs Saeimas atbalstu un tiks pieņemts 2017. gada sākumā.

Šis Latvijas likumprojekts liecina par eiropiešu augošo satraukumu par migrācijas krīzi. Ungārija, Polija un Slovākija ir atteikušās uzņemt lielas bēgļu grupas, un pat Latvijā, valstī ar aukstām ziemām un vāju sociālās aizsardzības sistēmu, kur bēgļi diezin vai vēlas nokļūt, gan politiķi un mediji, gan arī lielākā daļa iedzīvotāju jūt bailes pret ienācējiem.

27 gadus veca Līga Legzdiņa, latviete, ir pieņēmusi islāmu pēc brauciena uz Ēģipti. Līga (Fātima) Legzdiņa mācās LU medicīnas fakultātē un pavada brīvdienas laukos Amatas novadā kopā ar vīru un diviem bērniem. Viņas vīrs Viesturs Kanders pieņēma islāmu viņu kāzu dienā.

Ja neņemt vērā nikābu, lūgšanas un gavēņus, Legzdiņa un viņas vīrs dzīvo tāpat kā pārējie Latvijas lauku iedzīvotāji, lasa puķes un sēņo. Taču, kad Līga brauc uz studijām uz Rīgu, melnais nikābs izraisa agresiju pilsētas transportā. Viņai regulāri liek "vākties uz turieni, no kurienes ieradusies", un daudzi brīnās, kad viņa atbild nevainojamā latviešu valodā.

Tieslietu ministrs Rasnačs uzskata, ka jautājums nav par to, cik sievietes patiešām nēsā nikābus, bet gan par to, lai potenciālie migranti iemācītos cienīt mazās un viendabīgās Latvijas likumus. Pēc viņa domām, viņš aizstāv ne tikai Latvijas kultūru, bet arī Eiropas vērtības.

Tāpat kā citas reģiona valstis, Latvija ļoti vēsi izturējās pret ideju uzņemt bēgļus, kuru skaits Vācijā jau pārsniedzis miljonu. Pēc ilgām sarunām Latvija piekrita uzņemt 776 bēgļus, bet tikai ES iespaidā, kas ar lielām pūlēm cenšas sadalīt bēgļus starp 28 Eiropas valstīm.

Pagaidām no 776 solītajiem bēgļiem valstī ieradušies tikai seši. Taču praktiskie jautājumi par viņu izvietošanu un integrāciju atkāpjas satraukto diskusiju priekšā par islāmu, jo, ņemot vērā pēdējos notikumus, sabiedrības izpratnē tā ir pilsoņu kara, terorisma un seksuālās vardarbības reliģija. Turklāt vietējiem iedzīvotājiem nav nekādas pieredzes saskarsmē ar musulmaņiem.

LU profesors, orientālists Leons Taivāns atbalstīja sabiedrības satraukumu, ko pauda labējā spārna partijas, un pareģoja "musulmaņu iebrukumu". Tajā pašā laikā Latvijas Islāma kultūras centra vadītājs Ahmeds Roberts Klimovičs samulsināja sabiedrību, salīdzinot latviešus, kuri karo Afganistānā un Mali Republikā, ar ISIS kaujiniekiem. Viņš solīja, ka Latvijā tikšot pieņemts šariāta likums.

Intervijā New York Times Klimovičs salīdzināja musulmaņus ar vācu ebrejiem trīsdesmitajos gados un teica, ka tieši šāda attieksme ir pamudinājusi Oļegu Petrovu, bijušo Islāma kultūras centra vadītāju, pievienoties ISIS. Šī Petrova rīcība lika Latvijas politiķiem domāt, ka vietējie musulmaņi apdraud valsts drošību, it īpaši gadījumā, ja viņu sejas ir apsegtas. Bijusī Latvijas prezidente, Vaira Vīķe-Freiberga jau ir paziņojusi, ka nikābs ir bīstams sabiedrībai, jo zem tā var noslēpt bumbu.

268
Pēc temata
Austrijas prezidenta kandidāts neļaus tiesnešiem nēsāt nikābu
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem

10
(atjaunots 15:52 30.11.2020)
Tomēr Veselības ministrijā atzīmēja, ka, ja situācija ar koronavīrusu valstī mainīsies, testēšanas algoritms var tikt pārskatīts.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne paziņoja, ka dotajā posmā netiek plānots paplašināt Covid-19 testēšanu, iekļaujot testēšanas algoritmā cilvēkus, kuri strādā noteiktās profesijās, kā tas notika pavasarī, raksta Press.lv.

Uz jautājumu, vai netiek plānots prioritāri testēt noteiktas cilvēku grupas, ja tas būs nepieciešams drošai profesionālo pienākumu izpildei, Veselības ministrijas pārstāve atbildēja, ka pagaidām šādu plānu nav, bet, ja situācija mainīsies, testēšanas algoritms var tikt pārskatīts.

Veselības ministrija uzskata, ka esošais algoritms garantē mērķtiecīgu valsts apmaksātu testēšanu – tā ir pieejama visiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ja rodas saslimšanas simptomi vai epidemioloģiskie rādītāji. Turklāt Slimību profilakses un kontroles centrs lemj, kādos gadījumos ir pamats plašākai testēšanai uzņēmumos, skolās un citās iestādēs.

Tāpat testēšana tiek nodrošināta medicīnas iestādēs un sociālās aprūpes centros, kur ir daudz riska grupu.

Veselības ministrijā atzīmēja, ka pašlaik testēšanas punktos visā Latvijā rindu nav, un jebkurš cilvēks, iepriekš pierakstoties, var operatīvi nodot testu tajā pašā vai nākamajā dienā un tikpat operatīvi saņemt rezultātus.

10
Tagi:
Latvija, koronavīruss, Veselības ministrija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ļaužu pūļi TC un ballītes Rīgas centrā? Latvijā mazinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Jaunas šausmas: ASV cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, sāk izkrist zobi
P. Stradiņa slimnīca, foto no arhīva

Ar pneimoniju mājās: slimnīcās beidzas gultasvietas pacientiem

15
(atjaunots 15:02 30.11.2020)
P. Stradiņa slimnīca vairs nevar uzņemt visus pacientus ar pneimoniju – dažiem nāksies ārstēties ambulatori.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Vieglākos plaušu iekaisuma gadījumos tagad nākas ārstēties mājās – slimnīcās nav vietu, vēsta LTV.

Vakar Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā uzrunā Latvijas iedzīvotājiem atzina, ka veselības sistēma valstī ir uz izdzīvošanas robežas, savukārt ieviestie drošības pasākumi nav atnesuši gaidīto efektu.

Pacientu skaits ar Covid-19, kuri nokļuvuši stacionāros, sasniedzis 510 cilvēkus. Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijas valsts sekretāre Diāna Mūrmane-Umbraško pastāstīja, ka šobrīd Covid-19 slimniekiem ir pieejamas 629 gultasvietas, savukārt akūtas nepieciešamības gadījumā to skaitu iespējams palielināt par 81. Tomēr var pienākt brīdis, kad veselības aprūpes sistēma nebūs spējīga palīdzēt visiem, kam ir nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca Venspilī
© Sputnik / Sergey Melkonov

Mediķi uzsver: slimnieku jau ir tik daudz, ka visus uzņemt nav iespējams. Piemēram, Mārtiņš Purenkovs, P. Stradiņa slimnīcas interns atzīmēja, ka visnopietnākās komplikācijas, no kurām pacients var pat nomirt, – tā ir pneimonija un elpceļu mazspēja. Pacienti visbiežāk nokļūst slimnīcā šo iemeslu dēļ. Diemžēl slimnīca vairs nevar uzņemt visus pacientus ar pneimoniju, atzīmēja viņš. Medicīnas darbinieki cenšas sekot līdzi tam, vai pacients spēj turpināt ārstēties ambulatori – vai arī viņš ir jāievieto stacionārā.

Par to, ka tas var notikt, ārsti ir brīdinājuši jau vairākas reizes. Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs iepriekš skaidroja, ka ne tik svarīgas ir gultasvietas, bet gan personāla skaits, kurš netiek galā ar lielo pacientu skaitu. Neskaitot pārējo, liels daudzums mediķu šobrīd ir inficēto kontaktpersonas vai arī paši slimo ar Covid-19.

15
Tagi:
Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca, veselības aprūpes sistēma, Latvija
Pēc temata
"Slimnīcas ir pilnas ar inficētajiem": aizsardzības ministrs aicina rīkoties radikāli
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Jāpalīdz mediķiem: kas traucē piesaistīt vairāk brīvprātīgo Latvijas slimnīcās
No slimnīcas mājup par 150 eiro: jauna problēma ar Covid-19 pacientiem
VAS Latvijas dzelzceļš

"Latvijas Dzelzceļš" izpārdod lokomotīves

0
(atjaunots 16:41 30.11.2020)
Izsolei tiks nodotas divas TEP70 sērijas dīzeļlokomotīves un sešas ČMEZ sērijas lokomotīves, kuru kopējā sākumcena ir 704 680 eiro.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. "Latvijas Dzelceļa" meitasuzņēmums "LDz cargo" pārdod izsolē astoņas dīzeļlokomotīves ar kopējo sākumcenu 704 680 eiro, tiek ziņots oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Kravas vagoni, foto no arhīva
© Sputnik / Alexander Vilf

Tiek atzīmēts, ka izsolei tiks nodotas divas TEP70 sērijas dīzeļlokomotīves ar sākumcenu 92 920 eiro un 93 560 eiro. Tāpat tiks piedāvātas sešas ČMEZ sērijas lokomotīves, kuru sākumcena sastāda 82 850 eiro, 83 250 eiro, 84 850 eiro, 86 550 eiro, 88 050 eiro un 92 650 eiro.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka "Latvijas Dzelzceļa" apgrozījums pērn krities par 7,5%, salīdzinot ar 2018. gadu, sastādot 337,645 miljonus eiro. Koncerna zaudējumi sastādīja 9,328 miljonus eiro, salīdzinot ar iepriekšējā gada peļņu 14,408 miljonu eiro apmērā.

Pērn pa dzelzceļu tika pārvesti 41,49 miljoni tonnu kravu, kas ir par 7,77 miljoniem tonnu, jeb 15,8%, mazāk, nekā 2018. gadā. 79,4% šī apjoma sastādīja importa pārvadājumi (32,949 miljoni tonnu), kas ir par 18,6% mazāk, nekā 2018. gadā. Galveno kravu plūsmas daļu pa Latvijas dzelzceļiem veido partneri no Krievijas – 70,4% no visiem pārvadājumiem.

Kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

0
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kliedzoši nepieņemams tonis: Latvijas ĀM aizliedza stividoriem prasīt Krievijai kravas
Nav skaidrs, kāpēc Latvija pati atsakās no tranzīta: situāciju LDz apsprieda Saeimā
"Latvijas Dzelzceļš" pārdod jau otro staciju