Igors Gusevs saveda kārtībā to, ko vandāļi sapostīja grautiņa laikā kapsētā. Foto no arhīva

Salaspils kapi: kur zeme vaid

397
(atjaunots 17:45 07.04.2016)
Starptautiskās fašistisko nometņu ieslodzīto atbrīvošanas dienas priekšvakarā vēsturnieka Igora Guseva vadītā brīvprātīgo komanda 9. aprīlī organizēs sestdienas talku vecajos Garnizona kapos Salaspilī. Tie slēpjas mežā netālu no "nāves ceļa", pa kuru nacisti dzina ieslodzītos uz nāves sodu izpildes vietu.

RĪGA, 7. aprīlis — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Ilgu laiku vēsturnieks Igors Gusevs bija kultūras un vēstures programmas autors un vadītājs. Pēc pārraides slēgšanas viņš izdeva žurnālu "Klio". Vēsturnieks ir uzņēmis vairākas dokumentālās filmas, izdevis vairāk nekā desmit Latvijas vēsturei un kultūrai veltītas grāmatas. Strādājot pie grāmatas "Patiesība par Salaspili" viņš 2007. gadā sameklēja arī šo aizmirsto un pamesto kapsētu.

"Tolaik sapratu kaut ko patiešām pārsteidzošu – Salaspilī ir lielisks memoriāls, kas tika atklāts jau 60. gadu sākumā, taču nav ne muzeja, ne ieslodzīto kapu vietas," – Igors Gusevs stāsta Sputnik korespondentam.

 • Krusts no sveša kapa koncentrācijas nometnes gūsteņu apbedījuma vietā (1944. g. foto)
  Krusts no sveša kapa koncentrācijas nometnes gūsteņu apbedījuma vietā (1944. g. foto)
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • Salaspils Garnizona kapi. Valsts Ārkārtas komisijas locekļi pie atraktā kapa (1944. g. foto)
  Salaspils Garnizona kapi. Valsts Ārkārtas komisijas locekļi pie atraktā kapa (1944. g. foto)
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • Koncentrācijas nometnes gūstekņu mirstīgās atliekas, kas atrastas veco Garnizona kapu vietā (1944. g. foto)
  Koncentrācijas nometnes gūstekņu mirstīgās atliekas, kas atrastas veco Garnizona kapu vietā (1944. g. foto)
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • Sievietes kurpe ar pēdas atliekām (2008. gada rudens)
  Sievietes kurpe ar pēdas atliekām (2008. gada rudens)
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • 2009. gada pavasarī atrastie galvaskausi
  2009. gada pavasarī atrastie galvaskausi
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • Salaspils koncentrācijas nometnes gūsteņu pārapbedīšana 2009. gada 12. maijā
  Salaspils koncentrācijas nometnes gūsteņu pārapbedīšana 2009. gada 12. maijā.
  © Foto : archive/Igor Gusev
 • Salaspils koncentrācijas nometnes gūsteņu pārapbedīšana 2009. gada 12. maijā
  Salaspils koncentrācijas nometnes gūsteņu pārapbedīšana 2009. gada 12. maijā
  © Foto : archive/Igor Gusev
1 / 7
© Foto : archive/Igor Gusev
Krusts no sveša kapa koncentrācijas nometnes gūsteņu apbedījuma vietā (1944. g. foto)

"Padomju laikos neviens neparūpējās par to, lai tiktu atzīmētas nacisma upuru apbedījumu vietas. Līdz ar to mūsdienās mūsu oponentiem ir pamats apgalvot, ka visi stāsti par Salaspils koncentrācijas nometnes briesmām esot padomju falsifikācijas, ja jau kapu neesot," – viņš paskaidroja.

Patiešām, kara nogalē nacisti centās slēpt savu noziegumu pēdas, iznīcinot apbedījumus, taču līdz galam tomēr nepaspēja… Ārkārtējā komisija atrada lielu skaitu apbedījumu, taču neatzīmēja to atrašanās vietas un neuzstādīja piemiņas zīmes. Kapus ir apslēpis necaurejams mežs…

"Vairākas dienas es klaiņoju pa mežu. Lauzos cauri brikšņai un bieziem krūmājiem. Ar arhīva plānu un nejaušu pazīmju palīdzību meklēju vecās apbedījumu vietas. Pamestas pareizticīgo kapličas drupas beidzot ļāva precīzi noteikt vienu no vislabāk pamanāmajām vietām, kas pieminēta arhīva datos, — vecos Garnizona kapus," – atcerējās vēsturnieks.

Neērts atradums

"Kad Rīga bija atbrīvota no hitleriešiem, Salaspils koncentrācijas teritorijā darbu sāka Ārkārtas valsts komisija, kuras uzdevums bija vācu fašistisko iebrucēju un viņu līdzskrējēju ļaundarību noskaidrošana un izmeklēšana. Apbedījumu iecirknis, kurā atrodas vecie Krievijas impērijas armijas Garnizona kapi, — stāstīja Igors Gusevs. – Tika uzņemtas fotogrāfijas, sastādīti sīki ekspertu slēdzieni, piemēram, par to, ka šajā vietā bija atrasti vairāk nekā 600 bērnu mirstīgās atliekas."

Oficiālie latviešu vēsturnieki šīs liecības ignorē. Kad Kara muzejā notika grāmatas "Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne: 1941-1944" prezentācija, tās autori uzstāja, ka padomju laikos informācija par nometnē bojāgājušajiem bijusi pārspīlēta.

Grāmatas autori Kārlis Kangers, Uldis Neiburgs, Rudīte Vīksne apgalvo, ka "darba un audzināšanas" nometnē hitlerieši nogalinājuši nevis 100 tūkstošus cilvēku, bet gan tikai aptuveni divus tūkstošus. Viņi raksta, ka nometnē bijuši apmēram 22 tūkstoši ieslodzīto, puse no tiem – politiskie ieslodzītie, citi šeit nonākuši "tranzītā" no Baltkrievijas un Krievijas, viņi pēc tam sūtīti uz Vāciju. Jautājumā par bērniem minētie vēsturnieki skaidro, ka nometnē bojā gājuši tikai daži bērni un tie paši – nejaušu iemeslu rezultātā…

"Taču ir fotogrāfijas, kurās redzami bērni, kas rindā guļ kapa bedrē. Ir baismīgais "Salaspils Madonnas" uzņēmums: sievietes mirstīgās atliekas ar bērnu uz rokām. Viņa mirdama neizlaida no rokām savu bērnu. Pēc mūsdienu "pareizās" vēstures veidotāju domām, tā ir "tipiska padomju falsifikācija", — Gusevs neslēpa savu sašutumu.

Viņiem šāva tieši sejā…

Gadu gaitā šī vieta ir paslēpusies meža biezoknī. Bija nepieciešams visu iztīrīt un sakārtot. Atradās godīgi cilvēki, kuri piekrita palīdzēt. Taču pēc tam, kad vēsturnieks griezās oficiālās iestādēs, viņš uzzināja, ka nacistu koncentrācijas nometnes gūstekņu kapu atzīto piemiņas vietu sarakstā nav.

Вскрытая могила на территории старого Гарнизонного кладбища в Саласпилсе. Труп матери с ребенком (фото 1944 г.)
© Foto : archive/Igor Gusev
© FOTO: ARCHIVE/IGOR GUSEV Atklāts kaps veco Garnizona kapu teritorijā Salaspili. Mātes un bērna mirstīgās atliekas (1944. g. foto)

"Viņi pieprasīja pierādījumus tam, ka apbedījumu vieta atbilst manam aprakstam. Es atsaucos uz arhīvu dokumentiem, rādīju kartes un fotogrāfijas, bet man atbildēja, ka tas viss esot padomju falsifikācija! Tad norādīju, ka tie ir veci pareizticīgo kapi. Atkal pieprasīja pierādījumus. Atradu arhīvos autentiskas pirmskara kartes. Pieprasīja apzīmogotu izziņu par to, ka kartes nav viltotas! Tikai pēc tam ierēdņi atļāva organizēt sestdienas talku."

Igora Guseva aicinājumam piedalīties kapu uzkopšanā atsaucās vairāki simti cilvēku. Dažu dienu laikā no teritorijas tika izvesti 20 lieli konteineri ar atkritumiem, sausiem zariem un puvušām lapām. Talcinieki pacēla vecos kareivju kapakmeņus, kas līdz šim gulēja zem augsnes virskārtas… Šajā laikā zinātnieks uzņēma dokumentālo filmu "Salaspils STALAG" (Stammlager, saīsinājumā STALAG — karagūstekņu nometne, kur tika ieslodzīti sagūstītie ierindnieki un jaunākie virsnieki. Tā atradās netālu no Salaspils koncentrācijas nometnes civiliedzīvotājiem). Uzņemšanas laikā pēc stipra lietus zeme atdeva cilvēku mirstīgās atliekas.

"Tie bija kauli, apavi, apģērbu skrandas, — stāstīja Igors Gusevs. – Pacēlu vienu kurpīti (spriežot pēc izmēra, tā varēja piederēt pusaugu meitenei), un tajā – zeķītes atliekas un pēdas fragmenti… Jau pavasarī šajā vietā, tikai nedaudz dziļāk, atradām septiņus galvaskausus. Diviem no tiem sejas kaulos bija ložu caurumi. Šāvienu pēdas… Izsaucām policiju, tika veikta tiesu medicīnas ekspertīze. Speciālisti izsniedza izziņu, ka tas ir Otrā pasaules kara laiku apbedījums. Tas bija pirmais valsts iestāžu izsniegtais oficiālais dokuments, uz kura varējām balstīties… Atliekas mēs apbedījām saskaņā ar pareizticīgo ceremoniju."

"Līdz pat šim laikam vecie pareizticīgo Garnizona kapi nav saņēmuši nekādu oficiālu statusu, — piebilda zinātnieks. – Kāda godājama amatpersona neformālā sarunā man pateica skaidri un gaiši: "Šai vietai nekad nebūs nekāda statusa!"

Фрагмент карты местности. План 1929 г
© Foto : archive/Igor Gusev
Apkaimes kartes fragments. 1929. gada plāns.© FOTO: ARCHIVE/IGOR GUSEV

Nacistiem šie kapi vēl joprojām izraisa milzu naidu. 2012. gadā viņi šeit sarīkoja grautiņu: saplosīja vainagus, sadauzīja ziedu vāzes. Pareizticīgo krusts ar uzrakstu "Gaiša piemiņa Salaspils mocekļiem" tika dauzīts pret kapakmeni tā, ka tas ieplaisāja, bet krusts saplīsa septiņās daļās. Vaininieki netika atrasti.
Tomēr Igors Gusevs līdz ar saviem biedriem, brīvprātīgajiem un līdzīgi domājošajiem ik gadus sakārto kapu kopiņas Garnizona kapos. Kapi vairs nav pamesti novārtā.

397
Pēc temata
Rīga gatavojas 9. maijam: koncerti, gājieni un dāvanas
Leģiona piemiņas diena - maldi vai meli?
Polijā pieteikts karš padomju laiku pieminekļiem
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

1
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

1
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

16
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
16
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa