Sergejs Semjonovs Baltijas jūras dzīlēs, kad niršana vēl bija atļauta

Baltijas jūras vēsture turpmāk būs noslēpumā tīta

337
(atjaunots 18:44 31.03.2016)
Aizliegums nirt pie nogrimušajiem kuģiem un pētīt to vēsturi ir kļuvis par smagu triecienu zemūdens pētnieku darbam. Par to, kā valdība apbedījusi daivingu Baltijas jūrā, stāstīja Sergejs Semjonovs no kluba "Poseidons". Drīz vien tikai retais varēs iepazīties ar jūras kauju vēstures lappusēm, brīdina latviešu akvalangisti un arheologi.

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Baltijas jūras dibenā paslēpti visdažādākie kuģi: sākot no vikingu drakariem un Hanzas kogēm līdz pat Otrā pasaules kara laiku kreiseriem. Vienmēr daudzi ir vēlējušies ienirt pie nogrimušajiem objektiem, lai "pieskartos jūras noslēpumiem". Sergejs Semjonovs un viņa brālis Dmitrijs arī ir aizrāvušies ar kuģu meklējumiem – viņi tos meklē un sarakstās ar arhīviem no visas pasaules, lai identificētu nogrimušos objektus. Brāļu mērķis – panākt, lai "kuģis ierunātos", jo tas klusē, kamēr par to nav nekādas informācijas.

Klubs "Poseidons" ir identificējis vairāk nekā desmit kuģus un uzzinājis to vēsturi no brīža, kad tas nolaists ūdenī līdz bojāejas dienai: kādas kravas vestas, kāpēc kuģis gājis bojā, kas bijuši tā komandas locekļi. Nereti kuģa indentifikācija kopš tā atrašas brīža jūras dzīlēs (pamēģini vien atrast!) – ilgst vairākus gadus.

Jūras dibena izpēte – viens metrs pēc otra

Bieži vien akvalangistiem palīdzēja arī kurzemnieku zvejnieki – viņi stāstīja par vietām, kur bieži gadās saplēst tīklus. Kad aptuvenās koordinātas bija noskaidrotas, akvalangisti rakstīja arhīviem un pētīja dokumentālo literatūru ar jūras kauju aprakstiem. Tiklīdz kaut kas noskaidrojās, sākās "jūras dibena iztaustīšana" ar modernu hidrolokatoru palīdzību.

Slavenais ūdenslīdējs Deniss Lapins no Ventspils ilgus gadus meklēja Pirmā pasaules kara laikā nogrimušo 110 metrus garo vācu kreiseri Bremen. Viņš atrada kuģi iepretim Ventspilij! Bremen devās uz Rīgu, taču sadūrās ar mīnu. Tas pats gaidīja arī vairākus kuģus, kas kreiseri pavadīja. Vispirms Deniss atrada vienu no pavadoņiem, bet pēc tam – arī pašu Bremen. Viņš sarakstījās ar arhīviem Eiropā un ilgas stundas pavadīja jūras dzīlēs, pārmeklējot vienu metru pēc otra…

"Enigmas" smadzenes

Ūdenslīdējiem izdevies atklāt arī kuģa Nordmark vēsturi. Viņi atrada kuģi, pateicoties koordinātām, ko sameklēja akvalangists Sergejs Zavadskis. Nordmark stāvēja dzīlēs uz kīļa: pakaļgals iegrimis, centrālā daļa mašīntelpas zonā uzspridzināta, kabīne sprādzienā norauta, priekšgalā – gliemežvākiem apaudzis lielgabals. Vēlāk Vadims Buharins atrada zvanu ar uzrakstu Nordmark un pacēla to no jūras dibena.

Enigmas rotoru komplekts
© Foto : Eugeniy Leshkovsky
"Enigmas" rotoru komplekts

Draugi pieprasīja informāciju vairākos arhīvos, tostarp arī Vācijā, un saņēma kuģa rasējumus. Viņi uzzināja par Nordmark visu iespējamo, pat komandas locekļu vārdus un bojāejas iemeslus. Vēlāk Sergejs Semjonovs atrada kaut ko fantastiski vērtīgu – kārbu ar Trešā reiha lepnuma – šifru iekārtas "Enigma" rotoriem.

Rotori ir "Enigmas" smadzenes. Ārēji  aparāts atgādināja rakstāmmašīnu. Tā darbības principa pamatā bija ievadāmā teksta simbolu nomaiņa saskaņā ar tabulu. Šifrēšanas mezgla lomu pildīja rotoru kombinācija. Aizsardzības sistēma paredzēja 2x10145 kodu variantus! Pats rotors izmantoja vienkāršu šifrēšanas tipu – "nomaiņas elementu". Piemēram, rakstāmmašīnas kontakts, kas atbildēja par burtu "E" varēja būt savienots ar burta "T" kontaktu otrā rotora malā. Taču, izmantojot vairākus rotorus (parasti tika izmantoti trīs rotori), kas pastāvīgi kustējās, šifrs pārvērtās par neiedomājamu mudžekli. To bija iespējams izlasīt tikai gadījumā, ja bija zinams, kāds rotoru komplekts bija "Enigmā" informācijas noraidīšanas brīdī…

Ja kuģis gāja bojā vai tika sagūstīts, kapteiņa pienākums bija iznīcināt "Enigmu". Nordmark kapteinis uzspridzināja "Enigmu", taču viņa kajītē Semjonovs atrada kārbiņu ar rotoru komplektu. Tas patiešām bija unikāls atradums!

Dzīlēs apstājas laiks

Ilgu laiku tika pētīta arī kuģa Shiffbek vēsture. Pašlaik tas guļ jūras dzīlēs netālu no Liepājas. Otrā pasaules kara gados to uzspridzināja mīna. Vācu transporta kuģis  veda sliedes (laika, ūdens spiediena un straumju iespaidā tās tagad ir gluži kā mezglā sasietas!), lielgabalus, un mašīnpistoles.

Kuģis Nordmark, ko atrada akvalangisti
© Foto : из архива клуба "Посейдон"
Kuģis "Nordmark", ko atrada akvalangisti

Lielāko daļu kravas un ieročus vācieši tolaik pacēla no jūras dibenam taču Sergejs Zavadskis un "poseidonietis" Sergejs Koptilovs atrada kārbas ar Šveices pulksteņiem. Kareivjiem pienācās parasti kabatas pulksteņi, bet virsniekiem – slavenie  Zenit, Minerva un Festa rokaspulksteņi. Semjonovam pat radās vēlme tos atjaunot un palaist – atdzīvināt jūras dzīles sastingušo laiku. Daudzus atradumus daiveri ir uzdāvinājuši Jūrmalas pilsētas muzejam: kuģu zvanus, stūres, pulksteņus un traukus.

Aizzīmogotā grāmata

Pašlaik Semjonovs raizējas par to, ka atradumi no Baltijas jūras vais nepapildinās muzeju ekspozīcijas, jūras vēsture paliks miglā tīta, un politiķi aizzīmogos tās lappuses.

"Valdība, apstiprinot Ministru kabineta noteikumus Nr. 117 no 2016. gada 1. marta " Niršanai ierobežotās teritorijas", pat nepapūlējās izprast lietas būtību: kas guļ jūras dibenā, kādi objekti, kur ir munīcija un kur nirt var droši," – paskaidroja Sergejs.

"Droši vien tā autori aprobežojās ar īsām konsultācijam ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem un ņēma vērā avīžu rakstus ar vārdiem "munīcija", "mīnas", "dzīļu dārgumi". Un viss! Samērā nepatīkama ir arī vēl viena lieta. Kad 90. gadu sākumā šeit tikai veidojās bruņotie spēki, mēs apmācījām daudzus akvalangistus, kas dienēja tolaik jaunajā armijā. Nirām kopā ar viņiem līdz nogrimušajiem objektiem, stāstījām visu. Viņi to visu fiksēja, bet tagad palīdz politiķiem rakstīt šo te likumu.

Daivings politiķu uzraudzībā

"Sauszemes vēsturnieki" apgalvo, ka jūrā nogrimušie kuģi ir milzīgi vērtīgi. Kādā ziņā? Parādiet vismaz vienu oficiālu zemūdens vēsturnieku un arheologu. Tādu Latvijā nav. Kuģis kļūst vērtīgs tikai tad, ja noskaidrota tā vēsture visas Baltijas jūras vēstures kontekstā," – paskaidroja daiveris.

 • Tā Nordmark izskatās pašlaik
  Tā "Nordmark" izskatās pašlaik
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Nogrimušā kuģa dzenskrūve
  Nogrimušā kuģa dzenskrūve
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Poseidona drosmīgā komanda
  "Poseidona" drosmīgā komanda
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Hidrolokators liecina - dibenā guļ zemūdene
  Hidrolokators liecina - dibenā guļ zemūdene
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Nordmark kuģa zvans
  "Nordmark" kuģa zvans
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Kuģa Mari Ferdinand enkurs
  Kuģa "Mari Ferdinand" enkurs
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • No nogrimuša kuģa izcelts pulkstenis
  No nogrimuša kuģa izcelts pulkstenis
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Sergejs Semjonovs ar nogrimuša kuģa izcelto iluminatoru
  Sergejs Semjonovs ar nogrimuša kuģa izcelto iluminatoru
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
 • Gliemežvākiem un ūdenszālēm apaugusi kuģa stūre
  Gliemežvākiem un ūdenszālēm apaugusi kuģa stūre
  © Foto : из архива клуба "Посейдон"
1 / 9
© Foto : из архива клуба "Посейдон"
Tā "Nordmark" izskatās pašlaik

Daudzās valstīs niršana pie nogrimušajiem objektiem ienes lielu naudu, daivings kļūst par nopietnu iemeslu apmeklēt reģionu… Taču Latvijā niršanai ir atvērtas tikai dažas ne īpaši interesntas zonas, un par to apmeklēšanu nākas maksāt vērā ņemamu naudu.

Cilvēkam, kurš nolēmis ienirt, vispirms par 30 eiro jānopērk atļauja, kas paliek spēkā vienu nedēļu. Taču Baltijas jūrā laiks ir ļoti nenoturīgs. Piedevām jāņem vērā izdevumi par instruktoru, kurš pavada daiveri līdz objektam, par ekipējuma amortizāciju, gaisa iesūknēšanu balonos utt. Galu galā viena ieniršana izmaksās vairāk nekā 100 eiro, lēsa Semjonovs. Vārdu sakot, politiķi savu ir panākuši – neviens vairs jūrā nenirs. "Kāpēc viņi neaizliedza tikai nirt pie objektiem, kuros, iespējams, ir munīcija? Baltijas jūrā nirstu jau no 80. gadiem un nevaru atcerēties, ka daiveris būtu kaut reizi jūras dibenā uzsprādzis," – piezīmēja "poseidonietis".

337
Māris Možvillo

Jaunais deputāts izkritizēja valdības pieeju nodokļu jautājumiem un pastāstīja par plāniem

4
(atjaunots 10:37 24.10.2020)
Linda Liepiņa dēvē Māri Možvillo, kurš atnāca Saeimā viņas vietā, par savu domubiedru; vai jaunais deputāts pametīs KPV LV frakciju, sekojot savas priekšgājējas lēmumam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Ar Saeimas darbu neapmierinātā Linda Liepiņa nolika mandātu. 2018. gada oktobrī viņa tika ievēlēta pēc KPV LV saraksta, taču pēc pusgada Liepiņa pameta frakciju un partiju. Tagad, kad viņa nolikusi savu mandātu, viņa vietu ieņēmis Māris Možvillo, kurš trīs gadus nostrādāja par deputātu Alojas domē. Možvillo, pēc Liepiņas sacītā, ir viņas domubiedrs.

Možvillo ir arī KPV LV valdes loceklis. Frakcijai viņš ir liels ieguvums, jo pēc Saeimas vēlēšanām tajā bija 16 deputāti, taču pretrunu dēļ divu gadu laikā to pametuši seši parlamentārieši. Tagad KPV LV būs jau 11 mandāti, ja vien, protams, Možvillo nesekos Lindas Liepiņas piemēram un neizstāsies no frakcijas, raksta Neatkarīgā.

"Tad, kad es tev piezvanīju (es tev piezvanīju tikai vienu reizi, lai pateiktu, ka mans lēmums ir galīgs, ka es nolikšu deputāta mandātu) un jautāju, vai tu esi, vai tu būtu gatavs uzņemties, tu neminstinoties atbildēji: "Jā!"

Es neteikšu šobrīd no Saeimas tribīnes tos dažus solījumus, ko tu man teici, bet es vēlos tev pateikt, ka es tev uzticos. Tad, kad es nācu iekšā šeit pa Saeimas sēžu zāles durvīm, tu jautāji, kāpēc es tevi pametot zem tanka? Iespējams, Māri, tāpēc, ka zem tanka būtu jāguļas vīriešiem, nevis sievietēm," pateica savā pēdējā runā Saeimas tribīnē Linda Liepiņa, vēršoties pie Možvillo.

Lai gan Liepiņa dēvē Možvillo par savu domubiedru, viņš pagaidām negrasās pamest KPV LV.

"Tas, ka mums ir līdzīgi uzskati dažos jautājumos, tas nenozīmē, ka es stājos viņas vietā. Es stājos pats savā vietā, lēmumus es pieņemšu pēc fakta. Šobrīd man ir mandāts un esmu ievēlēts no partijas, un pašreiz man nav iemeslu pamest frakciju," paskaidroja Možvillo.

Viņš atzīmēja, ka KPV LV darbā, protams, ir kļūdas, un, neskatoties uz diviem gadiem Saeimā, ir jūtams zināms pieredzes trūkums, kura dažkārt tiek manīta.

"Tāpēc esmu šeit, lai ar savu pieredzi un darbu palīdzētu darīt to, ko pirms Saeimas vēlēšanām solījām saviem vēlētājiem," atzīmēja jaunais deputāts.

Iepriekš viņš jau teica, ka ne viss valdības darbā viņu apmierina.

"Šobrīd nenosaukšu kaut kādus valdības lēmumus, kurus es īsti neatbalstu, bet ir valdības lēmumi, kas atstāj negatīvu iespaidu uz cilvēkiem, kaut vai tās pašas nodokļu režīmu neskaidrības. Tas ir ļoti būtisks faktors, kas šobrīd atstāj ievērojamu iespaidu uz iedzīvotāju dzīvi," atzīmēja Možvillo.

Pagaidām viņš nav izlēmis, kādās komisijās viņš strādās – šo jautājumu viņš izlems pēc apspriešanas ar kolēģiem. Viņam negribētos steigties, pagaidām viņš "pēta teritoriju".

Attiecībā uz Liepiņas paziņojumu par tanku, Možvillo nosauca to par joku.

"Es nebiju domājis, ka viņa patiešām noliks deputāta mandātu, jo viņa nesolīja to darīt. Viņas lēmums nolikt mandātu vismaz man bija pārsteidzošs," atzīmēja Māris Možvillo.

4
Tagi:
Saeima, deputāti
Pēc temata
Paaudžu maiņa, jeb Vai "Saskaņa" pārtaps mikropartijā
Itālijas scenārijs: vai nav pienācis laiks samazināt Saeimas deputātu skaitu
Oļegs Burovs

Atriebības kāre ir slikta īpašība: Burovs pažēloja Rīgas vicemēru

2
(atjaunots 10:30 24.10.2020)
Žēl, ka Rīgas vicemēram Vilnim Ķirsim nav nekā vairāk, ko darīt zināmu opozīcijai, izņemot savu atriebības kāri, gribētos dzirdēt kaut ko pēc būtības, paziņoja Rīgas domes deputāts no partijas "Gods kalpot Rīgai" Oļegs Burovs.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Rīgas vicemērs, "Jaunās Vienotības" deputāts Vilnis Ķirsis paziņoja, ka nav gatavs atdot opozīcijas pārstāvjiem vadītāju vietnieku amatus Rīgas domes pilsētas komitejās. Pēc viņa sacītā, koalīcija agrāk uzvedās bez kompromisiem attiecībā pret opozīciju, un tagad tās pārstāvjiem derētu pašiem pasēdēt opozīcijā.

Ļoti žēl, ka cilvēkam, kurš ieņem vienu no vadošajiem amatiem Rīgas domē, vairs nav ko pateikt, atzīmēja Rīgas domes deputāts no partijas "Gods kalpot Rīgai" Oļegs Burovs.

"Gribētos no viņa dzirdēt kaut ko saistībā ar darbu, kamēr viņš turpina runāt par to, ka vēlas atriebties, un neieceļ opozīcijas pārstāvjus komitejas vadītāju vietnieku amatos," sacīja Burovs Sputnik Latvija.

Politiķus uzsvēra, ka atriebības kāre – tā vispār nav ļoti labi īpašība.

"Ķirsis visu laiku saka, ka grasās atriebties par to, ka agrāk sēdējis opozīcijā. Jaunais domes sastāvs ir uzsācis darbu, un, cik es varu spriests, gan "Gods kalpot Rīgai", gan "Saskaņa", gan Latvijas Krievu savienība uzvedas ļoti inteliģenti. Pašreizējo opozīciju pēc uzvedības līmeņa nevar salīdzināt ar to, kuru pārstāvēja Ķirsis. Mēs strādājam konstruktīvi, nav nekādu odiozu un emocionālu uzstāšanos," paziņoja Burovs.

Mārtiņš Staķis, būdams vēl kandidāts uz Rīga mēra amatu, paziņoja, ka grasās aicināt sadarboties visas domes opozīcijas partijas. Toreiz viņš apsolīja, ka opozīcijai piedāvās izvirzīt kandidātus komiteju vadītāju vietnieku amatiem, taču koalīcijas partneri neatbalstīja Staķa ideju.

Мстительность - плохое качество: Буров пожалел вице-мэра Риги
2
Tagi:
Oļegs Burovs
Pēc temata
Staķis kļūs par mēru: Rīgā izveidota jauna valdošā koalīcija
Burovs pastāstīja, no kā ir atkarīgs Rīgas nākamā gada budžeta apmērs
LKS pie pārrunu galda ar Nacionālo apvienību: kā strādās jaunā Rīgas dome

Vladimirs Putins par Rietumu apsūdzībām: mani tas neuztrauc

0
(atjaunots 11:16 24.10.2020)
KF prezidents Vladimirs Putins īpaši uzsvēra, ka nepievērš uzmanību Rietumu agresīvajiem izlēcieniem pret viņu.

Uzstāšanās laikā diskusiju kluba "Valdai" sēdē KF prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka ne pirmo reizi saskaras ar agresīviem izlēcieniem pret viņiem no Rietumu puses, tādēļ jau sen nepievērš tiem uzmanību. Krievijas līderis atzīmēja, ka uzbrukumi pret viņu sākās jau 2000. gadu sākumā, kad norisinājās karš pret terorismu un bandītismu Kaukāzā, un tieši tad viņš iemācījās izturēties pret tiem mierīgi.

Tāpat Putins izteicās par izmaiņu Konstitūcijā tematu un atzīmēja, ka visi grozījumi ir vērsti nevis uz to, lai dotu iespēju tikt pārvēlētam esošajam valsts vadītājam jaunos termiņos, bet lai nostiprinātu Krievijas suverenitāti ilgtermiņa perspektīvā.

0
Tagi:
Vladimirs Putins