Darbs starptautiskajā lidostā Rīga

Bezdarbs liks pavērt durvis migrantiem

239
(atjaunots 13:02 10.04.2016)
Latvija, kuras iedzīvotāju skaits sasniedz 1,98 milj. cilvēku, izjutīs darba roku trūkumu, tātad tai nāksies pavērt durvis migrantiem.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Jaunāko ekonomisko datu analīze liecina, ka 19 eirozonas valstīs nedaudz uzlabojies bezdarba stāvoklis. Saskaņā ar Eurostat datiem, bezdarbnieku skaits februārī samazinājies par 39 tūkstošiem cilvēku salīdzinājumā ar janvāri. Bezdarbs Eiropas Savienības dalībvalstīs sastādīja 8,9%, un kopš janvāra nav mainījies. Tas ir minimālais rādītājs kopš 2009. gada.

Aizbraukt uz visiem laikiem nevar atgriezties. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Никольский

Zemākais bezdarba līmenis tika reģistrēts Vācijā (4,3%), Čehijā (4,5%), Maltā (5,1%) un Dānijā (5,8%). Augstākais rādītājs konstatēts Grieķijā (24% 2015. gada decembrī) un Spānijā (20,4%).

Salīdzinājumā ar 2015. gada februāri bezdarba līmenis ir samazinājies 24 ES valstīs, palicis nemainīgs Beļģijā un pieaudzis trīs valstīs: Austrijā (no 5,4% līdz 6%), Latvijā (no 9,7% līdz 10,1%) un Somijā (no  9,1% līdz 9,2%). Ievērojamākais bezdarba līmeņa kritums vērojams Kiprā (no 16,6% līdz 12,6%), Spānijā (no 23,2% līdz 20,4%) un Bulgārijā (no 9,8% līdz 7,4%).

Kā eirozonas problēmas ietekmē Latviju?

Par to, kā bezdarba līmenis iespaidos eirozonu kopumā, Sputnik Latvija pastāstīja ekonomikas zinātņu doktore, Baltijas Starptautiskās akadēmijas profesore Inna Stecenko.

"Paskatīsimies, kāda situācija bija pērn. Eurostat dati norāda, ka bezdarba līmenis eirozonas valstīs sastādīja 10,9%, ES kopumā šis rādītajs sasniedza 9,4%. Bezdarbnieku skaita ziņā pirmās vietas ieņēma Grieķija — 24,9%, Spānija — 22%, Horvārija — 16% un Kipra — 15%.

Teiksim, 15% bezdarbnieku Kiprā, kur dzīvo 900 tūkstoši cilvēku, bez darba palikušo iedzīvotāju skaits nav liels. Grieķijā dzīvo 10,8 miljoni cilvēku, Spānijā — 46,5 miljoni, un bezdarba līmenis, kas pārsniedz 22%, var nopietni iedragāt ES valstu ekonomiju," – paskaidroja profesore.

Pēc viņas domām, šāda situācija darba tirgū nozīmē nesaņemtus nodokļus, tātad tā sāpīgi skar arī sociālās programmas.

"Sociālais līdzsvars valstī var nodrošināt tās stabilu attīstību. Otrs noteikums – finansiālā stabilitāte. Eiro stabilitātes vērtēšanai tiek izmantoti noteikti faktori, piemēram, budžeta deficīts, kas nevar pārsniegt 3%. Nodokļu ieņēmumu trūkums novedīs pie budžeta deficīta, tātad augs eiro vērtība. Vienkāršajiem patērētājiem tas nozīmē produkcijas cenu palielināšanos," – norādīja Stecenko.

Pērn Latvijā bezdarba līmenis turējās pie 10% atzīmes. Pats par sevi saprotams, jaunieši ar svešvalodu zināšanām ir spiesti meklēt darbu ārvalstīs, un Lielbritānijas, Īrijas, kā arī citu valstu tirgū viņi ir pietiekami konkurētspējīgi.

Profesore Stecenko atzīmēja, ka atpakaļ Latvijā gandrīz neviens neatgriežas, jo algas līmenis Latvijā ir ievērojami mazāks nekā minētajās valstīs.

"Protams, valsts, kurā dzīvo 1,98 miljoni cilvēku, tāpat kā citas valstis līdzīgā situācijā, izjutīs darba roku trūkumu, tātad tai nāksies atvērt durvis migrantiem," – viņa piebilda.

Tas nozīmē, ka pie mums nesteigsies braukt kadri ar labu izglītību, ņemot vērā algu, kas salīdzinājumā ar citam ES valstīm ir pamaza. Mūsu valstij būtu jāizstrādā jauna sociālā politika, kurā tiktu ņemta vērā mierīga līdzāspastāvēšana ar citu tautību pārstāvjiem, kuru kultūra atšķiras no mūsējās, ieteica profesore Stecenko.

239
Pēc temata
Kučinskis: jāpadomā, kā sūtīt migrantus atpakaļ
Tranzīts: ik gadus Latvija zaudē 20 tūkstošus darbspējīgo iedzīvotāju
Aizbraukt uz visiem laikiem nevar atgriezties
Meitenes skolā, foto no arhīva

Šuplinska paņēma savus vārdus atpakaļ: vecākiem neatļaus izvēlēties tālmācības

14
(atjaunots 19:13 29.10.2020)
Vecāki nevarēs paši izvēlēties starp mācībām klātienē vai attālinātām mācībām – tas padara skolotāju darbu neiespējamu.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Nav iespējams atļaut vecākiem pašiem pieņemt lēmumu par attālinātu mācību režīmu, paziņoja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska preses konferencē.

Šonedēļ tieslietu ministrs Jānis Bordāns paziņoja, ka tiek izskatīta iespēja ļaut vecākiem pašiem izlemt, vai bērni ir jāsūta uz skolu, vai jāturpina viņu mācības attālināti, un ka Šuplinska devusi tam principiālu piekrišanu.

Tas izraisīja kārtējo kritikas vilni attiecībā pret ministri: pedagoģijas zinātņu doktors, Rīgas domes deputāts Jakovs Pliners (Latvijas Krievu savienība) paziņoja, ka Šuplinska pārlika atbildību par bērnu izglītošanu uz vecāku pleciem, savukārt Rīgas 80. vidusskolas direktore, Rīgas domes deputāte Anna Vladova ("Saskaņa") uzrakstīja sašutuma pilnu publikāciju Facebook.

Pēc tam Šuplinska paziņoja, ka šāds lēmums ne vien dubultotu pedagogu darbu, bet padarītu to vienkārši neiespējamu.

Tajā pašā laikā Šuplinska norādīja uz virkni alternatīvu, kuras varētu izmantot vecāki, ja viņi baidās sūtīt bērnus uz skolu risku dēļ, kas saistīti ar Covid-19 izplatību.

Pirmkārt, vecāks var uzņemties atbildību par bērna izglītošanu saslimšanas vai īpašu ģimenes apstākļu gadījumā. Ja vecākiem ir iespēja pieskatīt un atbalstīt bērnu, tad, konsultējoties ar skolu, var savstarpēji organizēt mācību procesu, saņemot vienīgi skolotāja konsultācijas.

Otrkārt, var organizēt mācības mājās. Taču ministre uzsvēra, ka pamatizglītība ir obligāta, un nepamatota skolas neapmeklēšana ir pārkāpums, kura gadījuma ir iespējama pat sociālā dienesta iejaukšanās.

"Ja vecāks ir sazinājies ar skolu un vienojies, ka viņam ir bažas, var pieskatīt bērnu, pieskatīt, atbalstīt un sagādāt mācību materiālus, ir gatavs skolotāja konsultāciju vienreiz nedēļā saņemt, tur nav bažu. Līdzīgi, kā tas ir saslimšanas gadījumos, līdzīgi, kā tas ir kāda ģimenes apstākļa gadījumā, organizēt šo mācību procesu kopīgi. Un tad no skolotāja saņemt tikai to konsultāciju," paziņoja Šuplinska.

Atbildot uz jautājumu par to, kādā situācijā tomēr var tikt izskatīts tālmācību variants visiem skolēniem, Šuplinska atbildēja, ka tas var notikt ārkārtējās situācijas režīma ieviešanas gadījumā valstī. Iepriekš šādu iespēju pieļāva Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele.

14
Tagi:
Ilga Šuplinska, attālinātās mācības, Latvija
Pēc temata
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Maiņas vai tālmācības ik pēc nedēļas: kā skolas sāks mācību gadu
Valdībai ir izdevīgi turēt skolēnus mājās: kāpēc LKS iebilst pret tālmācībām
Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā

Latvijā miris viens cilvēks ar Covid-19, atklāts 251 inficēšanās gadījums

11
(atjaunots 18:32 29.10.2020)
Aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 5105 Covid-19 testi, pozitīvo testu daļa sastādīja 4,9%.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī ir veikti 5105 koronavīrusa testi, reģistrēts 251 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs. Miris viens cilvēks ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi – vecuma grupā 85-90 gadi.

Kopumā kopš epidēmijas sākuma Latvijā ir atklāti 5395 Covid-19 gadījumi, 1406 cilvēki izveseļojās, 64 – nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti 35 cilvēki ar Covid-19, kopumā stacionāros ārstējas 197 pacienti, 189 no tiem ir vidēji smaga slimības gaita, astoņi atrodas smagā stāvoklī.

Lietuvā diennakts laikā ir atklāti 950 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi – tas ir jauns maksimums. No Covid-19 miruši vēl seši cilvēki, citu iemeslu dēļ miruši trīs inficētie.

Kopumā līdz ar vīrusa izplatības sākšanos Lietuvā inficējušies 13 088 cilvēki, turpina slimot 8301, izveseļojās 4582.

No Covid-19 Lietuvā kopumā miruši 150 cilvēki, citu iemeslu dēļ miruši 55 ar koronavīrusu inficētie.

Pēdējo 24 stundu laikā veikti 11 866 koronavīrusa testi, kopā veikti 997 860.

Igaunijā atklāti 82 jauni Covid-19 gadījumi. Pēdējo 24 stundu laikā veikts vairāk nekā 1700 pirmreizējo koronavīrusa testu.

11
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Rožkalns: Latvija palielinājusi investīciju pieplūdumu pēc veiksmīgas pretošanās Covid-19
Covid-19 slimnīcās: ārsti ir uz spēku izsīkuma robežas
Slimnīca Rīgā informēja par plānveida operāciju pārtraukšanu Covid-19 draudu dēļ
Rīgā augs Covid-19 testēšanas punktu skaits
Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, foto no arhīva

Igaunijas ĀM vadītājs neatbalstīja "tūrisma burbuli" ar Sanktpēterburgu

0
(atjaunots 19:52 29.10.2020)
Igaunijas valdība pagaidām nav apspriedusi brīvas pārvietošanās iespēju ar Krievijas Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu nav sajūsmā par autobusu kompānijas Lux Express piedāvāto ideju izveidot "tūrisma burbuli" ar Krieviju, pastāstīja viņš Radio 4 raidījumā "Lieliskais četrinieks".

Ideja izveidot "tūrisma burbuli" ar Krieviju tika šoruden izteikta arī Somijā, savukārt Lux Express veiktā aptauja 2000 Sanktpēterburgas iedzīvotāju vidū parādīja, ka aptuveni 80% respondentu vēlētos braukāt uz Baltijas valstīm un Somiju vēl līdz pilnai robežu atvēršanai.

Taču, pēc Reinsalu sacītā, Ministru kabinets šo ideju neapsprieda, savukārt pats viņš to neatbalsta.

"Pirmkārt, es neesmu dzirdējis, ka piedāvājums par tūrisma burbuli ar Pēterburgu vai Ļeņingradas apgabalu būtu izskanējis Somijas valdības līmenī. Spēkā esošie Somijas noteikumi šādu iespēju neparedz. Taču Igaunijas valdība piedāvāja izveidot šādu burbuli Somijas virzienā, un somi vienkārši to pieņēma zināšanai. Kas attiecas uz brīvu pārvietošanos ar Krieviju pandēmijas apstākļos… es pret to attiecos piesardzīgi, teikšu godīgi," sacīja Reinsalu.

Šādas attieksmes iemesls, pēc viņa sacītā, ir Covid-19 saslimšanas gadījumu skaita izaugsme Eiropā, tostarp Igaunijā un Krievijā.

"Ņemot vērā visus šos apstākļus, es uzskatu, ka brīvas pārvietošanās veicināšana nav pamatota no veselības viedokļa," paskaidroja ministrs.

Pēc Reinsalu sacītā, valdība šo jautājumu nav apspriedusi, jo oficiāli tas netika izvirzīts.

"Šāda piedāvājuma nav uz valdības apspriešanas galda, jo to neviens arī nav izdarījis – nedz no Krievijas puses, nedz šeit Igaunijā, līdz ar to, šāda piedāvājuma arī nav. Un es uzsvēršu, ka visi šie lēmumi un ierobežojumi, kas tiek ieviesti gan Eiropas robežu ietvaros, gan ar trešajām valstīm, tie nav politiski, tie izriet tikai un vienīgi no tautas veselības apsvērumiem. Ierobežojumus, kurus Krievija ieviesa attiecībā pret Igauniju, Eiropu un otrādi, tie visi ir attiecīgi vienādi," sacīja ĀM vadītājs.

Saskaņā ar vakardienas datiem, kumulatīvā 14 dienu saslimstība Igaunijā sastādīja 52,07 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

0
Tagi:
tūrisms, koronavīruss, Krievija, Igaunija
Pēc temata
Eksperts: aviācijas atjaunošana Latvijā ilgs gadiem
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Igaunijā aicina nedēmonizēt braucienus uz ārzemēm