Шадурскис Карлис

Kāpēc Melnais Kārlis atklājis skolotāju medību sezonu

162
(atjaunots 07:33 19.04.2016)
Latvijas izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ierosina grozīt likumus tā, lai būtu iespējams kontrolēt Latvijai nelojālos pedagogus un skolas. Specdienestu uzmanības centrā nokļuvuši privātskolas Innova pedagogi, kuri piedalās akcijā "Nemirstīgais pulks".

RĪGA, 19. aprīlis — Sputnik, Vladimirs Dorofejevs. Latvijas izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") uzskata, ka Latvijai nepieciešami likumi, kas ļautu labāk uzraudzīt "nelojālos" pedagogus.

Savu viedokli politiķis pauda TV3 programmā "Nekā personīga". Ierosinājums sekot nelojālajiem pedagogiem un skolām vēl tiek izstrādāts, tāpēc pagaidām ministrs nevēlējās sniegt žurnālistiem sīkāku informāciju.

Šadurskis pastāstīja, ka vairakkārt apspriedis situāciju skolās ar Drošības policijas vadību un Izglītības kvalitātes valsts dienesta darbiniekiem. Viņš paskaidroja auditorijai, kāpēc vajadzīgs pilnveidots likums.

"Latvijai nelojāls skolotājs, kura mērķis ir mūsu valsts graušana, tajā brīdī, kad inspektors ir klasē, pasniegs visu tieši tā kā vajag. Bet ir instrumenti, lai saprastu, kas ir fasāde un acu aizmālēšana un kas ir reālā situācija skolā. Tāpēc būs vajadzīgi grozījumi," – atzina ministrs.

Par nelojāliem nosaukti divi cilvēki: privātskolas Innova bijušais vadītājs Broņislavs Zeļcermans un pirmskolas klašu pedagoģe Margarita Dragile.

Nav gluži saprotams, ko televīzijas sižeta autori uzskata par nelojalitāti, taču raidījumā tika izmantoti nepolitiskās akcijas "Nemirstīgais pulks" kadri – tajā piedalās abi pedagogi.

Rūpīgi aprēķināti skolas ienākumi (12 tūkstoši eiro gadā) un valsts piešķirto dotāciju summa. Pieminēts arī fakts, ka specdienesti jau pievērsuši īpašu uzmanību skolai Innova.

"Skolas audzēkņi izcīna pirmās vietas starptautiskajās un valsts mēroga olimpiādēs, iestājas labākajās augstskolās pasaulē… Nedod Dievs, ja mūsu skolēnu vecāki kļūs par izplatīto melīgo stereotipu un pārliecības upuriem. Ir sākusies vajāšana politiskās pārliecības dēļ!!!" – raksta "aizdomīgā" pedagoģe Margarita Dragile savā profilā Facebook.

Kas tad īsti tik "nelojāls" notiek šajā privātskolā, it īpaši ņemot vērā to, ka Broņislavs Zeļcermans, viens no aizdomīgajiem pedagogiem, ir atteicies no skolas vadītāja pienākumiem, un Margarita Dragile pašlaik nestrādā – viņas ģimenē gaidāms pieaugums.

Iespējams, šo mācību iestādi apmeklē karavīri okupantu formās un vada viltus pariotisma nodarbības? Daudziem vēl atmiņā palikusi skandalozā epizode: Saeimas deputātam Imantam Parādniekam (Nacionālā apvienība) piederošajā bērnudārzā uz "atklāto nodarbību" ieradās Waffen SS Lettland leģiona formas tērpos ģērbušies kareivji ar vērmahta laiku ieroču maketiem.

Leģiona diena bērnudārzā "Pūcīte" 2012. gada 16. martā.

Varbūt arī šeit bērnus apciemo kareivji okupantu formas tērpos. Nē. Tādi šeit nenāk. Kas tad par vainu?

Broņislavs Zeļcermans atteicās sniegt komentārus, jo skolā pašlaik notiek akreditācija. Viņš apsolīja visu pastāstīt pēc nedēļas, kad tiks atrisināta ar akreditāciju saistītā situācija.

Savukārt pirmskolas klašu pedagoģe Margarita Dragile piekrita pastāstīt par sevi. Viņa kategoriski noliedza pieņēmumus par savu nelojalitāti un uzsvēra, ka viņa ir valsts patriote.

"Kā tieši varētu izpausties nelojalitāte pirmskolas vecuma bērnu attīstības studijā? – ironizēja skolotāja. – Mēs nelipinām no plastilīna Putinu, Krievijas karogu nezīmējam un ar politiku bērnudārzā nenodarbojamies."

"Mēs nerunājam par vēsturi, politiku un sabiedrību. Manās nodarbībās tiek attīstīta koordinācija, runas prasme un muzikālā dzirde. Taču, kā noprotams, runa nav par to, ko es daru nodarbībās. Runa ir par to, ko es daru ārpus skolas, 9. maijā," — viņa paskaidroja.

Margarita Dragile ir viena no "Nemirstīgā pulka" organizatoriem. Lūk, kas teikts pasākuma mājas lapā: "Daudziem no mums 9. maijs ir ģimeniski miera svētki, un "Nemirstīgais pulks" ir mūsu varonīgo priekšteču piemiņas akcija." Tā nu ir sagadījies, ka reiz izglītības ministram  nācās atkāpties no amata krievu skolēnu protestu dēļ. Tagad viņam lielas raizes rada šī nepolitiskā akcija, un skola Innova var ciest tādēļ, ka tās pedagogi piedalās "Nemirstīgā pulka" pasākumā.

162
Pēc temata
Šadurskis – pedagogiem: jums algas nepaaugstināsim
Šadurskis salīdzinājis situāciju augstskolās ar bumbu ar laika degli
Šadurskis nolēmis pievērsties nelojāliem pedagogiem
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

4
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

4
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"