Государственные флаг СССР

Latvija vēlas saņemt 185 miljardus eiro par "padomju okupāciju"

137
Okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas locekle Ruta Pazdere šos datus nosauca grāmatu "Latvijas rūpniecība pirms un pēc neatkarības atjaunošanas", "Padomju impērijas koloniālā politika un Latvijas kolonizācija 1940.-1990." un "Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai" prezentācijā.

RĪGA, 19. aprīlis — Sputnik. Ruta Pazdere pavēstīja, ka 185 miljardi eiro ir summa, ko zaudējusi Latvijas ekonomika. Tai vēl jāpieskaita vairāki desmiti miljardi eiro – demogrāfiskie zaudējumi, arī videi radītie zaudējumi, informēja aģentūra BNS.

"Bez pagātnes izpētes mums nav arī nākotnes, jo bez pagātnes pētniecības ir riski pieļaut līdzīgas kļūdas arī nākotnē," – grāmatu prezentācijas laikā pauda Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere ("Vienotība"). Viņa piebilda, ka būtu nepieciešams veidot "vienotu uztveri par vēsturi".

Politiķe atzina, ka viņu pārsteidzot cilvēki, kuri pret padomju laikiem izturas "normāli un neitrāli", jo tas ne vienmēr esot pareizi, un piebilda, ka būtu nepieciešami pētījumi jautājumā par to, kāpēc tā notiekot.

Pašai Vaiderei īpaši iepatikusies grāmata "Rūpniecība pirms un pēc neatkarības atgūšanas", jo tajā ir atainots, cik lielā mērā PSRS rūpniecība bija pakļauta militārajām vajadzībām.

Uzrunas noslēgumā deputāte pieminēja arī informatīvā kara tēmu, kurā zaudēt nedrīkstot.

Grāmatu prezentācijā piedalījās arī valsts tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ("Nacionālā apvienība"). Viņš nekavējoties norādīja, ka nepieciešams atgūt okupācijas gados zaudēto un aicināja Baltijas valstis apvienoties, lai panāktu kompensācijas izmaksu.

Ministrs atzīmēja, ka valdībai ir "politiskā griba" turpināt darbu šajā jautājumā, jo budžetā paredzēti PSRS okupācijas zaudējumu aprēķinam nepieciešamie izdevumi, un komisija strādā. Viņš norādīja, ka būtu nepieciešams vērīgi izpētīt citu valstu pieredzi un nekādā gadījumā nevajadzētu steigties.

Jāsaka gan, ka zaudējumu apzināšanas komisija nekur nesteidzas: tā tika izveidota pirms 11 gadiem un 2009. gadā zaudēja finansējumu, taču pirms diviem gadiem darbu atsāka. Nav zināms, cik gadus vēl turpināsies zaudējumu aprēķins, taču pašas komisijas darbam jau ir atvēlētas iespaidīgas summas, ko valdība sabiedrībai paziņo visai nelabprāt.

Igauņi iebilst

Tomēr Baltijas valstu vienotība PSRS nodarīto zaudējumu aprēķina jautājumā ir nedaudz sašķobījusies. Igaunijas valdība neplāno pieprasīt nekādu kompensāciju. Igaunijas premjerministrs Tāvi Reivass pavēstīja, ka valdībai vajadzētu nodarboties ar daudz nopietnāku jautājumu risinājumu, nevis izvirzīt Krievijai prasības par zaudējumu kompensāciju, kas it kā nodarīti valstij laikā, kad tā atradusies PSRS sastāvā.

"Pašreizējā republikas valdība ne reizi nav apspriedusi šo tēmu ne no viena, ne otra viedokļa. Es pats esmu pārliecināts: kamēr es vadīšu valdību, mēs šo tēmu neizskatīsim," – paziņoja Tāvi Reivass.

Viņš paskaidroja, ka nav jēgas atskatīties pagātnē, un kompensācijas prasībām nav nekādu izredžu. Tā vietā Igaunijas valsts un tautas interesēs ir jāstrādā, lai ar pārliecību skatītos nākotnē un valsts saglabātu savu neatkarību.

137
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

44
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

44
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas