Latvijas Bankas prezidents: valsts ekonomika atdziest. Foto no arhīva

Latvijas Bankas prezidents: valsts ekonomika atdziest

63
"Saldu zāļu" eirozonas ekomikas stimulēšanai vairs nav, uzskata Ilmārs Rimšēvičs. ES attīstības prognozes katru ceturksni tiek pārskatītas uz leju, tāpēc arī Latvijai nāksies no jauna izvērtēt IKP izaugsmes tempus. Galvenais – sastādīt sabalansētu valsts budžetu.

RĪGA, 13. marts — Sputnik. Latvijai jādomā par valstu konkurētspēju un tēriņu pārskatīšanu un jābūt gatavai jaunai ekonomiskai krīzei, intervijā LTV programmai "Rīta panorāma" pastāstījis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, ziņo aģentūra LETA.

"Ar naudas drukāšanu vien nav iespējams eirozonas valstis izdrukāt ārā no stagnācijas," — pauda savu viedokli Rimšēvičs.

Komentējot ECB lēmumu samazināt refinansēšanas likmes, viņš norādīja, ka tas ir mēģinājums reanimēt eirozonas ekonomiju. "Vakardienas ECB lēmumi bija ne izmisīgi, bet tomēr mēģinājumi atdzīvināt eirozonas ekonomiku un novērst deflāciju," atzina Latvijas Bankas prezidents.

"Saldas zāles eirozonas valstu ekonomiku stimulēšanai vairs nav palikušas," – paskaidroja Rimšēvičs un piebilda, ka tautsaimniecība tuvojas stagnācijai un ECB, nodarbojoties tikai ar naudas apjoma palielināšanu, nespēj stimulēt ekonomiku.

ES ekonomika atdziest un līdz ar to – arī Latvijas ekonomija

Sakarā ar to Latvijas Bankas vadītājs norādīja, ka šogad,  iespējams, nāksies vēlreiz izvērtēt Latvijas IKP izaugsmes tempus.

Agrākās Latvijas Bankas prognozes liecinājušas, ka šogad IKP varētu pieaug par 2,7%, bet Finanšu ministrijas prognoze bija optimistiskāka — 3%.

Taču eirozonas ekonomika atdziest, un attīstības prognozes katru ceturksni tiek pārskatītas uz leju, intervijā konstatēja Rimšēvičs.

Latvijas Bankas prezidents atgādināja, ka kopš iepriekšējās ekonomiskās krīzes ir pagājuši astoņi gadi, tāpēc ir jāgatavojas jaunas krīzes iespējai un jāizstrādā sabalansēts budžets.

Viņš piebilda, ka nāksies izvērtēt arī vidējās inflācijas prognozes. Šogad vidējā inflācija varētu tuvoties nullei un noteikti nesastādīs 2% — rādītāju, kurš tika ņemts vērā, izstrādājot šī gada budžetu.
Viņš norādīja, ka lielākais šīs valdības uzdevums būs sabalansēta budžeta izstrāde.

Rimšēvičs pozitīvi novērtēja finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) darbu un atzīmēja, ka jau izveidotas vairākas darba grupas, kuru uzdevums būs izvērtēt konkurētspējas jautājumus un citas problēmas.

Ārpus eirozonas valstu IKP aug straujāk

Eurostat rīcībā esošie dati liecina, ka ES valstu vidū Latvijas IKP pieaugums ir vērā ņemams. Piemēram, 2015. gada trešajā ceturksnī IKP audzis vidēji par 1,6 % — salīdzinājumā ar šo periodu iepriekšējā gadā. Divas lielākās ekonomikas eirozonā – Vācija un Francija ir izaugušas par 1,7% un 1,2%. Slovākijā IKP pieaudzis par 3,5%, Latvijā — par 2,5%. Negatīvs rezultāts vērojams Somijā un Grieķijā, kur gada laikā IKP samazinājies atbilstoši par 0,7% un 0,4%.

Jāpiebilst, ka valstīs, kas nav pievienojušās eirozonai, vērojama straujāka ekonomikas izaugsme. Piemēram, Lielbritānijā ekonomika gada laikā pieaugusi par 2,3%, Bulgārijā — par 2,9%, Polijā un Rumānijā — par 3,6%, bet Čehijā – par 4,3%.
Vidējais inflācijas līmenis eirozonā 2016. gada janvārī sastādīja 1,41%. Savukārt Baltijas valstīs augstākais inflācijas līmenis 2015. gadā tika fiksēts Latvijā — 0,2%. Igaunijā un Lietuvā tika konstatēta deflācija, kas sastādīja atbilstoši 0,5% un 0,9%.

Pagājušā gada decembrī patēriņa cenas Latvijā salīdzinājumā ar 2014. gada decembri ir pieaugušas par 0,3%. Lietuvā tās šajā periodā samazinājušās par 0,1%, Igaunijā — par 0,9%.

Ceturtdien ECB samazināja galveno pozīciju refinansēšanas likmes no 0,05% līdz 0%. Tas ir zemākais likmju līmenis vēsturē. Ieguldījumu likme samazināta līdz — 0,4%.

Latvijas Bankas jaunās makroekonomikas prognozes tiks sagatavotas maijā vai jūnijā.

63
Pēc temata
Kučinskis: neskatoties uz zaudējumiem, sankcijas pret Krieviju jāsaglabā
Veselības ministrijas diagnoze: ne dzīva, ne mirusi
Slēgtās Trasta Komercbankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksai nepieciešami 64 miljoni eiro
Ardievu, Latvija: iedzīvotāji joprojām pamet valsti
Ārsts. Foto no arhīva

Ministra Linkaita sūdzības apstiprinājās: traumatoloģijā cilvēki gaida pa sešām stundām

1
(atjaunots 13:55 12.08.2020)
Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš apstiprināja, ka cilvēkiem, kas vēršas slimnīcā, nākas sēdēt garā rindā, jo ārstniecības iestāde, kā jau visas valsts lielākās slimnīcas, strādā uz iespēju robežas mediķu trūkuma dēļ.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Reaģējot uz satiksmes ministrs Tāļa Linkaita tvītu par ilgu uzņemšanas gaidīšanu Traumatoloģijas slimnīcā, šo jautājumu apsprieda Saeimas Sabiedriskās veselības apakškomisija, un slimnīcas vadība tās sēdē atzina, ka patiešām rindā var nogaidīt līdz pat 6 stundām personāla trūkuma dēļ, vēsta LSM.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā traumatoloģijā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos. Pēc viņa sacīta, rindā nācās gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ir jāstāv kājās. Tomēr medicīnas personāls, pēc viņa teiktā, strādā ātri, pieklājīgi un profesionāli.

Apakškomisijas sēdē paša Linkaita nebija – viņš atradās valdības sēdē. Apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs ("Saskaņa") paskaidroja, ka sasauca sēdi, jo vēlējās dzirdēt ministra komentārus un novērojumus, kādās konkrētās lietās "pieklibo" darba organizācija.

"Viņš ir cilvēks, kas vada ministriju, es gribēju no viņa dzirdēt, kas tur klibo, kas tur notika," pastāstīja Orlovs. Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš atzina, ka rindas patiešām ir garas. Kā jau daudzas citas slimnīcas, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca strādā personāla trūkuma apstākļos.

"Gaidīšanas laiks var būt līdz 6 stundām, ja tas ir brīvdienu vakaros, es to varu apstiprināt," sacīja Zariņš. Telpas ir šauras, aprēķinātas uz 50-70 pacientiem, taču, piemēram, 10. augustā, pēc palīdzības vērsās 125 cilvēki.

Saeimas deputāte Inese Ikstena ("Attīstībai/Par!") pastāstīja arī par savu uzņemšanas gaidīšanas pieredzi – tiesa, Stradiņa slimnīcā. "Es sēdēju rindā uz plastmasas krēsliņa 12 stundas, Es aicinu Stradiņu valdi pašus nosēdēt uz krēsliņa 12 stundas," pateica Ikstena.

Pašlaik Veselības ministrija strādā pie slimnīcu līmeņa pārskatīšanas, kas nākotnē mazinās Rīgas Traumatoloģija un ortopēdijas slimnīcas noslogojumu, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus reģionos. Turklāt plānots palielināt uzņemšanas nodaļu darbaspēku.

1
Tagi:
medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Kāpēc Latvijā ir tik garas rindas pie ārsta
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 10 cilvēki

3
(atjaunots 13:37 12.08.2020)
Puse no desmit inficētajiem atgriezās Latvijā no ārzemēm, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā atklāti 10 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

No viņiem pieci kontaktēja ar iepriekš saslimušajiem cilvēkiem, savukārt vēl pieci atgriezās no ārzemēm (Somija, Krievija, Lietuva, Albānija, Zviedrija).

Taču pēdējo 24 stundu laikā neviens no Covid-19 slimniekiem nav nonācis slimnīcā. Pašlaik slimnīcās ārstējas seši cilvēki ar vidēji smagu slimības gaitu. Kopumā no stacionāriem izrakstīti 195 pacienti.

Vakar tika veikti 2226 Covid-19 testi. Kopumā Latvijā ir veikti 218 756 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma valstī inficējušies 1303 cilvēki, 32 inficētie nomita, 1078 cilvēki izveseļojās.

​Latvijas valdība vakar atbalstīja Veselības ministrijas plānu par daļēju ārkārtējās situācijas režīma ierobežojumu mīkstināšanu no pirmdienas, 17. augusta. Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz epidemiologu ieteikumiem, jo inficēto skaits Latvijā nepieaug tik strauji, kā citās ES valstīs.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Vēl nav pienācis laiks: ar Covid-19 saistītos ierobežojumus Latvijā nemīkstinās