Шествие легионеров Ваффен СС и их сторонников в Риге

Tikai mieru: policija stāvēja siena starp leģionāriem un antifašistiem

275
(atjaunots 17:18 16.03.2016)
16. martā Rīgā notiek tradicionālie leģionāru piemiņas pasākumi. Leģionāri un viņu atbalstītāji nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Antifašisti klusējot vēroja pasākumu – līdz pl. 13.00 viņiem bija liegts izmantot skaņu aparatūru.

RIGA, 16. marts — Sputnik. 16. martā Rīgā notiek tradicionālie leģionāru piemiņas pasākumi.

Pl. 10 pēc dievkalpojuma Jāņa baznīcā leģionāru un viņu atbalstītāju kolonna no organizācijas "Daugavas Vanagi" Limbažu nodaļas devās nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Leģionāri dziedāja dziesmas. Sputnik vērtēja, ka gājienā piedalījās apmēram pieci tūkstoši cilvēku.

Viesis no "Azovas"

Kolonnai centās pievienoties vīrietis ar Ukrainas un bataljona "Azova" karogiem. Viņu atbalstīja pazīstamais latviešu nacionālists Šiškins, kurš savulaik tika notiesāts par mēģinājumu uzspridzināt Uzvaras pieminekli.

Tomēr Nacionālās apvienības loceklis Imants Parādnieks iniciatīvu neatbalstīja. Viņš piegāja pie vīrieša un čukstus palūdza aizvākt šos karogus. Uz žurnālistu jautājumiem "ukrainis" pastāstīja, ka viņu sauc Jaroslavs Soloduha un viņš esot atbraucis atbalstīt "savus brāļus un Latvijas neatkarību".

Bataljons "Azova" (vēlāk no tā izveidoja pulku) ir brīvprātīgs formējums, kas pakļauts Ukrainas IeM. ASV Kongresa Apakšpalāta pagājušā gada jūnijā aizliedza amerikāņu  varas iestādēm palīdzēt "Azovam". Krievijas Ārlietu ministrija tolaik piezīmēja, ka ASV parlamentam bijis vajadzīgs vairāk nekā gads, lai ieraudzītu, ka šī nodaļa ir "īsta nacistu banda".

Antifašistu bastions

Neliela antifašistu grupa, aptuveni 15-20 cilvēki ar plakātiem, apmetās Bastejkalnā modrā policijas uzraudzībā. Ne skaņas, ne trokšņu – līdz pl. 13.00 viņiem bija liegts izmantot skaņu pastiprinošo aparatūru.

Latvijas Antifašistiskās komitejas pasākumā, kas bija veltīts Waffen SS leģiona upuriem, policijas darbinieki aizturējuši cilvēku, kas izkliedzis antisemītiskus lozungus, ziņo radio Baltkom, atsaucoties uz Antifašistiskās komitejas līdzpriekšsēdētāja vārdiem.

"Cilvēks pienāca pie manis un pieprasīja, lai es atzīstoties, kas es esmu pēc nacionalitātes. Pēc tam viņš sāka kliegt, ka žīdi Latvijā duļķo ūdeni. Viņu aizveda policijas darbinieki," — pastāstīja Korens.

No pl. 9 līdz 15 Latvijas Antifašistiskā komiteja organizē Bastejkalnā nacisma upuru piemiņas pasākumu un atgādina, cik bīstami ir attaisnot Waffen SS leģiona noziegumus.
Aptuveni pl. 13.00 antifašisti sāka izklīst. Šoreiz tradicionālā kreatīva nebija. Pl. 14.00 sākās pasākuma oficiālā daļa – Saeimas spīkere Ināra Mūrniece piemiņas pasākumā Lestenē godinās bojāgājušo leģionāru piemiņu.

Шествие легионеров Ваффен СС и их сторонников в Риге
© Sputnik / Oksana Dzadan

Policija rīkojas pēc plāna

Klātesošie ar aplausiem sveica žurnālista un blogera Greiema Filipsa aizturēšanu. Tas iemeslus policija nepaskaidroja, taču norādīja Greiemam, ka viņš provocē cilvēkus.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Guntars Marķitāns paskaidroja, ka Filipss mēģinājis provocēt cilvēkus, kuri lika ziedus pie Brīvības pieminekļa, un ticis aizturēts par nepakļaušanos policijai.​

Шествие легионеров Ваффен СС и их сторонников в Риге
© Sputnik / Oksana Dzadan
Задержание британского журналиста Грэма Филлипса на шествии 16 марта в Риге

Kā vēsta Sputnik korespondents, Filipss, ģērbies oranžajā preses pārstāvju vestē, uzsauca: "Kāpēc jūs slavējat fašismu?", taču viņu ignorēja vai atteicās runāt krieviski.

Greiems Filipss — britu žurnālists, kurš kļuvis populārs Eiromaidana laikā Ukrainā 2013. — 2014. gadā, un militārā konflikta laikā Ukrainas austrumos.

Policijas preses sekretāre Sigita Pildava priekšvakarā pastāstīja, ka Valsts policija ir izstrādājusi plānu sadarbībā ar citām tiesību aizsardzības iestādēm. Tāpat kā agrāk, par drošības nodrošināšanas taktisku risinājumu kļūs policijas barjeras pie Brīvības pieminekļa. Policijas galvenais uzdevums — nepieļaut fiziskas sadursmes starp dažādu viedokļu paudējiem.

Gājiens kā nacisma glorifikācijas mēģinājums

SS leģiona veterānu maršs Rīgā
© Foto : BaltNews.lv
Krievijas vēstniecība Latvijā uzskata 16. marta gājienu Rīgā par apvainojumu miljoniem nevainīgi bojāgājušo dažādu tautību cilvēku piemiņai un Latvijas starptautisko saistību neievērošanu, paziņoja Sputnik diplomātiskās misijas pārstāvji.

Vēstniecībā atgādināja, ka saskaņā ar Nirnbergas tribunāla spriedumu, visas Waffen SS struktūrvienības, ieskaitot "latviešu SS brīvprātīgo leģionu" (15.un 19. SS grenadieru divīzijas) atzītas par noziedzīgām organizācijām.

Krievijas diplomātiskā misija uzsvēra, ka tāpēc publisks gājiens Eiropas galvaspilsētas centrā, kurā piedalās jaunieši un politiķi, ir mēģinājums glorificēt tos, kuri devuši zvērestu Hitleram.

Selekcijas augļi

Avīze LA stāsta par selekcionāra Eglona Brūna ieguldījumu Waffen SS leģionāru piemiņas godināšanā.

Speciālists viņiem veltījis divas topošās ābeļu šķirnes – vienai devis vārdu "Latviešu leģionārs", otrai – "Leģionāru bērni". Šīs šķirnes pagaidām vēl nav oficiāli reģistrētas.

"Ābele latviešu tautai ir īpašs koks, sīksts kā paši latvieši. "Latviešu leģionārs" ir viens no maniem pirmajiem hibrīdiem, kuru izveidoju 1956. gadā. "Leģionāru bērni" ir otrās paaudzes hibrīds, kuram zari saliekušies mezglos tāpat kā leģionāru bērnu dzīve," stāsta Eglons Brūns. Augļkopis piebildis, ka viņš vēlas radīt šķirni, kas ne tikai neslimotu ar kraupi un vēzi, bet arī āboli ilgi glabātos.

275
Pēc temata
KF vēstniecība: 16. marta gājiens – Hitlera līdzgājēju glorifikācija
Neslavas diena
Vācu antifašistiem liegts iebraukt Latvijā
Leģiona piemiņas diena - maldi vai meli?
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

Latvijas premjerministrs novērtēja Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas

1
(atjaunots 11:21 15.08.2020)
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Tā viņš nospraudis Latvijas viedokli par notikumiem kaimiņvalstī.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā lapā Twitter novērtēja prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 9. augustā. Savu tvītu premjerts papildināja ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča paziņojumu par divu Latvijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā, kas bija publicēts ceturtdien, 13. augustā.

Latvijas politiķis uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Viņš uzsvēra, ka "Latvija atbalsta Baltkrievijas sabiedrības vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī".

Politiķis atgādināja, ka pirmdien, 17. augustā, valdības ārkārtas sēdē Latvijas politiķi lems par viedokli šajā jautājumā.

​Iepriekš Latvijas ārlietu ministrs savā Twitter informēja, ka 14. augustā Eiropas Padomes sēdē ārlietu ministru līmenī valsts atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas Republikas amatpersonām.

Ceturtdien Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piedāvāja Baltkrievijas valdībai starpnieka iniciatīvu, ko, pēc viņa vārdiem, atbalstījis Latvijas prezidents Egils Levits un Polijas prezidents Andžejs Duda. Viņš brīdināja: ja šī iniciatīva cietīs sakāvi, pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas Eiropas un nacionālās sankcijas. Taču jau piektidien, 14. augustā Nausēda informēja: viņaprāt, Aleksandrs Lukašenko vairs nav Baltkrievijas "leģitīmais līderis".

Atgādināsim, ka pēc prezidenta vēlēšanām 9. augustā Baltkrievijā sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar miliciju un aresti.

Protestu laikā Baltkrievijā slimnīcās nokļuvuši vairāk nekā 250 cilvēki, viņu vidū – aptuveni 50 varasiestāžu darbinieku. IeM dati liecina, ka viens cilvēks gājis bojā pēc mēģinājuma likt lietā pret miliciju paštaisītu spridzekli.

1
Tagi:
Krišjānis Kariņš, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā
Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju

Pēc uzliesmojuma ģimnāzijā Covid-19 gadījumu skaits valstī krities

14
(atjaunots 15:01 14.08.2020)
Latvijā reģistrēts viens jauns Covid-19 gadījums, pie tam izmeklējumu skaits saglabājas. Aizvadītās diennakts laikā neviens Covid-19 pacients nav nogādāts slimnīcā.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 1704 koronavīrusa testi, reģistrēts viens jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Epidēmijas laikā kopumā valstī veikts 222 531 izmeklējums, reģistrēti 1308 inficēšanās gadījumi, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 miruši.

Pēdējās diennakts laikā neviens nav hospitalizēts ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros joprojām ārstējas trīs pacienti ar vidēji smagu slimības gaidu. Kopumā pēc Covid-19 no slimnīcām izrakstīti 198 cilvēki.

Iepriekš Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām ES valstīm, izdevies saglabāt zemu Covid-19 saslimstību. Galvenais infekcijas avots patlaban ir cilvēki, kas inficējušies ārzemēs, - viņi veido trešo daļu infekcijas gadījumu.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē jau fiksēti vairāk nekā 20,4 miljoni infekcijas gadījumu, miruši vairāk nekā 744 tūkstoši cilvēku.

14
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu – vai atcels ierobežojumus?
Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
Covid-19

Krievija informē par Covid-19 vakcīnas ražošanas sākumu

0
(atjaunots 12:19 15.08.2020)
Krievija pirmā pasaulē reģistrējusi vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V" un pirmā sākusi tās ražošanu.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas Veselības ministrija informēja, ka sākta pirmās pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas "Sputnik V" ražošana, vēsta RIA Novosti.

Vakcīna izstrādāta Gamaleja vārdā nosauktajā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas speciālistu līdzdalību. Preparāts tika reģistrēts 11. augustā. Vakcīnas ražošana sākta farmaceitosko līdzekļu fabrikā "Binnofarm" Zeļenogradā.

Iepriekš Pasaules veselības organizācijas tehniskie eksperti konstatēja, ka vakcīna dāvās vispārēju labumu, kā jebkura droša un efektīva vakcīna, kas spēs apturēt Covid-19 pandēmiju.

Tāpat zināms, ka iepriekš PVO informēja par pārrunām ar Krieviju jautājumā par vakcīnas "Sputnik V" pārkvalifikāciju atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

Krievijas Valsts farmaceitisko līdzekļu reģistra pārstāvji paskaidroja: vakcīna ir šķīdums, kas paredzēts intramuskulārai injekcijai. Tā tiks veikta pakāpeniski: vispirms tiks izmantots I komponents, trīs nedēļas vēlāk – II komponents. Šī shēma nepieciešama ilgstošanas imunitātes fomēšanai, kam jāsaglabājas divu gadu periodā.

Detalizēta informācija par vakcīnu sniegta vietnē www.sputnikvaccine.com.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Putins paziņoja par pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 reģistrāciju
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"