Maksims Koptelovs

Maksims Koptelovs: joks, nevis aicinājums gāzt varu

588
(atjaunots 20:03 26.02.2016)
2014. gada pavasarī Maksims Koptelovs izvietoja tīmeklī petīciju par Latvijas pievienošanu Krievijai. Lieta tika kvalificēta kā publisks aicinājums likvidēt Latvijas neatkarību. Pret petīcijas autoru tika ierosināta krimināllieta.

RĪGA, 26. feb — Sputnik Vadims Koroļovs. Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa piespriedusi Maksimam Koptelovam sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu par vietnē avaaz.org publicēto petīciju pievienot Latviju Krievijai. Līdz tiesas sprieduma spēkā stāšanās brīdim viņš atrodas brīvībā. Maksima Koptelova advokāte Ilona Bulgakova ir sašutusi par tiesas spriedumu, gatavojas to pārsūdzēt un cer izcīnīt uzvaru.

Ļauns nodoms nav pierādīts

"Mans klients nav vēlējies ne kādas noteiktas Latvijas daļas atdalīšanos, ne Latvijas neatkarības likvidāciju, ne arī Latvijas iekļaušanu jebkādā citā valstiskā veidojumā, konkrēti – Krievijas Federācijā. Formā, kādā petīcija tika publicēta avaaz.org, par to nav ne vārda. Petīcijā tiek apspriestas šāda notikumu pavērsiena iespējamās perspektīvas. Petīcijas noslēgumā mans klients vērsies pie iespējamiem tās atbalstītājiem, norādot, ka tas ir tikai joks. Laikā, kad viņš publicēja savu petīciju, viņš to uztvēra kā joku – tieši to viņš uzsvēra izmeklēšanas laikā un tiesā," – Sputnik Latvija pastāstīja advokāte Ilona Bulgakova.

Viņa norāda, ka tiesa nav veikusi galveno – nav pierādīts apsūdzētā ļauns nodoms, fakts, ka petīcija bija publicēta kā aicinājums gāzt varu. Advokāte uzskata, ka process bijis neobjektīvs un politisks. No brīža, kad sabiedrību šajā jautājumā sākuši informēt plašsaziņas līdzekļi, visos virsrakstos bijusi apstiprinoša frāze "par aicinājumu pievienoties Krievijai", un tiesa nav varējusi atstāt šo viedokli bez uzmanības.

"Viedokļa paušana nav noziegums. Maksims Koptelovs centās ar tīmekļa starpniecību noskaidrot sabiedrības viedokli, turklāt veica to humoristiskā formā," – juriste ir pārliecināta.

Parasti tiesa ņem vērā vainu mīkstinošus apstākļus, piemēram, sodāmības trūkumu, apsūdzētā sociālo statusu. Advokāte stāsta, ka 31 gadu vecais Maksims Koptelovs nekad nav saukts pie kriminālatbildības, viņam ir divas augstākās izglītības, pašlaik viņš iegūst trešo izglītību un strādā savā profesijā – viņš ir kinorežisors. Taču apsūdzētā pozitīvais tēls nekādi nav ietekmējis prokuratūru un tiesu.

Noderēs arī pieredze cietumā

"Tas bija joks. Tieši to es norādīju savā petīcijā. Pats par sevi saprotams – kādam tas nav paticis. Pat Drošības policija izmeklēšanas sākumā apstiprināja, ka tas esot bijis joks. Tikai pēc tam viss mainījās. Es uzskatu, ka noteiktas aprindas vēlējās, lai es saņemtu sodu un citi dabūtu mācību. Prokurore savā runā atklāti norādīja – lai citi tā nerīkotos," – Sputnik Latvija paskaidroja pats Maksims Koptelovs.

Viņš apgalvo, ka tiesa gandrīz pilnībā ir ignorējusi viņa nevainības pierādījumus. Procesa gaisā spiedienu neizturēja un no lietas atteicās divi prokurori. Tikai trešā prokurore ir novedusi lietu līdz spriedumam.

"Tiesnese un prokurore bija jaunas sievietes. Bija skaidrs, ka viņām ir noteikts uzdevums – iesēdināt. Mērķis bija iebiedēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, taču efekts ir pavisam citāds – pietiek palasīt komentārus par spriedumu dažādos Latvijas ziņu portālos. Šis spriedums ir vēl vairāk padziļinājis bezdibeni, kas izveidojies starp krievu tautības Latvijas pilsoņiem un valsti," – uzsvēra Maksims Koptelovs.

Piektdien tika nolasīts tikai saīsinātais tiesas spriedums. Sprieduma pilnais teksts tiks publicēts 11. martā. Pēc tam 10  dienu laikā būs iespējams spriedumu pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā. Advokāte Ilona Bulgakova ir cieši apņēmusies izcīnīt uzvaru, pat ja nāksies aizstāvēt klientu visās tiesu instancēs.

Pats Maksims Koptelovs nedomā krist izmisumā pat zaudējuma gadījumā. "Esmu kinorežisors. Pusgadu cietumā veltīšu pāris interesantiem filmu scenārijiem. Es taču uzņemu pilnmetrāžas filmas. Nesen filmā "Mammas 3", kurā spēlē Gariks Harlamovs, biju režisora asistents. Arī tāda pieredze var noderēt," – viņš stāsta.

Jautājuma būtība

2014. gada martā Maksims Koptelovs publicēja petīciju par Latvijas pievienošanu Krievijai. Petīciju atbalstīja 6,5 tūkstoši cilvēku.

Taču Drošības policija to kvalificēja kā publisku aicinājumu likvidēt Latvijas neatkarību, un 2015. gada pavasarī pret Koptelovu tika ierosināta krimināllieta.

Drošības policija (DP) secināja, ka aicinājuma autors pilnībā apzinās savas rīcības sekas. Koptelovam tika uzrādīta apsūdzība saskaņā ar Krimināllikuma pantu par publisku aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību nolūkā iekļaut Latviju vienotā valstiskā veidojumā ar kādu citu valsti.  Par šādu noziegumu draud brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbi vai naudas sods.

Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas spriedumu iespējams pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā pēc 11. marta, kad būs pieejams pilns dokumenta teksts. Koptelova advokāte par spriedumu izteicās, ka tas Latvijai darot kaunu, un paziņoja, ka noteikti pārsūdzēs spriedumu.

"Sods ir pārāk skarbs. Paskatīsimies, kādi būs tiesas motīvi. Tas ir ļoti slikts precedents no vārda brīvības principu viedokļa," – norādīja Bulgakova.

Viņa uzsvēra, ka procesā nav sniegti pierādījumi par to, ka apsūdzētais būtu nepārprotami aicinājis likvidēt valsts neatkarību. Bulgakova pieņem, ka tiesa ir ņēmusi vērā sabiedrības noskaņojumu.

Koptelovs tika aizturēts pagājušā gada februārī. Izmeklēšanas gaitā ir veiktas kratīšanas, izņemti datori un datu nesēji.

Screenshot avaaz.org
Петиция о присоединении Латвии к России
588
Pēc temata
Valsts policija brīdina par krāpniecisku WhatsApp loteriju
Policijā pastāstīja, kā pie robežas aizturēti autozagļi
Policija aizturējusi karadarbības Donbasā dalībnieku no Latvijas
Asteroīds, foto no arhīva

Unikāla Latvijas ierīce palīdzēs pasargāt Zemi no asteroīdiem

1
(atjaunots 12:21 21.10.2020)
Ukraiņu izcelsmes rīdzinieka izgudrojums ir ne vien precīzāks par analogu, bet arī desmit reizes lētāks, ko augsti novērtēja Eiropas Kosmosa aģentūrā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas kompānijas "EvenTech" mērīšanas iekārta tiks izmantota Eiropas Kosmosa aģentūras misijā pie Zemes tuvumā esošā asteroīda Didimosa un tā pavadoņa Dimorfa, vēsta TV3.

Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā par misiju "Hera" stāsta leģendārās grupas Queen ģitārists Braiens Meijs, kuram arī ir zinātniskais grāds fizikā.

"Iedomājaties kalnu debesīs, kuram apkārt riņķo akmens Lielās piramīdas izmērā. Tas ir Didimoss," stāsta Meijs.

Kā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes maģistrants, kompānijas "EvenTech" elektronikas inženieris Imants Pulkstenis, Eiropas kopīgajā kosmosa misijā tiks izmantots Latvijas aparāts, kurš ļauj ļoti precīzi izmērīt laiku. Sākotnēji to izstrādāja ukraiņu izcelsmes rīdzinieks, zinātnieks Jurijs Artjuhs, turklāt viņam izdevās piedāvāt tik precīzu tehnoloģiju, ka analogu tai pasaulē nav. Artjuhs aizgāja viņsaulē 2012. gadā, taču paguva ieraudzīt savu izgudrojumu praktiski tagadējā izskatā 2011. gadā. Viņa zinātniskie pēcteči izveidoja aparāta versiju, kuru var nosūtīt kosmosā.

"Unikāls ir tas, kādā veidā viņš to izdarīja. (..) Viņš noslīpēja tehnoloģiju līdz perfektumam, kādā veidā pielasa elementus, kādā veidā saliek un kādā veidā tas tiek darīts," pastāstīja Imants Pulkstenis.

Runa ir par staciju, kura šauj ar lāzeri līdz satelītam, bet kad lāzers atgriežas, kompānijas izstrādātais taimeris nosaka, cik ātri lāzers sasniedza mērķi un atgriezās, ar precizitāti līdz 2 pikosekondēm – tās ir divas tūkstošās daļas no nanosekundes. Pēcāk šo iekārtu plānots pielietot kvantu datoros, kur ir nepieciešama augsta precizitāte.

Pastāv daudz mērīšanas iekārtu, taču citu tik precīzu un nedārgu kā Latvijas, pasaulē nav – tā ir desmit reizes lētāka par analogiem.

"EvenTech" vadītājs Pāvels Razmajevs skaidro, ka jau šobrīd vairāk nekā puse lāzera mērīšanas staciju pasaulē izmanto "EvenTech" aparātus.

" Mūsu taimerus izmantos altimetrijas sistēmai. Altimetrijas sistēma ir, kura mēra no punkta, kur atrodas altimetrs un kur asteroīds lido un mūsu taimeris būs tur pielietots," saka Razmajevs.

1
Tagi:
zinātnieki, Latvija, asteroīds
Pēc temata
Astronomi Latvijā noteikuši mīklainu kosmosa signālu avotu
Par godu neatkarības 100. gadadienai Latvija palaidīs kosmosā raķeti
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

2
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

2
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām