Eiropas Cilvēktiesību tiesa. Tiesas zāle. Foto no arhīva

Pankratovs zaudējis Strasbūras tiesā

454
(atjaunots 16:43 14.03.2016)
Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs, kurš plaši pazīstams ar savu cīņu pret valodas diskrimināciju, sūdzēsies ANO par nelatviešu vārdu un uzvārdu kropļošanu Latvijas pasēs. Prasību šajā lietā Strasbūrā viņš ir zaudējis.

RIGA, 14. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Eiropas Cilvēktiesību tiesa Strasbūrā gandrīz 10 gadus izskatīja lietu N36026/07 par krievu vārdu un uzvārdu kropļošanu Latvijas pasēs – pieteikums tika pieņemts jau 2006. gada 18. jūnijā. Tagad tiesa informējusi pieteikuma autoru, Rīgas domes deputātu Ruslanu Pankratovu par to, ka sūdzība ir nepieņemama.

Tiesas atteikums ir galīgs, un Pankratova lieta tagad "tiks iznīcināta vienu gadu pēc šī lēmuma pieņemšanas."

Kā Ščukins pārvērtās par Sukinu

Ruslans Pankratovs ir sabiedriskās organizācijas "Atgūsim savus vārdus" vadītājs. Organizācija protestē pret nelatviešu vārdu un uzvārdu izkropļošanu pasēs un identifikācijas kartēs.

Latvijas pilsoņa pase. Foto no arhīva
© Sputnik / AlexTikhomirov

Latvijā vīrieša vārda un uzvārda beigās (ja tā beigās ir līdzskanis) tiek pievienota galotne "-s". Šī galotne dokumentos saglabājas pat gadījumā, ja vārds un uzvārds tiek tulkoti citā valodā.

Pat Krievijā, ko Ruslans regulāri apmeklē, viņu oficiāli, saskaņā ar pasi sauc par "Ruslansu Pankratovsu".

"Papildu" burta dēļ cilvēkiem rodas problēmas, saņemot naudas pārskaitījumu no ārvalstīm, kārtojot mantojuma lietas, noformējot nekustamo īpašumu un tā tālāk. Jāpiebilst, ka daudzi vārdi un uzvārdi tiek izkropļoti tā, ka to skanējums iegūst aizvainojošu raksturu.

Piemēram, Jūlija Šiškina pataisīta par Siskinu. Pasē ierakstīts "Siskina", un tādu uzvārdu viņa ir spiesta lietot. Latviešu valodā nav kirilicā izmantotā burta "Ш". To aizstāj "Š", taču "jumtiņš" bieži vien pagaist, piemēram, latīņu un angļu valodas rakstībā…

Līdzīgā situācijā var nokļūt Piškins, kurš viegli var pārvērsties par Piskinu, Šukins, kurš kļūs par Sukinu, vai Miškina, kas pēkšņi tiks nodēvēta par Miskinu.
Kādu zēnu viņa dzimtās Liepājas ierēdņi vieglu roku pataisīja par "mironi". Vecāki gribēja, lai viņu dēla vārds būtu Mīron, taču dzimšanas apliecībā mazuļa vārds tika ierakstīts saskaņā ar latviešu valodas normām — Mirons, kas rada nepatīkamas asociācijas ar vārdu "mironis". Šeit minēti tikai daži piemēri, taču patiesībā to skaits mērojams tūkstošos, skaidro Pankratovs.

Ruslans sāka cīnīties par savu vārdu, lai panāktu, ka pasē viņa vārds tiktu ierakstīts bez galotnes "-s": Ruslan Pankratov, vai vismaz to, lai līdzās vārda rakstībai latviešu valodā būt uzrakstīts latīņu alfabēta burtiem vārds un uzvārds bez galotnes "-s": Ruslans Pankratovs / Ruslan Pankratov.

Pasē daudzas ailes tiek dublētas latviešu un angļu valodās, taču ne  vārda un uzvārda ieraksts. Valstī daudzi joko: sak, tādas nu ir tās integrācijas blakusparādības.

Lēmums ir pieņemts un netiks pārsūdzēts

Ruslans Pankratovs nolēma cīnīties tiesā. Vispirms viņš izmantoja visas tiesu instances Latvijā, taču lietu zaudēja. Pēc tam viņš gandrīz pirms desmit gadiem vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Lūk, kas no tā ir iznācis.

"Manas lietas izskatīšana ilga vairāk nekā jebkura cita! Paradokss? Varbūt tas notika ar nodomu? Ja lieta patiešām tiktu izskatīta nopietni, no juridiskā, nevis politiskā viedokļa un es būtu uzvarējis, būtu radīts precedents. Ja es atgūtu savu vārdu un uzvārdu, nāktos to atdot arī visiem pārējiem neapmierinātajiem valsts iedzīvotājiem," – intervijā Sputnik stāstīja Ruslans Pankratovs.

Taču sākumā Strasbūrā lieta tika pazaudēta, par ko Pankratovs pat nesaņēma informāciju. Tas kļuva zināms, kad deputāts pastāvīgi pielika pūles, lai noskaidrotu, kādā stadijā ir lietas izskatīšana.

"Beidzot, šķiet, lieta sāka kustēties, un es biju pārliecināts, ka šogad tiks pieņemts lēmums. Tas patiešām tika pieņemts – tā, ka es pats negaidīju! Tiesa nolēma, ka "sūdzība ir nepieņemama" un atteicās izskatīt lietu," – paskaidroja Rīgas domes deputāts.

Strasbūras tiesas oficiālajā vēstulē (ECHR-LRus11.00R) bija norādīts, ka lēmumu pieņēmis Dins Špilmans, tiesnesis no Luksemburgas un izskatīšanā piedalījusies nezināma persona no Latvijas puses. Vēstulē uzsvērts, ka "lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams ne tiesā (ieskaitot Lielo Palātu), ne arī kādā citā Eiropas Savienības tiesu iestādē."
Dokumentā teikts: "Tiesas sekretariāts nevar sniegt papildu informāciju par minēto lēmumu un turpināt saraksti šīs sūdzības jautājumā. Tiesa nenosūtīs papildu dokumentus, kas saistīti ar jūsu sūdzību. Saskaņā ar tiesas norādījumiem informācija par šo sūdzību tiks iznīcināta vienu gadu pēc norādītā lēmuma pieņemšanas."
Pankratovs uzskata, ka tas izdarīts ar mērķi, lai viņš nevarētu turpināt cīņu par savu īsto vārdu.

"Mani brīdināja, ka lietā "par vārdiem" tiks pieņemts politisks lēmums, taču es cerēju, ka ES augstākā tiesu iestāde ir godīga un ierēdņi sapratīs, kāda ir atšķirība (un dzīvu cilvēku pretenzijas!) starp vārdiem Mark un Marks, ka meitenei ar uzvārdu Ščuka ir nepatīkami, ja viņu pārvērš par Suku. Nav vajadzīga juridiska izglītība, lai saskatītu šīs situācijas diskriminējošo raksturu," – piebilda Pankratovs.

Vai ANO Latvijas acīs ir tikai abreviatūra?

Pankratova advokāts, starptautisko lietu jurists Mihails Joffe paskaidroja, ka ANO Cilvēktiesību komiteja savā lēmumā (N CCPR/C/100/D/1621/2007 no 2010. gada 28. oktobra) jau ir nosodījusi Latviju par starptautisko tiesību rupjiem pārkāpumiem.

"Vārda un uzvārda grozīšana personu apliecinošos dokumentos ir valsts patvaļība un tieša iejaukšanās privātajā dzīvē. Tas ir Starptautiskā pakta par pilsoņu un politiskajām tiesībām 17. panta rupjš pārkāpums. Komiteja atgādina, ka pat likumā noteikto iejaukšanos vārda un uzvārda pareizrakstībā un vēlāku to izkropļošanu nosaka Pakta nolikumi, mērķi un uzdevumi. Tam jānotiek saprātīgi un konkrētos apstākļos," – Joffe citē komitejas lēmumu.

Komiteja šajā dokumentā pauda viedokli par to, ka patvaļīga iejaukšanās un vārda un uzvārda oriģinālās formas izkropļošana formātā, kādā pašlaik to veic Latvija, sagādā lielas neērtības Latvijas iedzīvotājiem. No ANO ekspertu viedokļa tā nav saprātīga, ņemot vērā, ka labojumi neatbilst nospraustajiem mērķiem.

"Saskaņā ar Pakta 2. punktu tā dalībvalsts pienākums ir nodrošināt visiem tās teritorijā un valsts jurisdikcijā dzīvojošajiem cilvēkiem Paktā atzītās tiesības, nodrošināt efektīvus tiesiskās aizsardzības līdzekļus pārkāpuma konstatācijas gadījumā. Latvijas Republikas pienākums ir novērst pārkāpumus, kas saistīti ar vārda un uzvārda izmaiņām, kā arī jāpieņem grozījumi likumdošanā, lai pārkāpumi neatkārtotos nākotnē," – norādīts lēmumā.

"Pat pēc šāda ANO dokumenta, lai arī zināmā mērā tā ir rekomendācija, mana lieta Eiropas tiesā tika noraidīta. Tātad arī citas lietas tagad netiks pat izskatītas. Iznāk, ka ANO Latvijas acīs ir nevis starptautiska struktūra, bet gan abreviatūra? Nu, paskatīsimies. Pašlaik es plānoju vērsties ANO," – piebilda Ruslans Pankratovs.

454
Pēc temata
Marks, nevis Mark – ģimenei nav izdevies nosargāt pareizrakstību
Bērni ir palikuši bez tēvvārda
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

1
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

1
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

12
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

12
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

0
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

0
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"