Pie bērnu ārsta. Foto no arhīva

Bērnu slimnīcā trūkst ārstu

40
(atjaunots 18:52 20.04.2016)
Slimnīcā izveidojušās milzīgas rindas pie speciālistiem, piemēram, lai nokļūtu pie oftalmologa, jāgaida gandrīz pusgads.

RĪGA, 20. aprīlis — Sputnik. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša informēja par katastrofisku kadru trūkumu iestādē.

Slimnīcā šobrīd trūkst 86 ārstu un 99 pacientu aprūpes darbinieku, vēsta aģentūra LETA atsaucoties uz Čakšas vārdiem.

Slimnīcā garākās rindas ir pie kardiologa, oftalmologa, otolaringologa, psihiatra un ģenētiķiem. Piemēram, rindā pie oftalmologa nāksies gaidīt 155 dienas, ģenētikas speciālista pieņemšana jāgaida 108 dienas, kardiologa – 107 dienas, vizīte pie psihiatra var notikt pēc 88 dienām, bet pie otolaringologa — pēc 48 dienām.

Pēc Čakšas teiktā, milzīgās rindas rada augošais pieprasījums pēc slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem, un nepietiekama personāla efektivitāte, kā arī ievērojams ambulatoro pacientu skaita pieaugums. Tāpat, pēc ārstu domām, liela nozīme ir arī valsts noteiktajiem ambulatorās veselības aprūpes speciālistu darba apmaksas zemajiem tarifiem.

Pēc slimnīcas vadītāja domām, problēmas risinājumā varētu palīdzēt  ambulatoro pacientu plūsmas sakārtošana,  prioritāro rindu izveide un sistemātiskas izmaiņas veselības aprūpes organizācijā. Nepieciešami arī citi uzlabojumi.

Zāles. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība bērniem nesen tika apspriesta Saeimas apakškomisijās— Sabiedrības veselības un Demogrāfijas lietu apakškomisijās.

Kurš noteiks diagnozi Veselības ministrijai

Ministru prezidents Māris Kučinskis piektdien plāno apspriest situāciju veselības aprūpē ar medicīnas asociāciju pārstāvjiem. Dienas kārtībā — valdības rīcības plānā paredzētie pasākumi situācijas uzlabošanai veselības aprūpes jomā, gaidāmās reformas veselības aprūpē un iespējas palielināt finansējumu.

Prezidents Raimonds Vējonis paziņoja, ka neatbalsta veselības aprūpes reformu, kuras pamatā būtu budžeta deficīta palielināšanās.
"Sakārtojot savu fiskālo telpu, Latvijai ir tomēr jāturpina kustēties bezdeficīta budžeta virzienā, jo nebūtu jātērē vairāk, nekā nopelnām. Jebkurš budžeta deficīts ir aizņemšanās, un tas nozīmē, ka tā mums tāpat būs jārod līdzekļi, kā šo aizdevumu atdot, un, manuprāt, tas nav pareizi," — sacīja Vējonis raidījumā "Rīta panorāma" LTV kanālā.

Komentējot plānotas veselības aprūpes darbinieku protesta akcijas, viņš paziņojis, ka jebkuru problēmu var atrisināt diplomātiskā ceļā.

"Izejot ielās, protams, var paust savu neatkarību. Mēs esam demokrātiska valsts, un šīs tiesības var izmantot, bet, vai tas vienmēr noved pie rezultāta? Diemžēl tā varbūt nav. Manuprāt, līdzīgi kā karos, bieži vien ir jāsēžas pie galda un jāved diplomātiskas sarunas, jāmēģina panākt labvēlīgs rezultāts, kas ir pieņemams abām pusēm." — teica prezidents.

Arodbiedrību akcija "Par cilvēka cienīgu dzīvi un darbu veselam un izglītotam cilvēkam Latvijā" norisināsies Rīgā 1. maijā. Demonstrāciju dalībnieki atbalstīs veselības un izglītības jomu darbiniekus. Situācija veselības aprūpē, pēc Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītāja Pētera Krīgera domām, apdraud ne tikai cilvēku veselību, bet arī valsts drošību kopumā.

Krīgers uzsvēra, ka veselības aprūpe jau pārdzīvojusi dažādas reformas, taču ir nepieciešama vēl viena— finansējuma reforma, tikai pēc tam gaidāma situācijas uzlabošanās.

Pavisam nopietna tēma

Vakar kāda Bērnu klīniskās slimnīcas ārsta uzvedība izraisīja aktīvas diskusijas sociālajos tīklos. Meitenes invalīdes māte informēja, ka ārsts pieņemšanas laikā atteicis sarunāties ar meiteni krievu valodā, norājis viņu par nepietiekamām latviešu valodas zināšanām un ieteicis "braukt uz savu Krieviju".

Vēlāk slimnīcā informēja, ka ir aprunājušies ar ārstu par šo situāciju, un sekos tam, lai tamlīdzīgi gadījumi nākotnē neatkārtotos, bet medicīnas iestādes galvenais ārsts jau ir atvainojies bērna mātei par notikušo.

40
Temats:
Krīze Veselības ministrijas darbā (10)
Pēc temata
Belēvičs atzīst krīzi veselības aprūpē
Piezvani Belēvičam
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

4
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

4
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Veselības ministre Ilze Viņķele, foto no arhīva

Viņķele: par otro vilni vēl ir pāragri runāt

3
(atjaunots 15:10 10.07.2020)
Līdz šim Slimību profilakses un kontroles centram ir izdevies noskaidrot Covid-19 inficēšanās avotus Latvijā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Runāt par otro Covid-19 vilni pēc trīs dienu rādītājiem būtu priekšlaicīgi, taču tuvākās dienas būs izšķirošas, pastāstīja TV3 raidījuma "900 sekundes" intervijā veselības ministre Ilze Viņķele.

Pēdējo dienu laikā Latvijā ir atklāts vairāk nekā 30 jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu, lai gan pirms tam jaunu inficēto skaits saglabājās zemā līmenī.

Ministre uzsvēra, ka šī ir situācija, kurā noteikti ir jāizvairās no emocionāliem vērtējumiem un jāskatās uz faktiem. Viņa paskaidroja, ka Latvijā Covid-19 gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju joprojām nepārsniedz 15, taču nevajag gaidīt, kamēr saslimstība aizies tik tālu.

Tai pat laikā, viņasprāt, uz trīs dienu pamata būtu pāragri runāt par otro Covid-19 vilni un secināt, ka inficēšanās izaugsmes tendence ir stabila. Viņa paskaidroja, ka novērtējums tiek veikts katru nedēļu.

"Acīmredzot šodienas un vēl īpaši brīvdienu rādītāji būs tie izšķirīgie, vai otrdien uz Ministru kabineta sēdi man diemžēl būs jādodas ar striktākiem ierobežojumiem," uzsvēra ministre.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saista pēdējo dienu uzliesmojumu ar Rīgas restorāniem "Aqua Luna" un "Riviera", kuros paviesojās cilvēku kompānija, tai skaitā divi tūristi.

SPKC atzīmēja, ka, ja speciālisti līdz nedēļas beigām nenoskaidros visus jaunos koronavīrusa inficēšanās avotus, nākamnedēļ valsts var atgriezties pie striktākiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību.

Ministre uzsvēra, ka, risinot jautājumu par iespējamajām izmaiņām ierobežojumiem, tiks novērtēts inficēšanās raksturs un kur tā notiek. Šobrīd, pēc viņas sacītā, ir redzams, ka inficēšanās notiek cilvēkiem, kuri atbraukuši no ārzemēm un rīkojuši ballītes vai pasākumus.

"Tātad uzsvars ir ārzemes un iekštelpas - acīmredzot šis būtu tas virziens, kurā mums būtu jāseko notikumu rašanās cēloņiem un arī uz tiem jāiedarbojas," sacīja ministre.

Iepriekš Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis pauda pieņēmumu par to, ka "otrais vilnis", ja tas notiks, būs saistīts ar robežu atvēršanu un ārzemju braucieniem.

3
Tagi:
Latvija, koronavīruss, Ilze Viņķele
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi