Kāpēc Sputnik tā biedē Latvijas valdību

Kāpēc Sputnik biedē Latvijas valdību

385
Oficiālās Rīgas cīņa ar Krievijas ziņu interneta resursu varētu izskatīties komiski, bet patiesībā liecina par nopietnām problēmām Latvijas politiskajā elitē, uzskata Vladimirs Ardajevs.

RĪGA, 2. aprīlis — Sputnik. Valsts prezidents Raimonds Vējonis paziņoja, ka Krievijas aģentūras Sputnik interneta vietne tika bloķēta, jo tā nebija oficiāli reģistrēta Latvijā. Tomēr ĀM izvirzīja pavisam citu cēloni: bloķēšana ir saistīta ar Dmitriju Kiseļovu — MIA "Rossija Segodņa" vadītāju, kuras struktūrā ietilpst Sputnik.

"Cik man zināms, Sputnik nav reģistrēts Latvijā, tāpēc tā ir normāla situācija, ka viņu darbība Latvijā tika apturēta", — teica prezidents Vējonis preses konferencē.

Viņš apgalvo, ka "ikvienai kompānijai, tai skaitā arī Sputnik, ir tiesības iesniegt visus nepieciešamos dokumentus, lai reģistrētos Latvijā."

"Ja no viņiem būs saņemts pieteikums reģistrācijai, tad tas tiks izskatīts vispārējā kārtībā," — solīja Vējonis.

Latvijas vadītājam nācās sniegt žurnālistiem paskaidrojumus par to, ka ziņu resurss Sputniknews.lv 29. martā tika bloķēts valstī. Latvijas ĀM uzskata, ka resurss šķietami pārkāpj 2014. gadā 17. martā ES Padomes lēmumu par ierobežojošajiem pasākumiem sakarā ar Ukrainas teritoriālā veseluma, suverenitātes un neatkarības apdraudējumu. Tieši pamatojoties uz šo dokumentu tika ieviestas sankcijas pret dažādiem Krievijas pilsoņiem un kompānijām.

Turpmāk ĀM paskaidroja, ka problēma, pirmkārt, attiecās uz Dmitriju Kiseļovu. Lai gan sankcijas skar viņu personīgi, Latvijas diplomāti uzskata citādi.

Tajā pašā dienā Sputnik Latvijas auditorijai latviešu un krievu valodā iznāca ar citu domēna vārdu — Sputniknewslv.com.

Par kādu reģistrācijas runāja prezidents Vējonis?

Interneta vietne Sputniknews tika reģistrēta nacionālajā domēna zonā.lv, ievērojot visas formalitātes. Redakcija atrodas Maskavā, un, saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem, tai nav jābūt reģistrētai Latvijas oficiālās iestādēs.

Aizlieguma izmantot nacionālo domēnu, ārpus Latvijas robežas, tā kā citās valstīs (piemēram, Kazahstānā), tur arī nav.

Sākotnēji Sputnik aģentūras vadītājiem bija citi plāni. Viņi taisījās atvērt savu biroju Rīgā, lai strādātu tiešā kontaktā ar auditoriju, jo žurnālisti zina, kā tas ir svarīgi.

Tādā gadījumā vajadzētu oficiāli reģistrēt ārvalstu kompānijas pārstāvniecību, meklēt telpas, iegādāties datorus un pārējo tehniku, algot darbiniekus. Un, jā, jāatver konts bankā un jāmaksā nodokļi Latvijas Valsts kasē. Savukārt vietējās varas iestādēm būtu iespēja kontrolēt to darbību no Latvijas likumu ievērošanas viedokļa.

Pilna reģistrēšanai nepieciešamo dokumentu pakete tika nodota Latvijas varas iestādēs 2015. gada aprīlī. Procedūra parasti ilgst no divām līdz sešām dienām. Taču amatpersonas paziņojušas, ka šis gadījums ir neskaidrs un viņiem nepieciešamas konsultācijas ar Žurnālistu apvienību, politiķiem, speciālistiem mediju jomā.

Tad paņēmušas pārtraukumu uz diviem mēnešiem, solot dot galīgo atbildi 2015. gada jūnijā. Pēc tām pagāja vēl divi mēneši. Un tikai augustā atbildēja — nē, praktiski ar to pašu formulējumu, ar kuru tagad nobloķēja interneta vietni Sputniknews.lv.

12. februārī ziņu aģentūras Sputnik vietne sāka strādāt Latvijas auditorijai no Maskavas. Pusotru mēnesi vēlāk to bloķējuši. Tāpēc prezidenta Vējoņa padome aģentūrai „reģistrēties Latvijā” un viņa solījums izskatīt pieteikumu „vispārējā kārtībā” izskatās, maigi izsakoties, dīvaini.

Nobijāmies ēnas

Skandāls ar resursa Sputniknews.lv bloķēšanu Latvijā uztver neviennozīmīgi. Daudzi Saeimas deputāti un politiķi vērtē notiekošo pēc formulas „viņi to nopelnījuši”, un apgalvo, ka Sputnik ir ne tikai mediji, bet propagandas rupors, ar kuru ir attiecīgi jārīkojas.

Žurnālisti un sociālo tīklu lietotāji nesaprot, kāpēc valdībai vajadzēja bloķēt vietni, kaut gan ir zināms, ka var vienkārši mainīt domēnu. Daudzi vaino ierēdņus, ka tie mākslīgi piesaista uzmanību mediju resursam, no kura vēlas norobežot lasītājus. Atmaskošana pārvēršas par reklāmu.

"Man šķiet, ka nobijāmies Kiseļova ēnas. Apspiedām ruporu, kas gan vēl nav sācis runāt. Profilakses dēļ. Izskatās muļķīgi un nožēlojami, internetam ir savi likumi un iespējas, kurus ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs nespēs apturēt. Skaidrs, ka ja nebūs.lv, tad būs.com vai cits domēns," — citē interneta žurnāls "Spektr" Radio Baltcom informācijas dienesta vadītāju Nataļju Mihailovu.

"Bet visvairāk acīmredzot tracina tas, ka Sputnik rakstā labā latviešu valodā — tāda satura Latvijā vēl nebija, jo, ja medijiem krievu valodā ir dažāds informācijas iesniegšanas spektrs, tad latviski — ja runājam par ģeopolitiku, nekāda spektra nav. Man žēl, ka politiķi kārtējo reizi liek mūsu valsti apsmieklā," — sacīja Nataļja Mihailova.

Daudzie ar sāpēm atzīst Latvijas varas iestāžu darbību komisko efektu.

Á la guerre comme à la guerre

Šīs darbības, kas normālajā situācijā izskatītos smieklīgi, pilnīgi iekļaujas kara laika loģikā. Tieši tā izprata tagadējo situāciju Latvijas Saeima, steidzīgi pieņemot grozījumus valsts Krimināllikumam. Kā informēja Latvijas mediji, atsaucoties uz parlamenta preses dienestu, reformas "maina tiesisko regulējumu atbilstoši mūsdienu dzīves izaicinājumiem" un paredz kriminālatbildību par antivalstiskām darbībām "hibrīdkara un informācijas kara formātā".

Grozījumi paredz kriminālatbildību par publiskiem aicinājumiem mainīt Latvijā esošo valsts kārtību, par jebkuru palīdzību ārvalstij vai ārvalstu uzņēmumam, ja valsts drošības struktūras to uzskatīs par apdraudējušu republikas interesēm, kā arī par jebkuras informācijas nodošanu ārvalstu dienestiem— tieši vai caur starpniekiem.

Saeima izskatīja un pieņēma likumprojektu pirmajos divos lasījumos, kamēr prezidents Vējonis atradās slimnīcā sakarā ar sirds operāciju. Tas sašuta prezidentu, un viņš aicināja pārstrādāt likumu, lai „nepārkāptu konstitūciju un vārda brīvību”. Kas tieši izraisīja valsts vadītāja protestu— vai pats likums, vai to ka deputāti visu nolēmuši bez prezidenta klātbūtnes — joprojām nav skaidrs.

Parlaments grasās pieņemt grozījumus 7. aprīlī. Pirms divām dienām, 5. aprīlī tiesa pasludinās spriedumu saistībā ar apelācijas sūdzību par atteikumu reģistrēt aģentūras Sputnik pārstāvniecību Latvijā. Sēde notika pirms dažām dienām, bet prasītāja pārstāvji nebija spējuši piedalīties tajā pilnā sastāvā, jo MIA „Rossija Segoņa” juristus Jeļenu Timošenko un Jevgēņiju Koroļovu, neielaida valstī.

385
Temats:
Mēģinājumi bloķēt Sputnik Latvijā (15)
Pēc temata
Latvijas varas iestādes bloķē Sputnik, taču mobilā lietotne ir pieejama
Kiseļovs uzskata Sputnik Latvija bloķēšanu par paniku
Sputnik Latvija ir atgriezies pie saviem lasītājiem domēna zonā .com
Tautas balss: reakcija sociālajos tīklos pēc Sputnik padzīšanas no domēna zonas .lv
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, foto no arhīva

Pabriks pastāstījis, izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas gatavību dažādām krīzēm

4
(atjaunots 10:35 05.06.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs uzskata, ka modernu izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas sagatavotību dažādām krīzēm var tikai skolēni, pareizāk sakot, aizsardzības mācības nodarbības skolās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Šī gada februārī Saeima apstiprināja likumprojektu, kas paredz obligātas aizsardzības mācības skolās no 2024./25. mācību gada 10. un 11. klašu skolēniem, kā arī profesionālo mācību iestāžu 2. un 3. kursa audzēkņiem.

Pie tam valsts aizsardzības priekšmets parādījās skolās jau 2019. gadā. Tiesa, patlaban tas ir fakultatīvs.

Tomēr aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskata, ka jau tagad nav pieļaujams nepievērst uzmanību "valsts aizsardzībai", - pēc viņa domām, tas ir "vienīgais veids, kā modernu izaicinājumu priekšā spējam garantēt Latvijas sagatavotību dažādām krīzēm", vēsta Rus.lsm.lv.

Alternatīva šīm nodarbībām ir – obligātais dienests visiem - gan sievietēm, gan vīriešiem.

Taču obligātā dienesta Latvijā nav, tāpēc AM kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju strādā pie aizsardzības mācības pasniedzēju, instruktoru sagatavošanas skolām un koledžām.

Atgādināsim, ka aizsardzības mācības skolēniem plānots organizēt reizi mēnesī 8 stundas ilgā nodarbībā divu gadu garumā. Ja skolēns reliģisku apsvērumu vai citu iemeslu dēļ nevar apmeklēt šīs nodarbības, viņam tiks nodrošināta individuālu apmācību iespēja,

Plānots, ka aizsardzības mācības pasniegs Jaunsardzes centra instruktori. Kursu veidos trīs bloki.

Pirmais bloks – nodarbības par tādiem jēdzieniem, kā pilsoniskums, patriotiskums, politiskā aktivitāte. Otrais bloks – rakstura īpašības, līdera spējas, mērķu nospraušana, publiskas uzstāšanās, spēja pārliecinoši izteikties. Trešais bloks saistīts ar militārajām mācībām – ierindnieka, sakarnieka iemaņas, ieroču lietošana, darbības lauka apstākļos.

4
Tagi:
Latvija, skola, aizsardzība, Artis Pabriks
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Bergmanis pastāstīja, kāpēc Latvijā nevar atjaunot obligāto iesaukumu militārajā dienestā
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Militārajai nodaļai būt, savukārt obligātajai iesaukšanai – nē
Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava, foto no arhīva

Nāve uz ielas, bandīti un iereibuši krievu karavīri: Dombrava par trakajiem 90. gadiem

18
(atjaunots 22:07 04.06.2020)
Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava atkal sagādājis pārsteigumu: šoreiz viņš salīdzina rasu nevienlīdzību ASV ar trakajiem 90. gadiem Latvijā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Nacionālās apvienības pārstāvja Jāņa Dombravas jaunākās publikācijas, šķiet, pārsteigušas gan viņa domubiedrus, gan vēsturniekus.

Šoreiz politiķis nolēmis salīdzināt pašreizējos notikumus ASV ar "trakajiem 90. gadiem" Latvijā. Šķiet, viņš secinājis, ka Latvijas iedzīvotājiem pārbaudījumi dzīvē bijuši smagāki.

Turklāt ar savu analīzi domātājs Dombrava devis "vērtīgu mācību" tagadējiem Latvijas jauniešiem.

Bērniem

"Šo ierakstu pamudināja uzrakstīt tie bērni un jaunieši, kuri publiski kritizēja savus vecākus, jo tie esot pārāk stulbi, lai atbalstītu "blacklifesmatter". Tie jaunieši, kuri jūtas nenormāli apspiesti un priekšplānā izvirza dažādas pseidoproblēmas," savu publikāciju Facebook sāka Dombrava.

Par īstām problēmām jaunā paaudze var tikai minēt, viņš secināja.

"Viņi ir saskatījušies emocionālas Holivudas filmas un tizlus "influencerus", un svēti tic, ka viņi "struglo", ka dzīve ir netaisnīga un grūta priekš viņiem. Neviens nav piedzīvojis tādas grūtības, kā nākas piedzīvot šīs dienas paaudzei. Sasodīts. Lielākā daļa no viņiem nezina, kas ir grūtības. Viņu vecāki ir bijuši pārāk labi pret viņiem. Pārāk daudz devuši. Pārāk labus dzīves apstākļus radījuši, tāpēc viņi var uztraukties par planētas glābšanu no iedomātām problēmām," ir sašutis politiķis. Pēc tam viņš sāka izklāstīt problēmas, kas, pēc viņa domām, ir īstas.

Pie stūres bez noteikumiem un nazis ribās

"Kāda bija bērnu dzīve Latvijā 1990’os gados? Tolaik iespējamība, ka bērns sasniegs pilngadību bija krietni mazāka nekā šodien. Kāpēc? Jo bija lielāka iespēja, ka viņu nogalinās, pats viņš aizies bojā vai tiks sakropļots. Neatkarību atguvušajā valstī uz ceļiem un automašīnās mira neskaitāmi daudz cilvēku. Cilvēkiem bija vāja izpratne par ceļu satiksmes noteikumiem, brauca ātri, brauca dzērumā, nesprādzējās un ceļu zīmes bija neatbilstošas saliktas. Pie mājas uz gājēju pārejas teju katru nedēļu kādu sabrauca. Jaunas zīmes uzstādīja tikai pēc tam, kad autovadītājs sabrauca mazu bērnu," baismas ainas no trakajiem 90.gadiem tēlo Dombrava.

Tomēr nāve uz ceļa nebija briesmīgākais, norāda deputāts, bija bīstami arī staigāt pa ielām, vēsta politiķis.

"Vēlos vakaros Tu nevarēji būt drošs ejot pat ar vecākiem pa ielu, jo bija risks, ka jūsu ceļi krustosies ar bandītiem, ar sadzērušiem krievu zaldātiem, vai vienkārši nonāksiet situācijā, kad divas bandas savstarpēji izrēķinās. Savukārt brīdī, kad Tev vienam vajadzēja kaut kur iet, tad tā bija īsta laimes spēle. Izvēlēsies nepareizo ceļu un būsi sev sagādājis problēmas. Tu varēji uzdurties uz kaušļiem, kuri aiz neko darīt gribēs piekaut, uz narkomāniem, kuri Tevi aplaupīs, uz čigāniem, kuri Tevi var sadurt ar skrūvgriezi, uz urlām, kuriem nepatiks, ka runā latviski, uz slimajiem, kuri 90’os gados aktīvi zaga bērnus - izmantoja un noslepkavoja. Ātri vien tu biji spiests iemācīties iet pa trotuāra vidu, jo ja gāji pārāk tuvu sētām, tad bija risks, ka tiksi ievilkts iekšā sētās, kur Tevi aplaupīs. Ja iesi par tuvu ielai, bija risks, ka tiksi ierauts mašīnā vai tiksi notriekts no kāda dzērājšofera. Tu biji spiests iemācīties iet pārliecinoši un ļoti ātri. Pareizi turēt skatienu - Tu nedrīkstēji nodurt galvu, tu nedrīkstēji blenzt citiem virsū, tu nedrīkstēji izrādīt bailes vai citas vājuma pazīmes. Citādi riskēji palikt bez naudas, dabūt kauties vai pat saņemt nazi ribās. Un tā nebija neparasta lieta," biedē Dombrava tā, ka Holivudas filmu scenāristi aiz skaudības raud stūrīti.

Par iztiku vajadzēja rūpēties pašiem

Pie tā politiķis neapstājās – viņš sāka biedēt lasītājus ar stāstiem "iz dzīves" – kā reiz tusiņā pie kaimiņa nodurts puisis, kā klasesbiedra mamma glābusi zagļu sadurtu pensionāru, kā citam klasesbiedram tuviniekus nogalinājuši narkomāni.

"Tas nebija nekas neparasts. Vienus sadūra, citus nošāva. Tā tas vienkārši notika un vienīgais, ko varēji darīt ir gatavoties situācijām, kad paša dzīvība būs apdraudēta. Cits gāja trenēties cīņas sportos, cits nēsāja līdzi aukstos ieročus vai gāzes baloniņus, cits gatavojās citos veidos," raksta politiķis.

Pēc viņa vārdiem, ar pazemojumu varēja saskarties visur: "Skolā, čomu kompānijā, sporta skolās, visur bija tie, kuri tiek pazemoti. Pazemoja, jo kāds bija pārāk resns, tievs, kluss, tumšs, gaišs. Pārāk labi vai slikti ģērbās. Bija pārāk vājš vai emocionāls. Neaprakstīšu dažādus pazemojuma veidus, bet pieļauju, ka šodien būtu ieradusies filmēšanas komanda, sociālie dienesti, policija un ugunsdzēsēji, ja skolā aiz potītēm pa logu tiktu karināts skolēns. Pazemošanas mērķis bija izspiest emocijas no tā, kurš tiek pazemots - asaras vai dusmas. Stulbi, ciniski, nožēlojami, bet tā bija norma un neviens skolotājs par to nesatraucās."

"Mūsdienu jaunatnei liekas, ka problēma ir, ka viņiem nav jaunākais iphone. Tolaik problēma bija būt paēdušam un nestaigāt galīgi draņķīgā paskatā. Tai laikā nebija skolās izveidotas brīvpusdienas priekš visiem. Par ēdienu bija jārūpējas pašiem," stāsta politiķis. Viņs piebilda, ka liela daļa bērnu iztika ar dažiem santīmiem, ko iedevuši vecāki. Šīs naudas nepietika siltam ēdienam, tikai uzkodai. Ja vajadzēja jaunus apavus, nācās pašam krāt naudu un taupīt uz ēdamā rēķina.

Citos rajonos bija sliktāk

"Mūsdienu vecāki ir pārāk jauki pret bērniem, bet tādā veidā nodara lielu postu. Viņi ļauj bērnam paturēt visu nopelnīto naudu sev, bet agrāk tā bija norma, ka daļu no nopelnītās naudas bija jāatdod ģimenei rēķinu apmaksai. Bērnībā tas likās netaisnīgi, bet tas iemācīja, ka dzīvē vienmēr daļa nopelnītās naudas aizies ne Tavām ērtībām.

Ja Tu esi kādreiz pārmetis vecākiem, ka viņi ir tizli, jo dod pārāk mazu kabatas naudu un pārāk reti pērk jaunus telefonus, tad ej un lūdz viņiem piedošanu, jo tikai pateicoties šiem cilvēkiem Tev vispār ir kabatas nauda un telefons. Viņiem, visticamāk, nekā no tā nebija. Tu neko neesi viņiem devis, bet viņi Tev gan," Dombrava stāsta lasītājiem.

Savukārt tiem, kuri pēkšņi apšaubīs politiķa aprakstīto šausmu patiesīgumu vai nodomās, ka viņš dzīvojis kādā nelabvēlīgā rajonā, viņš tālredzīgi stāsta, ka dzīvojis Rīgas centrā.

"Nē, es nedzīvoju kaut kādā gangsteru rajonā. Skolas laikā dzīvoju Rīgas centrā un mācījos vienā no tā laika labākajām ģimnāzijām. Citos rajonos situācija bija draņķīgāka. Ja mūsu rajonā policija un vecāki daudz maz iztrenkāja zagļus, izvarotājus, urlas un narkomānus, tad citviet tie varēja daudz brīvāk darboties.

Es saprotu, ka joprojām ir bērni un jaunieši, kuriem ir jāiet cauri reālām grūtībām, bet tāpēc neuzķerieties uz tizlām subkultūrām, kuras sludina, ka esiet un būsiet vāji, ka ir jāpanāk utopiskā vienlīdzība uz citu rēķina. Nē, Jums ir jāsaprot, ka Jūs jau esat stipri. Grūtības Jūs norūdīs turpmākajai dzīvei. Jūs izsitīsieties tām cauri un Jūs izveidosiet labāku dzīvi sev, savai ģimenei un tautai," noslēdza Dombrava.

Ne īpaši labs vēsturnieks

Liela daļa lasītāju gan nesaprata, kāds sakars ir 90.gadiem un Dombravas grūtajai bērnībai ar pašreizējiem notikumiem ASV.

"Kāda ir doma Jūsu ierakstam? Pastāstīt, cik slikta bērnība Jums bija? Priecājos, ka mani uz ielas nesit un nekarina aiz potītēm pa logu, bet tas nenozīmē, ka jādzīvo agonijā par pagātni un šodienas problēmas jāignorē," politiķim atbildēja Ēriks Ozols.

Vēl lielāku sašutumu radīja Jāņa Dombravas replika Twitter, kur viņš nolēma rasu nevienlīdzības problēmu salīdzināt ar notikumiem Latvijā.

Te nu politiķis visus šokēja ar savām zināšanām, tā sakot, gāza no kājām:

"Vai ASV atņem melnādainajiem visus īpašumus, mantu, nogalina daļu ģimenes locekļu un citus lopu vagonos nosūta piespiedu darbā uz tāliem reģioniem bez iespējas brīvi pārvietoties. Ja tā nav, tad aizver muti, jo ar saviem izteikumiem tu aizvaino represētos un viņu tuviniekus," viņš klāstīja.

Lietotāji gan neapjuka – ātri vien noskaidrojās Dombravas izteikumu iemesls. Izrādījās, ka runa nav par slikto dzīvi 90.gados, bet gan vienkārši par neizglītotību.

"No viņa pasniedzējiem bija dzirdēts, ka Dombrova ir slikts vēsturnieks, bet nedomāju, ka ir tik traki. Ja ideoloģija stāv augstāk par faktiem, tad neko vairāk nevar gaidīt," konstatēja Krišjānis Bušs.

​"Viņš ir studējis vēsturi un kā saka pasniedzēji, nav bijis pārāk labs students," apstiprināja vēsturnieks Gustavs Strenga.

18
Tagi:
PSRS, Latvija, Dombrava
Pēc temata
Lepojaties ar kebabiem, latvieši? Dombrava atkal cilā problēmu, kas "slīcina" Latviju
Par ko tas puika runā? Iesalnieka publikācija pārsteidza pat nacionālistus
Pietiek! Dombrava vairs nevēlas maksāt dzērājiem un sliņķiem
"Apskaudušies" par ekonomiku: Iesalnieks paziņoja, ka Latvijā ne viss ir slikti
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins

Eksperts: ASV biedē Baltiju ar Krieviju, lai slēptu savus nedarbus

0
(atjaunots 10:41 05.06.2020)
ASV biedē cilvēkus Eiropā ar "Krievijas draudiem" un pieprasa aizvien jaunus izdevumus aizsardzībai: uz eiropiešu naudas rēķina plaukst amerikāņu militārā rūpniecība.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Poļu izdevums Sieci nāca klajā ar "Krievijas uzbrukuma" scenāriju Baltijas valstīm un Polijai, stāsta Sputnik Lietuva. Slēdzieni, uz kuru pamata būvēts scenārijs, tapuši pēc Krievijas bruņoto spēku mācību, Krievijas politiķu un militārpersonu izteikumu, kā arī stratēģisko dokumentu analīzes, stāsta raksta autori.

Tamlīdzīgu analīžu un scenāriju jēga slēpjas ASV militārās rūpniecības kompleksa atbalstā, sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja militārais eksperts Viktors Ļitovkins.

"Krievija nevienam neuzbrūk un uzbrukt netaisās. Tikai ASV un NATO karo pēdējos 20 gadus – Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā un Lībijā. Tagad viņi nelikumīgi uzturas Sīrijas teritorijā un zog tur naftu. Lai slēptu savus noziedzīgos nodarījumus, ASV apsūdz Krieviju par nosodāmiem nodomiem un biedē vienkāršos iedzīvotājus Eiropā, liekot viņiem maksāt lielāku naudu NATO," norādīja Ļitovkins.

Eksperts atzīmēja, ka NATO dalībvalstu aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP amerikāņus vairs neapmierina.

"Biedējot ar Krievijas militāro agresiju, Tramps pieprasa 4% no IKP, pieprasa, lai eiropieši pirktu ASV militāro tehniku. Tāda ir ASV militārās rūpniecības kompleksu apkalpojošo pārskatu jēga. Baltijas satelīti ir gatavi pirkt amerikāņu ieročus, taču tam viņiem nav naudas, bet Polija pērk ar prieku. Vēl vairāk, Varšava gatava izdot divus miljardus dolāru amerikāņu divīzijas uzturēšanai savā teritorijā," atzīmēja Ļitovkins.

Gadu no gada NATO savelk karavīrus un militāro tehniku pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar izdomātu Krievijas agresijas ieganstu. Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā. Noraizējusies par NATO aktivitāti pie savām robežām, Krievija ir spiesta spert adekvātus soļus, atzīmēja valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Pēc viņa vārdiem, rietumu stratēģiskais virziens patlaban rada lielākos draudus Krievijas militārajai drošībai.

0
Tagi:
Eiropa, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Kā sākās karš Afganistānā