Akcijas Nemirstīgais pulks dalībnieki Rīgā

Rīga gatavojas 9. maijam: koncerti, gājieni un dāvanas

144
Neskatoties uz to, ka Uzvaras diena šogad ir darbadiena, Latvijas sabiedriskās organizācijas cer uz rīdzinieku atsaucību, gatavo dāvanas veterāniem un pulcējas talkām.

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Marina Petrova. Saskaņā ar tradīciju sapulcēt cilvēkus pie pieminekļa Atbrīvotājiem plāno brīvprātīgo organizācija 9may.lv. Rīgas domes izpilddirektors Uģis Vidauskis žurnālistiem pastāstīja, ka runa ir par divām dienām — 8. un 9. maiju. Jāpiebilst, ka sabiedriskā organizācija ne vien rīko svētkus, bet arī jau gandrīz desmit gadus vāc līdzekļus, lai palīdzētu veterāniem, bijušajiem koncentrācijas nometņu ieslodzītajiem un blokādes dalībniekiem.

Lai svētki sāktos agrāk

"Kad sapratām, ka Otrā pasaules kara veterāni no Latvijas valsts palīdzību nesagaidīs, nolēmām palīdzēt paši saviem spēkiem. Ikvienam ir iespēja piedalīties akcijā un ziedot, piezvanot pa īpašu tālruņa numuru, nosūtot ziņojumu vai pārskaitot naudu uz bankas kontu. Pērn tika savākti aptuveni 40 tūkstoši eiro. Šos ziedojumus pirms 9. maija mēs dāvinām veterāniem – pasniedzam apsveikuma kartiņas un naudu. Pērn mums izdevās apsveikt 2701 veterānu," — stāsta Sputnik 9may.lv kustības koordinators Maksims Marčenkovs.

Dāvanas adresātiem nogādā brīvprātīgie, tomēr palīdzība par ļaunu nenāktu – tā rastos iespēja ietaupīt laiku un apciemot pēc iespējas vairāk cilvēku. Dāvanu saņēmēju saraksti tiek pastāvīgi laboti, jo daži cilvēki aiziet viņsaulē, bet par kādu citu sabiedriskā organizācija tikai nesen ir saņēmusi ziņas.

"Likteņi ir dažādi, — stāsta Maksims Marčenkovs. — Nesen pie mums vērsās vecmāmiņa, kurai jau ir 89 gadi. Viņa pati ir veterāne, taču daļu savas pensijas ziedoja Uzvaras dienas dāvanām citiem. Reiz pirms svētkiem ieradāmies apsveikt veterānu viņa mājā Baltezerā. Viņš pieņēma tikai atklātni, bet aploksni atdeva atpakaļ ar vārdiem: "Atdodiet kādam citam veterānam, kam nauda vajadzīgāka." Taču tie ir izņēmuma gadijumi. Daudzi veterāni diemžēl ir vientuļi un slimi, un lielāko daļu laika pavada mājās."

Jāpalīdz biežāk

Palīdzība veterāniem ir vajadzīga ne tikai 9. maijā, bet arī pārējās gada dienās. Tāpēc radusies vēl viena akcija — "Veterāna draugs".

"Mēs aicinām visus mūsu brīvprātīgos un tos, kuri vēlas palīdzēt, uzņemties šefību pār veterānu, kam vajadzīga palīdzība: zvanīt, iet ciemos un palīdzēt risināt sadzīves jautājumus: atnest produktus vai medikamentus, pavadīt uz poliklīniku. Nesen mūsu cilvēki palīdzēja 98 gadus vecam veterānam  ar sliktu dzirdi – viņa mājās tika uzstādīta īpaša lampa, kas reaģē uz durvju zvanu, — pastāstīja Maksims Marčenkovs.

Vēl viena rūpe – ikgadējās talkas Rīgas brāļu kapos un apbedījumu vietās. Šogad pirmā talka ir ieplānota 9. aprīlī Salaspils karagūstekņu nometnes vietā, kas atrodas blakus Salaspils memoriālam.

"Pats memoriālais komplekss tiek uzkopts, bet karagūstekņu nometne ir netaisnīgi aizmirsta, tāpēc pirmā talka notiks šeit, — stāsta Maksims Marčenkovs. — Vesela virkne talku ieplānota 16. aprīlī — vienā dienā mēs sakārtosim trīs kapsētas galvaspilsētā."

Nemirstīgais pulks

Vēl vienu 9. maija akciju pašlaik ar Rīgas domi saskaņo Elizabete Krivcova un Margarita Dragile. Runa ir par "Nemirstīgā pulka" gājienu līdz Uzvaras piemineklim.

"Pirmie šo akciju sarīkoja bērni no Tomskas, viņu ideju mēs izmantojām sava pasākuma pamatā, —Sputnik stāstīja starptautiskās jauniešu sabiedriskās organizācijas "PEROM" vadītāja Margarita Dragile. — Ar šo gājienu mēs nolēmām godināt mūsu tēvu un vectēvu piemiņu par godu Uzvaras gadadienai. Uzvarētāju radi varēs nest savu tuvinieku fotogrāfijas Rīgas ielās."

Pēc Uģa Vidauska teiktā, pieteikumā norādīts, ka akcijā piedalīsies aptuveni tūkstoš cilvēku. Tomēr organizatori ir noskaņoti optimistiski. "Ja pērn akcijā piedalījās aptuveni 1500 cilvēku, šogad, pēc mūsu domām, to varētu būt vēl vairāk, pateicoties informācijas izplatīšanai. Tiesa, pērn 9. maijs bija brīvdiena, bet šogad tā ir darbdiena, tāpēc visi interesenti nevarēs ierasties," — saka Margarita Dragile.

Organizatori stāsta, ka interesentu ir daudz — nāk veselām ģimenēm, vairākas paaudzes. Tiesa, daudzi veterāni vairs nespēj noiet šo ceļu tāpēc pagājušajā gadā viņi sagaidīja gājienu pie Uzvaras pieminekļa. Pagājušā gada akcija noslēdzās ar "dzērvju lidojumu": bērni palaida debesīs 70 papīra dzērvītes kopā ar gaisa baloniem. Šī epizode aizkustināja daudzus gājiena dalībniekus. Starp citu, šogad "Nemirstīgais pulks" notiks arī Rēzeknē, Daugavpilī un Jelgavā.

Atmiņu grāmata

Akcijā var piedalīties visi, taču organizatori aicina iespēju robežās reģistrēties perom.eu portālā. Tas ir saistīts ar drošības jautājumiem, jo jebkuram publiskam pasākumam ir nepieciešama apsardze, tāpēc nepieciešams precīzs dalībnieku skaits. Tomēr pats galvenais būs tas, ka visi reģistrētie stāsti nonāks Atmiņu grāmatā.

Pērn portālā perom.eu tika atklāta Atmiņu grāmata.

"Mēs vācam stāstus par kara varoņiem, ko mums sūta Latvijas iedzīvotāji. Tie var būt gan dokumenti, gan atmiņas. No viena mana vectēva palikusi tikai zīmīte: "Mammu, tēti! Es devos uz fronti." Un viss. Vairāk informācijas par viņu nav līdz pat šim brīdim," — pavēstīja Margarita Dragile.

Šajā grāmatā jau tagad ir daudzi stāsti, kas varētu kalpot par filmas sižetiem. Dragile atceras stāstu par to, kā jauns kareivis kara gados nav guvis nevienu ievainojumu, taču ievainots galvā 5. maijā un miris 8. maijā – Uzvaras dienas priekšvakarā.

"Ir aizkustinoši stāsti par to, kā cilvēki nosargājuši mīlestību. Cilvēki šķīrās pašā kara sākumā un tā beigās nejauši satika viens otru," — viņa smaidot nobeidza.

Pateicoties šai elektroniskajai krātuvei, Rīgas "Nemirstīgais pulks" ir kļuvis par starptautisku akciju: stāstus par saviem tuviniekiem sūta cilvēki no dažādām pēcpadomju valstīm, it īpaši tad, ja zina, ka viņu tuviniekam karš beidzies Latvijā.

144
Pēc temata
"Kara motori". Unikāla Otrā pasaules kara tehnikas izstāde
Deputāti ierosina Izraēlas skolās 9. maijā svinēt Uzvaras dienu
Vācu antifašistiem liegts iebraukt Latvijā
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

4
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

4
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Stryker

Trokšņa granātas un militārās tehnikas kolonnas: Rīga pārtop mācību poligonā

9
(atjaunots 18:24 22.09.2020)
Latvijas galvaspilsētā šonedēļ notiks vērienīgas militārās policijas mācības, iedzīvotājus aicina neuztraukties.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Līdz 27. septembrim Rīgā norisināsies manevri mācību "Namejs 2020" ietvaros, kuru laikā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kareivji apgūs objektu apsargāšanas tehniku, kā arī darbu ar aizturētajiem, raksta ВВ.lv.

Tiek ziņots, ka mācības notiks Šķirotavā, Krustpils un Asotes ielu apkaimē, kā arī Mežaparkā, Ķīšezera un Ezermalas ielas apkaimē.

Latvijas Aizsardzības ministrijā brīdina, ka mācības notiks dienas un nakts stundās, uzdevumu apgūšanas laikā tiks izmantota mācību munīcija un kaujas simulatori, kuri nerada draudus, taču var radīt daudz trokšņu. Mācību rīkotāji iepriekš atvainojas tuvējo māju iedzīvotājiem par iespējamajām neērtībām un palūdza neuztraukties, mācības ir rūpīgi izplānotas.

Tāpat militārās tehnikas virzības uz mācību norises vietu dēļ dažviet var tikt ierobežota civilā autotransporta kustība. NBS lūdz autovadītājus neradīt šķēršļus kolonnu virzībai.

Atgādināsim, ka mācības "Namejs 2020" norisinās visā Latvijā kopš 15. augusta līdz 4. oktobrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš nosauca šīs mācības par vēl nebijušām. Pēc NBS komandiera sacītā, tā būs "ļoti liela aktivitāte".

Attiecībā uz NATO kareivju dalību gaidāmajās mācībās, Kalniņš skaidroja, ka militārie manevri Latvijā neiztiek bez ārzemju partneriem, taču vairums karavīru, kuri piedalīsies galvaspilsētas mācībās, tomēr būs no Zemessardzes.

9
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki
Pēc temata
Karavīri lūdz iedzīvotājus neaiztikt nepazīstamus priekšmetus: Latgalē sākušās mācības
Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju