Latvijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Bērni ir palikuši bez tēvvārda

372
(atjaunots 11:28 25.02.2016)
Augstākā tiesa ir noraidījusi vecāku prasību bērnu pasēs ierakstīt tēva vārdu latīņu transliterācijā

RĪGA, 25. feb — Sputnik. Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību 11. pants Latvijas pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem garantē tiesības norādīt tēvvārdu, un Rīga nepūlējās šīs tiesības apstrīdēt, lai arī konvencijai pievienojās ar dažām iebildēm.

Taču Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde atteica vecākiem, kas pauda vēlmi ierakstīt bērnu pasēs vārdu, tēvvārdu un uzvārdu formā, kāda pieņemta krievu valodā, taču latīņu alfabētiskajā transliterācijā, piemēram, Aleksandr Sergeevich Р.

Vecāki vērsās Administratīvajā apgabaltiesā, taču arī tā lūgumu noraidīja. Pēc tam lietu izskatīja Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments un atstāja Administratīvās apgabaltiesas spriedumu negrozītu.

Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja norādīja, ka vecāki nav varējuši dokumentāli apstiprināt vārda oriģinālformas rakstību citā valodā, un valstij šāds apstiprinājums nav jāsniedz.

"Latvijas varas iestādes uzskata, ka tikai ar dzimšanas apliecības palīdzību iespējams dokumentāli pierādīt to, ka vārda un uzvārda oriģinālforma atšķiras no latviešu valodā ierakstītās. Taču šāda pozīcija nav pamatota, jo starptautiskā norma, kam pievienojās arī Latvija, norāda, ka tiesības uz privāto dzīvi ir nepārkāpjamas," – Sputnik Latvija pastāstīja Illarions Girss, viens no partijas "Par dzimto valodu" vadītājiem.

Kā pirmais cīņu par tiesībām atgūt īsto vārdu, uzvārdu un tēvvārdu sāka Leonid Raihman. 90. gadu sākumā viņa vārds ieguva formu "Leonīds Raihmanis". Viņš veltīja cīņai ar valsti astoņus gadus un kopā ar juristu Alekseju Dimitrovu izcīnīja uzvaru.

Illarions Girss stāsta, ka tolaik Latvija ir mīkstinājusi savu pozīciju un atļāvusi ierakstīt atsevišķā ailē vārdu, tēvvārdu un uzvārdu – "pases īpašnieka vārda rakstības oriģinālforma" un latīņu alfabētiskajā transliterācijā.

"Jurists būdams, es uzskatu: no likuma neizriet, ka vārda oriģinālformas rakstības pamatojums ir dzimšanas apliecība. Likumā norādīts tikai dokumentāls apstiprinājums, tātad tas var būt jebkurš dokuments. Piemēram, manu vārdu un tēvvārdu pasē ierakstīja, ņemot vērā kristību apliecību," – piezīmēja Illarions Girss.

Girss pārsteidza Augstākās tiesas lēmums šajā strīdā atbalstīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Viņš ir pārliecināts: ja lieta tiks izskatīta starptautiskā tiesā, uzvaru izcīnīs vecāki. Tiesa, tikai retais var atļauties lielus izdevumus, lai novestu lietu līdz loģiskam noslēgumam.

Girss iesaka krievu tautības vecākiem meklēt risinājumu radoši un dot bērnam dubultu vārdu, turklāt otru vārdu – tēvvārda formā. Vecaki var bērnu nosaukt par Artēmiju Aleksejeviču vai Igoru Jurjeviču.

372
Pēc temata
Kosačovs: Krievijai ir tiesības raizēties par krievu likteni jebkurā valstī
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Rīgas dome arī turpmāk publicēs informāciju krievu valodā
Nils Ušakovs: Valsts valodas centrs pret Facebook
Dīvans, foto no arhīva

Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija

0
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, bīstoties no jauniem Covid-19 uzliesmojumiem, atjaunojis valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Pašizolācija Latvijā ir jāievēro, atgriežoties no valstīm, kurās koronavīrusa infekcijas līmenis pārsniedz 16 gadījumus uz 10 000 iedzīvotāju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļāvis atjaunotajā sarakstā 17 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstis. Starp tām ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija un Kipra.

Tāpat divas nedēļas nāksies pasēdēt mājās pēc Monako, Andoras, Sanmarīno, Austrālijas, Marokas un Kanādas, kā arī Krievijas un Baltkrievijas apmeklējuma vai tranzīta caur šīm valstīm.

Vakar Latvijā veikti 2137 koronavīrusa testi, fiksēti seši jauni infekcijas gadījumi.

SKPC informēja, ka trīs inficētie kontaktējušies ar citiem slimniekiem, viens atgriezies no Polijas, vēl viens gadījums saistīts ar Covid-19 uzliesmojumu Murjāņu sporta ģimnāzijā, par sesto inficēto informācija vēl tiek precizēta.


0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

5
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

5
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu