Ārsts darbā

Ārsts norāj bērnu invalīdu par nepietiekamām latviešu valodas zināšanām

289
(atjaunots 14:29 20.04.2016)
Bērnu klīniskās slimnīcas speciālists ieteicis meitenei noskaidrot viņas veselības stāvokļa nianses ar Google tulkotāja palīdzību vai – vēl labāk – braukt "uz savu Krieviju".

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Latvijas bērnu slimnīcas ārsts nosaucis par nesekmīgu krievu meiteni ar ierobežotām iespējām. Bērns ieradies pie viņa uz pieņemšanu un nav zinājis latviešu valodu; ārsts teicis meitenei, lai viņa "braucot uz savu Krieviju", tīklā Facebook pastāstīja  meitenes māte Diāna Skaburska-Zakroja.

Latvijā dzīvo divi miljoni cilvēki. 40% valsts iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Valsts valodas statuss piešķirts tikai latviešu valodai, savukārt krievu valoda saņēmusi svešvalodas statusu.

Skaburska-Zakroja pastāstīja, ka viņas meitu izmeklējis Bērnu klīniskās slimnīcas neirologs Guntis Rozentāls, kurš atteicies sarunāties ar bērnu krievu valodā un nosaucis par divnieku karalieni, kas neprotot latviešu valodu. Ārsts piedraudējis meitenei, ka piezvanīs skolas direktoram un pasūdzēsies par viņu.

"Pastāstīšu savas meitas vārdiem: izmeklēšanas sākumā viņa paskaidroja ārstam, ka viņai būtu ērtāk sarunāties krievu valodā. Pēc tam pār viņu bira bērnu ārsta necienīgi izteikumi par valsts valodas zināšanām, apvainojumi par atzīmēm skolā (viņš nosauca meitu par divnieku karalieni), iebiedēja ar zvanu skolas direktoram. Kārtējo ārsta jautājumu par veselības stāvokli meita nesaprata, un ārsts pajautāja, vai viņa protot lietot Google tulkotāju. Meitene atbildējusi, ka protot. Tur tad viņa arī atradīšot atbildi, teicis ārsts," – rakstīja meitenes māte.

Viņa piebilda, ka ārsts "atgādinājis bērnam, kur viņa dzīvo un kādā valodā runā valstī, kā arī teicis, lai viņa braucot uz savu Krieviju."

Ārsts netiks sodīts

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Dace Preisa apstiprināja, ka tāda situācija patiešām ir bijusi.

"Jā, tāds gadījums patiešām bija. Slimnīcas vadība uzaicināja šo ārstu uz sarunu, lai noskaidrotu visus apstākļus. Viņš atzina, ka tāda situācija ir bijusi un viņš ar pacientu sarunājies latviski. Secinājums ir viens: ārstam ir jābūt spējīgam sniegt pacientam visu nepieciešamo informāciju. Ja ārsts saprot, ka valodas barjeras dēļ saziņa nav iespējama, viņa pienākums ir paziņot informāciju vecākiem. Ar šo ārstu vienojāmies, ka viņš lielāku uzmanību pievērsīs savu pienākumu pildīšanai nevis audzināšanas procesam," – pavēstīja Preisa.
Viņa piebilda, ka slimnīcā tiek ārstēti visi bērni neatkarīgi no viņu tautības.

"Mēs apkalpojam pat patvēruma meklētājus, kuri nerunā ne krievu, ne angļu valodā. Tādā gadījumā mēs pat meklējam tulku, kurš varēs paziņot pacientam visu nepieciešamo informāciju. Mūsu slimnīcas galvenais ārsts jau ir atvainojies meitenes māmiņai par notikušo," – paskaidroja Preisa.

Viņa pastāstīja, ka slimnīcas vadība neplāno izmantot sankcijas attiecībā pret ārstu, taču sekos tam, lai tamlīdzīgi gadījumi nākotnē neatkārtotos.

289
Pēc temata
Latvieši izvēlas raidījumus krievu valodā
Latviešu valoda Maskavā: to mācās gan bērni, gan pieaugušie
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

12
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

12
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Rīgas dome nesaskaņoja mītiņu Navaļnija atbalstam: protestējošos izgaiņāja policija

28
Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notika nesankcionēta akcija Krievijas blogera Alekseja Navaļnija atbalstam.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vairāki desmiti cilvēku, neskatoties uz Rīgas domes aizliegumu, ieradās pie Krievijas vēstniecības Latvijā ar prasību atbrīvot blogeri Alekseju Navaļniju.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Iepriekš Rīgas dome noraidīja pieteikumu protesta akcijai pie Krievijas vēstniecības. Tomēr vairāki desmiti cilvēku ieradās ar plakātiem "Brīvību Aleksejam Navaļnijam!"

Полицейские поспешили попросить удалиться протестующих у посольства России в Латвии.
Sergey Melkonov
Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu.

Pie tam cilvēki turējās drošā attālumā un ievēroja pandēmijas apstākļos noteikto distanci.

Tiesa, policisti pasākumu pārtrauca. Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu. Akcijas dalībnieki neiebilda un steigšus izklīda.

 

28
Tagi:
Rīga, Krievijas vēstniecība, Navaļnijs, Latvija
Pēc temata
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Kāpēc Navaļnijs steidz atgriezties Krievijā
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko