Darbīgas brīvdienas: valsts aicina skolēnus darbā

Darbīgas brīvdienas: valsts aicina skolēnus darbā

63
(atjaunots 11:13 21.03.2016)
Pērnvasar brīvdienās strādājuši 3188 skolēnu. Šogad programmā tiks iesaistīti vairāk nekā četri tūkstoši pusaudžu.

RĪGA, 21. marts — Sputnik. Jau no 3. marta visās Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs tiek pieņemti darba devēju pieteikumi līdzdalībai skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā – no 1. jūnija līdz 31. augustam.

Pirmklasnieki ēdamtelpā. Foto no arhīva
© Sputnik / Константин Чалабов

Nodarbinātības pasākumā var piedalīties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot). Pretendenti var mācīties gan vispārējās, gan arī speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. 2016. gadā plānots vasaras brīvdienu laikā iesaistīt darbā 4128 skolēnus, ziņo Nodarbinātības valsts aģentūra.

Darba devējs var pieteikties NVA filiālē, kuras teritorijā viņš plāno izveidot darba vietu skolēniem. NVA piebilst, ka no savas kabatas viņam nāksies maksāt tikai 50% no minimālās mēneša darba algas, otru pusi algas maksās valsts.

Skolēna mēneša atalgojumam jābūt vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā – 370 eiro pirms nodokļu nomaksas. Aģentūra apņemas nodrošināt dotācijas darbu vadītāja darba algai.

10 skolēnu darba vadīšana tiek vērtēta minimālās mēneša darba algas apmērā, tātad, par viena skolēna darba vadīšanu tiks apmaksāta viena desmitā daļa no minimālās darba algas. Viens darba vadītājs varēs vadīt ne vairāk kā 10 skolēnu darbu.

NVA apmaksās arī skolēnu veselības pārbaudes, ja to paredz normatīvie akti, kā arī apdrošinās skolēnus pret nelaimes gadījumiem darba vietās. Savukārt darba devēja pienākums būs nomaksāt visus nodokļus par nodarbinātajiem skolēniem.

Pērn šajā pasākumā piedalījās 467 darba devēji, ieskaitot 126 pašvaldību iestādes. Skolēniem tika piedāvātas 3 188 darba vietas. Lielākoties tās bija zemas kvalifikācijas profesijas: palīgstrādnieks, pārdevēja palīgs, sētnieks, apkopēja utt. Dažiem skolēniem tika piedāvāts arī nopietnāks darbs pārdošanas speciālista asistenta, muzeja izstāžu un ekspozīciju zāļu uzrauga un lidostas dienesta darbinieka amatā.
Nodarbinātības valts aģentūra atgādina, ka skolēnus nedrīkst nodarbināt paaugstināta riska darbā.

63
Pēc temata
Skolēnu veselība ir labāka, taču izplatās aptaukošanās
Patriotiska dzīve: skolēnus gaida armijā
Pats pēdējais zvans: skolas tiek slēgtas
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Jaunā māte ar bērnu un autiņbiksēm, foto no arhīva

Alimentus bērniem maksā valsts: kāpēc sievietes Latvijā nevēlas laist pasaulē bērnus

0
(atjaunots 14:26 06.06.2020)
Gandrīz puse laulību valstī izirst, pēc šķiršanās sieviete paliek viena ar bērniem. Tādos apstākļos ir grūti diskutēt par dzimstības palielināšanu.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Radio Baltkom klausītāja paskaidroja ekspertiem, kāpēc dzimstība Latvijā krītas.

Programmā "Vakara interaktīvs. Izolācijas hronikas" tika apspriesta demogrāfijas tēma. Šonedēļ, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā sociologs Jānis Hermanis publicēja datus, kas liecina: 1991. gadā Latvijā bija aptuveni 718 tūkstoši bērnu vecumā līdz 18 gadiem, bet 30 gadus vēlāk – tikai aptuveni 377 tūkstoši, turklāt pēdējos 10 gadus šī rādītāja līmenis gandrīz nemainās.

Sieviete, kas piezvanīja studijai, pastāstīja savas domas: lieta tāda, ka sievietes nav pārliecinātas par savu partneri. Pēc viņas vārdiem, šķiršanās gadījumu skaits valstī ir pārāk liels, un atbildība par bērniem pēc attiecību iziršanas gandrīz pilnībā gulstas uz sieviešu pleciem.

"Man šķiet, visi aizmirst vienu iemeslu, kas ietekmē dzimstību ģimenēs. Cik pie mums šķiras? Apmēram 40%! Kāpēc sievietei dzemdēt bērnus, ja viņa nav pārliecināta par savu laulību. Kad cilvēki šķiras, viss paliek uz mammas pleciem, lielākoties viņa sedz visus materiālos izdevumus. Cik bērnus viņa var laist pasaulē? Nu, vienu vai divus. Kad ir divi vecāki, pat, ja viņi nevar palīdzēt materiāli, viņi morāli rūpēsies par bērnu. Es runāju no savas pieredzes. Abiem maniem bērniem alimentus maksāja valsts, nevis tētis," pastāstīja sieviete.

Georga lentīte
© Sputnik / Владимир Трефилов

Centrālās statistikas pārvaldes dati pat 2017. gadu liecina, ka nabadzības risks visvairāk apdraud vecākus, kuri audzina bērnus vieni. Ja ģimenē ir divi vecāki, risks būtiski mazinās.

Eurostat vēsta, ka pēdējo desmit gadu laikā Latvijā par 16,4% samazinājies ģimeņu skaits ar bērniem. Mājsaimniecības ar bērniem, kurās ir divi laulāti pieaugušie, tikai mazliet pārsniedz pusi (52,6%) no ģimeņu kopskaita – tas ir zemākais rādītājs ES. Pie tam 55% ģimeņu ar bērniem Latvijā ir tikai viens bērns.

0
Tagi:
sociālā aprūpe, Latvija, bērni
Pēc temata
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Demogrāfs: bez ģimenes lietu ministrijas neizdosies paaugstināt dzimstību
Latvijas simtgades antirekords – dzimstības sarukšana
Pasaules brīvie latvieši pieprasa paaugstināt dzimstību
Rīgas mikroautobuss. Foto no arhīva

Lai patiešām būtu komfortabli: atceltas atlaides visiem Rīgas mikroautobusiem

5
(atjaunots 13:09 06.06.2020)
Iepriekš "Rīgas mikroautobusu satiksme" bija astoņi maršruta autobusi ar atlaidēm, tagad nebūs neviena. Tas viss – tikai pasažieru komforta labad, apgalvo uzņēmums.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Atlaides brauciena maksai tiks atceltas visos "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS) maršrutos, informēja Rīgas domes Satiksmes departaments, vēsta Press.lv.

Brauciena maksas atlaides tiks saglabātas tikai I un II grupas invalīdiem.

Iepriekš atlaides bija pieejamas astoņos mikrotautobusu maršrutos.

Uzņēmums paskaidroja, ka pārvietošanās ar mikroautobusiem ir augsta servisa pakalpojums un uzņēmums jau vairākkārt atcēlis atlaides dažos maršrutos.

Tas veikts, lai cilvēki, kuri maksā pilnu brauciena maksu, patiešām varētu ērti pārvietoties pa pilsētu, skaidroja RMS.

Mikroautobusu pārvadājumi Rīgā bija pārtraukti, ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, un vēl līdz šim nav atsākti.

No 27. marta tika atceltas atlaides Rīgas pašvaldības transportā, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju. No 1. jūnija daļa atlaižu atjaunojās. Piemēram, nestrādājošie pensionāri, kuru dzīvesvieta reģistrēta Rīgā, var izmantot bezmaksas braucienus tikai darba dienās no pl. 10:00 līdz 15:00.

5
Tagi:
Rīgas dome, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Rīgas satiksme": vienādojums, kur visi ir nezināmie
Sēdi mājās: Rīgā slēgti maršruta autobusu reisi
Kurš būs ieguvējs sakarā ar atvieglojumu atcelšanu minibusos un cik Rīga ietaupīs
Rīgas dome pastāstīja, kad atjaunosies atlaides pensionāriem sabiedriskajā transportā