Londona. Foto no arhīva

Lielbritānijas tiesa izbeigusi lietu pret Latvijas pilsoni Lailu Brici

58
Brice tika arestēta 26. februārī un trīs diennaktis pavadīja cietumā bez apsūdzības izvirzīšanas.

RIGA, 6. marts — Sputnik. Lielbritānijas tiesa nolēmusi neizvirzīt apsūdzību pret Londonā arestēto Lailu Brici. Šo informāciju aģentūrai LETA paziņojis ĀM preses sekretārs un vēstnieks Raimonds Jansons.

Jansons pavēstījis, ka slēgtajā tiesas sēdē apsūdzība pret Brici nav izvirzīta, tāpēc lieta ir izbeigta. Viņš piebildis, ka vēstniecība turpina kontaktēties ar Brices advokātu, lai precizētu detaļas.

Bez tiesībām nodot informāciju atklātībai

26. februārī Londonā nezināmu iemeslu dēļ tika arestēta Latvijas pilsone, agrākā žurnāliste Laila Brice. Pēc trim dienām, 29. februārī viņa tika atbrīvota no aresta pret drošības naudu. Savā profilā Facebook Brice raksta, ka cietumā viņa pavadījusi trīs dienas.

"Mani apsūdz par datu slēpšanu, t.i., par atbalstu bērna nolaupīšanā, ko izdarījusi latviešu māmiņa, garīgi slima vīrieša vardarbības upuris. Es tikai palīdzēju nelaimīgajai sievietei, nekādu noziegumu neesmu izdarījusi," — paziņojusi Brice.

Kā agrāk pavēstīja Saeimas deputāts Igors Pimenovs, telefona sarunā Brice pastāstījusi, ka izdots tiesas rīkojums par arestu, taču policists atteicies iepazīstināt Brici ar lēmuma tekstu, paziņojot, ka viņa saņems to tiesā pirmdien, 29. februārī.

Tiesas rīkojums viņai tika atstāstīts mutiski ar noliegumu darīt to zināmu atklātībai. Mediji pievērsuši uzmanību tam, ka Latvijas pilsone trīs dienas tika turēta apcietinājumā, neuzrādot apsūdzību.

"Neskaidri pamatots, mīklains arests ar acīmredzamu tiesību pārkāpšanu dramatiski pasliktina jau tā smago Lailas Brices garīgo stāvokli, kurā viņa atrodas visu laiku pēc britu tiesu lēmumiem saistībā ar viņas meitu, un draud viņas veselībai," – pavēstījis Saeimas deputāts Igors Pimenovs.

Lailas Brices draugi un paziņas Rīgā un Londonā turpina kampaņu Lailas atbalstam.

"Džons Hemmings, bijušais Pārstāvju palātas deputāts, kustības "Par ģimeņu tiesībām" aktīvists, novērtēja valdības apiešanos ar Lailu Brici kā cietsirdīgu," — piebildis Pimenovs.

2. martā aptuveni 20 cilvēki pulcējās pie Latvijas Ārlietu ministrijas ēkas. Viņi bija tērpušies  svītrotos apģerbos, kas simbolizēja cietumnieku apģērbu. Sievietes pieprasīja Latvijas vēstniecības iejaukšanos Londonā arestētās Lailas Brices lietā.

Rokās viņas turēja plakātus ar uzrakstiem "Brīvību Lailai Bricei!", "Rokas nost no Latvijas bērniem!" angļu un latviešu valodās.
Latvijas diplomātiskais un konsulārais korpuss aizsargā Latvijas pilsoņus, taču uzturēšanās valsts varas pārstāvji ziņo vēstniecībai par personas aizturēsanu tikai gadījumā, ja šī informācija ir pieprasīta.

Šķiršanās pēc tiesas lēmuma

Atgādināsim, ka Lailai Bricei, kas pirms dažiem gadiem aizbraukusi no Latvijas uz Lielbritāniju, britu sociālie dienesti atņēmuši meitu, jo māte viņu atstājusi bez uzraudzības.

Policijas ziņojumā teikts: "Sadzirdēju bērna raudas aiz durvīm… Istabā bija jūtama spēcīga urīna un fekāliju smaka. Uz spilvena embrija pozā gulēja bērns. Kad ienācām, viņa apsēdās, rokās turot tukšu rozā pudelīti. Piegāju pie bērna, viņa piecēlās un devās pie manis. Ievēroju, ka meitenes apģērbs ir slapjš, un autiņbiksītes nošļukušas starp kājām. Varēja redzēt, ka bērns trīc. Smaka bija ļoti asa. Bija skaidrs, ka dienas laikā viņa nav ne nomazgāta, ne pārģērbta."

Pēc tam meitene ar mātes piekrišanu tika atdota valstij. Sākotnēji sociālie dienesti plānojuši atdot bērnu mātei, bet pēc diviem gadiem nodomu mainījuši un sākuši bērna atsavināšanas procesu.

Neviens tiesas lēmums nav pieņemts par labu mātei. Pēc Latvijas parlamentāriešu iejaukšanās izdevies panākt lietas izskatīšanu Apelācijas tiesā.

"Tiesnesis atzina, ka sociālie dienesti ir pieļāvuši dažādus pārkāpumus," — piebildis Pimenovs.

Neskatoties uz to, tiesa Brices lūgumu neapmierināja, jo pēc bērna atņemšanas viņas meita jau pārāk ilgi (pusotru gadu) nav dzīvojusi kopā ar bioloģisko ģimeni.

2015. gada oktobrī Lielbritānijas tiesa apstiprināja Katrīnas Brices adopciju, atzīstot, ka tas atbilst meitenes interesēm.

Brices lieta Latvijā ir izraisījusi plašu sabiedrisko rezonansi. Jautājumā tika iesaistīti Latvijas ierēdņi, ministri, deputāti, prezidenta kanceleja un Latvijas vēstniecība Lielbritānijā.

Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko tolaik uzsvēra, ka gadījumā, ja vietējās varas iestādes būtu iejaukušas agrāk, lieta, iespējams, būtu beigusies citādi. Tāda pati ir situācija arī citās lietās par tā saukto piespiedu adopciju, ja Latvijas valdība pārāk vēlu tiek informēta par savu pilsoņu nesaskaņām ar britu sociālajiem dienestiem.

58
Pēc temata
Brices lieta: Londonā arestētā latviete lūdz palīdzību
Lucavsalas pludmale, foto no arhīva

Peldēšana par brīvu: līdz 2. augustam Rīgas pludmālēs mācīs peldēt bērnus un jauniešus

3
(atjaunots 09:49 09.07.2020)
Saskaņā ar statistiku ik gadus Latvijā noslīkt ne mazāk par 100 cilvēkiem, par galvenajiem traģēdiju iemesliem sauc peldēšanos tam neparedzētās vietās, kā arī neapdomātu uzvedību uz ūdens.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik, Simona Aleksejeva. Anomālais karstums, kurš jūnijā pārņēma Latviju, veicināja antirekorda uzstādīšanu. Viena mēneša laikā Latvijas ūdenstilpēs noslīka 26 cilvēki, tai skaitā bērni un jaunieši. Tā kā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests reģistrē tikai tos gadījumus, par kuriem tika saņemti izsaukumi, var pieņemt, ka reālie skaitļi var būt vēl traģiskāki.

Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs, komentējot šos datus, atzīmēja, ka šī tendence izraisa uztraukumu, jo parasti vislielākais noslīkušo skaits Latvijā tiek reģistrēts jūlijā. Tāpat viņš pauda cerību, ka medijos atspoguļotie traģiskie gadījumi un statistika veicinās izmaiņas sabiedrības ieradumos, sevišķi attiecībā uz atpūtu pie ūdens.

Statistika liecina, ka ik gadus Latvijā noslīkst vairāk nekā 100 cilvēku. Pēc noslīkušo skaita, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Latvija saglabā vienu no bēdīgajiem rekordiem Eiropas valstu vidū. Parasti vairums traģēdiju notiek nelabiekārtotās peldvietās vai neapdomātas uzvedības rezultātā – piemēram, nirstot ūdenī ar galvu uz priekšu. Saskaņā ar federācijas aprēķiniem, vidējais noslīkušo vecums ir nedaudz virs 17 gadiem. Kā lai izskaidro šo pārgalvības kāri nepietiekami izpētītās ūdenstilpēs? Jaunieši uzskata, ka pludmalēs ar glābējiem viņiem neļaus kārtīgi izklaidēties.

Bēdīgās statistikas fonā peldēšanas klubs "Madwave Rīga" kopā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu paziņoja par bezmaksas atvērtām mācībām bērniem vecumā virs 10 gadiem un jauniešiem četrās Rīgas publiskajās vietās: Ķīpsalas, Lucavsalas, Rumbulas un Ķīšezera pludmalēs.

Peldēšanas nodarbības startēja 8. jūlijā un notiks trīs reizes nedēļā – trešdienās, sestdienās un svētdienās līdz 2. augustam. Pieteikties tām var katrs rīdzinieks kluba mājaslapā. Mācības rīko sertificēti treneri, izņemot praktisko daļu būs arī teorētiskā daļa – tostarp pasniedzēji kliedēs galvenos mītus par uzvedību uz ūdens un iemācīs pareizi rīkoties riskantās situācijā, lai nepieļautu jaunas traģēdijas.

3
Tagi:
pludmale, Rīga
Pēc temata
Noslīkt var 20 sekunžu laikā: glābēji lūdz nepeldēties reibuma stāvoklī
Latvija ieņem pirmo vietu noslīkušo cilvēku skaita ziņā
Glābējiem Latvijā atkal nācies vilkt ārā noslīkušo līķus no ūdenstilpēm
Latvijā jau noslīkuši 39 cilvēki. Laikapstākļi liek aizmirst drošību
RT telekanāla birojs Maskavā, foto no arhīva

Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju

6
(atjaunots 09:55 09.07.2020)
Latvija pagājušajā nedēļā aizliedza RT televīzijas programmu retranslāciju, aicinot citas Eiropas valstis sekot tās piemēram.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieviesa aizliegumu brīvai televīzijas programmu RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD un RT Documentary retranslācijai un izplatīšanai Internetā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas slēdziena saņemšanas – iestāde, kura ir pilnvarota īstenot sankcijas – LRTK pieņēma lēmumu apturēt brīvu augstākminēto televīzijas programmu uztveršanu Lietuvā," teikts regulatora paziņojumā.

Komisija apturējusi brīvu šo programmu uztveršanu, "jo RT kontrolē Dmitrijs Kiseļovs", paskaidroja LRTK vadītājs Mantass Martišs.

Kiseļovs, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas, ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors. "Rossija segodņa" un RT ir divas atšķirīgas juridiskās personas, šī informācija ir brīvi pieejama.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome paziņoja par septiņu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu Latvijā sakarā ar to, ka grupa it kā atrodas Dmitrija Kiseļova "faktiskā kontrolē", pret kuru Eiropas Savienībā ir ieviestas sankcijas. Rīga aicināja citas Eiropas valstis sekot tās piemēram. Par nolūku veikt analoģiskus pasākumus pirmdien, 6. jūlijā, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Baltijas valstu varasiestādes regulāri liek šķēršļus Krievijas un krievvalodīgo mediju darbam. KF ĀM jau atzīmēja, ka Krievijas mediju apspiešanas gadījumi Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē nozīmē demagoģiskie paziņojumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem.

6
Tagi:
RT, Lietuva
Pēc temata
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT