Oficiante kafejnīcā. Foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji reti apmeklē kafejnīcas

223
(atjaunots 10:41 01.03.2016)
Tikai 10% Latvijas iedzīvotāju gandrīz ik dienas apmeklē kafejnīcas vai restorānus. Lielākā daļa sabiedriskās ēdināšanas iestādes apmeklē daudz retāk vai neapmeklē nemaz. Iespējamos iemeslus intervijā ar Sputnik pastāstīja eksperti.

RĪGA, 1. mar — Sputnik, Jeļena Kirillova. Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS šā gada janvārī veiktā aptauja liecina, ka vairāk nekā puse iedzīvotāju (54%) gandrīz nekad neapmeklē sabiedriskās ēdināšanas vietas. Eksperti uzskata, ka iemesli, kāpēc sabiedriskās ēdināšanas kultūra Latvijā nav populāra, daļēji saistīti ar stereotipiem un nepietiekamu informāciju par to, ko var gaidīt no konkrētas iestādes.

SKDS aptaujas dati liecina: tikai 10% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju katru vai gandrīz katru dienu apmeklē ēdnīcas, kafejnīcas vai līdzīgas iestādes. Lielākā daļa — 54% Latvijas iedzīvotāju sabiedriskās ēdināšanas vietas apmeklē ļoti reti vai nekad. 11% respondentu kafejnīcās iegriežas vismaz 1-2 reizes nedēļā un 24% iedzīvotāju — vairākas reizes mēnesī vai retāk. Vēl 2% Latvijas iedzīvotāji uz šo jautājumu neatbildēja.

SKDS centra direktors Arnis Kaktiņš norāda, ka jaunākie dati par iedzīvotāju vēlmi pusdienot ārpus mājas neliecina par Latvijas iedzīvotāju labklājības strauju pieaugumu gada laikā.

Šo pētījumu centru SKDS veic ik gadus jau no 2003. gada. Periodā no 2003. līdz 2007. gadam arvien pieauga to cilvēku īpatsvars, kas pusdienoja sabiedriskās ēdināšanas vietās, tātad iedzīvotāju labklājība auga. Savukārt jau 2008. gadā sākās strauja lejupslīde. Lielākais kritums bija vērojams 2010., 2011. un 2012. gadā, kad tikai aptuveni 30% valsts iedzīvotāju varēja atļauties regulāras pusdienas ārpus mājas.

No 2013. gada vērojama restorānu un kafejnīcu cienītāju skaita lēna izaugsme.

Salīdzinot ar pagājušā gada aptaujas datiem, īpašas atšķirības šogad nav vērojamas. Respondentu grupa, kas izvēlas pusdienot sabiedriskās ēdināšanas vietās katru vai gandrīz katru dienu, ir samazinājusies. Iespējams, šis rezultāts apliecina iedzīvotāju vēlmi ietaupīt uz šo izdevumu rēķina.

"Es teiktu, ka ar katru gadu pieaug iedzīvotāju skaits, kas izvēlas iespēju paēst ārpus mājām. Apmeklētāju skaits pieaug arī gastronomijas tūrisma rezultātā. Sabiedriskās mājas ēdināšanas kultūru Latvijā mēs cenšamies popularizēt ar pasākuma "Restorānu nedēļa" palīdzību. Rezultāti ir, latvieši sāk šajā ziņā mainīties, taču ne tik strauji kā gribētos," — pastāstīja Sputnikam Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) pārstāvis Jānis Pumpiņš.

Viņš uzskata, ka daudzi cilvēki no pusdienām kafejnīcā atsakās arī stereotipu uzskatu dēļ par to, ka pusdienot kafejnīcā vai restorānā ir ļoti dārgi, kā arī tāpēc, ka nav zināms, ko var sagaidīt no konkrētās iestādes.

"Protams, jāņem vērā arī ekonomiskās situācijas pasliktināšanās un sezonālais faktors. Cilvēku labklājība un kafejnīcu apmeklējumi ir savstarpēji cieši saistīti faktori – tā taču nav primārā dzīves nepieciešamība!" — saka Jānis Pumpiņš.

Viņa viedokli atbalsta arī neliela restorāna saimniece aktīvajā Rīgas centrā. Ekonomiskās krīzes sekas joprojām ir jūtamas, uzsver Jevgēņija Resņicina.

"Pēc banketiem un Jaungada korporatīviem var spriest, ka apjomi ir ievērojami samazinājušies. Arī stereotipu ir pietiekami. Latvijā pieņemts apmeklēt kafejnīcas vai restorānus ārkārtas gadījumos. Tas ir svinīgs pasākums. Noteikts iedzīvotāju slānis sabiedriskās ēdināšanas iestādes apmeklē regulāri, taču lielākā daļa cilvēku joprojām domā, ka restorāns – tas ir ilgi un dārgi," — pastāstīja restorāna īpašniece.

"Protams, lielākā daļa no tiem, kas  pusdieno kafejnīcā, ir biroju darbinieki, tāpēc kafejnīcas un restorāni mēģina izdomāt kādu ne īpaši dārgu dienas piedāvājumu, lai pievilinātu apmeklētājus," — norāda Jevgēņija Resņicina.

"Pašlaik, šķiet, lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa ņem pusdienas no mājām, lai samazinātu izdevumus. Skaidrs taču, ka kafejnīcas un restorāni ir pirmais, uz kā rēķina cilvēki cenšas ietaupīt, kad mazinās viņu labklājība," — saka restorāna īpašniece.

223
Pēc temata
Liela daļa Latvijas iedzīvotāju iztiek ar 450 eiro mēnesī vai mazāk

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

9
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

9
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
Airbaltic

Kāpēc airBaltic iedeva no budžeta ceturtdaļmiljardu un vai to var dabūt atpakaļ

12
(atjaunots 18:00 07.08.2020)
Ja airBaltic pamatkapitālā ieguldītie līdzekļi netiks savlaicīgi atgūti, Eiropas Komisija var sodīt Latviju. Tiesa, lai saņemtu naudu atpakaļ, būs jāpaveic tas, ko nav izdevies pēdējā pusotra gadu desmita laikā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas Finanšu ministrija uzskata, ka 250 miljonu eiro nodošana airBaltic pamatkapitālā neietekmē budžeta bilanci, vēsta Neatkarīgā

Uzņēmumu reģistrs apliecina, ka uzņēmuma "Air Baltic Corporation AS" pamatkapitāls 4. augustā gandrīz dubultots un sasniedzis 506 472 824 eiro. 250 miljoni eiro aviokompānijai, domājams, pārskaitīti tāpēc, ka tā parādi atkal pārsnieguši pamatkapitālu, uzskata Neatkarīgā. Reālais pamatkapitāls būtu jārēķina, nevis saskaitot uzņēmuma iepriekšējo pamatkapitāla nominālu ar kārtējo valsts iemaksu, bet atņemot no svaigi iemaksātajiem 250 miljoniem eiro parādus, kas uzņēmumam jāatmaksā tuvākajā laikā. Iespējams, pēc šīm operācijām vismaz simt miljoni eiro paliks, un uzņēmums atkal kādu laiku turēsies gaisā.

Latvijas valdības šo soli saskaņojusi ar Eiropas Komisiju, kas uzskata: rekapitalizācija palīdzēšot uzņēmumam pārvarēt Covid-19 izraisīto krīzi

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits centās pat pateikt ko tādu, kam jāmīkstina ziņa par valsts naudas izšķiešanu: pirmkārt, "airBaltic" esot un būšot viss Baltijas aviācijas nozares stūrakmens. Otrkārt, EK lēmums ne tikai ļauj, bet pat liek šo naudu atgūt piecu līdz septiņu gadu laikā.

"Nosacīti ir paredzētas arī soda sankcijas, ja šie līdzekļi netiek atgūti savlaikus. Saskaņā ar lēmumu Latvijas valstij ir jāiesniedz konkrēts plāns, kā valsts šos līdzekļus atgūs. Mēs esam vienojušies, ka aviokompānijas vadība nākamo sešu mēnešu laikā nāks klajā ar detalizētu redzējumu, kā tālāk var strādāt, lai samazinātu valsts ieguldījumu airBaltic," skaidro ministrs.

Ieguldījums pamatkapitālā nav aizdevums, bet principā arī šāda nauda ir atgūstama. Atliek vien atrast kādu, kas atpērk no valsts airBaltic akcijas. Šādu pircēju meklējumi turpinās jau gadus piecpadsmit.

Tagad noteikts visnotaļ īss termiņš - pusgads, kura laikā airBaltic vadībai jāizstrādā plāns akciju publiskajam piedāvājumam. Termiņš ir reāls – tas nosaka tikai plāna izstrādāšanu, nevis akciju pārdošanu. Pēc tam nāks vēl daži gadi, kuru laikā ekonomiskā situācija pasaulē kopumā un aviācijas nozarē tajā skaitā jau uzlabošoties, lai ķertos pie savlaicīgi sastādītā plāna izpildes.

Galvenais jautājums : no kādiem izdevumiem Latvijas valsts atsakās tagad ar pamatojumu, ka airBaltic ieguldītā nauda vēlāk atgriezīšoties ar procentiem. Runa ir ne tikai par tiešu materiālo labumu. airBaltic atbalsts nes arī tādus labumus kā tūristu plūsmu, ko aviokompānija atves uz valsti un valsts tēla uzlabošanu. Nemateriāls labums no airBaltic bija arī Rīgas pilsētai, kuras ielas nopietni patukšojušās bez ārzemju viesiem.

Pie tam FM paziņoja: ceturtdaļmiljona eiro ieguldīšana airBaltic pamatkapitālā neietekmē valsts kopbudžeta izdevumus. Resors klāstīja, ka neesot starpības starp Valsts kasē gulošu naudu un valsts uzņēmuma kasē gulošu naudu.

"Attiecībā uz AS Air Baltic Corporation skaidrojam, ka maksājumi, kas tiek veikti pamatkapitāla palielināšanai, neietekmē kopbudžeta izdevumu plūsmas. Šo maksājumu veikšana norit valsts budžeta finansēšanas daļā, neietekmējot izdevumu pozīcijas. Atbilstoši Eiropas nacionālo kontu sistēmas vadlīnijām, pamatkapitāla palielināšanas darījumi tiek vērtēti individuāli un atbilstoši tiek uzskaitīti vai neuzskaitīti kā izdevumi vispārējās valdības budžeta bilancē un parādā," informēja ministrija.

12
Tagi:
airBaltic, budžets, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Lidsabiedrība airBaltic atgrieza darbā 11 cilvēkus no 700
"Pēkšņā un pāragrā nāvē". Par Latvijas ekonomikas galveno nozaru likteni
Lidostas "Rīga" pasažieru plūsma pieaug: kad atlaistos sāks pieņemt atpakaļ
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro
Kunaširas sala

"Vajadzīgi kodolieroči": japāņi sašutuši par ĀSM centra atklāšanu Kuriļu salās

0
(atjaunots 07:37 08.08.2020)
Pie jaunā Ārkārtas situāciju ministrijas centra Kuriļu salās uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Interneta lietotāji no Japānas satraukti par Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas Avāriju un glābšanas centra atklāšanu 5. augustā Kunaširas salā Kuriļu arhipelāgā, vēsta RIA Novosti.

Centrs tika svinīgi atklāts 5. augustā. Par to informēja arī japāņu portāls Yahoo News Japan. Līdzās jaunajam centram uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

Raksta komentētāji Yahoo News Japan ir pārliecināti, ka Krievija atkal esot nodemonstrējusi, ka tai pieder Japānā par ziemeļu teritorijām sauktās Kuriļu salas.

"Uz salu atgriešanos var necerēt. Ir jāpārtrauc draudzīga sadarbība," uzskata lietotājs IKS.

"Abes diplomātija attiecībās ar Krieviju bija viena no lielākajām pēckara politikas neveiksmēm," savu viedokli pauda dda.

"Neko nevar līdzēt, Dienvidu Kuriļus kontrolē Krievija," atzīmēja sah.

"Nav nekādu izredžu, ka salas atgriezīsies, kamēr Krieviju neiznīcinās stihija," paziņoja deu.

"Ja Japāna patiešām vēlas atgūt salas, tai vajadzīgi kodolieroči," uzskata Asa.

Maskava un Tokija jau ilgus gadu desmitus pūlas noslēgt miera līgumu pēc Otrā pasaules kara. Galvenais šķērslis – dienvidu Kuriļu salas piederības jautājums: pēc konfrontācijas beigām viss arhipelāgs pārgāja Padomju Savienības sastāvā, tomēr Tokija apstrīd Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un neapdzīvojamu salu piederību – Japāna tās dēvē par "ziemeļu teritorijām".

Maskava norāda, ka Dienvidu Kuriļu salas pārgāja PSRS teritorijas sastāvā saskaņā ar kara iznākumu, un Krievijas suverenitāte par tām nav apšaubāma – tā ir atbilstoši tiesiski noformēta starptautiskā līmenī.

 

0
Tagi:
Japāna, Krievija
Pēc temata
Japāna vēlas sekmēt dialogu ar Krieviju, lai atgūtu četras salas
Japāna protestē pret raķešu kompleksu izvietošanu Kuriļu salās
Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
Japāna zaudējusi izredzes uz dienvidu Kuriļu salām, uzskata eksperts