Latvijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Bērni ir palikuši bez tēvvārda

375
(atjaunots 11:28 25.02.2016)
Augstākā tiesa ir noraidījusi vecāku prasību bērnu pasēs ierakstīt tēva vārdu latīņu transliterācijā

RĪGA, 25. feb — Sputnik. Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību 11. pants Latvijas pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem garantē tiesības norādīt tēvvārdu, un Rīga nepūlējās šīs tiesības apstrīdēt, lai arī konvencijai pievienojās ar dažām iebildēm.

Taču Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde atteica vecākiem, kas pauda vēlmi ierakstīt bērnu pasēs vārdu, tēvvārdu un uzvārdu formā, kāda pieņemta krievu valodā, taču latīņu alfabētiskajā transliterācijā, piemēram, Aleksandr Sergeevich Р.

Vecāki vērsās Administratīvajā apgabaltiesā, taču arī tā lūgumu noraidīja. Pēc tam lietu izskatīja Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments un atstāja Administratīvās apgabaltiesas spriedumu negrozītu.

Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja norādīja, ka vecāki nav varējuši dokumentāli apstiprināt vārda oriģinālformas rakstību citā valodā, un valstij šāds apstiprinājums nav jāsniedz.

"Latvijas varas iestādes uzskata, ka tikai ar dzimšanas apliecības palīdzību iespējams dokumentāli pierādīt to, ka vārda un uzvārda oriģinālforma atšķiras no latviešu valodā ierakstītās. Taču šāda pozīcija nav pamatota, jo starptautiskā norma, kam pievienojās arī Latvija, norāda, ka tiesības uz privāto dzīvi ir nepārkāpjamas," – Sputnik Latvija pastāstīja Illarions Girss, viens no partijas "Par dzimto valodu" vadītājiem.

Kā pirmais cīņu par tiesībām atgūt īsto vārdu, uzvārdu un tēvvārdu sāka Leonid Raihman. 90. gadu sākumā viņa vārds ieguva formu "Leonīds Raihmanis". Viņš veltīja cīņai ar valsti astoņus gadus un kopā ar juristu Alekseju Dimitrovu izcīnīja uzvaru.

Illarions Girss stāsta, ka tolaik Latvija ir mīkstinājusi savu pozīciju un atļāvusi ierakstīt atsevišķā ailē vārdu, tēvvārdu un uzvārdu – "pases īpašnieka vārda rakstības oriģinālforma" un latīņu alfabētiskajā transliterācijā.

"Jurists būdams, es uzskatu: no likuma neizriet, ka vārda oriģinālformas rakstības pamatojums ir dzimšanas apliecība. Likumā norādīts tikai dokumentāls apstiprinājums, tātad tas var būt jebkurš dokuments. Piemēram, manu vārdu un tēvvārdu pasē ierakstīja, ņemot vērā kristību apliecību," – piezīmēja Illarions Girss.

Girss pārsteidza Augstākās tiesas lēmums šajā strīdā atbalstīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Viņš ir pārliecināts: ja lieta tiks izskatīta starptautiskā tiesā, uzvaru izcīnīs vecāki. Tiesa, tikai retais var atļauties lielus izdevumus, lai novestu lietu līdz loģiskam noslēgumam.

Girss iesaka krievu tautības vecākiem meklēt risinājumu radoši un dot bērnam dubultu vārdu, turklāt otru vārdu – tēvvārda formā. Vecaki var bērnu nosaukt par Artēmiju Aleksejeviču vai Igoru Jurjeviču.

375
Pēc temata
Kosačovs: Krievijai ir tiesības raizēties par krievu likteni jebkurā valstī
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Rīgas dome arī turpmāk publicēs informāciju krievu valodā
Nils Ušakovs: Valsts valodas centrs pret Facebook
23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts

Noziegums pret padomju memoriālu Jēkabpilī atklāts ar sensacionālu ātrumu

8
(atjaunots 07:06 09.03.2021)
Lielgabalu, ko ar traktoru aizveda no padomju karavīru apbedījuma vietas Jēkabpilī nezināmajā virzienā, visticamāk, jāmeklē Daugavā. Tāpat tiek ziņots, ka iespējamā vainīgā persona ir noskaidrota. Sods par šādu noziegumu — brīvības atņemšana līdz diviem gadiem.

RĪGA, 9. marts — Sputnik. Latvijas Valsts policija informēja, ka tika noskaidrots iespējamais vaininieks padomju memoriāla apganīšanā Jēkabpilī.

"Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana," teikts Valsts policijas ziņojumā Twitter.

​Atgādinām, ka 23. februārī Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā.

Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Policisti ziņo, ka vainīgā persona jau atzinusi atzina veiktās darbības. Turklāt izdevās atrast traktoru, ar kuru tika veikta lielgabala demontāža.

Pats lielgabals, kā jau iepriekš tika ziņots, droši vien atrodas Daugavā. Tā iespējamā atrašanās vieta ir noteikta, ziņo policija.

Vēl ziņots, ka sākotnēji kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, un šobrīd tas ir pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 229. panta pirmās daļas par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu.

Par šādu noziedzīgu nodarījumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

8
Tagi:
policija, Latvija
Pēc temata
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Skabarga latviešu acīs: kam nedeva mieru piemineklis karavīriem Jēkabpilī
"Padzīt krievus": Lindermans par pieminekļa zādzību un krievu mediju iznīcināšanu
"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī
Salaspils

Kur krievu kultūra ir lieka: Salaspils vadība aizliegusi krievu Kultūras namu

15
(atjaunots 07:01 09.03.2021)
Salaspilī izcēlies skandāls: pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, vietējās varas likvidējušas krievu Kultūras namu.

RĪGA, 9. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Partija "Vienotība", kuras biedrs ir Latvijas premjerministrs, kārtējo reizi nodemonstrējusi savu naidīgo attieksmi pret visu krievisko. Republikā izvērsies diezgan skaļš skandāls, tagad – Salaspilī — pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Vietējā dome, kurā pie varas ir "Vienotība", likvidējusi krievu Kultūras namu. Pie tam KN "Enerģētiķis" zem viena jumta mitinājās daždažādi interešu klubi un sekcijas, kurās nodarbojās bērni, pensionāri un dažādu sociālo grupu pārstāvji līdz pat cilvēkiem ar invaliditāti.

Salaspils iedzīvotāji, protams, cenšas aizstāvēt savu Kultūras namu, bet pagaidām bez īpašiem panākumiem: dažus klubus un sekcijas, kā arī deju un dziesmu kolektīvus uz laiku piemitināja pilsētas latviešu KN, lai gan tā, protams, ir maza daļa no bijušā vēriena un daudzveidības.

Pilsētniekus atbalsta Latvijas Krievu Savienības pārstāvis Aleksandrs Prutkovs, bijušais Salaspils domes deputāts, bet tagad, kā viņš pats sev sauc, ikdienišķs aktīvists un sabiedriskais darbinieks. Lūk, ko viņš pastāstīja Sputnik Latvija korespondentam.

"Mūsu pilsēta nosacīti sastāv no divām daļām. Viena no tām — "Enerģētiķu ciemats" pārsvarā ir krievvalodīga. Tur arī atradās krievu Kultūras nams. Tā nojaukšanu pilsētas vara izplānoja visai pamatīgi: nolīgtais būvprojektu izstrādes uzņēmums "nejauši" neņēma vērā ēkas fasādes nobrukuma risku, nesošo konstrukciju demontāžas laikā," uzskata Aleksandrs Prutkovs.

Dome jau ilgu laiku greizi skatījās uz krievu Kultūras namu: sākumā to slēdza, tā teikt, "uz laiku" — daļēji nosūtot personālu "atvaļinājumā", bet daļēji iekārtojot vienīgajā atlikušajā pilsētas KN "Rīgava", bet tad pilnīgi fiziski un juridiski iznīcināja Kultūras namu "Enerģētiķis"

Krievu KN, lai gan tas oficiāli nebija par tādu atzīts, turklāt tajā bija daži latviešu kolektīvi – bija iestāde vietējās domes bilancē. Tas izpildīja arī daudzas svarīgas funkcijas, piemēram, kad vajadzēja tikties ar pilsētas iedzīvotājiem dažādu jautājumu risināšanai, tai skaitā organizēt pensionāru sanāksmes. Tur organizēja pilsētas svētku pasākumus krievu valodā - no Masļeņicas līdz vīriešu svētkiem 23. februārī. Bija telpas, kur rīkoja gan izstādes, gan koncertus, un vispār darīja daudz svarīgu un labu lietu.

Kad pilsētas varas iestādes nolems, ka varētu pabeigt uz pusi sagrautās ēkas remontu, lai atjaunotu tur krievu Kultūras namu? Tas ir retorisks jautājums. Varbūt tad, kad pilsētu pametīs pēdējais krievu iedzīvotājs un aizlidos uz Īriju, kur, piemēram, tajā pašā Dublinā ir daži nelieli krievu KN, kurus raksta autors, starp citu, apmeklēja personīgi.

Un, protams, pret Salaspils krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret pilsētas nacionālo varu arī agrāk bija tāda – visiem ir skaidrs, kāda, taču ar savu lēmumu "Vienotība" noteikti nav cēlusi savu popularitāti pilsētnieku vidū.

15
Pēc temata
Vai Latviju pārvalda koloniālā administrācija, taujā radošā inteliģence
Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde